Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  filozofia  téma
kategórie:  

Ateizmus z pohladu morálky

309
reakcií
546
prečítaní
Tému 17. septembra 2020, 13:05 založil Nadja.

podobné témy:

názov témy
posledná
reakcií
23. 02. 2020
13
18. 05. 2011
59
 
 


1.
označiť príspevok

Nadja žena
   17. 9. 2020, 13:05 avatar
Ateizmus nie je nič iné ako absencia viery v božstvá. Existujú na to veľmi dobré dôvody. Na jednej strane nulová evidencia o reálnej existencii akéhokoľvek z bohov, či už Thora, Peruna, Pallas Athény, Višnu alebo Alaha, na druhej strane početné dôkazy o nedokonalosti našej mysle, ktorá je náchylná hľadieť na svet cez okuliare magična a príbehov.

Inými slovami, konkrétne náboženstvo, napríklad kresťanstvo, nie je nič iné ako lokálna manifestácia univerzálnej tendencie v nás interpretovať svet ako obývaný nadprirodzenými bytosťami a podobne.

Ateizmus teda žiadnou „inou“ formou viery nie je, pretože je práve jej absenciou. Ateisti nemajú žiadne doktríny ani sväté knihy, na ktoré by prisahali a vedie ich – či mala by – jedine úcta k dôkazom. To je, mimochodom, dôvod, prečo je ateizmus medzi vedcami taký rozšírený.

Vedci sú totiž ľudia špeciálne trénovaní v tom zakladať svoje poznanie sveta na pomalom zbere dát, ktoré odolali viacnásobným testom, nie na zbožných prianiach, intuícii či tušeniach k omylom náchylnej mysle.

Veda pracuje s predpokladom, že existuje iba tento, prirodzený svet a Boha či bohov nepotrebuje. Preto tak masívne napreduje, na rozdiel od teológie, vďaka ktorej vieme o Bohu presne to, čo sme vedeli pred sto alebo 500 rokmi, čiže nič. Zrejme preto, že študuje neexistujúci objekt a odohráva sa v režime, keď si teológovia navzájom komentujú svoje „dojmologické“ predstavy, že Boh je buď taký, alebo onaký.

Ateizmus nie je žiadnou garanciou morálky a nikoho z nás nerobí lepším človekom, tak ako z nás nerobí lepším človekom náboženstvo.

U mnohých živočíšnych druhov pozorujeme prejavy sympatie, empatie, vzájomnej starostlivosti, reciprocity, spoločenského poriadku, záujmu o blaho celej skupiny a mnohé iné. Aj taká obyčajná opička, ako je malpa kapucínska, má obrovský zmysel pre spravodlivosť...

U šimpanzov bol napríklad pozorovaný zmysel pre spravodlivosť druhého rádu, keď jedinec odmietol prijať sladké hrozno v prípade, že za splnenie rovnakej úlohy bol iný šimpanz odmenený iba „hnusnou“ mrkvou. O takomto zmysle pre férovosť sa mnohým z nás môže iba snívať.


3.
označiť príspevok

J.Tull
   17. 9. 2020, 14:03 avatar
Nadja, "tak ako z nás nerobí lepším človekom náboženstvo."
Lenže to sa mýliš... náboženstvo je schopné zmeniť človeka k lepšiemu. Samozrejme nie každého a nie je jediné, ktoré to dokáže... 


4.
označiť príspevok

Nadja žena
   17. 9. 2020, 14:16 avatar
Úplne rovnako je náboženstvo (ISIS) schopné zmeniť človeka k horšiemu, tak, ako akákolvek ideologia. Záleží totiž na človeku, čo si z ktoreho učenia zoberie, jeho afinite k myšlienkam. Teda, dôležite su idey, nie ten "obal", ktorý ich zastrešuje.
Súhlasí J.Tull


8.
označiť príspevok

J.Tull
   17. 9. 2020, 14:24 avatar
Nadja, a nie je to len náboženstvo ISIS...
S bohom sa ľahšie miluje, ale i zabíja...
 


20.
označiť príspevok

Nadja žena
   17. 9. 2020, 14:38 avatar
Ale to nie je len náboženstvo, ale akákoľvek silná idea... zober si komunizmus, aj tí nadšene budovali len za morálne ocenenie, ale aj zabíjali v mene republiky... A postupne ten potenciál idey hasol, vďaka nešvárom a klamstvu ludia to presvedčenie strácali.. tak, ako sa to deje momentálne v cirkvi, kde zlyhania kňazov ludí znechucujú...
Súhlasí J.Tull, Osvietený


25.
označiť príspevok

-era- muž
   17. 9. 2020, 14:42 avatar
Aj tak si myslím, že ten "dotyk" je iba impulz a že zostáva na človeku, ako ten impulz naplní a ako dlho vytrvá. Bez ľudskej vôle je ten impulz neveľmi účinný a hlavne, má tendenciu zmeniť sa vo svoj opak, ak ho človek nevedie svojou vôľou.
Súhlasí J.Tull


31.
označiť príspevok

J.Tull
   17. 9. 2020, 14:47 avatar
-era-, nebyť však toho impulzu, nebolo by u nich ani vôle na sebe niečo meniť... 


35.
označiť príspevok

-era- muž
   17. 9. 2020, 14:50 avatar
31. To je otázne a odpovedať môžu asi iba oni, či predtým v nich nežila podvedomá túžba po zmene - a že či ten dotyk neprišiel skôr ako odpoveď na niečo v nich - môže byť tak i onak.


41.
označiť príspevok

J.Tull
   17. 9. 2020, 14:56 avatar
-era-, tiež si myslím, že to predtým začali podvedome cítiť, ale tento pocit u mnohých, podľa mňa, vyvolalo práve náboženstvo, ktoré poznali len "vlažne"...
 


5.
označiť príspevok

-era- muž
   17. 9. 2020, 14:17 avatar
Nie, Nadja sa nemýli. Lepšími nás nerobí náboženstvo ani ateizmus, ale naša vôľa meniť sa k lepšiemu.
Súhlasí Nadja, ninka


6.
označiť príspevok

J.Tull
   17. 9. 2020, 14:22 avatar
-era-, moja osobná skúsenosť mi hovorí, že sa mýliš... osobne poznám mnohých, ktorí "pocítili dotyk Boha", čo ich vnútorne zmenilo k lepšiemu... nebyť tohto zážitku, nenašli by v sebe silu, vôľu ak chceš, zmeniť sa...
 
Súhlasí ninka


11.
označiť príspevok

-era- muž
   17. 9. 2020, 14:30 avatar
Ak budeme hovoriť o náboženstve v tom zmysle, ako si to teraz popísal - o reálnom zážitku dobra v duši - tak potom áno, ale neviem, či potom úplne nestratíme kompas na rozpoznávanie, čo náboženstvo je a čo nie je.
Súhlasí J.Tull


16.
označiť príspevok

Zuzka8 žena
   17. 9. 2020, 14:35 avatar
a nechcel si s niečím prestať a Ti to nešlo? nemusíš písať ale príklad. .. prečo to ľuďom asi tak nejde...


19.
označiť príspevok

-era- muž
   17. 9. 2020, 14:38 avatar
Vždy keď som s niečím CHCEL prestať, tak sa mi to aj nakoniec podarilo.
Súhlasí ninka


22.
označiť príspevok

J.Tull
   17. 9. 2020, 14:41 avatar
-era-, súhlasím, len podotknem, že tí, o ktorých hovorím, svoj zážitok nechápali v zmysle "o reálnom zážitku dobra v duši", ale "živo vnímali Ježiša"... dokonca mám kamaráta, ktorý pocítil na začiatku nebývalý strach, až po precitnutí sa mu nielen uľavilo, ale strach sa zmenil v "radostné dobro"...
 


42.
označiť príspevok

-era- muž
   17. 9. 2020, 14:57 avatar
Raymond Moody spomína vo svojej knihe, že stretnutie so svetelnou bytosťou v stave OBE si ľudia vysvetľovali podľa kultúry, v ktorej boli vychovávaní. Kresťania zvyčajne ako Ježiša Krista
Súhlasí J.Tull, ninka


48.
označiť príspevok

J.Tull
   17. 9. 2020, 15:05 avatar
-era-, súhlasím /mimochodom, mal som takýto zážitok.../, len nerozumiem ako sa to týka "22"? Moji známy takýto zážitok nemali... prišlo im to odrazu, niečo ako "osvietenie" /tiež som ho zažil... moja skúsenosť je bohatá /
 
Súhlasí ninka


14.
označiť príspevok

Zuzka8 žena
   17. 9. 2020, 14:33 avatar
tka mňa napríklad zmenil len Kristus.   Priamoúmerne ako som Ho spoznávala, tak tak mi aj hriechy odpadávali a boli mi od Krista odpustené. .. Je to úzke púto. Dneska som pozerala extrémne premeny a tú ženu čo chudla stále viedol ten muž, tréner. .. =) ....ja mám Učiteľa. Najlepšieho.
Súhlasí J.Tull


9.
označiť príspevok

Nadja žena
   17. 9. 2020, 14:25 avatar
Možno bude lepšie písať všeobecnejšie, akékolvek presvedčenie... Lenže, to má svoje obmedzenia, neviem, či by napr. fašizmus vedel zmeniť človeka k lepšiemu, ...? Takže zrejme akékolvek nie...
Súhlasí Osvietený


13.
označiť príspevok

-era- muž
   17. 9. 2020, 14:31 avatar
To záleží od presnej definície fašizmu. Aj by tá definícia mala obsahovať pojmy ako nenávisť a neznášanlivosť, tak nevedel.


58.
označiť príspevok

kntsz muž
   17. 9. 2020, 18:02 avatar
1-
Nadja odpusť,
Môžeš uviesť či "1" je citát, alebo je to podanie tvojimi slovami?
Lebo som práve s prekvapením zistil od "ninka", že sa "vyžívam v zásadných úvahách".
Budem musieť pre niektorých občas zosadnúť na zem, aby som netraumatizoval......
Súhlasí Osvietený


63.
označiť príspevok

Nadja žena
   17. 9. 2020, 18:23 avatar
Knstz .dobre, že sa pýtaš
Je to nie celkom skopírovaný, ale upravený a skrátený článok "Máme sa báť ateizmu v liberálnej demokracii?" , čo je vlastne reakciou na čin Craiga Stephena Hicksa v Chapel Hill v Severnej Karolíne, ktorý zavraždil troch moslimov.

Ja mám rada zásadné úvahy, z ktorých sa aj niečo o uvažovaní dotyčného dozviem, lebo ma to zaujíma.


66.
označiť príspevok

kntsz muž
   17. 9. 2020, 18:36 avatar
naozaj zhodou okolností som niečo na túto tému dnes čítal.
Idem si pozrieť správy, Hádam sa ešte vrátim.
Súhlasí Osvietený


80.
označiť príspevok

kntsz muž
   17. 9. 2020, 22:41 avatar
63-
"Naozaj súčasná demokracia sa dostáva do istej slepej uličky, v ktorej znovu dostávajú svoju šancu náboženstvá, či lepšie - agresívni fundamentalisti.
Títo "veriaci" v histórii náboženstiev naozaj rozpoznávajú (tak isto ako aj ateisti mimo nich) isté vzory imaginárnych vojen, ktoré napomáhajú rozpoznať nepriateľa stojaceho za ich nezdarmi a tento nepriateľ ich očisťuje od akejkoľvek zodpovednosti v zlyhaniach, lebo z nich robí obete.
Sekulárna civilizácia odmieta všetko nadprirodzené. Ich svetonázor je zreteľne protináboženský. Snaží sa náboženstvo vykázať do súkromnej sféry bez toho, aby ľuďom miesto neho poskytla nejakú zrozumiteľnú ekvivalentnú náhradu za stratu transcendeltálnych životných cieľov. Moderná civilizácia nemá okrem tržných produktov nič, čo by ľuďom nahradilo stratené náboženské hodnoty." (parafrázujem - Mark Juergensmeyer)


87.
označiť príspevok

Nadja žena
   17. 9. 2020, 22:48 avatar
Prečo si použil slovo veriaci v úvodzovkách, ale slovo ateisti nie?


99.
označiť príspevok

kntsz muž
   18. 9. 2020, 10:11 avatar
87-
boduješ!
Nie je u mňa veriaci v Boha* ten, čo pravdu upravuje vo svoje podanie a to tak, že kvôli tejto svojej "pravde" je schopný znásilňovať (a nielen ženy) a vraždiť.
* - toho Boha, ktorý vie, že nič z toho čo stvoril nemôže z princípu existovať, ak tá existencia nebude dobrá, poctivá - pravdivá v zmysle Kristovho: ....hriech proti duchu sa vám neodpustí ani v budúcom veku.
Ak si pustíš do počítača čo iba jeden vír, tak ti všetko v ňom môže kedykoľvek skolabovať.
Preto u mňa tí, čo znásilňujú (čo iba dnes aktuálne interrupčný zákon), alebo konajú v mene Boha akékoľvek násilie sú "veriaci" v uvodzovkách.
Čo sa týka v merite vyššie vyslovenej myšlienky, aj ateistov som asi mal dať do úvodzoviek   . Len tuná vidím problém, lebo pojem ateisti je oproti veriacim v Boha veľmi široký pojem a skorej som chcel iba naznačiť, že to, čo sú schopní stvárať pomýlení veriaci, celkom v pohode stvárajú aj mnohí ostatní - z neveriacich - ateistov.
Takže áno, nie všetci ateisti sú militantní fundamentalisti - asi to tiež malo byť v úvodzovkách.
Lenže potom by ateisti bez úvodzoviek zastávali en bloc humanitné hodnoty - tie hodnoty, ktoré sa naviac ako svetské neustále menia.
Boduješ, naozaj to nie je také jednoduché.......asi som to mal inak formulovať.
Súhlasí Osvietený, Nadja


112.
označiť príspevok

Nadja žena
   18. 9. 2020, 17:31 avatar
knstz, pojem "veriaci" je ovela, oveľa širší ako pojem "ateista"... ale ani viera v boha , ani viera, že neexistuje, nijako nezavdáva dôvod bojovať proti inak zmýšľajúcim... náboženstvo to dokáže, to už je iná vec.


170.
označiť príspevok

kntsz muž
   18. 9. 2020, 22:47 avatar
112-
súhlasím, len si nemala napísať to za bodkami nakoniec.
Predpokladám, že si nebudeme argumentovať stredovekom.
Žijeme dnes a teraz a tu na Slovensku.
Ešte pred cca 65 rokmi u nás - na Slovensku zomierali vo väzeniach kňazi, či boli prenasledovaní vrátane veriacich, vinou ateistov - komunistov.
Neviem o tom, že by cca za posledných 400 rokov bojovali u nás náboženstvá proti inak zmýšľajúcim tak, že by
zomierali, alebo boli zatváraní a prenasledovaní.


100.
označiť príspevok

J.Tull
   18. 9. 2020, 10:59 avatar
kntsz, nie som si istý, že sekulárna spoločnosť je zreteľne protináboženská... určite v menšej miere ako sú teokratické spoločnosti, ktoré sú zreteľne proti akémukoľvek inému svetonázoru než je štátny...
Za to, že sa ľudia odvracajú od "klasických" náboženstiev, si môžu vo veľkej miere "náboženstvá" /ich mnohí členovia, predstavitelia.../ sami.
Ešte poznámka - Sekulárny štát znamená len toľko, že nie je viazaný žiadnou náboženskou ideológiou, pričom spravidla zaručuje svojím občanom slobodu vyznania... nie je svetonázorom, môže byť v rámci neho množstvo všakovakých svetonázorov, včítane náboženských...
 


109.
označiť príspevok

kntsz muž
   18. 9. 2020, 14:31 avatar
100-
Celá moja "80" je viac-menej citátom z uvedeného autora.
Zhodujem sa však s týmto názorom - inak by som to sem nedal.
Sekulárny v použitom význame nie je myslený ako štát, ale ako civilizácia všeobecne a vtedy je to v zmysle ateistický - bez náboženstiev.
slovnik.aktuality.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk
S tvrdením, že sa ľudia odvracajú od náboženstiev si náboženstvá môžu sami nesúhlasím. Iste ani cirkevné hierarchie nie sú bez viny.
Všimni si však výučbu na školách. Od samého počiatku sa začína prírodnými vedami a pokiaľ deti nie sú na cirkevných školách alebo nejdú na umelecké alebo teologické školy, tak sa prírodnými vedami aj konči.
Nikde žiadna povinná výučba analytickej či hlbinnej psychológii so svojimi preukázateľne t.j. testovateľne zistenými skutočnosťami o existencii duchovna mimo hmotu a nezávisle na hmote.
Kresťanstvo všeobecne zotrváva na 2000 ročných evanjeliách a nie že by ich rozvíjalo s ohľadom na zvyšujúcu sa sociokultúrnu úroveň, ešte ho zaťažujú svetskými dogmami a inými vplyvmi.
Už som tu spomínal doc. Krála zaoberajúceho sa teóriou vied a neskôr vedeckým dokazovaním existencie Boha.
Jeho skúsenosť s cirkevnou hierarchiou je taká, že ona si oficiálne neželá vedecké dokazovanie Boha (asi sa boja straty zmyslu ich existencie) a jej jednotliví aj keď vysoko postavení cirkevní hodnostári sú s Králom za jedno, ale si vždy želali, aby vo svojich dielach ich mená neuvádzal.
No - je to svojim spôsobom totalita a tá nemá veľké vyhliadky.
Verím však v už spomínané ľudské archetypy a tie ľudstvo nepustia - vo väčšine bude vždy smerovať k Bohu aj keď bez klasických náboženstiev.
Súhlasí Osvietený


110.
označiť príspevok

J.Tull
   18. 9. 2020, 14:49 avatar
kntsz, len v rýchlosti...
... všimni si, že po celom svete sú "náboženské", "cirkevné školy"...
... neexistujú žiadne testovateľne zistené skutočnosti o existencii duchovna mimo hmotu a nezávisle na hmote...
... o analytickej či hlbinnej psychológia sa vyučuje na školách s predmetom "psychológia", "filozofia" a pod. ...
... už som Ti ohľadne doc. Krála poukazoval na jeho argumenty, odporujúce nielen faktom, ale i logike. Neoponoval si voči nim ...
... o archetypoch píšem v "106"...

 


111.
označiť príspevok

J.Tull
   18. 9. 2020, 14:53 avatar
kntsz, ešte doplnim, respektíve poopravím
"...už som Ti ohľadne doc. Krála poukazoval na jeho argumenty, odporujúce nielen faktom, ale i logike. Neoponoval si voči nim ..." oponoval si, pokiaľ sa dobre pamätám, len tým, že tie argumenty, odporujúce nielen faktom, ale i logike, prevzal od iných.
 


169.
označiť príspevok

kntsz muž
   18. 9. 2020, 22:26 avatar
110-111-
Ak si si nevšimol, tak akcentujem výučbu odborných predmetov zaoberajúcich sa spiritualitou t.j. výučbu psychológie aj s celou škálou jej pod odborov.
Táto výučba v prvom rade nie je výučbou povinnou ak vôbec nejakou, od prvej základnej triedy tak ako vedy prírodné.
Naviac zdôrazňujem (možno pre tvoj vkus málo), že výučba teológie, na ktorej je postavená aj výučba v cirkevných školách je zaostalá, vychádza síce z právd z pred 2000 rokmi, ale so svetským nánosom dogiem a teda jej vypovedacia hodnota v porovnaní so sofistikovanou a celoplošne povinnou výučbou prírodných vied (povinne aj na cirkevných školách) má nulovú porovnávaciu hodnotu.
Zo škôl nám teda vychádzajú povinne ateisti a z cirkevných škôl ak nie ateisti tak mierne dezorientovaní absolventi. To je realita - nikde aspoň poznámka o tom, že všetko môže byť aj inak.
Existujú dôkazy existencie Boha a to, že sa nevyučujú, alebo ty o nich nič nevieš, na podstate nič nemení.
To čo je za argument, že sa niečo vyučuje na špecializovaných vysokých školách - ak by sa to malo vyučovať od základnej školy? Naviac celá naša psychológia v praxi je socialistická a materialistická. Pozri si niektoré prednášky S. Grofa - hlbinného psychológa z USA. Väčšina vyspelých západných krajín prepláca cez zdravotné poistenie liečenia hlbinných psychológov napr. holotropným dýchaním. U nás a v Česku ani náhodou. Rozprával som sa s absolventkou VŠ psychológie. Hlbinnú psychológiu či psychológiu ľudského nevedomia alebo Junga preberajú tak, že áno existuje také niečo a nič viacej.
Ako sa ti dá oponovať ohľadne Krála, keď si ho začal napádať argumentami ad hominem. Ak mám byť presný, tak ja neargumentujem Králom, ale jeho citáciami iných vedeckých osobností, medzi ktorými sú aj nositelia nobelových cien.
Čo sa týka archetypov tak len toľko, že s ohľadom na to čo o nich uvádzaš, tak si nepochopil, alebo nevzal na vedomie význam pojmu archetyp v definícii C.G.Junga.
Súhlasí Osvietený


214.
označiť príspevok

J.Tull
   19. 9. 2020, 14:34 avatar
kntsz, „Ak si si nevšimol, tak akcentujem výučbu odborných predmetov zaoberajúcich sa spiritualitou“
Nevšimol. Píšeš:
„sekulárna spoločnosť je zreteľne protináboženská“
nevylepšil si to ani tvrdením:
„Sekulárny v použitom význame nie je myslený ako štát, ale ako civilizácia všeobecne a vtedy je to v zmysle ateistický - bez náboženstiev.“
Ak by bola sekulárna spoločnosť /civilizácia / protináboženská, dokonca zreteľne, neexistovali by v nej a to verejné, "oficiálne fungujúce", často s prispením spoločnosti, žiadne náboženstvá, dokonca školy. To na akej úrovni je výučba v cirkevných školách /neviem na akej je úrovni, na rozdiel od Teba, odborníka teológa   posúdiť/ nie je vina danej spoločnosti; pokiaľ dobre viem, sekulárne štáty do výučby nekafrú... nerozumiem ani z akého dôvodu píšeš:
„celoplošne povinnou výučbou prírodných vied (povinne aj na cirkevných školách) má nulovú porovnávaciu hodnotu“?
Vari teraz treba urobiť prírodovedné predmety nepovinnými? ... lebo odporujú Tvojmu videniu sveta?
„Zo škôl nám teda vychádzajú povinne ateisti“
Kvôli tomu, že prírodovedné predmety sú povinné? Budem teraz uštipačný, svrbia ma prsty... Nuž potom by sme sa mali vrátiť do stredoveku vyučovať však nie Bibliu a zakazovať učiť všetko, čo s ňou nekorešponduje, ale Tvoje chápanie sveta a zakázať povinnosť prírodovedných predmetov... 
„vychádza síce z právd z pred 2000 rokmi, ale so svetským nánosom dogiem“
Boh je len jeden. Zjavil sa vo svojom Synovi. Biblia je Slovo Božie. Je Stvoriteľom všetkého. Každý človek je hriešny. Panna Mária je matka Božia. Kristus zomrel na kríži a na tretí deň vstal z mŕtvych ... atď.
Tieto dogmy, ktoré uznáva každý kresťan všeobecne, ak sa chce nazývať kresťanom, vznikli v sekulárnej spoločnosti, alebo skôr teokratickej? ... a naozaj sú svetské?
„Existujú dôkazy existencie Boha a to, že sa nevyučujú, alebo ty o nich nič nevieš, na podstate nič nemení.“
Samozrejme, že ak niečo neviem /všeobecne ak ľudstvo niečo nevie - o nevedeckých dôkazoch viem/ vôbec to neznamená, že to niečo nemôže existovať. Ty však vieš, že existujú vedecké dôkazy a to napriek tomu, že nevieš ani o jednom.
„To čo je za argument, že sa niečo vyučuje na špecializovaných vysokých školách - ak by sa to malo vyučovať od základnej školy?“
To vážne? Základné školy nie sú ZÁKLADNÉ“, teda školy, ktoré učia základom? Podľa Teba by sa asi na základnej už rovno mali učiť napríklad integrálny počet, vyššiu matematiku... matematické výpočty statiky budov, mostov... mali by rozoberať diela Giovanni Battistu Tiepola...
„Ako sa ti dá oponovať ohľadne Krála, keď si ho začal napádať argumentami ad hominem.“
Uveď aspoň jeden môj argument ad hominem, ktorý som voči nemu použil.
„Väčšina vyspelých západných krajín prepláca cez zdravotné poistenie liečenia hlbinných psychológov napr. holotropným dýchaním.“
V ktorej krajine ho preplácajú?

Archetyp znamená, zjednodušene, pravzor, z ktorého sa potom odvíja množstvo "napodobením" vzájomne sa líšiacich je v nich však rozpoznateľných spoločných čŕt, ktoré pochádzajú z tohto pravzoru, ako pôvodného zdroja...
Alebo sa mýlim?
 


72.
označiť príspevok

kntsz muž
   17. 9. 2020, 22:12 avatar
1-
Definovať ateizmus ako absencia viery v božstvá, je veľmi nepresná definícia.
Podľa Junga sa každý človek rodí s istými archetypmi, ktoré sú už predom do duchovna človeka zakódované a naviac sú ešte dopĺňané, niekedy aj korigované celou líniou predkov, ktoré konkrétneho človeka predchádzali.
Takže žiadna tabula rasa!
Jeden z najhlavnejších archetypov je potreba hľadania svojho pôvodu, (svojho stvoriteľa) a pýtať sa na zmysel pôvodu.
Namýšľať si, že túto potrebu majú iba veriaci v Boha – pri hľadaní Stvoriteľa, je falošné.
Presne takú istú potrebu hľadania majú aj ateisti, len s tým rozdielom, že nehľadajú svojho Stvoriteľa – Boha, ale hľadajú svojho stvoriteľa v prírodných vedách. Či ho v prírodných vedách naozaj nájdu, je v súčasnosti min. tak isto pochybné ako či Ho – Boha nájdu teisti.
Citát:
"Ateisti NEMAJÚ problém so spontánnym vznikom vesmíru t.j. vznikom všetkého z ničoho a bez akéhokoľvek cieľa či zámeru a naopak MAJÚ problém s možnosťou vzniku všetkého z mimo priestoročasu z Kozmickej pamäti (ak chcete tak z Boha) s nejakým zámerom a s nejakým predom stanoveným cieľom."

Vedci len prírodných vied tak ako je to teraz, ako záruka smerovania ku konečnej pravde žiadnou zárukou nie sú.
Pravdou však je, že ani teológovia bahniaci si na pravde z pred 2000 rokov, nie sú zárukou smerovania poznávania k pravde.
"K pravde sa najskorej dostaneme, keď poznávanie v prírodných vedách stratí svoju spupnosť a pochopí, že pravda o našom hmotne energetickom svete je v jednote skúmania ducha a skúmania hmoty."

Prirovnávanie vyspelosti niektorých prejavov u rôznych zvierat s človekom je zcestné.
Aj keď niekedy naozaj sa u niektorých zvierat isté prejavy javia duchovne vyspelejšie ako u niektorých ľudí, ich podstata je diametrálne odlišná.
Súhlasí Osvietený


101.
označiť príspevok

J.Tull
   18. 9. 2020, 11:08 avatar
kntsz, Prirovnávanie vyspelosti niektorých prejavov u rôznych zvierat s človekom nie je zcestné; už len preto, že nám správanie zvierat napovie mnohé o nás samotných?
Ako vieš, že ich podstata je diametrálne odlišná? Pozorovanie správania zvierat, tak voľne žijúcich, ako i v zajatí, množstvo experimentov, výskum venovaný týmto otázkam... dosvedčuje, že máme s nimi mnoho spoločného, oveľa, oveľa viac, než sme si len "donedávna" mysleli...
 


102.
označiť príspevok

kesha1
   18. 9. 2020, 11:38 avatar
Ak by existoval nejaký ešte viac vyspelý druh , ako homo sapiens , boli by sme preňho partneri , alebo tiež iba zvieratá ?
Závisí od toho nakoľko by tento druh bol od nás vyspelejší...
Správanie sa ľudského druhu , ako celku ,pôsobí navonok rovnako ,ako správanie hocijakého iného živočíšneho druhu .
Súhlasí Osvietený, Zuzka8


103.
označiť príspevok

-era- muž
   18. 9. 2020, 12:15 avatar
102. Slovo "zvieratá" by sa nemalo brať pejoratívne. Proste zvieratá ako označenie, podobne ako rastliny či minerály.

Vyšší druh od nás, (napríklad anjeli ), ak by boli korektní, označovali by nás proste "ľudia".

Súhlasí ninka


105.
označiť príspevok

kesha1
   18. 9. 2020, 12:20 avatar
Nejde o to ,ako by nás kto označoval ,ale ako by nás vnímal .


107.
označiť príspevok

-era- muž
   18. 9. 2020, 13:06 avatar
Vnímal by nás podľa toho, aké by mal zmyslové orgány.
Súhlasí ninka


104.
označiť príspevok

kesha1
   18. 9. 2020, 12:16 avatar
 
Predstavme si napríklad , že raz nájdeme inú obyvatelnu planétu , kde dominujú jednoduché bledo ružové ,,slony ,, .
Sotva si od nich budeme pýtať povolenie na pobyt . Ale pokiaľ by tieto,, slony ,, vlastnili účinné zbrane , prišla by na rad komunikácia  


108.
označiť príspevok

ninka
   18. 9. 2020, 13:16 avatar
Invázia. Asi by sme obetovali matematický rozum, mysliteľnú osobnosť človeka. A ono to bude mať svoje dôvody. Možno by sa aj vymenili naše úlohy.


172.
označiť príspevok

Zuzka8 žena
   18. 9. 2020, 23:28 avatar
Predátori. .. Kesha...
Súhlasí kesha1


174.
označiť príspevok

kesha1
   19. 9. 2020, 08:20 avatar
Zuzulienka  
Predátori ?

Polož si sama sebe otázku , nakoľko by si verila v Ježiša , ak by bol povedzme černochom ?
Skús si predstaviť , že si napríklad černoška a musíš veriť v nečernošského Ježiša .....

Nie ani tak veľmi predátori ,ako skôr obyčajné živočíchy


177.
označiť príspevok

-era- muž
   19. 9. 2020, 08:46 avatar
174. To je také rasistické zmýšľanie.


178.
označiť príspevok

kesha1
   19. 9. 2020, 08:49 avatar
era  
Skôr na Tom pekne vidno , že Biblický Boh je šitý na mieru a so skutočným Tvorcom nemá nič spoločné  


179.
označiť príspevok

-era- muž
   19. 9. 2020, 08:59 avatar
Ale kdeže.

Vidíš len to, čo chceš vidieť.

To ako keby si chcel povedať - Prečo sa voda skladá zrovna z jedného kyslíka a dvoch vodíkov? Na tom pekne vidno, že je to niekomu šité na mieru


180.
označiť príspevok

kesha1
   19. 9. 2020, 09:15 avatar
era

Múdry Tvorca zariadil , že voda sa skladá z tohto , z čoho určil Tvorca .

Múdry Biblický Boh si vyvolil jeden národ , lebo netušil aké to narobí rozbroje ?


181.
označiť príspevok

kesha1
   19. 9. 2020, 09:24 avatar
Môžem ,ako ateista pripustiť aj existenciu duchovného sveta ktorý nepoznáme.
Ale koncept Biblického Boha je jednoducho pre mňa nedostačujúci . Je to veľmi protirečive a zastaralé, netolerantne atď...


183.
označiť príspevok

-era- muž
   19. 9. 2020, 09:28 avatar
Koncept Biblického Boha je len výrezom z celku.
Starý zákon podľa toho, čo potrebovali počuť izraeliti, aby išli správnym smerom a Nový zákon podľa toho, čo potrebovali počuť prví kresťania, aby sa vybrali správnym smerom.


182.
označiť príspevok

-era- muž
   19. 9. 2020, 09:26 avatar
Múdry tvorca nemá problém s rozbrojami na fyzickej úrovni, ktoré vedú k pokroku na Jeho úrovni. Tak ako aj ty, keď chceš z dreva vystrúhať lyžičku, nehladíš na to, koľko odrezkov či pilín musíš odrezať, odbrúsiť a zahodiť. Ide o to, že výsledný produkt nie je možné vyrobiť len tak z hocičoho, že to všetko má vnútorné zákonitosti.


184.
označiť príspevok

kesha1
   19. 9. 2020, 09:33 avatar
era   už si blízko osvieteniu
Predstav si , že to drevo z ktorého vyrábajú lyžičku , vôbec netuší čo jej to lyžička .
Nemá to odkiaľ vedieť .
Rovnako náboženstvá nemôžu nič vedieť o úmysloch Tvorcu
Nemajú odkiaľ to vedieť .


187.
označiť príspevok

-era- muž
   19. 9. 2020, 09:47 avatar
Iba s tým rozdielom, že človek je iba sčasti drevo. Z druhej časti je boh.


188.
označiť príspevok

kesha1
   19. 9. 2020, 10:18 avatar
Semienko , ktoré začne klíčit je v podstate to isté ,ako Veľký Tresk .....
Preboha , stačí si uvedomiť , akí sme nepatrní vo vesmíre a aký nekonečný je majestát Tvorcu.
My nevieme absolútne nič !
Možno niečo neurčité slabo tušíme .


190.
označiť príspevok

-era- muž
   19. 9. 2020, 10:21 avatar
188. Kľudne ďalej sám seba presviedčaj, že nevieš absolútne nič.

Iba nechápem, prečo to tvrdíš s takou bohorovnou istotou, ak naozaj nevieš nič


192.
označiť príspevok

kesha1
   19. 9. 2020, 11:02 avatar
era  
Viem , že nič neviem .
Napríklad určite neviem , že Ten ktorý stojí za Veľkým Treskom by pociťoval nutkanie , vybrať si akurát negramotných bradatých mudžahedínov za nejaký ,, vyvolený národ. ,, ...
Neviem si totiž ani vo sne predstaviť NA ČO by to potreboval robiť .No ,ale hlavne, že ty to vieš , to je kľúčové.


194.
označiť príspevok

ondrej61 muž
   19. 9. 2020, 11:10 avatar
Kesha...kresťanstvo je aj o historii....aj starý zakon je o historických udalostiach....Archeologicke výskumy a objavy dokazuju, udalosti, ktore su popisane v Biblii.....Pozname narod Izrael, vieme že boli rozptýlení po svete, a vieme, že Boh ich zhromažduje spať...presne tak ako je to popísané......


195.
označiť príspevok

ondrej61 muž
   19. 9. 2020, 11:19 avatar
Z noveho zakona, pozname presne kde chodil Ježiš....Vieme o tom, že židia dali ukrižovať Ježiša, lebo ho nepoznali....Niekto tvrdi, že židia si vsetko vymysleli....ano?....aj to že ho nerozpoznali?.....a stale na neho čakaju?....a my pohania...sme prisli ku Bohu ako slepe kurence?....vdaka židom....sa to stalo...ukrižovaný Ježiš mal byť, malo sa to stať....a stalo sa....Vsetko si zidia vymysleli?.......


196.
označiť príspevok

kesha1
   19. 9. 2020, 11:24 avatar
Ondrej
To je všetko v poriadku , mňa to ani nezaujíma , pravdu povediac .
Jednoducho je to pre mňa veľmi málo . Mne z tohto nevyplýva nijaká spojitosť s Tvorcom vesmíru.
Podľa mňa nerozumieš o čom píšem , keď spomínam Tvorcu .
Tvorca je v mojom ponímaní niečo za bariérami možností uvažovania človeka. Niečo neznáme .
Biblický Boh a jeho príbeh je ľahko pochopiteľný v podstate naivný obrázok na stene . Akási už nepotrebna pomôcka - dekorácia .


197.
označiť príspevok

ondrej61 muž
   19. 9. 2020, 11:31 avatar
No ludia si myslia, že židia si vymesleli celu tu historiu....a ušili si ju pre seba...ale ked nad tým uvažuješ, tak oni si potom usili na seba nepochopenie?......Nie vsetko je tak ako ma byť.....
25 Nechcem totiž, bratia, aby ste nepoznali toto tajomstvo — aby ste neboli múdri sami pre seba —, že časť Izraela sa zatvrdila dovtedy, kým nevojde plný počet pohanov......
Bolo tu pravé svetlo, čo osvecuje každého človeka, to prichádzalo do sveta. 10 Bol vo svete a svet ním vznikol, ale svet ho nespoznal. 11 Do svojho vlastného prišiel, ale jeho vlastní ho neprijali.


199.
označiť príspevok

kesha1
   19. 9. 2020, 12:13 avatar
Ondrej
Lietaš príliš nízko , keď Tvorcovi prisudzuje takéto gazdovsko - ľudové pvedačky / prekáračky


200.
označiť príspevok

ondrej61 muž
   19. 9. 2020, 12:30 avatar
Kesha, Boh je realny a osobný....Neni to nejake nepochopitelne stvorenie pre cloveka.....ak sa to snažiš naznačiť.....Prave to, že Boh sa ponížil a prisiel na tento svet doslova v maštali......Ponižil sa až na smrť.....a umrel za naše hriechy.....
Evanjelium je jednoduche kesha....a može sa k nemu vyjadriť aj male dieťa.....to su tieto tri jednoduche veci......
Ježiš zomrel za nase hriechy, bol pochovaný a na treti deň bol vzkriesený......Odpoved na tieto otazky je doležita...bud sa tieto veci stali alebo nie......
Vtip je al v tom že odpoved na tieto otazky nie je len ano, alebo nie......ale je to urcitý postoj cloveka k týmto veciam.....urcitý charakter.....
Ja ťa nechcem robiť bezcharakterneho cloveka.....ale skutocne charakter cloveka je doležitý pri odpovediach......Pokorny clovek si povie......ano som hriesny.....a ciní pokanie......to je to čo v týchto odpovediach Boh vidí....Pysny clovek povie ja nie som hriesny.....a neuverí tej dobrej sprave.....a ostava mimo evanjelia......Niekto v tom vidí detske a hlupe otazky.....ale Boh vie preco prave odpoved na tieto otazky......


201.
označiť príspevok

kesha1
   19. 9. 2020, 12:42 avatar
Ondrej
No veď to, že je to tak jednoduché a ludsky pochopitelné je na tom to najpodozrivejsie .
Pre mňa je z toho čo očí bijúce , že to nemôže mať nič spoločné s Tvorcom.


202.
označiť príspevok

ondrej61 muž
   19. 9. 2020, 12:45 avatar
Praveže ten tvorca suciti s nami, vytvoril nas na svoj obraz.....Neni to niekto od nas vzdialený....Je to niekto...kto povedal o sebe....JA SOM.....to vie povedať a uvedomiť si aj človek....Zviera tuto schopnosť nemá.....


203.
označiť príspevok

kesha1
   19. 9. 2020, 12:47 avatar
Ondrej
Tebe není ani troška divné , že máme problémy s obyčajným vírusom napríklad ....
Ale o Niečom tak fenomenálne komplikovanom , ako Tvorca vieme hociaké maličkosti ?
To ti ani raz nezasvieti červená kontrolka. ?


204.
označiť príspevok

ondrej61 muž
   19. 9. 2020, 12:49 avatar
Vobec mi to nie je divne.....podla teba čo by som si mal myslieť, ked mame problemy s vírusom......


205.
označiť príspevok

ondrej61 muž
   19. 9. 2020, 12:54 avatar
Kesha, ty píšeš o nejakom tvorcovi....a si ochotny ho pripustť....ale kedže mame problemy s virusom trebars, tak už tvorca není, alebo čo ti vyšlo....


206.
označiť príspevok

kesha1
   19. 9. 2020, 13:02 avatar
Mně vychádza len to , že Tvorca existuje ,ale nič o ňom nevieme .
Všetky náboženstvá si len povymyslali , každé svoje historky a to je všetko .
Už ten človek čo žil pradávno v jaskyni a kreslil na steny obrázky ,vedel že je nejaký Tvorca .


207.
označiť príspevok

ondrej61 muž
   19. 9. 2020, 13:06 avatar
Vieme o nom dosť.....dokonca olutoval že stvoril človeka.....Nie je to nejaka bezcitna bytosť....ale vieme o nom aj to, že robil tvrde opatrenia, ak to bolo treba......
Ty si spomenul nejaký virus a mala by mi zasvietiť nejaka kontrolka......aka a vlastne prečo.....


213.
označiť príspevok

kesha1
   19. 9. 2020, 14:32 avatar
207 . Ondrej  
Vidím, že ti kontrolka predsa len asi zasvietila .
Je to jednoduché
Ak vieme veľké H o primitívne jednoduchých veciach ( oproti zložitosti Tvorcu ) , ako je trebárs covid . Odkiaľ by sme mohli niečo vedieť o Tvorcovi ? ( len prosím nepíš , že to vieme zo starých listín )


228.
označiť príspevok

ondrej61 muž
   19. 9. 2020, 15:45 avatar
samozrejme že zo starých listín....Ako inac by sme mohli vedieť?.....Ako to mal potom Boh urobiť?.....aby sme sa niečo o nom dozvedeli.....Ved v Bibli su prorokovane veci ,ktore sa stalo o niekolko storoci neskor ako boli napísane....To ma vatsiu vahu ako ludske svedectvo........


229.
označiť príspevok

Lemmy muž
   19. 9. 2020, 15:48 avatar
Prečo potom ignoruješ existenciu oveľa starších listín, klinové písmo, kde sa opisujú, spomínajú mnohí bohovia?


208.
označiť príspevok

Nadja žena
   19. 9. 2020, 13:41 avatar
kesha jak že nevieme, tvrdíš, že existuje... a to nie je nič


215.
označiť príspevok

kesha1
   19. 9. 2020, 14:35 avatar
208 . Nadežda  
Asi niečo existuje ,ale Čo , to nevieme  


224.
označiť príspevok

Nadja žena
   19. 9. 2020, 15:30 avatar
Kesha, asi niečo existuje, ale nevieme, čo...    
Výrok takmer na úrovni dôkazu...


210.
označiť príspevok

Lemmy muž
   19. 9. 2020, 14:14 avatar
K: Už ten človek čo žil pradávno v jaskyni a kreslil na steny obrázky ,vedel že je nejaký Tvorca .

Spočiatku nie, až sa začal rozvíjať animizmus, teda viera, že i zvieratá majú duše ako ľudia. Pre pravekého človeka bol kúsok zeme celým svetom. Nemal žiadne predstavy o veľkosti vesmíru. Ani sa tým nezaoberal, lebo dôležité bolo prežiť.

Ale určite už pred dajme tomu 50 000 rokmi ľudia verili v bohov. Čas je závislý od toho, kedy sa z Ázie presunuli ľudia na americký kontinent. Ale na ich odchode je dobre vidno, že nejaké náboženské predstavy už mali. Na severe Ameriky si vystačili s animizmom a vierou vo veľkého Manitua, i keď neviem, či to slovo brali ako niečo mužské, alebo neutrálne slovo. Nižšie sa neskôr náboženstvá vykryštalizovali, vylepšili, pozri náboženstvá Mayov a Inkov.

V Mezopotámii sú jasné svedectvá o náboženských predstavách, ktoré sú zapísané v klinovom písme. Tak vďaka písmu Mayov alebo Sumerov vieme veľa o prvotných náboženstvách, ktoré už boli aj logicky vystavané na príbehoch o vzniku sveta.


216.
označiť príspevok

kesha1
   19. 9. 2020, 14:37 avatar
No tak teda !
Predstavy sme mali , máme a ešte dlho mať budeme  


289.
označiť príspevok

Zuzka8 žena
   19. 9. 2020, 18:34 avatar
Cudzia myšlienka pre mňa a aj nereálna.

Obyčajné, živočíchy. Myslíš, že človek je obyčajný živočích, ako aj zviera? Tiež som si to myslela kedysi, ale teraz už nemyslím.

    Prečo mi dávaš súhlas, keď s tým nesúhlasíš.   Povedz že. ..  


171.
označiť príspevok

kntsz muž
   18. 9. 2020, 23:20 avatar
101-
Tull, už sme sa na túto tému bavili.
Nepohneme sa z miesta ak nezoberieš na vedomie, že spiritualita človeka je od času, kedy sa človek stal človekom, čo sa odhaduje až na cca 3 mil. rokov, tvorená aj jeho nevedomou oblasťou - osobným nevedomia a kolektívnym nevedomím, ktoré pretrvávajú a sú neustále dopĺňané bez ohľadu na telesnú smrť. Existencia Nevedomej oblasti bez ohľadu na fyzickú smrť pretrváva a neustále spätne vplýva aj na vedomie človeka a ľudí vôbec. To všetko s jasným cieľom generovania duše človeka na obraz Boha. S takýmto niečím zvieracia ríša nedisponuje - nebolo to preukázané. Duchovný vývoj človeka pochopiteľne obsahuje aj ľudské excesy , ktoré predčia aj správanie sa zvierat. Ich existencia však vo vývoji duše človeka má svoj nezmazateľný zmysel a pokračovanie cez nevedomie spätne na vedomie. Preto vznikajú rodinné pokračovania tragédií, preto sú psychické epidémie vedúce k vojnám......
U zvierat nič také nebolo preukázané. Zvieratá zomierajú a končia definitívne aj duchovne.


193.
označiť príspevok

J.Tull
   19. 9. 2020, 11:09 avatar
kntsz, kntsz, Píšeš:
„S takýmto niečím zvieracia ríša nedisponuje - nebolo to preukázané.“
Kedy, kde a ako, na základe akých pozorovaní, ktorých artefaktov bolo preukázané:
„že spiritualita človeka je od času, kedy sa človek stal človekom, čo sa odhaduje až na cca 3 mil. rokov, tvorená aj jeho nevedomou oblasťou - osobným nevedomia a kolektívnym nevedomím... atď. ?
Bavili sme sa o tom napr. tu: Existuje vobec pravda??? ))
„Doc. Ing. Miloslava Krála, CSc.:
„Počátky lidské víry na Zemi jsou časově mnohem vzdálenější než si dnešní lidé obvykle představují . Většinou se setkávám s názorem, že víry nebo obecně lidské kultury trvají řádově desítky tisíc let. Věda však dokazatelně (na základě paleontologických nálezů) dospěla ke stáří člověka (jako bytosti, schopné si klást otázky o smyslu svého života), které přesahuje 5 miliónů let...
Trepaním je to preto, lebo svoje tvrdenie ničím nepodložil. Odvoláva sa síce na vedu, na „vnem“, „pozorovanie“, ale nič o tom:
„Kedy, kde, kým bolo dokázané, z ktorých paleontologických nálezov vyplýva, že človek(?)* si dokázal klásť otázky o zmysle svojho života...?“
*Podľa vedy pred 5 miliónmi rokov žil Ardipithecus... z nájdených fosílií, paleontologických nálezov (nielen samotného Ardipitheka, ale aj prostredia v ktorom žil... ) je možné dôvodne predpokladať čím sa živil, ako chodil, je možné predpokladať, že využíval neupravené „prirodzené pracovné nástroje“ – kamene, konáre ...podobne ako dnešné gorily, orangutany, šimpanzy... ale ako je možné z nich, dokonca dokázateľne, vyčítať, že si kládol otázky o zmysle svojho života?
Takýmito, s prepáčením za výraz, „bohapustými nelogickými trepaniami“ aké používa Doc. Ing. Miloslav Král, CSc., to bolo preukázané? 
Ospravedlňujem sa za tento tón, ale nemôžem si pomôcť... možno by sa dalo i miernejšie, ale medziiným by mi to trvalo pridlho, bolo by to i neúprimné... Nemyslel som to ani osobne v tom zmysle, aby som Ti bral vieru, nedajbože urážal... To čo Ti vytýkam nie je Tvoja viera, ale trepanie - účelové nepodložené tvrdenia o tom, že táto Tvoja viera je vedecky dokázaná, preukázaná, ktoré si nekriticky prijal, dovolím si tvrdiť, len na základe pocitu, na základe toho, že "hladkajú Tvoju dušu"...
 


106.
označiť príspevok

J.Tull
   18. 9. 2020, 13:01 avatar
kntsz, vzhľadom k tomu, že často spomínaš Junga, ako nespochybniteľnú autoritu, ako aj z časti ohľadne našej diskusie v i inej téme, najprv citát pre Teba:
„Neriaďte sa tým, čo poznáte iba z počutia a z ústneho podania, ani bežnými názormi a autoritou písiem, ani špekuláciami a dedukciami, ani pádnymi teóriami a páčivými ideami, ani pod vplyvom osobných predností a autority majstra! Ak sami skor spoznáte: tieto veci sú zlé... treba, aby ste ich odmietli ... a ak sami spoznáte: tieto veci sú užitočné a ak sa uskutočnia, vedú k blahu a šťastiu, potom si ich máte osvojiť.“
Buddha
Naše vedomie je tabuľa rasa - „Nič nie je v rozume, čo predtým nebolo v zmysloch“. Máme však vrodené schopnosti rozumu, ktorými to, čo je v zmysloch spracúvame a to včítane spôsobu spracovania. A tieto schopnosti sú v princípe rovnaké u každého človeka. Archetypy sú premietnutím kultúry, v ktorej človek žije. Pre pravekých lovcov a zberačov bolo archetypom posvätné zviera – rovnaká forma, ktorej obsah dávalo konkrétne „zviera“ podľa danej oblasti... Ako sa rozvíjali jednotlivé civilizácie, narastalo poznania, menil spôsob obživy, ako sa postupne z „kočujúcich“ lovcov a zberačov stávali usadlí roľníci, tak sa ich archetyp postupne menil na „Stvoriteľa“, ktorého forma, vzhľadom k tomu, že civilizácie pokračovali v podstate tou istou kultúrou „roľníkov“, je v princípe rovnaká a obsah sa líši, tak ako sa líšia jednotlivé kultúry...
 

... v príspevku "101" je otáznik za prvou vetou preklepom... ospravedlňujem sa za chybu... 


212.
označiť príspevok

Lemmy muž
   19. 9. 2020, 14:27 avatar
K: Definovať ateizmus ako absencia viery v božstvá, je veľmi nepresná definícia.

Tak poskytni lepšie definície. Tvrdím, že keď poskytneš zlú, nepresnú definíciu teizmu, tak ti budú vznikať zlé, nesprávne definície ateizmu.

My máme veľmi dobre definovaný ateizmus, a sme spokojní. Pretože definícia slúži k tomu, aby si vedel, o čom je reč. A pri ateizme je reč o teizme, o vzťahu človeka k teistickým predstavám, teistickým ideológiám. Lebo náboženstvá sú v základe založené na ideológii, kážu, ako sa má človek správať.

Ateista, pokiaľ nevidí od teistov žiaden dôkaz pre svoju obhajobu tvrdí, tak tomu sa hovorí, že má absenciu teizmu. Ja nemám v hlave teistické myšlienky, ktoré by som považoval za pravdivé, alebo im iba veril, ako sa zvyknú brániť niektorí teisti. Tomu sa hovorí, že ateista má absenciu teistických predstáv. Príklad: Keď nemáš rakovinu, tak máš absenciu rakoviny. Slovo absencia znamená, že čosi konkrétne nemáš. Keď máš absenciu v práci, znamená to, že si v práci nebol, a že nemáš dôkaz pre obhajobu. Lebo keby si poskytol zamestnávateľovi doklad o návšteve lekára, tak by sa tvoja neprítomnosť nenazývala absenciou, ale išlo by o ospravedlnenku.


185.
označiť príspevok

Lemmy muž
   19. 9. 2020, 09:38 avatar
Ateisti majú morálky dobre spracované. Ponúkam verzie zo Zošitov humanistov č. 121: www.zosity-humanistov.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


186.
označiť príspevok

Lemmy muž
   19. 9. 2020, 09:40 avatar
Úryvok z knihy Zakázané ovocie – Etika humanizmu: Prečo mám byť morálny?

www.humanisti.eu Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


211.
označiť príspevok

Lemmy muž
   19. 9. 2020, 14:19 avatar
Korene morálky.

Notoricky sa pri obhajobe kresťanstva tvrdí, že bez boha nemožno morálku o nič oprieť. „Nestvorili sme sa sami, ale nás stvoril boh. To, že sme stvorení na jeho podobu, vysvetľuje, že ľudské bytosti majú isté morálne štandardy. Toto nevie vysvetliť žiaden systém, iba monoteizmus. Ani naturalisti nemajú vysvetlenie pre morálne svedomie človeka. Ono je však samozrejmou skutočnosťou ľudskej bytosti.“
(L. Strobel, Kauza viera, Porta libri, Bratislava 2002, str. 160)

Adam Roman: Pokúsim sa k tejto téme vyjadriť stručne, ale jasne. Predovšetkým sa mi zdá, že by sa také kategorické tvrdenie malo dokázať. Jediným „dôkazom“, ktorý sa poskytuje, je však púha deklarácia. V takej situácii zvyknem hovoriť, že neprítomnosť dôkazu mi umožňuje ukončiť diskusiu, pretože niet o čom hovoriť. Diskusia pre mňa znamená overovanie a vyvracanie dôkazov. Tam, kde niet dôkazov, nemožno dôkazy posudzovať, nemožno teda diskutovať.

adam.humanisti.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk
Súhlasí Nadja


295.
označiť príspevok

hokejis muž
   19. 9. 2020, 21:57 avatar
Aká evidencia ?


296.
označiť príspevok

hokejis muž
   19. 9. 2020, 22:04 avatar
Akoby slepec tvrdil, že existencia hviezd je fantáziami, keďže on ich nevidí.
Súhlasí Zuzka8, 0svietení


298.
označiť príspevok

Zuzka8 žena
   19. 9. 2020, 22:17 avatar
Tlieskam, hehe, dobrý podotk.  
Súhlasí hokejis


299.
označiť príspevok

kesha1
   19. 9. 2020, 22:54 avatar
Zuzka
Pri tom hokejisovom výroku sa predpokladá , že niečo tvrdí slepec vidiacim .
Lenže v tejto tematike sú slepcami všetci  
Takže je to klamlivé a o ničom
Súhlasí Osvietený


300.
označiť príspevok

Zuzka8 žena
   19. 9. 2020, 23:04 avatar
nee, prečo, Hoko verí, že Boh existuje. .. sedí vec.

idem haji. ahojte a poslúchajte, najmä ty Hoko a nulasvietení. ..  


308.
označiť príspevok

hokejis muž
   20. 9. 2020, 22:49 avatar
kesha ako vieš ako slepec že všetci sú slepí ?


2.
označiť príspevok

-era- muž
   17. 9. 2020, 13:44 avatar
Ateizmus alebo teizmus, všetke je to jedno, kým sa ľudia rozličných názorov nestretnú v boji. Potom nastáva ten "problém". Jedni bojujú proti druhým - či už je to ideovo, myšlienkovo, alebo vášnivo, posmeškami, alebo akčne - zachraňovaním iných pred zatratením, alebo zase snahou odrezať iných od finančných zdrojov štátu

Potom začína tá pravá šou

Každý má totiž svoje vlastné argumenty a poprípade "pozná" nepriateľskú ideológiu lepšie, než samotní jej prívrženci
Súhlasí Nadja, Zuzka8


10.
označiť príspevok

Zuzka8 žena
   17. 9. 2020, 14:29 avatar
Súhlasím, ale nepovedal by si niekomu dobrú správu? A nechcel by si mu ukázať, že tento svet je klamstvo a aj tento život? Teda, život je posvätný, ale žiť len pre jedlo, pitie, prácu je o ničom, potom niektorí slobodní majú z toho depku depresatú. .. Ja evanjelium hovorím pokojamilovne, ale keď niekto začína rázne, tak samozrejme, aj odpoveď je striktná. a niekedy treba byť ticho, aby nebola hádka. .. viem, že veľa kresťanov ujdú a možno príliš veľa hovoria abo tak. .. no to má každý problém s rečou.   ten náš jazyk.  


18.
označiť príspevok

-era- muž
   17. 9. 2020, 14:37 avatar
10. Zuzka, ver tomu, že povedať niekomu pravdu, na ktorú ešte nie je zrelý, je určite niečo, čo mu uškodí.
Všetko má svoj čas a svoje miesto v kozme a ako hovoril jeden zo štúrovcov "lipa kvitne keď dub už dávno odkvitol".

Takže treba ovládať svoje vášne a pristupovať k ľuďom s poznaním a nie s netolerantnou sebeckosťou.
Súhlasí ninka


23.
označiť príspevok

Zuzka8 žena
   17. 9. 2020, 14:41 avatar
ty si sa vyjadroval hore ako.


24.
označiť príspevok

Zuzka8 žena
   17. 9. 2020, 14:42 avatar
To mi je ľúto, ak som sa niekoho dotkla, ale ty máš era poznanie.


29.
označiť príspevok

-era- muž
   17. 9. 2020, 14:45 avatar
24. Moja 18 je len reakciou na tvoje "nepovedal by si niekomu dobrú správu? A nechcel by si mu ukázať....."

Samozrejme, že chcel by som. Ale dnes už viem, že správne je najskôr dobre zvážiť komu a čo hovorím. Pretože nie je dôležité, aby som niečo povedal, ale aby z toho vyšlo niečo dobré a nie zlé.


33.
označiť príspevok

Zuzka8 žena
   17. 9. 2020, 14:49 avatar
neviem o čom hovoríš, píšeš všeobecne.

téma je o ateizme, a je v nej veľa veľa napísané, prečo ateizmus áno. ... a ja píšem, prečo nie. ..


39.
označiť príspevok

-era- muž
   17. 9. 2020, 14:53 avatar
To je v poriadku, píš.

Len som nepochopil, prečo to píšeš ako reakciu na mňa


47.
označiť príspevok

Zuzka8 žena
   17. 9. 2020, 15:04 avatar
som Ťa prvý krát videla nedať smajla   .. som nechcela stres spôsobiť. ..   .. ono to písanie na nete má svoje nevýhody. ..  
Súhlasí J.Tull


38.
označiť príspevok

Zuzka8 žena
   17. 9. 2020, 14:52 avatar
Písať píšem veľa teraz. .. v rozhovore s ľuďmi vonku ma väčšinou oni odmietnu a to som pomalá hovoriť. prv rozmýšľam. .. ale to nechcem robiť zo seba chudinku...  rozumovo to píšem.


43.
označiť príspevok

Zuzka8 žena
   17. 9. 2020, 14:58 avatar
no ja som Ti odpovedala na ten príspevok z času 13:44. Číslo príspevku mi nepíše. ..  
Súhlasí -era-


26.
označiť príspevok

-era- muž
   17. 9. 2020, 14:43 avatar
Zuzka, 23 má byť otázka? Alebo ???


30.
označiť príspevok

Zuzka8 žena
   17. 9. 2020, 14:47 avatar
jj, otázka normálna, len niekedy nedávam otázniky. ..
Súhlasí ninka


32.
označiť príspevok

-era- muž
   17. 9. 2020, 14:48 avatar
Čiže na otázku, ako som sa hore vyjadroval, odpovedám: Vyjadroval som sa úplne všeobecne, nemyslel som žiadne konkrétne osoby, iba všeobecné princípy.
Súhlasí Zuzka8


34.
označiť príspevok

Zuzka8 žena
   17. 9. 2020, 14:50 avatar
nj, a ja som na to odpísala.


37.
označiť príspevok

-era- muž
   17. 9. 2020, 14:51 avatar
Jááj, takže ty si dáš otázku bez otáznika a hneď potom aj odpoveď

Do budúcna budem s tým počítať


45.
označiť príspevok

Zuzka8 žena
   17. 9. 2020, 15:00 avatar
18) tak ty asi píšeš o životných rozhovoroch, kedy máš povedať niekomu bolestivú pravdu. .. To je iné, ako povedať evanjelium niekomu. .. Ľuďom sa nemusí páčiť, keď im povieš, že sú hriešni, a že potrebujú Krista. bez výnimky. ..   Idem za Leom.


198.
označiť príspevok

havran
   19. 9. 2020, 11:56 avatar
-era- .... to si myslia aj tie decká s premierom na čele. Akože hovorí pravdu, len nie celú ešte nedozretému národu. Ostatne to si politici vždy myslia.


7.
označiť príspevok

Zuzka8 žena
   17. 9. 2020, 14:23 avatar
Ateizmus je len o smrti a o nehľadení na Boha, preto potom morálka padá.

ľudia samozrejme radi veria v niečo čo je vzrušujúce, preto veria v ufo a v cudzie božstvá, v mýty a legendy  .
Človek bol tak od Boha stvorený, aby Ho uctieval a žil na Jeho slávu a sa v Ňom radoval. Juchu. Preto človek sa stále cez celé dejiny snaží chytiť niečo vyššie. .. Preukazuje to Boha ako Stvoreteľa, ktorý Svoju slávu nikomu inému nedá, ani ateizmu....


12.
označiť príspevok

J.Tull
   17. 9. 2020, 14:30 avatar
Zuzka8, ateizmus je len o neviere v boha, bohov a má množstvo foriem... nehnevaj sa, že to takto poviem, tvrdenie:
"ateizmus je len o smrti" je účelovým trepaním mnohých veriacich ...
Keď už, potom sa skôr veriaci viac zaoberajú smrťou, než ateisti...
 


15.
označiť príspevok

Nadja žena
   17. 9. 2020, 14:34 avatar
Zuzka, ja môžem oponovať, že naopak náboženstvo je len o smrti - ved pozri sa na základné symboly - kríž, mučenie, smrt.
Ateizmus naopak je o živote...


17.
označiť príspevok

Zuzka8 žena
   17. 9. 2020, 14:36 avatar
Smrť - myslela som smrť po živote a našu osobnú hriešnosť a hriešnosť spoločnosti. Na to nemá liek nikto z tejto Zeme. ..


27.
označiť príspevok

J.Tull
   17. 9. 2020, 14:44 avatar
Zuzka8, to, že si našla svoj liek vo viere v Ježiša, neznamená, že už iný nie je... mnoho ľudí si ho dokáže nájsť v iných vierach, či dokonca aj bez nich...
 


28.
označiť príspevok

Zuzka8 žena
   17. 9. 2020, 14:45 avatar
myslíš vykúpať sa v Gange??  


36.
označiť príspevok

J.Tull
   17. 9. 2020, 14:50 avatar
Zuzka8, odpoviem citátom:
"Istý brahman Buddhovi navrhol, aby sa očistil v posvätných vodách Gangy. Buddha mu odpovedal:
„Brahman, vykúp sa tu, práve tu. Buď priateľský ku všetkým bytostiam. Ak nehovoríš nepravdu, ak nezabíjaš živé, ak neberieš čo ti nenáleží, ak si nenáchylný v sebazapieranie – čo by si získal tým, keby si putoval ku Gange. Potom je pre teba Gangou každá rieka.“"
 


40.
označiť príspevok

Zuzka8 žena
   17. 9. 2020, 14:54 avatar
Nerozumiem. .. ja sa nevyskievam ľuďom čo to robia. .. ale ja by som sa v nej nevykúpala...


44.
označiť príspevok

J.Tull
   17. 9. 2020, 14:59 avatar
Zuzka8, netvrdím, že sa vysmievaš... aby si lepšie porozumela, mám otázku - chodíš na spoveď; spovedáš sa?
 


46.
označiť príspevok

Zuzka8 žena
   17. 9. 2020, 15:02 avatar
Nie Tuuull. .. ale tka nebránim im v tom. .. to si myslel? ? =)) trošičku ma bolí hlava, preto idem mimo a preto som tomu nepochopila. .. =D ahoj... =D
Súhlasí J.Tull


52.
označiť príspevok

J.Tull
   17. 9. 2020, 15:31 avatar
Zuzka8, nie to som myslel. Pre skutočného kresťana /nielen katolíka/ je spoveď svätá - predstupuje s ňou pred Boha a to sa nedá len tak... musí sa najprv sám v sebe "s pokorou očistiť" uvedomiť si "posvätno" až potom môže k nej pristúpiť s uvedomením si tohto posvätna, vyznať svoje hriechy a byť spoveďou očistený...
V princípe je to rovnaké, ako keď Ind očisťuje svoju dušu v Gange... nejde o len kúpanie, umývanie tela...
 


51.
označiť príspevok

peter67 muž
   17. 9. 2020, 15:24 avatar
Ahoj Jethro. Zuzka sa každému vysmieva, je to cynik najhrubšieho zrna. Mne sa vysmieva, že nepoznám rozprávky, ktoré so synovcom ona pozeráva. 
Za to ju mám rád, že je taká veselá kopa.    


53.
označiť príspevok

J.Tull
   17. 9. 2020, 15:35 avatar
peter67, ahoj... som rád, že Ťa počujem... k tomu, čo si napísal sa však neviem vyjadriť...
Terazky "musím" už končiť, tak zatiaľ dopočutia... nech sa Ti v pohode diskutuje...
 
Súhlasí peter67, ninka


54.
označiť príspevok

0svietený muž
   17. 9. 2020, 15:38 avatar
Parafrazujem «Blahoslavení "chudobní duchom", lebo ich je nebeské kráľovstvo» (5,3). :-))))


56.
označiť príspevok

-era- muž
   17. 9. 2020, 16:35 avatar
54. na tento verš máme v duchovnej vede také vysvetlenie, ktorému len veľmi málo ľudí rozumie, nieto že by s ním dokázali súhlasiť  


67.
označiť príspevok

kesha1
   17. 9. 2020, 18:43 avatar
54 . Blahoslavení sú chudobní duchom ....
Podľa mňa takí, ktorí sa zbytočne nezaťažujú uvažovanim . Veria a hotovo , žiadne otázky .


68.
označiť príspevok

Zuzka8 žena
   17. 9. 2020, 18:51 avatar
Také sú deti.   .. ale hore sa myslí niečo iné. ..   ..


70.
označiť príspevok

kesha1
   17. 9. 2020, 21:58 avatar
68 . Zuzka veď vysvetli, ako to myslia hore .


71.
označiť príspevok

Zuzka8 žena
   17. 9. 2020, 22:07 avatar
Chudobní duchom je ten človek, ktorý si uvedomuje svoju hriešnosť pred Bohom a žije v pokore pred Ním. =)
To je všetko. .. =D


73.
označiť príspevok

kesha1
   17. 9. 2020, 22:17 avatar
Zaujímavé Zuzi
Doteraz som bol v tom , že je to pekné pomenovanie pre jednoduchých ľudí ( hlupákov )
Niečo, ako je ..... inak obdareni...pre mentálne postihnutých


79.
označiť príspevok

Zuzka8 žena
   17. 9. 2020, 22:41 avatar
=), nj, viem ako myslíš, ja som si tiež všelijak vysvetľovala niektoré výrazi odtiaľ.
Inak blahoslavení znamená šťastný, ale skôr, keď napíšeš tri krát za sebou šťastný, čiže niečo ako prešťastný. .. ×D


65.
označiť príspevok

J.Tull
   17. 9. 2020, 18:36 avatar
Zuzka8, pokúsim sa napísať o čom presviedčam, pre jednoduchosť len pricapím:
...v Biblii sú možno skryté „šifry Boha“. Možno je pre niektorých jediným možným nástrojom, pomocou ktorého dokážu milovať blížneho svojho... nástrojom, pomocou ktorého si slovenská Zuzka8*, cez uvedomenie, že za ňu Boh dal svojho Syna...aby za ňu zomrel, uvedomenia si Božej lásky, ju zmenilo tak, že si začala vážiť rodičov, správať sa k nim aj k svojim súrodencom inak, že ju to naplnilo láskou... pomocou viery uverila dobru... podobne indická, cez uvedomenie si, že brahma z lásky, sebaobetovaním, stvoril tento svet... pomocou viery začala milovať blížneho svojho... čínska Zuzka8* uverila tao, podľa ktorého je treba dobrým konať dobro a nedobrým tiež, lebo takej sily je dobro... a mohol by som takto pokračovať Zuzkami8* z iných častí sveta, ktoré milujú blížneho svojho, nie z vypočítavosti, nie preto, že im to prikazuje viera, nie pre seba... ale preto, že viera naplnila ich srdcia láskou a už nevedia konať inak, konajú tak, že sú „oslobodené od plodov svojich činov“... podobne dokážu i ateisti nájsť svoju vieru v dobro... a všetky tieto úprimné, nezištné „viery v dobro“, sú možno, vo svojej podstate, viery v ukrižovaného Krista, ktorý sa im zjavuje tak, aby ho mohli, bez toho, aby vedeli, že je to On, spoznať, uveriť v „dobro“, ktorým je vlastne On, aby uverili v Neho, i keď takto „skryte“, spoznali Ho (aj keď nevediac... ) v kultúre, v ktorej žijú, spoznali adekvátne svojim schopnostiam, vedomostiam, mysleniu, svojmu „genetickému nastaveniu“... „Otázka pre teistov 2“...

snáď porozumieš /nielen TY /
 


124.
označiť príspevok

Zuzka8 žena
   18. 9. 2020, 19:52 avatar
Ja som len jedna Suzka, one ja neverím v cudzie božstvá a že si z Boha môžeš urobiť čo chceš.
nemusíme sa baviť o tom na čo máme úplne iný pohľad to je o ničom...=) .. Ja sa vždy prirodzene snažím rozprávať o tom, čo iný vidí rovnako.


126.
označiť príspevok

Nadja žena
   18. 9. 2020, 20:00 avatar
Zuzik, zober si Starý a Nový zákon... oko za oko, a nastavenie druhej tváre.
Starý zákon bol písaný pre primitivnejších ludí, oni by nastavenie druhej tváre nepochopili, vtedy za oko zabíjali a mstili sa, a Boh ich učil, že to správne nie je, teda chcel, aby prejavili dobro a spravodlivosť. Ježiš išiel dalej, a ludia pochopili, že to je iné, ale lepšie dobro. A takto aj Budha učí ludi, prejavovať dobro, ale iným spôsobom, dokonca ctiť život každého živočícha - je to iné dobro, ale tiež sa nedá poprieť, že to je výchova k dobru...


136.
označiť príspevok

J.Tull
   18. 9. 2020, 20:25 avatar
Nadja, ľudia, ktorý ctili SZ, vôbec neboli primitívnejší... len skúsenosť ľudstva, vtedajších civilizácii, bola o hodne menšia...
 


138.
označiť príspevok

Nadja žena
   18. 9. 2020, 20:29 avatar
Ked vznikal SZ, boli primitivnejší, nie ked ho potom stáročia ctili... dobre ak chceš, boli jednoduchší. Práve tými vedomosťami.


143.
označiť príspevok

J.Tull
   18. 9. 2020, 20:44 avatar
Nadja, v čom boli primitívnejší?  ... veď priniesli pokrok i v chápaní Boha, morálky... SZ patrí k pokroku ľudstva ako aj iné postupne sa vyvíjajúce ideológie, poznatky, kultúry... civilizácie. Chceš mi tu navravieť, že dnešný "vyspelý" človek, človek s dnešným rozumom, ale bez súčasného poznania, by bol vyspelejší, menej primitívny, keby sa sa narodil v tej dobe? 
 


144.
označiť príspevok

Nadja žena
   18. 9. 2020, 20:48 avatar
Tullko, chceš povedať, že sa evolucia zastavila? Že sa už nevyvíjame?  


145.
označiť príspevok

EnaXnaY muž
   18. 9. 2020, 20:49 avatar
Žiadna evolúcia, opýtaj sa Striboga ako nás bohovia stvorili


148.
označiť príspevok

Nadja žena
   18. 9. 2020, 20:56 avatar
To ale viemew, s istotou, ako...

sk.wikipedia.org Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


149.
označiť príspevok

EnaXnaY muž
   18. 9. 2020, 20:59 avatar
Nie, nie, my slovania máme iné vysvetlenie

www.dzio.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


151.
označiť príspevok

Nadja žena
   18. 9. 2020, 21:01 avatar
Na začiatku vekov bola len veľká tma a bezbrehé more chaosu. Jeho vlny sa vírili priestorom a obmývali zlaté vajce, ktoré bolo uprostred.

Myslím, že uple zretelne je tu popísaný Velký Tresk...


191.
označiť príspevok

J.Tull
   19. 9. 2020, 10:33 avatar
Nadja, a ako "pracuje" evolúcia? ...nie náhodou prírodným výberom. Pokiaľ je stabilné prostredie, nemení sa natoľko, aby nútilo prispôsobovať sa, potom niet dôvodu k veľkým zmenám... človek žije desiatky tisícročí v podstate v stabilnom prostredí, v prostredí, ktoré ho nenúti "rozumovo" meniť sa*. Jeho už pradávno dosiahnutý "intelekt" postačuje k tomu, aby sa prispôsobil...
*Kdesi som zachytil informáciu, že v tomto smere skôr "zakrnievame" podobne ako domáce zvieratá v porovnaní s nedomestikovanými...
 


209.
označiť príspevok

Nadja žena
   19. 9. 2020, 13:47 avatar
Ak nám niečo zakrnieva, tak sú to zmysly, možno centrá týchto zmyslov v mozgu, ale čelné laloky mozgu isto dostávajú zabrať, nutne sa musia vyvíjať spolu s poznaním...


217.
označiť príspevok

J.Tull
   19. 9. 2020, 14:43 avatar
Nadja, nie je to môj názor. Spomenul som ho len tak mimochodom... nie som odborníkom, takže nedokážem posúdiť nakoľko je to pravdivé. Z toho čo poznám, však nevylučujem, že to možné je. Tak ako lenivejú naše zmysly, môže lenivieť i náš mozog... 


223.
označiť príspevok

Nadja žena
   19. 9. 2020, 15:27 avatar
„Evolucia je čosi, čo prebieha neustále, bez toho, aby sme si to uvedomovali. A je to proces, ktorý nevieme zastaviť. To ma na evolúcii fascinuje asi najviac,“ hovorí pre HN magazín Michaela Dörnhöferová, evolučná biologička z Katedry antropológie Prírodovedeckej fakulty UK. O tom, aké ťažké je predvídať tvary a podoby, ku ktorým evolúcia smeruje, svedčí aj spomínaná hypotéza o ľudskej hlave.

„Istá skupina vedcov naozaj predpokladá, že budúce ľudské generácie ju budú mať oveľa väčšiu. Rozvoj mozgu totiž kráča ruka v ruke so zložením stravy, a tá naša je z hľadiska výživy omnoho bohatšia ako v minulosti. Ďalší vedci to zas spochybňujú – a kladú si otázku, ako by novorodenec s tak veľkou hlavou prešiel cez pôrodné cesty. Nijaká zmena totiž neprebieha izolovane... "


226.
označiť príspevok

Lemmy muž
   19. 9. 2020, 15:42 avatar
Som toho názoru, že v budúcnosti nebude možný pôrod prirodzenou cestou, ale pomocou cisárskeho rezu. Hlava dieťaťa totiž nebude schopná prejsť cez panvu.


238.
označiť príspevok

J.Tull
   19. 9. 2020, 16:05 avatar
Nadja, Evolúcia síce prebieha neustále, lenže i stabilizujúco
"Čo prírodný výber robí, je predovšetkým, že vytrieďuje všetky odchýlky od súčasného vývojového optima, optimálneho súboru vlastností, ktoré má organizmus...
Výhoda mať priemerne vyvinutú vlastnosť /napr. dĺžku krídla, tvorbu inzulínu, sfarbenie/ sa často označuje termínom normalizačný /konzervatívny/ prírodný výber, alebo optimalizácia... ...
Takže prírodný výber, pokiaľ pôsobí medzi celými populáciami či väčšími skupinami organizmov, funguje rovnako ako vo vnútri populácie - predovšetkým ako sila zachovávajúca status quo.
Gerge C. Williams

Väčšia veľkosť mozgu vôbec neznamená automaticky i väčší "intelekt"...

 


239.
označiť príspevok

Lemmy muž
   19. 9. 2020, 16:10 avatar
Pôrodník ti potvrdí, že hlavička dieťaťa má čoraz väčší problém prejsť panvou, a riešia to náhle cisárskym rezom.


245.
označiť príspevok

Nadja žena
   19. 9. 2020, 16:22 avatar
Tullko + Lemmy...
Mozog podľa mňa vôbec sa nemusí zväčšovať, aby získaval novú kvalitu, môžu sa zahusťovať prepojenia, a to sa aj deje - vedci len prednedávnom objavili v mozgu kmeňové bunky, ktoré regenerujú nervy, teda potenciál zvyšovania kvality tu je...

Mimochiodom, Neandertálci boli dokonca väčší a svalnatejší ako moderní ľudia. Ich mozog bol v priemere väčší ako ľudský.


249.
označiť príspevok

Lemmy muž
   19. 9. 2020, 16:25 avatar
O kvalite som nič nepovedal, nepodsúvaj mi niečo cudzie, ani neodvádzaj tému. Hovorím o fakte, že sa rodia deti, ktoré majú väčšiu hlavičku, a majú problém pri pôrode, preto sa pôrod vykoná pomocou cisárskeho rezu. To je holý fakt, ktorý potvdzujú pôrodníci.


252.
označiť príspevok

Nadja žena
   19. 9. 2020, 16:28 avatar
A aká je potom súvislosť s tým, čo píšem?


253.
označiť príspevok

J.Tull
   19. 9. 2020, 16:29 avatar
Nadja, nerozumiem ... prečo to píšeš mne? Nečítala si moju poslednú vetu v "238"?
"Väčšia veľkosť mozgu vôbec neznamená automaticky i väčší "intelekt"... "
Nemala by si ju adresovať skôr sebe?
"„Istá skupina vedcov naozaj predpokladá, že budúce ľudské generácie ju budú mať oveľa väčšiu. Rozvoj mozgu totiž kráča ruka v ruke so zložením stravy, a tá naša je z hľadiska výživy omnoho bohatšia ako v minulosti. Ďalší vedci to zas spochybňujú – a kladú si otázku, ako by novorodenec s tak veľkou hlavou prešiel cez pôrodné cesty. Nijaká zmena totiž neprebieha izolovane... "
... alebo sa to netýkalo otázky "inteliktu"? Pretože o ňom je tu reč... alebo nie?
 


255.
označiť príspevok

Nadja žena
   19. 9. 2020, 16:33 avatar
No, nie sebe, ale skôr tým vedcom, ja som to sem dala preto, že sa predpokladá, že naozaj sa ten mozog mení a bude meniť... lebo ty píšeš, že evolucia ho už ustálila...


286.
označiť príspevok

J.Tull
   19. 9. 2020, 18:01 avatar
Nadja, "telesné" zmeny prebiehajú napríklad sme vyššími, než naši predkovia, aj celkove obéznejšími, menej odolnými... možno nám i hlava rastie /hoci neviem/... atď. len neviem či je za tým evolúcia, ako pri farbe pleti, schopnosti požívať mliečne produkty aj v dospelom veku ...
To všetko pozorujeme, ale žeby dochádzalo k zmenám intelektu, ktoré by znamenali pokrok v tom smere, silne pochybujem. Mám rád históriu, umenie, filozofiu... tak sa im, síce len amatérsky, venujem a ničovaté nič, čoby napovedalo tomu, že intelekt pravekých ľudí by bol zaostalejší než ten náš, som nezaregistroval... to, že jaskynný človek sa nevedel bicyklovať, predsa neznamená, že bol hlúpejší, než sme my...
 


290.
označiť príspevok

Nadja žena
   19. 9. 2020, 18:36 avatar
Ja netvrdím, že bol opočlovek hlúpy, ale že bol primitivnejší, teda menej komplikovaný, jednoduchší, prapôvodný (ktorý bol na začiatku spoločenského vývinu)...


292.
označiť príspevok

J.Tull
   19. 9. 2020, 18:47 avatar
Nadja, nepísal som o opočloveku, ale o ľuďoch, ktorí vytvorili toto i2.wp.com Tento odkaz smeruje mimo DF.sk www.lovec.info Tento odkaz smeruje mimo DF.sk i.pinimg.com Tento odkaz smeruje mimo DF.sk ... a maloý milión ďalších diel, nielen malieb...
 


152.
označiť príspevok

Zuzka8 žena
   18. 9. 2020, 21:04 avatar
Oko za oko bolo vraj myslené v rámci súdnictva. Spomína sa v tom texte aj právo človeka. ..
Neviem prečo boli v minulosti tie tresty také prísne. Ale určite slúžia aj na dnešok, lebo keď si citlivý človek prečíta niečo zo SZ ohľadne trestov, tak sa môže viacej báť konať zlo, dokonca konať zlo proti Bohu. ..


153.
označiť príspevok

Osvietený muž
   18. 9. 2020, 21:17 avatar
Zuzka8 keby za kradeš sekali ruky komunisti by boli bez ruk všetci .


155.
označiť príspevok

hokejis muž
   18. 9. 2020, 21:21 avatar
Edo o sebe


164.
označiť príspevok

Zuzka8 žena
   18. 9. 2020, 21:38 avatar
Čo hokejis. Ty tu vykukuješ ako kukučka. fotoales.cz Tento odkaz smeruje mimo DF.sk
 


156.
označiť príspevok

Nadja žena
   18. 9. 2020, 21:21 avatar
Aj ty paušalizuješ, bolo veľa čestných komunistov
Súhlasí J.Tull


157.
označiť príspevok

ondrej61 muž
   18. 9. 2020, 21:26 avatar
komunizmus je od diabla.......demokracia a sloboda je od Boha stvoritela tohoto sveta....To ako my ludia vyuzijeme slobodu, zaleži len od nasho rozhodnutia......Ziaden marťan sa za nas nerozhoduje


158.
označiť príspevok

hokejis muž
   18. 9. 2020, 21:28 avatar
Znovuzrodeny milovník dezinformacii a lží fantaziruje čo je od Boha


160.
označiť príspevok

ondrej61 muž
   18. 9. 2020, 21:31 avatar
znovuzrodena ovečka vie čo je od Boha, stvoritela tohoto sveta


159.
označiť príspevok

Nadja žena
   18. 9. 2020, 21:28 avatar
Ondrejko, ktorý deň Boh stvoril demokraciu, som to nejak v Biblii nenašla  


161.
označiť príspevok

ondrej61 muž
   18. 9. 2020, 21:34 avatar
už samotný Adam mal slobodu....Boh mu dal k dispozicii, jak stzrom života, tak strom poznania dobreho a zlého.....to je demokracia.....Boh nemusel dat adamovi strom poznania....


162.
označiť príspevok

hokejis muž
   18. 9. 2020, 21:36 avatar
To je-trolovina !


163.
označiť príspevok

ondrej61 muž
   18. 9. 2020, 21:38 avatar
Štajner ti to vysvetlí


165.
označiť príspevok

ondrej61 muž
   18. 9. 2020, 21:45 avatar
my dnes este nežijeme v skutocnej demokracii....pretože sa rodíme s dedičným hriecom a tu slobodu si musíme zaslúžiť, tým, že prijmeme strom života.....a odmietneme strom poznania dobreho a zleho......
Stromom života je Ježiš.....jasne povedal......prudy živých vod sa budu valiť z Vas.....a nebudete žízniť.....Kto je smedny nech pride, ja mu dam napiť zo živej vody.....
Ján 4,13 Ježiš odpovedal a riekol jej: Každý, kto pije z tejto vody, bude zase žízniť;
14 Kto sa však napije z vody, ktorú mu dám ja, nikdy nevysmädne. Ale voda, ktorú mu dám, stane sa v ňom prameňom vody prúdiacej do večného života.“ 15 Žena mu povedala: „Pane, daj mi tej vody, aby som už nebola smädná a nemusela sem chodiť po vod


222.
označiť príspevok

J.Tull
   19. 9. 2020, 15:16 avatar
ondrej61, ak vieš, že komunizmus je od diabla, potom ho iste vieš i zadefinovať... ako je možné, že v niektorých kresťanských kláštoroch "fungujú" na princípoch komunizmu, keď je od diabla?
...ak demokracia a sloboda je od Boha stvoritela tohoto sveta, potom ako je možné, že sa v Biblii nespomína ani raz, spomína sa vždy len kráľovstvo?
Keď Gréci zaviedli demokraciu bolo to na Boží príkaz, či prípadne boli ním inšpirovaní?
 


225.
označiť príspevok

ondrej61 muž
   19. 9. 2020, 15:42 avatar
ano komunizmus je od diabla...to nie je sloboda ale totalita......Ja mam na to svoj nazor a ty ma budeš teraz urcitze poucovat nejakými mudrymi pouckami......
ano demokracia a sloboda je od Boha , ja to tak chapem. Aj Adam mal slobodu ale spojenu so zodpovednostou.....mal tam stro, z ktoreho nesmel jesť ale mal.....Boh ten strom tam nemusel davať ....ale ponechal ho......
Ja si predstavujem za naj zriadenie, taku akusi liberálnu demokraciu ale spojenu so zodpovednosťou......
Poviem príklad.....Ludia dvaja chlapi budu mat pohlavný styk.....Budeme im to tolerovať a nie ako v totalite ich za to zabijať.....upozornime ich na to, že to čo robia je zle....podla Bozieho slova.....ale zodpovednosť za svoje konanie si ponesu sami......Boh ich bude sudiť, nie človek......
Je to moj nazor a vela kresťanov je z toho paf....biju sa do prs ako kohuti.....ja tam nevidim ale žiadnu toleranciu.....
Samozrejme že neprejdeme teraz do anarchie.....ale to uz necham mudrovať iných   


227.
označiť príspevok

Lemmy muž
   19. 9. 2020, 15:43 avatar
Aj kresťanstvo je od diabla potom.


230.
označiť príspevok

ondrej61 muž
   19. 9. 2020, 15:49 avatar
skutocne krestanstvo je o tolerancii....krestan nemože predsa nutiť niekoho veriť, može to len odporucit a tolerovať rozhodnutie kazdeho cloveka.....takí moslimovia tí ziju este v starom zakone a riesia si veci po svojom.....cudzoloznicu ukamenuju a maju istotu, ze nebude hrešiť......ale Ježiš prisiel s niecim iným a jasne povedal....kto si bez hriech, hod po nej kamenom.......zaujimave že nikto nehodil.....ale ako mohol v Božej pritomnosti?


231.
označiť príspevok

Lemmy muž
   19. 9. 2020, 15:50 avatar
Také kresťanstvo neexistuje. Všetci kresťania sú zaujatí, vidno to na tebe, keď o iných hovoríš, že sú od diabla. Čo ak ty si od diabla? To ťa nenapadlo?


232.
označiť príspevok

Lemmy muž
   19. 9. 2020, 15:53 avatar
Ale toto je téma o ateizme, vzťah k morálke, takže vykašlime sa na nejaké drísty o kresťanstve. To sa dá riešiť v inej téme, tu to pôsobí ako balast, plevel. Poskytol som sem ateistické desatorá, a tzv. kresťania sa im vyhýbajú ako čert cesnaku.     


234.
označiť príspevok

ondrej61 muž
   19. 9. 2020, 15:56 avatar
O kom hovorim že je od diabla?......ja hovorim že system ako je komunizmus je od diabla.....Ludia su len oklamaní a buduju nieco možno s dobrým umyslom.....


236.
označiť príspevok

Lemmy muž
   19. 9. 2020, 16:00 avatar
To isté platí pre tvoje kresťanstvo, tvoj systém je od diabla. Ľudia sú len oklamaní, i ty si naletel.


240.
označiť príspevok

ondrej61 muž
   19. 9. 2020, 16:11 avatar
v com je krestanstvo noeho zakona zle?......Je spatne milovať svojho Boha a blizneho ako seba sameho?.......


233.
označiť príspevok

Nadja žena
   19. 9. 2020, 15:53 avatar
Ondrejko, ja neviem, čo kresťan nemôže, ale v skutočnosti to z 90% robí, a to nehovorím iba o historii, kde dokonca upaloval kresťan aj svojich.


235.
označiť príspevok

ondrej61 muž
   19. 9. 2020, 15:59 avatar
No ale to nebol kresťan podla noveho zakona....on si len hovoril, že je kresťan....Vela ludi zneuživa aj vedome krestanstvo.....Len neviem, kde by som zaradil Kotlebu...ten sa bije za Boha a narod....to on asi vie najlepsie ako to myslí....   


237.
označiť príspevok

Lemmy muž
   19. 9. 2020, 16:04 avatar
Čiže ty nevieš, ako to s bohom Kotleba myslí? Nie si schopný rozumom toho pochopiť, ale v iných veciach sa hráš na hrdinu, koľko to o bohu vieš.


241.
označiť príspevok

ondrej61 muž
   19. 9. 2020, 16:16 avatar
samozrejme že neviem ako to Kotleba myslí, možno uprimne.....ale to nabozenskí ludia robia často.....Znovuzrodený clovek, dotknutý Bohom, vie o com je skutocne krestanstvo.....Clovek, ktory sa neznovuzrodí, nevie vstupiť do krestanstva a spolocenstzva s Bohom.......jeho duch je stale mrtvý......


242.
označiť príspevok

Lemmy muž
   19. 9. 2020, 16:18 avatar
To tzv. znovuzrodenie je bludárske učenie. Je od diabla.


244.
označiť príspevok

ondrej61 muž
   19. 9. 2020, 16:22 avatar
To vieš Lemmy, neni nad humanizmus.....Znovuzrodenie je jedna zo zakladných veci, ktore sa musia stať......o znovuzrodeni nehovori skoro nikto....akurat tí čo su znovuzrodení......
Súhlasí Zuzka8


248.
označiť príspevok

Zuzka8 žena
   19. 9. 2020, 16:25 avatar
Hovor o znovuzrodení, samozrejme, ale pre lemmiho sú to aktuálne už perly.


250.
označiť príspevok

Lemmy muž
   19. 9. 2020, 16:26 avatar
Teda o tom hovoria len tí, čo sú diablom posadnutí.


251.
označiť príspevok

Zuzka8 žena
   19. 9. 2020, 16:27 avatar
Ahoj Ondrej, inak. A už idem aj preč.  


247.
označiť príspevok

Zuzka8 žena
   19. 9. 2020, 16:23 avatar
Ten lemmy začal daako ostriť proti tým kresťanom. .. nevšímaj si ho ondrík. Ty sa dáš ľahko vyhodiť z miery.
Zbytočné argumentovať, pokračoval by ďalej, tak nech nehaní Božie meno aj naďalej.


243.
označiť príspevok

hokejis muž
   19. 9. 2020, 16:22 avatar
Rusko, Kotleba to je svet "znovuzrodeného"


246.
označiť príspevok

J.Tull
   19. 9. 2020, 16:22 avatar
ondrej61, čakám na Tvoju definíciu komunizmu... na Tvoju múdru poučku... Mal by si ho vedieť definovať, keď vieš, že je od diabla... neodpovedal si ani na otázku:
"ako je možné, že v niektorých kresťanských kláštoroch "fungujú" na princípoch komunizmu, keď je od diabla?" Alebo nevieš o tom?
Poviem príklad.....Ludia dvaja chlapi budu mat pohlavný styk....
Nuž podľa Božích prikázaní v SZ, by mali byť ukameňovaní, pokiaľ dobre viem.
Nepochádza demokracia od starých Grékov? Vari židovské štáty boli demokratické, alebo to boli kráľovstvá?
 
Súhlasí hokejis


254.
označiť príspevok

hokejis muž
   19. 9. 2020, 16:30 avatar
Na to ti ondrej neodpovie, aby priznal že napísal zasa nepravdu ?


256.
označiť príspevok

ondrej61 muž
   19. 9. 2020, 16:35 avatar
daj tvoju mudru poucku....Tull........Ano je to od diabla, ako som ja poznal komunizmus, ci aka šaškaren to bola......
Tull, Boh povedal jasne Adamovi, že sa bude s namohou živiť....na tejto zemi....a takýmto systemom urcite nie je nejake zriadenie ako je socializmus a ine dobroty....to je vlastne proti Bohu.....clovek sa musi proste snaziť....nejake socialne systemy proste nefunguju...spolocnost upadne .......naopak rozvinute zapadne systemy su vdaka svojej snahe ovela dalej ako totalitne systémy.....a dokonca vedia sa lepsie postarat o chorých....
Ja nebudem tu mudrovat a filozofovať ako to mnohi radi robia....hovorim to rtak ako to chapem......


258.
označiť príspevok

Lemmy muž
   19. 9. 2020, 16:37 avatar
O: nejake socialne systemy proste nefunguju...spolocnost

Ale židia, ktorých ospevuješ, majú fungujúce kibucy.


260.
označiť príspevok

ondrej61 muž
   19. 9. 2020, 16:52 avatar
vidim, že tato debata Vas nejako dráždi.....nerozumiete tomu ....tak ako to chapem ja....myslím, že som to vo svojich prispevkoch vysvetlil...O do mna necakajte nejake mudre definicie, ktore si clovek najde na internete...a potom sa nevie z toho vymotať.....Na pochopenie demokracie, liberalnej demokracie spojenej so zodpovednostou a k tomu s krestanstvom, nestacia nejake zazracne formulky.....na ktorých sa vytesuju mudrlanti a filozofi.....


261.
označiť príspevok

Lemmy muž
   19. 9. 2020, 16:54 avatar
Dráždi, lebo ak niekto tára bludy o demokracii, že je od boha, a to práve toho židovského, tak mám dosť.


263.
označiť príspevok

ondrej61 muž
   19. 9. 2020, 16:57 avatar
to mi je jasne Lemmy....Boh robil aj tvrde opatrenia, ale to ty nevieš chapať....lebo si neuveril a Boh ti to nedal ani pochopiť......


265.
označiť príspevok

Lemmy muž
   19. 9. 2020, 16:59 avatar
Prečo robíš z boha, v ktorého veríš, idiota, len preto, že mi to nedal ani pochopiť? Ty neveríš v boha vševediaceho?


270.
označiť príspevok

ondrej61 muž
   19. 9. 2020, 17:03 avatar
veru vela veci nerozumieš ohladom Boha, maš to zahmlené......samotným Bohom tohoto sveta........


266.
označiť príspevok

hokejis muž
   19. 9. 2020, 17:00 avatar
A zasa neodpovie, len prázdne slová, Grécka demokracia bola od Boha ?


264.
označiť príspevok

hokejis muž
   19. 9. 2020, 16:57 avatar
Tára o božej demokracii, ale nie je schopný to obhájiť
Súhlasí Lemmy


267.
označiť príspevok

ondrej61 muž
   19. 9. 2020, 17:01 avatar
veru asi nie som.....nechapete to, aj ked si myslím, že to sa da z prispevkoch pochopiť....Ty nerozumieš vela jednoduchšim veciam ....skus to u Štajnera....


268.
označiť príspevok

hokejis muž
   19. 9. 2020, 17:02 avatar
Byť "znovuzrodeným" znamená tárať
Grécka demokracia bola od Boha ?


269.
označiť príspevok

Lemmy muž
   19. 9. 2020, 17:02 avatar
Ondrej, a čo keby si ty náhodou to skúsil u svojho psychológa.


271.
označiť príspevok

hokejis muž
   19. 9. 2020, 17:05 avatar
ondreja nemožno brať vážne.


273.
označiť príspevok

ondrej61 muž
   19. 9. 2020, 17:09 avatar
Už ked ty zacneš so mnou suhlasiť, tak to bude signal, že robim niečo zle.....Ved ty si uplne inde snad vo vsetkých otazkach, ktore tu preberáme......na tomto df....


272.
označiť príspevok

ondrej61 muž
   19. 9. 2020, 17:07 avatar
Lemmy ludia maju naozaj oslepene zmysly a nechapu.....preto lebo neuverili.....Je to v Bozom Slove.....


274.
označiť príspevok

Lemmy muž
   19. 9. 2020, 17:09 avatar
Ale ja nemám dôvod myslieť si niečo iné, pretože tvoja sladká reč môže pochádzať od diabla.


276.
označiť príspevok

ondrej61 muž
   19. 9. 2020, 17:15 avatar
nerozoznavaš , lebo si neuveril...a žiješ v oklamaní satana....


278.
označiť príspevok

Lemmy muž
   19. 9. 2020, 17:17 avatar
Alebo ty si uveril diablovi.


280.
označiť príspevok

ondrej61 muž
   19. 9. 2020, 17:20 avatar
Veru nie....diabol je ten, čo je opak Ježiša....ja som na opacnej strane barikady......Ved na zaklade biblie a tvojho postoja k nej ,jasne musiš vidieť, na ktorej strane si....Ty si neuveril, takže si jasne na strane diabla....ktorý je proti Ježišovi ......take jednoduche a nevidíš, lebo mas naozaj oslepene zmysli a nevieš kde sa nachadzaš........


282.
označiť príspevok

Lemmy muž
   19. 9. 2020, 17:24 avatar
Normálny človek to nevie posúdiť, na akej strane si, nakoľko si proti väčšinovým náboženstvám.


284.
označiť príspevok

ondrej61 muž
   19. 9. 2020, 17:28 avatar
staci uverit biblii a postaviť sa vedome na tu ktoru stranu...je to jednoduchsie ako si myslíš


262.
označiť príspevok

hokejis muž
   19. 9. 2020, 16:56 avatar
Na otázky neodpovieš, len prázdne slová.


259.
označiť príspevok

hokejis muž
   19. 9. 2020, 16:38 avatar
Písal si, že demokracia je od Boha.
J. Tull sa ťa pýtal či demokracia starých Grékov pochádza od Boha ?
Či židovské štáty boli demokratické ?


275.
označiť príspevok

ondrej61 muž
   19. 9. 2020, 17:14 avatar
a uz nam to sa opakuje a mudruje...ako ináč?.......to co mal Adam v raji ja povazujem za naj zriadenie....akusi demokraciu, spojenu so slobodou a zodpovednostou......o taketo zriadenie by sa mal snažiť clovek.....a myslim že najviac sa tomu priblizuju zapadne krajiny.....panimaješ?.....toto uz píšem asi treti krát?......no ale čo hokejis sa niečoho chytí a uz sa to nam opakuje...nič nové.....


277.
označiť príspevok

Lemmy muž
   19. 9. 2020, 17:16 avatar
Demokracia v raji neexistovala, pretože tam bol len Adam a Eva.


281.
označiť príspevok

ondrej61 muž
   19. 9. 2020, 17:22 avatar
ale to zriadenie bolo super, bol tam strom života aj strom poznania dobreho a zleho......


279.
označiť príspevok

-era- muž
   19. 9. 2020, 17:19 avatar
275. Veď keď mu neodpovedáš nato, na čo sa pýta, ale len vyhybkuješ, tak otázku opakuje.

Prečo proste nenapíšeš, že nevieš, či grécka demokracia bola alebo nebola od Boha?


283.
označiť príspevok

ondrej61 muž
   19. 9. 2020, 17:27 avatar
ale odpovedal......nech si to najde v nejakých pouckach o demokracii....Ja neviem aka demokracia bola v grecku......to vedia lepsie mudrlanti a filozofi.....aj to som napísal....Od hokejisa necakam nič okrem zaseknutia a opakovania.....pretože on nedebati a nečita co písem......snaži sa len niecoho chytiť....a robi to casto a stale....


285.
označiť príspevok

hokejis muž
   19. 9. 2020, 17:46 avatar
Ty nedebatíš pretože neodpovedáš na otázky.


287.
označiť príspevok

J.Tull
   19. 9. 2020, 18:22 avatar
ondrej61, problém je najskôr v tom, že si ľudia pletú komunizmus so zriadením, v ktorom totalitne vládli komunisti... vláda komunistov sa však nerovná komunizmu, ktorý je len ideou, ktorá sa zo značnej časti skôr realizovala napríklad v Tábore v čase husitov, či ako som už písal, v niektorých dodnes fungujúcich kresťanských kláštoroch . To, že sa komunizmus považuje za dielo diabla, za to môžu vo veľkej miere i výčiny mnohých komunistov, ale hlavne, i z toho prameniace nepochopenie až nenávisť...

Ty si žil, v ktorom socíku? ... pretože v tom, v ktorom som žil ja, v pote svojej tváre som jedol svoj chlieb každodenný a to som bol i komunista / a ver mi, keby som ním nebol, potil by som sa vtedy menej.../

Nemusíš mudrovat a filozofovať, len sa pokús zahodiť svoje čiernobiele okuliare a myslieť...
 


288.
označiť príspevok

ondrej61 muž
   19. 9. 2020, 18:32 avatar
ja som vedel, že to nalezite obkecaš Tull....Mam už dost rokov a pamatam si na tu saskarteň...Nedostojný systém pre človeka. Zavretí v klietke ako opice....ked si chcel nejake výhody, tak si musel byť komunista.....Ludia na seba žalovali.....tomu hovoríš že to nebolo od diabla?.......Sloboda to je to co clovek potrebuje.....to že si jedol chlieb kazdodenny to nezmenia Tull....Vsade bol bordel, neporiadok....v obchode nicoho.....vsetko musel clovek zhanať....ale hlavne ten ostnatý drot mi vadil Tull, a pripadal som si ako clovek vo vezení......


291.
označiť príspevok

J.Tull
   19. 9. 2020, 18:39 avatar
ondrej61, mne píšeš, že obkecávam a pritom si obkecal "222" i "246", nenapísal ani len písmenko k meritu veci... rovnako i "288" je príkladom Tvojho obkecávania...  
 


293.
označiť príspevok

havran
   19. 9. 2020, 19:33 avatar
ondrej61je to ťažká demagógia , čo tu lamentuješ. Je pravdou , že socializmus mal iné priority a nebol ladený ako konzumná spoločnosť. Priorirty malo bývanie pre všetkých za veľmi dostupných podmienok tak, že i dnes väčšina národa býva ako to povedal dnes už nebohý ochlasta v "králikárňach". Nebyť toho, tak tu bývane ako v Serengetti . Dnes chodí väčšina ľudí dovolenkovať do Chorvátska ako vtedy do "Juhošky" , sociálne podpory boli ľuďom prístupnejšie ako dnes. Dnes je tiež bordel všade a najmä na úradoch, kde byrokracia prekvitá a ver, že to nie je iba Fiocová zásluha. S byrokraciou bojujú po celom svete, je to dôsledok vlády kapitálu. Toho ostatného drôtu sa ešte všetci dočkáme opäť.


301.
označiť príspevok

J.Tull
   20. 9. 2020, 11:44 avatar
ondrej61, aby si nepovedal, že nechcem s Tebou diskutovať, vrátim sa na začiatok:
„komunizmus je od diabla“
a budem Ti oponovať bez obkecávania /hoci predpokladám - z čítania Tvojich príspevkov - že temer všetko oponujúce Tvojmu názoru považuješ za obkecávanie/, so zameraním sa na to, čo je komunizmus. Najprv však zopakujem /asi si si nevšimol/:
„problém je najskôr v tom, že si ľudia pletú komunizmus so zriadením, v ktorom totalitne vládli komunisti... vláda komunistov sa však nerovná komunizmu, ktorý je len ideou“
Ak by si napísal „vláda komunistov je od diabla“ bolo by to iné, podobné „vláda kresťanov je od diabla“... nebudem to obkecávať, len jednou vetou. Socík u nás nebol jednoliaty; boli tu 50-te roky, 60-te roky, „normalizácia“ a „perestrojka“... Všeobecne mnohé výčiny komunistov, ktoré nepopieram, viedli k sprofanovaniu myšlienky komunizmu, ktorý však realizovaný, ako štátny systém, nikdy nikde nebol. Ako som už písal, najbližšie k nemu mali niektoré spoločenstvá, medziinými aj mnohé spoločenstvá prvých kresťanov. Dá sa to vyčitať i z Biblie v Skutkoch apoštolov. Prví kresťania odovzdáveli všetok svoj majetok do spoločného vlastníctva a prispievali do neho každý toľko, čo vedel a každému sa z neho dostávalo koľko kto potreboval /a bolo vmožnostiach spoločenstva/, a to i tým, ktorí z objektívnych dôvodov prispievať nemohli. Idea komunizmu je v mnohom podobná idey Kráľovstva nebeského. Tiež má byť uskotočnená po celom svete. V komunizme tak ako v Kráľovstve nebeskom už nebudú ľudia trpieť smädom, hladom... budú uspokejené potreby nielen „tela“, ale i „ducha“. Rozdiel je v tom /samozrejme okrem mnohých iných.../, že kým svoje kráľovstvo nastoluje Boh armagedonom, komunizmus nastolí zákon vývoja spoločnosti /komunisti mali len urýchliť jeho príchod... vieme ako to dopadlo.../ revolúciou a v tom, že v komunizme k blahobytu prispeje vedecko-technický pokrok, ktorý uľahčí všetku prácu potrebnú pre blahobyt všetkých...
Tak ako mnohí kresťania boli ochotní obetovať sa v mene svojej viery, tak i mnohí komunisti pre tú svoju a nevzdávali sa jej ani pred tvárou smrti, hoci na vlastnej koži pocítili jej pošliapávanie práve od komunistov* /tiež je tu podoba s kresťanmi, ktorý trpeli od iných kresťanov pošliapávajúcich vlastnú vieru.../ ...
*v ďalšom príspevku uvediem príklad
 


302.
označiť príspevok

J.Tull
   20. 9. 2020, 11:46 avatar
ondrej61, tento príklad uvádzam i preto, že predpokladám u teba nielen rozum, ale i srdce a preto snáď pochopíš:
„Drahá Oľga, Boža moja, a všetci ostatní milí,
práve mi bolo oznámené, že Vaše prosby o milosť boli zamietnuté a mne ostáva ešte niekoľko hodín života. Viem, aké hrozné a neuveriteľné je to pre Vás všetkých. Ak azda niečím môžem Vám uľahčiť, tak je to toto: Za tie dva roky väzenia som sa vnútorne so všetkým vyrovnal a neviem, či by pre mňa nebolo ťažšie ostať na tomto svete a znova a znova mučivo prežívať všetko to, čo som za posledné dva-tri roky, ale najmä posledné dva týždne musel prežiť. Často som na Vás, otecka a mamu spomínal v tie nekonečné dlhé dni, na šťastné detstvo a mladosť. Bolo to všetko príliš jemné a dobré, príliš dôverčivé a tak som nebol pripravený pre tvrdý život, plný zla a pascí, do ktorých som upadol. Keby som nebol iný, skoro by som bol uveril na osud. Spomínajte si, že jedna z mojich zamilovaných piesní, ktorú Mama spievali bola: "Čieže to ovečky hore grúňom idú ... to sú Janíčkove, čo ho vešať idú". Ako sa na mne vyplnili jej slová - tak ako i posledný povzdych mamy nado mnou! Viem, že zabudnúť na mňa nechcete a nemôžete. Ale zabudnite aspoň na bolesť posledných dvoch - troch rokov a týchto dní. Navzdory všetkému sa zrodili lepšie časy, i keď cesta k nim je tvrdá a často krutá. Ak som pre niečo žil - tak pre toto. I to je jedna z mojich trpkých útech v týchto posledných hodinách. Vaši vnuci už budú žiť životom ozajstne radostným, bez tejto zloby a zla, ktoré boli našim údelom. Aj Vám bude ľahšie, keď sa takto budete prizerať na svet a čím menej sa obzerať do minulosti...“

Jeden z posledných listov z väzenia Vladimíra Clementisa
 
Súhlasí ondrej61


303.
označiť príspevok

ondrej61 muž
   20. 9. 2020, 13:22 avatar
Vieš dobre tull, že čim viacej budeš okolo toho kecať, tak vzbudiš u mna usmev.....ja to filozofovanie naozaj nemam rád.....zabiť ma asi nezabiješ....tak sa uz na to vyprdni.....
Z teba mam taký pocit Tull, že si clovek taky rebel...scitaný, čo si nahovara že je splachovací, ale je to naozaj tak?.....ak by si nbol naozaj splachovací, tak by si sa tolko nešprtal v nejakých nezrovnalostiach.....ale samozrejme som rad, že si na tomto DF...tu je to tak genialne obsadené....kazdy ma niečo do seba.....


305.
označiť príspevok

J.Tull
   20. 9. 2020, 13:52 avatar
ondrej61, som splachovací, osobné urážky, nadávky, hnev, nenávisť ... dokážem, aj keď nie vždy je to jednoduché, spláchnuť...
Som však i neveriaci pes, ktorý šteká, keď si myslí, že človek koná /a to i slovom.../ proti človeku... keď namiesto stavania mostov, ich búra, stavia múry medzi človeka a človeka... učí nemyslieť ... to už predsa vieš.
Tvoj názor /o ktorom tu diskutujeme/ je nemyslením a je i proti človeku, aj keď si to neuvedomuješ... kritizuješ, hoci nepoznáš to čo kritizuješ a súdiš čiernobielymi okuliarmi...
Preto som toľko kecal - štekal...
 


306.
označiť príspevok

ondrej61 muž
   20. 9. 2020, 14:07 avatar
No kritizujem socializmus a komunizmus(ktorý sme budovali) a viem prečo....Ja vychadzam z reality ako to dopadlo...ty zas sa snažiš poukazať, ze zakladna myslienka nebola zla.....ale to ja akceptujem a verim že aj take zriadenie ako socializmus bolo myslene dobre...len to proste nefunguje...
Uz len ten ostnatý drôt je sialenstvo....to sme snad chceli vybudovat system, ktorý nam budu zavidieť? a neprezradime im ako to robíme?.....


307.
označiť príspevok

J.Tull
   20. 9. 2020, 14:32 avatar
ondrej61, mohol by si mi prezradiť, prečo kritizuješ /podotýkam čiernobielym videním.../ socializmus a komunizmus(ktorý sme budovali) teraz?
Kritizoval som ho tiež a to verejne a to vtedy... nielen kritizoval, ale snažil som sa zo svojho miesta, svojim dielom, prispieť k zmene...


309.
označiť príspevok

J.Tull
   21. 9. 2020, 10:50 avatar
ondrej61, ešte doplním: ostatnatý drôt je symbolom paranoje, schizofrénie, tej doby, nielen Stalina, komunistov, ale vtedajších veľmocí, šialenstva sveta...
Ako to, že socializmus nefunguje? Socík nefungoval? Čo v ňom nefungovalo? Ľudia nemali čo jesť, kde bývať, zdravotníctvo bolo nedostupné, nemali dostupnú elektriku, nebola dostupná kultúra, neboli cesty... netvorili hodnoty, nič sa nevybudovalo? Tým netvrdím, že všetko fungovalo presne tak, ako malo. Že nebolo čo náprávať, vylepšovať a to vo všetkých oblastiach... tvrdiť však, že socializmu nefunguje, nie je pravda...
 


310.
označiť príspevok

Osvietený muž
   21. 9. 2020, 11:29 avatar
J.Tull samozrejme , že nefungoval . Keby fungoval ľudia by si ho slobodne zvolili . Nemusel by byť zabetonovaný pomocou NKVD v ústave . Ľudia mali čo jesť aby hladom nezomreli ale ani zdaleka nie všetci .
http://www.youtube.com/watch?v=4zdhN3k5zjo Tento odkaz smeruje mimo DF.sk

Takéto boli dôchodky v roku 1966 viac ako polovica ľudí však nemalo žiaden dôchodok . Hádaj z čoho žili ???
Niečo málo sa v dôchodkoch pohlo až v roku 1975 .
Zdravotníctvo bolo dostupné . Veľmi malá škála lacných liekov čo sa týka techniky a prístrojov uplné dno. Podobne i zubár mal ny výber či ti vyvrta dieru a zalepí čiernou plombou alebo vytrhne zub a bolo hotovo a lacno vyriešené.
I preto sme sa dožívali o 10 rokov menej ako dnes .
Čomu hovoríš kultúra netuším . Či tým par scenzurovaným filmom čo do roka pustili okrem sovietských dokumentov alebo ten slačikový orechester v radiu ? Neblazni dnes v dobe aquaparkov , festivalov a stoviek kulturných podujatí snaď nechceš porovnavať s totalitou . Ano samozrejme cesty boli na tom strašidelne mizerne tiež ako všetko .

Trocha čísiel

Komunisti vybudovali 192 kilometrov diaľnic, potrebovali na to 41 rokov. Čo dokázali Slováci za 30 rokov?

Za tridsať rokov od Nežnej revolúcie pribudlo na Slovensku 572 kilometrov diaľnic a rýchlostných ciest. Predstavuje to 75 percent z ich celkovej aktuálnej dĺžky. Od pádu bývalého režimu sa v slobodnom a samostatnom Slovensku postavilo v priemere ročne 19 kilometrov nových úsekov.
www.startitup.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk

Vraj všetko fungovalo ??? Nefungovalo vôbec nič ani len zasobovanie zakladnými potravinami .

Na dedine makali ľudia obyčajne za par stoviek v JRD avšak polovica JRD sedela v zime doma bez jedinej koruny to bolo také socialistické.

Hodnoty vytvorili . Nuž za 40 rokov asi takéto

http://www.youtube.com/watch?v=bBu7q-0eRRM Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


257.
označiť príspevok

Lemmy muž
   19. 9. 2020, 16:35 avatar
Aj Kiska (za pozemkovú mafiu). Aj Matovič a ďalší.


154.
označiť príspevok

Nadja žena
   18. 9. 2020, 21:20 avatar
Tresty boli prísne, lebo doba bola drsnejšia, život človeka nebol posvätný, ako dnes...
Právo človeka... no ale ako ktorého, že... otrok nemal právo nijaké.
Inak, tie tresty boli ešte aj v stredoveku strašné, oni to nemuseli ani čítať, oni to zažívali .,.. To nie jak dnes, bloková pokuta...
Súhlasí Zuzka8, Osvietený


166.
označiť príspevok

Zuzka8 žena
   18. 9. 2020, 21:46 avatar
Ty vieš viac o tom. .. ňo bolo prísnejšie, bolo. ..  


127.
označiť príspevok

EnaXnaY muž
   18. 9. 2020, 20:05 avatar
Jehova je cudzie božstvo, naše božstvo je Perún


129.
označiť príspevok

Nadja žena
   18. 9. 2020, 20:06 avatar
Enax, dnes už nie


130.
označiť príspevok

EnaXnaY muž
   18. 9. 2020, 20:07 avatar
Zuzka sa vzdala nášho boha Roda a za to bude pykať


132.
označiť príspevok

Nadja žena
   18. 9. 2020, 20:10 avatar
Ale daj pokoj, je to citlivá duša a tak ju nestraš s hovad... teda zaniknutými božstvami...


133.
označiť príspevok

EnaXnaY muž
   18. 9. 2020, 20:11 avatar
Ty tiež budeš pykať, Stribog sa o to postará


146.
označiť príspevok

Nadja žena
   18. 9. 2020, 20:50 avatar
Ja mám Striboga v úcte. Svarožica, Peruna, ... Thora moc nie, bohvie prečo...


147.
označiť príspevok

EnaXnaY muž
   18. 9. 2020, 20:51 avatar
Thor nie je náš
Súhlasí Nadja


150.
označiť príspevok

Nadja žena
   18. 9. 2020, 20:59 avatar
Jo, to bude aj tým...


131.
označiť príspevok

J.Tull
   18. 9. 2020, 20:07 avatar
Zuzka8, to je v poriadku, že neveríš v cudzie božstvá, ale rovnako si v princípe robíš, či nerobíš z boha čo chceš, ako si ho robia veriaci v iných náboženstvách, ktoré odsudzuješ bez toho, aby si ich poznala... podobne Tvoj názor /ktorý si myslím, že si len bezrozmyslu prevzala/:
"Ateizmus je len o smrti a o nehľadení na Boha, preto potom morálka padá."
vypovedá o Tvojom nepoznaní a priamo odporuje:
"a sa vždy prirodzene snažím rozprávať o tom, čo iný vidí rovnako"
a je príkladom vyvyšovania sa človeka nad človekom ...  
 


168.
označiť príspevok

Zuzka8 žena
   18. 9. 2020, 21:58 avatar
Čšššt, mne Boha neukradneš. nepokloním sa inému bohu.  


189.
označiť príspevok

J.Tull
   19. 9. 2020, 10:19 avatar
Zuzka8, o čom to píšeš? Kto Ti chce ukradnúť Tvojho Boha? Kto Ti káže klaňať sa iným bohom?  Chcem Ti "ukradnúť" Tvoje odsudzovanie iných a to len na základe svetonázoru... pritom súdiš to, čo ani nepoznáš. Súdiš na základe svojich pomýlených predstáv o ateizme, iných náboženstvách... Nevieš, že nemáš súdiť, aby si nebola súdená? Lebo ako budeš súdiť Ty, tak budú súdiť aj Teba, a akou mierou budeš merať Ty, takou sa nameria aj Tebe. Prečo vidíš smietku v oku svojho brata, a vo vlastnom oku brvno nezbadáš?  
 


294.
označiť príspevok

Zuzka8 žena
   19. 9. 2020, 21:51 avatar
Zuzka huska, Tull, vieš čo je morálny relativizmus a mor. absolutizmus?


304.
označiť príspevok

J.Tull
   20. 9. 2020, 13:39 avatar
Zuzka8, viem. Uznávam mravnosť všeobecne platnú, platnú v každej dobe, spoločnosti... mravnosť, ktorá je nám daná /nie je pre mňa až tak dôležité či Stvoriteľom, alebo prírodou.../ tým, že sme stvorení k životu v ľudskej spoločnosti... človek je súčasťou človečenstva, nedokáže žiť mimo ľudskej spoločnosti...

 


21.
označiť príspevok

Zuzka8 žena
   17. 9. 2020, 14:39 avatar
Kríž a smrť, a vstanie z mŕtvych, ktoré zachraňuje človeka. .. Nie je to len o krvi ako hovoríš. inak Keby nebol hriech človeka tak vážny, tak by nebolo treba ani takúto obetu. ..


49.
označiť príspevok

ninka
   17. 9. 2020, 15:07 avatar
Tull, prepáč mi.


50.
označiť príspevok

J.Tull
   17. 9. 2020, 15:21 avatar
ninka, ???  ... čo Ti mám prepáčiť? ... neviem o ničom... 
 


55.
označiť príspevok

ninka
   17. 9. 2020, 16:31 avatar
Ja viem, to stačí. Veľmi sa ti ospravedlňujem, a napravím to. Polepším sa, viem, kde je moja chyba voči tebe. A nie je to fér voči tebe. Snáď ti moja odpoveď postačí.  


57.
označiť príspevok

J.Tull
   17. 9. 2020, 17:44 avatar
ninka, nepostačí, ale neva... čo oči nevidia to srdce nebolí... okrem toho, aj keby som videl, tiež neva - som splachovací... naučil som sa, že keby som nespláchol, škodí tým nielen sebe... a hlavne neuponižuj sa. Všetci sme hriešne nádoby... niet výnimky.
 


59.
označiť príspevok

ninka
   17. 9. 2020, 18:02 avatar
Tull, jednoducho prepáč, že ti koľkokrát neodpoviem na tvoje myšlienky, nie je v tom úmysel ignorovať ťa.
Ty si niečo také nezaslúžiš.
Keď moja myseľ je taký kolotoč.
Prepáčiš?


60.
označiť príspevok

ninka
   17. 9. 2020, 18:09 avatar
A takúto slovnú skladbu ti ja teraz zahrám: Vypočuj si text. Dobre?

http://www.youtube.com/watch?v=CzgMuxmcPrM Tento odkaz smeruje mimo DF.sk

SuperStar 2015 - I. finále - TOP 8 - Příběh nekončí


64.
označiť príspevok

J.Tull
   17. 9. 2020, 18:31 avatar
ninka, text som si radšej našiel na internete, pretože prevedenie mi je gýčom...  ...preto som nedal súhlas
Text je už iný... pripomenul mi:

"...vždy je o čo stáť
tlačme svoje balvany
a keď, možno, snáď ...
a keby aj nie
dôležitejšie ako vrcholy
sú naše snaženia

...a vtedy žijeme

text, ktorý som už Ti písal, len si nespomeniem v ktorej téme...

 
Súhlasí ninka


69.
označiť príspevok

J.Tull
   17. 9. 2020, 19:20 avatar
Súhlasí ninka


61.
označiť príspevok

ninka
   17. 9. 2020, 18:11 avatar
Svoje chyby si uvedomujem, to nie je ponižovanie. Tak pa. Idem sa vyvetrať na môj kopec.  
Súhlasí J.Tull


62.
označiť príspevok

J.Tull
   17. 9. 2020, 18:11 avatar
ninka, ach jo... veď tiež nedokážem na všetkých reagovať, aj keď ich neignorujem... tak neviem ako by som sa mohol hnevať na tých, ktorí nereagujú na moje príspevky ... veď som nereagoval ani na niektoré Tvoje... 
 
Súhlasí Osvietený


74.
označiť príspevok

Osvietený muž
   17. 9. 2020, 22:23 avatar
J.Tull presne tak . Reagovať nie je povinnosť .
Súhlasí peter67


75.
označiť príspevok

peter67 muž
   17. 9. 2020, 22:35 avatar
..ale potreba...    
Súhlasí ninka


76.
označiť príspevok

Nadja žena
   17. 9. 2020, 22:37 avatar
EHM... to neznie príliš... dobre...
Súhlasí peter67


77.
označiť príspevok

ninka
   17. 9. 2020, 22:38 avatar
No čo Peter, si prišiel len tak pokecať?
Súhlasí peter67


78.
označiť príspevok

peter67 muž
   17. 9. 2020, 22:40 avatar
Vari som niekedy JA aj diskutoval? 
Proste jedovaté šípy púšťam bezhlavo, bez bázne a hanby. 
Súhlasí Zuzka8


81.
označiť príspevok

Zuzka8 žena
   17. 9. 2020, 22:43 avatar
Ideš aj teraz?    
Súhlasí peter67


82.
označiť príspevok

peter67 muž
   17. 9. 2020, 22:44 avatar
Idem, ale nevyťahujem ťažké gule ako J. Gordulič.   


85.
označiť príspevok

Zuzka8 žena
   17. 9. 2020, 22:46 avatar
No, však radšej. .. čo ak som dostala pred chvíľkou poza uši. ..   a ešte sa pridáš svojími šípmi. ..   ... Ja sa ale smejem tomu...


86.
označiť príspevok

peter67 muž
   17. 9. 2020, 22:47 avatar
Veru Jethro je dnes hĺbavo rýpavý.    
Súhlasí Osvietený


88.
označiť príspevok

Zuzka8 žena
   17. 9. 2020, 22:49 avatar
Jethro? Nevšimla som si. Ty ho asi lepšie poznáš za ten dlhší čas. ...
Súhlasí Osvietený


89.
označiť príspevok

peter67 muž
   17. 9. 2020, 22:54 avatar
Samozrejme, že nepoznám, mám vás všetkých rovnako rád a približne rovnako do vás podpichujem.  
Súhlasí J.Tull, -era-


90.
označiť príspevok

Zuzka8 žena
   17. 9. 2020, 23:07 avatar
Hmm, mám takú jdenu kamarátku, a s ňou sa tiež vždy podpichujeme. Ona vždy začne, a ja dokončievam, ale sa smejeme. .. nechápem, ale od nej mi to nevadí. .. Je to tak proste dané, že mi vyhovuje. ..


115.
označiť príspevok

J.Tull
   18. 9. 2020, 19:07 avatar
peter67, aj keď tvrdíš, že ma nepoznáš, toľko by si už mohol vedieť, že som neveriaci pes, ktorý šteká, keď si myslí, že sa ide proti človeku... štekám, keď sa medzi človeka a človeka stavajú múry, namiesto mostov... keď sa človek odsudzuje, bez toho, aby sa prešiel čo len krok v topánkach toho, kto sa pranieruje, keď sa vyvyšuje človek nad človeka všeobecne, nehovoriac o tom, keď sa vyvyšuje na základe farby pleti, národnosti, náboženstva, svetonázoru ... a vrcholom je, že ten názor ani nepozná... odsudzuje na základe svojich - alebo skôr prevzatých - pomýlených predstáv... 
 


117.
označiť príspevok

Zuzka8 žena
   18. 9. 2020, 19:32 avatar
Vieš čo som Jethro   vyrozumela z toho brahmana?
Že je na nič, ak vykonávaš náboženské alebo iné úkony a pritom nemáš lásku.


119.
označiť príspevok

Nadja žena
   18. 9. 2020, 19:37 avatar
Myslím, že práve o to ide... či je dôležitejšie mať tu lásku v sebe, alebo veriť v Boha. Nie, to sa navzájom nevylučuje, ale ani nepodmieňuje
Súhlasí Zuzka8


120.
označiť príspevok

J.Tull
   18. 9. 2020, 19:40 avatar
Zuzka8, ale veď to platí o všetkých /nielen/ náboženstvách, včítane toho Tvojho...
 


122.
označiť príspevok

J.Tull
   18. 9. 2020, 19:46 avatar
Zuzka8, nehnevaj sa na mňa, že Ti to napíšem, ale vyzerá to tak, že si neporozumela asi ničomu, čo som písal v "65"... 
 


123.
označiť príspevok

Zuzka8 žena
   18. 9. 2020, 19:47 avatar
jooj, to je traktát...


167.
označiť príspevok

Zuzka8 žena
   18. 9. 2020, 21:55 avatar
Prečítala som, neboj sa.    


83.
označiť príspevok

ninka
   17. 9. 2020, 22:44 avatar
Iba tak preletíš a hotovo, vec vybavená... :D
Súhlasí peter67


84.
označiť príspevok

peter67 muž
   17. 9. 2020, 22:46 avatar
Držím vás v bdelosti a strehu.


91.
označiť príspevok

Zuzka8 žena
   17. 9. 2020, 23:11 avatar
A ty už nechceš vieš vážne pravážne diskusie? .. si písal o nepresviedčaní.  
Súhlasí peter67


92.
označiť príspevok

peter67 muž
   17. 9. 2020, 23:13 avatar
Samozrejme, že nechcem!! Uvažujem ako ťa o tom presvedčiť.     


93.
označiť príspevok

Zuzka8 žena
   17. 9. 2020, 23:28 avatar
Nemusíš nijak. Ja som nikdy neviedla nejaké intelektuálne diskusie. Iba tu. ..  


94.
označiť príspevok

peter67 muž
   17. 9. 2020, 23:32 avatar
Nepochopila.    
JA ani nemôžem viesť nejaké intelektuálske diskusie, ako hovorila moja kamarátka Skajka s tou jednou mozgovou bunkou nie som toho schopný.    
Súhlasí Osvietený


95.
označiť príspevok

Zuzka8 žena
   17. 9. 2020, 23:36 avatar
Hm. .. veď vieš použiť slová čo ani nepoznám. ..   sa ja môžem zahanbiť. ..
 


96.
označiť príspevok

peter67 muž
   17. 9. 2020, 23:38 avatar
No a ty vieš navariť a napiecť, čo ja smelo môžem bez hanby zbaštiť.   


97.
označiť príspevok

peter67 muž
   17. 9. 2020, 23:42 avatar
Prajem vám všetkým krásnu dobru čiernu noc. Niekedy hádam ešte pokecáme tak ako dnes.
Pekne sa tu žerte, veď ste takí chutnučkí.  
Súhlasí Zuzka8


98.
označiť príspevok

Zuzka8 žena
   18. 9. 2020, 00:09 avatar
Nápodobne, prajem krásnu fialovo-červenú noc. A nezpadni a nezakopni o roh postele.

scontent.fprg2-1.fna.fbcdn.net Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


113.
označiť príspevok

Nadja žena
   18. 9. 2020, 18:14 avatar
Inak, k tej "tabule rase" :

V roku 1957 psychiater Seymour Levine ukázal, že potkany, ktoré boli každý deň odobraté matke na 15 minút, vyrastali tak, že boli menej nervózne a tvorili menšie množstvo stresového hormónu. Odhadoval, že to nebolo ľudské zaobchádzanie, ale to, že potomkov extra olizovali a upravovali, keď sa vrátili svojim úzkostlivým matkám, čo ich predurčilo na väčší pokoj.

V snahe otestovať túto teóriu a vysvetliť jej účinky začali neurológ Michael Meaney a jeho kolegovia z McGill University v Montreale a Emory University v Atlante sledovaním mnohých hodín videonahrávok potkaních matiek s ich novorodencami. Z videí vybrali dve skupiny potkanov - jedna z nich prirodzene strávila zhruba dvakrát toľko času lízaním, úpravou a ošetrovaním mláďat ako druhá. Neskôr porovnali, ako sa šteniatka správali, keď vyrastali, a zistili, že ďalšia starostlivosť sa im vyplatila. Keď sa dostali do stresovej situácie, ako napríklad natlačenie do malej plastovej škatule, boli šteniatka, ktoré sa viac olizovali a upravovali, uvoľnenejšie.Tieto potkany tiež produkovali asi o polovicu menej glukokortikoidov a adrenokortikotropných hormónov - hormónov, ktoré normálne zvyšujú pulz a rýchlosť obehu v reakcii na stresové situácie.

Vedci zistili, že týmto potkanom sa vyvinulo viac mozgových receptorov pre glukokortikoidy, ktoré poskytujú mechanizmus spätnej väzby, ktorý pomáha zastaviť nadmernú produkciu hormónov. Štúdia „berie to, čo bolo väčšinou klinickou tradíciou, a skutočne ukazuje silný biologický základ a experimentálny dôkaz týchto účinkov,“ hovorí Myron Hofer, vývojový psychobiológ na Kolumbijskej univerzite lekárov a chirurgov v New Yorku. Ďalej sa Meaney a jeho tím pokúsia zistiť, ktoré z rodičovských správaní skutočne mení biochémiu potkana a ako to robí.

Chemia ľudského stresu je podobná ako u potkanov a nadmerná produkcia glukokortikoidných hormónov môže zvýšiť riziko srdcových chorôb, cukrovky, alkoholizmu a ďalších chorôb, hovorí Meaney. Zatiaľ však žiadne štúdie na ľuďoch neskúmali vplyv jemných rozdielov v rannej starostlivosti o dieťa na stresové hormóny a náchylnosť na choroby.

Čo tým chcem naznačiť? Že ani Kant nemohol tušiť, že život dieťaťa je priamo napr, epigeneticky, ale aj chemicky, ovplyvňované svojim okolím ešte pred narodením. Potom sa môže zdať, že je mu to predurčené geneticky...
Súhlasí J.Tull


114.
označiť príspevok

J.Tull
   18. 9. 2020, 18:50 avatar
Nadja, podobných experimentov bolo viacero... "dnes" sú zakázané...a súhlasím, pretože išlo o týranie...
Súhlasím s Tvojim príspevkom až na to, že v tomto prípade nejde ani tak o "epigeneticky, ale aj chemicky, ovplyvňované svojim okolím ", aj keď súvislosť tu je, ale skôr o to, že nadarmo je živočích "epigeneticky, či chemicky pripravený rozvíjať svoje mentálne schopnosti, keď nemá vhodné vonkajšie stimuly, ktoré sú k jeho rozvoju potrebné...
 


116.
označiť príspevok

Nadja žena
   18. 9. 2020, 19:14 avatar
Mám tomu rozumieť tak, že tým myslíš, že sme schopní pocitov, citov, takže nie sme úplne "čistí"? Že sa niekto rozruší rýchlejšie, lebo je labilnejší, ... napr. ale v tomto experimente práve prišli na to, že to nemusí byť podmienené geneticky...

Jeden z tých neetických experimentov skúmal vplyv sústavného chválenia detí a vplyv sústavného karhania, tie decká si to niesli celý život, nijaká genetika to nedokázala prekonať... a závery z poznatkov z neho sme zažili už aj my...
Súhlasí Osvietený


118.
označiť príspevok

J.Tull
   18. 9. 2020, 19:37 avatar
Nadja, ale veď Ty si písala:
"život dieťaťa je priamo napr, epigeneticky, ale aj chemicky, ovplyvňované svojim okolím ešte pred narodením" 
... epigenetika súvisí aj s DNA, teda i s genetikou...
 


121.
označiť príspevok

Nadja žena
   18. 9. 2020, 19:44 avatar
Len v tom zmysle, že ovplyvňuje jej prejavy, nie zmeny... ale máš pravdu, lenže aj tie chemické zmeny vyvolávané sú zvonka, tuším som sa nejak zamotala..,. ? Tak neviem ono je to tak tesne prepojené ... a o tých procesoch zdaleka nevieme všetko. Teda možno tabula rasa, možno nie, asi závisí aj na definícii
Súhlasí J.Tull, Osvietený


125.
označiť príspevok

J.Tull
   18. 9. 2020, 19:56 avatar
Nadja, podľa mňa, platí:
„Nič nie je v rozume, čo predtým nebolo v zmysloch“. Máme však vrodené schopnosti rozumu, ktorými to, čo je v zmysloch spracúvame a to včítane spôsobu spracovania. A tieto schopnosti sú v princípe rovnaké u každého človeka. "
Čo si písala súvisí skôr s rozvojom mozgu... veľmi stručne, asi najdôležitejším s jeho vývojom je rozvoj neurónov a ich prepojení... nakoľko je v tom a ako je v tom epigenetika, chémia, do toho sa nechcem mocv púšťať... 


128.
označiť príspevok

Nadja žena
   18. 9. 2020, 20:05 avatar
Tak ale ak " tieto schopnosti sú v princípe rovnaké u každého človeka", tak to môžeme aj nazvať TR, lebo všetko čo sa udeje potom, sa zapisuje a prejavuje ako zmena tejto TR na už čoraz viac popísanú tabulu... východzí bod je rovnaký...


134.
označiť príspevok

J.Tull
   18. 9. 2020, 20:14 avatar
Nadja, nerozumiem? ... tabuľa je tabuľa, ale ak niet kriedy, niet čo do nej napísať, nakresliť... tabuľa je tabuľa a krieda, ako aj schopnosť písať, kresliť, sú nástroje potrebné k tomu, aby sme ju mohli zmysluplne zaplniť...
 


135.
označiť príspevok

Nadja žena
   18. 9. 2020, 20:17 avatar
Hej, ale tie nástroje si musíme najprv vyrobiť, resp., nám ich vyrábajú rodičia... a škola... no jasne, musíme mať ruky, aby sme ich mohli používať, tak myslíš? Ruky nám narastú takmer všetkým ...


140.
označiť príspevok

J.Tull
   18. 9. 2020, 20:31 avatar
Nadja, rozdiel je ten, že tie nástroje, v tomto prípade, dedíme tak, ako dedíme i čistú tabuľu a do ktorej však už píšeme /týmito zdedenými/ nástrojmi, sami, na základe toho, čo nám sprostredkujú zmysly...
 


142.
označiť príspevok

Nadja žena
   18. 9. 2020, 20:36 avatar
Teraz som si spomenula na karetky maličké, vyliahnu sa, a šupkaju najkratšou cestou do vody... je to neuveritelné.


137.
označiť príspevok

Osvietený muž
   18. 9. 2020, 20:26 avatar
Dnes už krieda nie je potrebná ani kalamár je rok 2020

http://www.youtube.com/watch?v=eBI0olfBaeQ Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


139.
označiť príspevok

EnaXnaY muž
   18. 9. 2020, 20:30 avatar
Aleba, spiatočníci stále veria, že Ježid vstal z mŕtvych


141.
označiť príspevok

Nadja žena
   18. 9. 2020, 20:33 avatar
aaale ruky treba furt...  

no ok, Hawking...


173.
označiť príspevok

salbea žena
   19. 9. 2020, 08:18 avatar
akekolvek nabozenstvo je prechadzkou ludskej mysle v tieni umelej inteligencie
je to zuslachtovanie ludskej mysle na stvorenie novej civilizacie na svoj obraz
vid.fatima


175.
označiť príspevok

salbea žena
   19. 9. 2020, 08:20 avatar
invazia je tu a v tomto case a prebieha a spolupracuje sa v mieri a v pokoji
odchod human je v case na to danom aj s odchodom ekosystemu prisposobenemu human


176.
označiť príspevok

salbea žena
   19. 9. 2020, 08:24 avatar
fatima=hologram
vesmir=hologram


218.
označiť príspevok

PartOFgod muž
   19. 9. 2020, 14:45 avatar
Moralka sa neda naucit ani nikomu prikazat. Moralny sa vsak stanete v okamziku ako sa spojite s duchom svatym.


221.
označiť príspevok

Lemmy muž
   19. 9. 2020, 15:01 avatar
Táraš, väčšinu morálky sa učíme počas života.


219.
označiť príspevok

PartOFgod muž
   19. 9. 2020, 14:50 avatar
To ze tu vynadam tym bhuzerantom skorumpovanym vlastizradnym sfetovanym sionfasistickym neoliberalnym S.I.S karsko zo dejskym rusofobnym zmrdom co sedia v tom chlieve ktoremu tak honosne hovoria NRSR nie je nemoralne len pomenuvam veci pravymi menami.


220.
označiť príspevok

Lemmy muž
   19. 9. 2020, 14:52 avatar
Tu sa diskutuje aj o slove lúzer. Myslím, že na teba toto slovo doslovne sekne.


297.
označiť príspevok

Zuzka8 žena
   19. 9. 2020, 22:11 avatar
Čaw nulasvietení.
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

dnes, 22:28,  Keby cerpal....on iba kopiruje, ani netusi co. *13*13*13*13*13*13*13*13*13*13*13*13*13*13*13*13
dnes, 22:27,  Zaujímavé, že nikdy ti ten kokot na tvoje súvetia neodpovie, je to záhada ňi ? *13*13*13*13
dnes, 22:27,  WHO varuje svet: Epidémia sa prudko zrýchľuje, očakáva sa nárast počtu úmrtí...
dnes, 22:27,  Ako by inak takou tyčinkou chceli vštepiť čip do kože. .. Môjmu psovi bolo problém ho...
dnes, 22:26,  Cerpas, cerpas, az si vycerpal haluzicku zumpu. *13*13*13*13*13*13*13*13*13*13*13*13*13*13 V tej...
dnes, 22:26,  Čoraz tvrdšie. Vírus bude na jeseň zabíjať viac, varuje WHO 14.9.2020 10:18 | zdroj: TA3...
dnes, 22:24,  Citaj, präkäkät, aby si sprosty nezomrel. *13*13*13*13*13*13*13*13*13*13*13*13*13 Teda, lepsie...
dnes, 22:24,  WHO varuje pred narastajúcim počtom prípadov ochorenia COVID-19 v Európe Zdroj: TASR / AP...
dnes, 22:23,  Ja čerpám zo zdrojov WHO a ty ??? Aký máš zdroj ??? Tak ako si včera tvrdil že každý...
dnes, 22:21,  (2) Dosvietený, je to zrejme tak preto, že Tvoje informačné stránky nečerpáš len z...
dnes, 22:19,  Milan prečo s Julom bijete matku ???? Prečo ju okradate ???
dnes, 22:17,  Dosvietený, vieš o tom, že WHO znížila nebezpečnosť Covid19 na úroveň virózy? Daj o...
dnes, 22:15,  Teba tie dezinformačné stránky stále bavia FERO *13*13*13*13*13*13*13*13*13*13*13*13*13*13*13...
dnes, 22:11,  A čo navrhuješ teta Zuzka ?
dnes, 22:11,  On s tým začal. ..
dnes, 22:11,  Nedávno som písala príspevok o tom, ako sa vďaka dômyselnej práci prokremeľskej propagandy...
dnes, 22:10,  Igor ti zakázal ? *13*13*11*11
dnes, 22:10,  Pomohlo. .. ale už nemôžem nič napísať. .. *21
dnes, 22:09,  WHO znížila nebezpečnosť Covid19 na úroveň virózy info z Česka...
dnes, 22:09,  Ty nemáš vlastný názor ? *15*15*15*15
neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie
 
Najväčším rozdielom medzi kráľovstvom a parlamentnou demokraciou je
pomer medzi bohatými a chudobnými. Kým v kráľovstve bol iba jeden kráľ, teraz je tých bohatých omnoho viac.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(647 709 bytes in 0,205 seconds)