hoď ma hore
Milí diskutujúci. Pri diskutovaní prosím: 1. nepridávaj témy pozostávajúce len z odkazov alebo jednoslovné témy / 2. nepridávaj uražlivé alebo vulgárne komentáre. Ak tieto pravidlá nedodržíš, tvoja téma pravdepodobne skončí v koši. Príjemné diskutovanie :)
none
ak chceš diskutovať, musíš sa registrovať. registrácia

tu sa nachádzaš : 

hlavná stránka  /  rôzne  /  téma

Ako Parlament EÚ likviduje opozíciu

príspevkov
3
zobrazení
0
tému vytvoril(a) 9.3.2013 10:54
posledná zmena 9.3.2013 11:07
1
09.03.2013, 10:54
Malé strany na európskej úrovni by mali byť trikmi v rokovacom poriadku zlikvidované. Väčšie stranícke bloky budú finančne profitovať z návrhu poslankyne Marietty Giannakou (EVP – Európska ľudová strana) a podporujú tento výpad. Samotní Kresťanskí demokrati/EVP sa tešia 1,5 miliónu euro viacej na konto demokratickej rozmanitosti. Tento zámer je z nemeckej strany podporovaný Úniou, SPD a FDP.

V súčasnosti existuje 13 oficiálnych európskych strán rozličnej veľkosti, organizačného stupňa a politického zamerania. K šiestim najznámejším patria Európska ľudová strana (Kresťanskí demokrati, CDU/CSU), Sociálnodemokratická strana Európy (SPD), Aliancia liberálov a demokratov pre Európu (FDP), Európska strana Zelených, Európska ľavicová strana (PDS/Die Linke) ako aj Hnutie pre Európu slobody a demokracie. Sú v súčasnosti zastúpení v Európskom parlamente prostredníctvom jednej frakcie.

Pri financovaní strán spôsobí nenápadná zmena prerozdeľovacieho kľúča výrazný presun v prospech veľkých strán. Podľa prepočtov sa pre EVP zvýši stranícky príspevok z rozpočtu EÚ na 1,5 milióna euro. Aj ďalšie veľké strany dostanú skoro dvojnásobný príspevok.

Zlikvidovanie menších strán

K siedmym menším európskym stranám patria mimo iné Aliancia európskych konzervatívcov a reformistov (ECR, so statusom frakcie v EP), Európska demokratická strana (Centrum, voličský zväz s Liberálmi) a Európske kresťanské politické hnutie (ECPM). Ak by sa smernica Európskym parlamentom zostrila, budú menšie strany odstránené.
Smernica o statuse a financovaní európskych politických strán a politických nadácií upravuje m.i. podmienky uznania ako Európskej strany, ako aj európske financovanie strán.

Európska opozícia nežiadúca

Spravodajkyňa EVP vo Výbore pre konštitučné otázky Marietta Giannakou (Grécko), zostrila teraz uznávacie podmienky. Národné uznanie ako strany už viac nestačí. Každá jednotlivá národná strana musí byť teraz najmenej jedným poslancom zastúpená v jednom zákonodarnom zhromaždení v ôsmych členských štátoch.

Kombinácia zostrenia uznávacích podmienok a nového rozdeľovacieho kľúča bude viesť k tomu, že sedem malých európskych strán bude vylúčených zo straníckeho odvetvia a financovania strán.

Únia, SPD a FDP zostávajú pri tom

CDU, SPD a FDP v Európskom parlamente chcú návrh spravodajkyne EVP prijať. Existujú žiadosti o zmeny, ktoré by mali uvažované vplyvy ohraničiť, tieto sú však momentálne neakceptované. To neprekvapuje: tým sa jednou reformou rokovacieho poriadku totálne umlčia politickí oponenti. Európske financovanie strán z rozpočtu Spoločenstva bude potom prináležať len tým stranám, ktoré sa budú vyslovovať pre silnejšiu integráciu EÚ. Parlamentná opozícia je na európskej úrovni nežiadúca.

Preklad: Juraj Borský, odkaz
Zdroj: freiewelt.net
none
2
09.03.2013, 10:58
Zaujimave su aj komentare nemcov pod clankom.
Media maju neuveritelnu moc. Dokazu ludi presvedcit o tom, ze je to, ci ono ziadane, aj ked samotni ludia si to neziadaju.
Kedze media uvadzaju informacie tak, ze je to, ci ono dianie ludmi chcene, tak tym presvedcia aj podstatnu cast ludi, ktori vahaju.. teda priklonia sa k fiktivnej vacsine, ktoru vytvara ale len samotne medium.
Toto je surova diktatura, podstatne surovejsia, ako bol socializmu, lebo ten aspon neondal ludom mozgy.. clovek si dokazal udrzat svoje nazory.
none
3
09.03.2013, 11:07
apropo media.. cca pred pol hodinou som este cital na SME.sk clanok o tom, ako EU ide zakazovat porno a ine veci na internete.
Osobny nazor: Obmedzovat, upratat, odsunut tam, kde to ma svoj urceny priestort to ano.. Ale zakazovat???? Co si tu kto chce zakazovat a preco? Zakazovanim sa nic neriesi, ludia musia pochopit, preco je to pre nich samotnych neprospesne ... vidme ako dopadli zakazy alkoholu a podobne..
Ale naspat k teme.. precital som si aj diskusiu pod clankom, kde prevazovala nespokojnost a obavy z takychto fasistickych praktik a teraz co myslite? Clanok tam uz na hlavnej stranke nieje.. Bol stiahnuty, pretoze ostatne, co tam boli su stale tam na tych istych poziciach.. Toto je hanba medii, ak sa tak este daju vobec nazvat...
none

najnovšie príspevky :

prevádzkuje diskusneforum.sk kontaktuj správcu diskusného fóra vytvoril dzI/O 2023 - 2024 veľkosť : 83 871 B vygenerované za : 0.091 s unikátne zobrazenia tém : 27 745 unikátne zobrazenia blogov : 349 táto stránka musí používať koláčiky, aby mohla fungovať...

možnosti

hlavná stránka nastavenia blogy todo

online účastníci :

hľadanie :

blog dňa :

Je veľmi zaujímavé, že naše presvedčenie nám bráni spoznať pravdu... Vlastne, po nej aj pátrať. Poznáme to všetci, ale málokto proti tomu aj bojuje, a aj keď bojuje, veľakrát bez úspechu. Zato máme všetci túžbu o svojej verzii pravdy poúčať druhých ...

citát dňa :

Škoda krásy, keď rozumu nieto.