Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  náboženstvo  téma
kategórie:  

4. február svätá Veronika, Ježišova učeníčka

3
reakcií
750
prečítaní
Tému 4. februára 2017, 11:41 založil lea_pragmaticka1.

podobné témy:

1.
označiť príspevok

lea_pragmaticka1
   4. 2. 2017, 11:41 avatar
Veronika, Ježišova učeníčka

Svätá
Sviatok: 4. február
1. storočie
Význam mena: nositeľka víťazstva (gr. Bereniké, ????????), Ver – jar, Niké – víťazstvo, víťazná jar (lat.-gr.); Vera icon – opravdivý obraz (gr.), slovenská podoba tohto mena: Jarmila
Atribút: šatka s odtlačkom Kristovej tváre
El Greco: Veronika, okolo 1580, Museo de Santa Cruz Toledo
El Greco: Veronika, okolo 1580, Museo de Santa Cruz Toledo
Veronika je podľa tradície žena, ktorá podala šatku Pánu Ježišovi, keď niesol svoj kríž na Golgotu. Na šatke zostala odtlačená podoba Kristovej tváre. Nikde neexistuje historická zmienka o tejto udalosti, no tradícia je tak silná, že Veronikina šatka a jej čin má pevné miesto na krížovej ceste. Jej šatka sa v roku 1297 na príkaz pápeža Bonifáca VIII. dostala do chrámu sv. Petra v Ríme, kde sa uchováva doteraz. O Veronike nie je nič známe, nie je zapísaná ani v Rímskom martyrológiu, ale má svoj sviatok. Apokryfné Skutky Pilátove rozprávajú o žene menom Veronika, ale totožnosť so ženou, ktorá podala Ježišovi ručník je nepravdepodobná. Symbolom Veroniky je šatka s podobou Kristovej tváre a tŕňová koruna.
Blahoslavená Anna Katarína Emmerichová ju v diele Umučenie Pána Ježiša udáva pod menom Serafia.

www.zivotopisysvatych.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk
Súhlasí gabriel pb

2.
označiť príspevok

lea_pragmaticka1
   4. 2. 2017, 11:43 avatar
Báječná svätá, urobila málo a s láskou v pravý čas, nezávahala. Je vynikajúcou svätou a vzorom pre nás. Nevieme zachrániť ľudstvo, lesy a pralesy, či odvrátiť katastrofy sveta, ale môžeme urobiť málo a nezávahať, keď vidíme, že treba konať. Hoci na prvý pohľad málo, ale urobte to s láskou a má to mega silu a hodnotu u Pána Boha.
Súhlasí gabriel pb

3.
označiť príspevok

lea_pragmaticka1
   4. 2. 2017, 11:43 avatar
Inak moja milá a obľúbená svätá.
Súhlasí gabriel pb

4.
označiť príspevok

Master of Puppets ? muž
   4. 2. 2017, 15:06 avatar
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

dnes, 15:14,  Konečne sme sa aj my. "osvietení" präkäkäti a haluzickí vidláci fundovane...
dnes, 15:05,  Tomu by som veľmi neveril . Bubák okolo gandže je dnes asi v takom rozmere ako bubák v...
dnes, 14:47,  Každý národ má na to iný pohľad. Ú nás nepripadá do úvahy aby si človek kúpil marisku...
dnes, 14:45,  U nich zase neberú marihuanu tak hrozne ako u nás, to neznamená ze to bude automaticky tam ako...
dnes, 14:45,  Proste ti len drbe v tvojej chorej hlave salbea treba isť psychiatrovi nech ti pomôže
dnes, 14:43,  Mazutový kakáč .
dnes, 14:43,  Kočner sa chválil, ako cez Ďatla a Hlavné správy oslabí protesty Posilní to moju...
dnes, 14:42,  dymiaca ruska opacha
dnes, 14:41,  Je to možné aj steroidy boli legálne do roku 2016
dnes, 14:41,  Nedokážem to pochopiť a to som čítal veľmi pozorne aj 3x
dnes, 14:39,  Všetko má svoje svetle aj temné stránky no mali by sme si navzájom pomáhať. Hodnoty sú...
dnes, 14:39,  Prokremeľský web označil Kuciaka za Sorosovho novinára, poslanec straší novým Majdanom...
dnes, 14:36,  Nenormalix kde si našiel klamstvo ? *13*13*13*13
dnes, 14:36,  je to revolucionar, ktorý sa už nevie dockať revolucie.....sniva o tom, že mu prepadnu dlhy.....
dnes, 14:36,  Vraždu Kuciaka si mal objednať Rus, povedal Marček policajtom Je to oficialny informácia ,...
dnes, 14:33,  Nenormalix čo na článku je klamstvo ?
dnes, 14:32,  4. a ty na čom fičíš ? *39
dnes, 14:32,  Dopálených zvaračov zachránili ale niekolko hektolitrov vodky zhorelo v plameňoch
dnes, 14:30,  Na palube ruskej lietadlovej lode Admirál Kuznecov vypukol požiar *39*39*39 Predpokladá...
dnes, 14:29,  šalvia rovná sa zlaté bytosti na krku, nesmieš bojovať proti múru zeleninou, lebo sa stane,...
neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie

Buď činný vždy, keď je to možné, a odpočívaj vždy, keď je to potrebné.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(79 289 bytes in 1,682 seconds)