Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  náboženstvo  téma
kategórie:  

4. február svätá Veronika, Ježišova učeníčka

3
reakcií
675
prečítaní
Tému 4. februára 2017, 11:41 založil lea_pragmaticka1.

podobné témy:

1.
označiť príspevok

lea_pragmaticka1
   4. 2. 2017, 11:41 avatar
Veronika, Ježišova učeníčka

Svätá
Sviatok: 4. február
1. storočie
Význam mena: nositeľka víťazstva (gr. Bereniké, ????????), Ver – jar, Niké – víťazstvo, víťazná jar (lat.-gr.); Vera icon – opravdivý obraz (gr.), slovenská podoba tohto mena: Jarmila
Atribút: šatka s odtlačkom Kristovej tváre
El Greco: Veronika, okolo 1580, Museo de Santa Cruz Toledo
El Greco: Veronika, okolo 1580, Museo de Santa Cruz Toledo
Veronika je podľa tradície žena, ktorá podala šatku Pánu Ježišovi, keď niesol svoj kríž na Golgotu. Na šatke zostala odtlačená podoba Kristovej tváre. Nikde neexistuje historická zmienka o tejto udalosti, no tradícia je tak silná, že Veronikina šatka a jej čin má pevné miesto na krížovej ceste. Jej šatka sa v roku 1297 na príkaz pápeža Bonifáca VIII. dostala do chrámu sv. Petra v Ríme, kde sa uchováva doteraz. O Veronike nie je nič známe, nie je zapísaná ani v Rímskom martyrológiu, ale má svoj sviatok. Apokryfné Skutky Pilátove rozprávajú o žene menom Veronika, ale totožnosť so ženou, ktorá podala Ježišovi ručník je nepravdepodobná. Symbolom Veroniky je šatka s podobou Kristovej tváre a tŕňová koruna.
Blahoslavená Anna Katarína Emmerichová ju v diele Umučenie Pána Ježiša udáva pod menom Serafia.

www.zivotopisysvatych.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk
Súhlasí gabriel pb

2.
označiť príspevok

lea_pragmaticka1
   4. 2. 2017, 11:43 avatar
Báječná svätá, urobila málo a s láskou v pravý čas, nezávahala. Je vynikajúcou svätou a vzorom pre nás. Nevieme zachrániť ľudstvo, lesy a pralesy, či odvrátiť katastrofy sveta, ale môžeme urobiť málo a nezávahať, keď vidíme, že treba konať. Hoci na prvý pohľad málo, ale urobte to s láskou a má to mega silu a hodnotu u Pána Boha.
Súhlasí gabriel pb

3.
označiť príspevok

lea_pragmaticka1
   4. 2. 2017, 11:43 avatar
Inak moja milá a obľúbená svätá.
Súhlasí gabriel pb

4.
označiť príspevok

Master of Puppets ? muž
   4. 2. 2017, 15:06 avatar
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

dnes, 05:38,  Kasafran, a vari všetci neplávame? veď sa rozhliadni ,,, kto čo píše v tom pláva,,, S...
dnes, 01:35,  tomi, to snad nemyslíš vážne....ved Ježiš existuje stale....*10*10*10*10
dnes, 01:30,  Nie je preukázané, že nemôžeš nebyť ;)
dnes, 00:40,  Co tam chces preukazovat ved to je logicke pokial existujes teraz vzdy si existoval a vzdy...
včera, 23:55,  Terminus technicus? Peter U. Solčiansky:17. augusta 2019 Žijeme v dobe, kedy mnohé z...
včera, 23:32,  Rozprávka o novom stvorení pre Zem! Biblia je ako rozprávková knižka, ktorá obsahuje...
včera, 23:28,  (33) Dijaro, poraď mi, či sa dá rovnako ponoriť do každého "slova" tak, aby som...
včera, 23:20,  To-mi, chápem Tvoju snahu dozvedieť sa pravdu, a preto Ti odporúčam, aby si sa s touto...
včera, 23:03,  (9) Era, a týmto chceš zdokladovať svoje presvedčenie, že každé zlo vyhráva len dovtedy,...
včera, 22:59,  Ja toho tiež viem veľa narozprávať ;) To neznamená, že to niesú bludy ;)
včera, 22:58,  Nieje preukázané, že duch je nesmrteľný ;)
včera, 22:39,  (91) Havran, máš pravdu, ale prezraď mi, kto by, podľa Teba, z doterajších poprevratových...
včera, 22:18,  (43) Peter67, nebodaj si mal pri sebe poriadnu lupu, alebo mikroskop, keď si si ich stačil...
včera, 22:08,  (4) Lemmy, vedz, že byť až natoľko straumatizovaným, ako si Ty, neprajem ani svojmu...
včera, 21:52,  ak mozem ta štuchnút bo vidím ze máš na to,, mozno ke ti dane ,, skus si odmysliet...
včera, 21:52,  To je dobrá úvaha, to by sme ale museli vedieť, kto sú vlastne voliči Smeru. Podľa mňa sú...
včera, 21:50,  no robis mi pochybnosti ale nevadí, uz to k tebe došlo rozum verzus biblia,,,no stava sa,,,
včera, 21:45,  viem ze niesi z tohto sveta,,, Jezis hovoril, rozpraval, aby si to ludia lepsie pamätali,...
včera, 21:38,  Potom je to hlúpy človek. Má tituly v predku i v zadku, a takto primitívne sa správa. Keď...
včera, 21:35,  Existovať mohol, len mal malý vplyv, zanedbateľný. Jeho význam narástol až s pridanou...
neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie

Keď sa vám niekoho výrok zdá byť dvojzmyselný, vždy radšej chápte ten optimistickejší význam. Uľahčíte to sebe aj dotyčnému.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(82 043 bytes in 0,418 seconds)