hoď ma hore
Milí diskutujúci. Pri diskutovaní prosím: 1. nepridávaj témy pozostávajúce len z odkazov alebo jednoslovné témy / 2. nepridávaj uražlivé alebo vulgárne komentáre. Ak tieto pravidlá nedodržíš, tvoja téma pravdepodobne skončí v koši. Príjemné diskutovanie :)
none
ak chceš diskutovať, musíš sa registrovať. registrácia

tu sa nachádzaš : 

hlavná stránka  /  náboženstvo  /  téma

24.júna sviatok má/mal svätý Ján Krstiteľ

príspevkov
9
zobrazení
0
tému vytvoril(a) 25.6.2017 09:56
posledná zmena 26.6.2017 00:53
1
25.06.2017, 09:56
Ján Krstiteľ, prorok, mučeník, predchodca Ježiša Krista
Svätý
Sviatok: Narodenie – 24. jún; Mučenícka smrť – 29. august
* 24. jún (?) pol roka pred narodením Krista Ein Kerem (?) pri Jeruzaleme
† 29. august (?) po r. 29 Jeruzalem (?)

Význam mena Ján: Boh je milostivý (hebr.)

Atribúty: jahňa, palica, nádoba na krstenie, odev z ťavej kože
Patrón krajčírov, tkáčov, garbiarov, kožušníkov, farbiarov, sedlárov, hostinských , vinárov, debnárov, tesárov, architektov, murárov, kamenárov, reštaurátorov, kominárov, kováčov, pastierov, poľnohospodárov, spevákov, tanečníkov, hudobníkov, divadelníkov; jahniat, oviec a domácich zvierat; viničov; proti alkoholizmu, pri bolestiach hlavy, pri závratoch, úzkostiach, epilepsii, pri kŕčoch, bolestiach zubov; pred strachom a krupobitím

Ján Krstiteľ bol synom Zachariáša a Alžbety. Jeho príchod na svet sprevádzali neobyčajné udalosti. Zachariáš bol kňazom v jeruzalemskom chráme. Práve prinášal obetu Bohu, keď sa mu zjavil anjel Gabriel a zvestoval mu, že sa mu narodí syn. Keďže Zachariáš aj Alžbeta boli vo vysokom veku, Zachariáš neuveril. Hneď nato onemel. Prehovoril až potom, ako rozhodol, že jeho syn sa bude volať Ján, napriek všetkým židovským zvyklostiam. Ján žil na púšti v samote, živil sa lesným medom a korienkami rastlín, nosil oblek z ťavej kože, je symbolom radikálneho života s Bohom. Keď mal 30 rokov – okolo roku 27 – opustil púšť, aby na brehu rieky Jordán hlásal príchod Mesiáša, vyzýval na pokánie a krstil ľudí. Veľa ľudí išlo za ním. Prišiel aj Ježiš. Ján v ňom rozpoznal Spasiteľa. Ježiš po krste šiel hlásať radostnú zvesť do Galiley. Ján zostal pri Jordáne. Pretože napomínal vtedajšieho kráľa Herodesa pre jeho nemravný a hriešny život, Herodes ho dal uväzniť a neskôr na žiadosť jeho nezákonnej manželky Herodiady a jej dcéry Salome vo väzení sťať. Na Jánovo slovo viacero ľudí sa rozhodlo nasledovať „Božieho Baránka“ – napr. Ondrej a Ján. Ján Krstiteľ vystupuje ako posledný starozákonný prorok, predchodca Mesiáša. Sám Kristus sa o ňom vyjadril ako o najväčšom medzi narodenými zo ženy. Je to jedna z najväčších postáv dejín spásy.

odkaz
none
2

1. 25.06.2017, 09:56

Ján Krstiteľ, prorok, mučeník, predchodca Ježiša Krista
Svätý
Sviatok: Narodenie – 24. jún; Mučenícka smrť – 29. august
* 24. jún (?) pol roka pred narodením Krista Ein Kerem (?) pri Jeruzaleme
† 29. august (?) po r. 29 Jeruzalem (?)

Význam mena Ján: Boh je milostivý (hebr.)

Atribúty: jahňa, palica, nádoba na krstenie, odev z ťavej kože
Patrón krajčírov, tkáčov, garbiarov, kožušníkov, farbiarov, sedlárov, hostinských , vinárov, debnárov, tesárov, architektov...

25.06.2017, 10:08
Ahoj Lea. Ako vieš, že Ján Krstiteľ sa narodil 24. júna? Však nevieme, kedy sa presne narodil Ježiš. Alebo vieme?
none
3

2. Slušný človek 25.06.2017, 10:08

Ahoj Lea. Ako vieš, že Ján Krstiteľ sa narodil 24. júna? Však nevieme, kedy sa presne narodil Ježiš. Alebo vieme?

25.06.2017, 11:01
Ahoj Slušný človek, niektoré dátumy vieme presne a niektoré nevieme presne a určia sa nejaké, pretože sú hodné, aby sa spomínali dané osoby a ich konania alebo život. Podstata nie je dátume, ale o tom, čo človek robí a aký je. Povedz mi teraz ty a to už neraz spomínala, ako to je, že napr. ty alebo iní ľudia veria, keď niekto dajme tomu odborník povie, že na nejaký strom je toľko a toľko rokov starý, ako to, že niekto verí rovniciam a nerovniam, keď sú len ľudským výmyslom? Ak napíšu nejakí ľudia do novín či na internet, že existuje dajme tomu 4689 druhov rýb a tomu veríš? Alebo nejaký odborník alebo hoci nejaký laik povie, že obvod Zemegule pri rovníku je 40 075km - tomu veríš? Ja tomu neverím a vždy je mi smiešno, keď počujem najaké cifry a viem, že nikto z ľudí si to neodontroluje ani nemá možnosť overiť. Alebo niekto napíše, že nejaký stavba alebo vec bola vytvorená nejaký krčah dajme tomu v roku 1542 a podobne, odkontroluješ si to? Čo keď tá vec vznikla v roku 1422 alebo v roku 1649? Atď.
none
4

3. 25.06.2017, 11:01

Ahoj Slušný človek, niektoré dátumy vieme presne a niektoré nevieme presne a určia sa nejaké, pretože sú hodné, aby sa spomínali dané osoby a ich konania alebo život. Podstata nie je dátume, ale o tom, čo človek robí a aký je. Povedz mi teraz ty a to už neraz spomínala, ako to je, že napr. ty alebo iní ľudia veria, keď niekto dajme tomu odborník povie, že na nejaký strom je toľko a toľko rokov starý, ako to, že niekto verí rovniciam a nerovniam, keď sú len ľudským výmyslom? Ak napíšu nejakí ľud...

25.06.2017, 11:09
Lea. Pokiaľ daná vec nie je pre mňa dôležitá, tak mi to je jedno, akú cifru daný človek uvedie. Pokiaľ sa týka mojej viery v Boha, tam je to iné. Beriem to ako veľmi dôležitú súčasť svojho života a preto som na to citlivejší. Inak, tie dátumy sú tam uvedené s otáznikom, takže ani tí, ktorí ich uvádzajú, nie sú si istí, že či sú správne. Len neviem, či potom radšej nie je lepšie neuvádzať ich, lebo neznalých to môže pliesť.
Inak súhlasím, že vlastnosti a to čo ten človek za života urobil, je dôležitejšie, ako tie dátumy. Len potom by sme sa nemali podľa tých dátumov riadiť.
none
5

4. Slušný človek 25.06.2017, 11:09

Lea. Pokiaľ daná vec nie je pre mňa dôležitá, tak mi to je jedno, akú cifru daný človek uvedie. Pokiaľ sa týka mojej viery v Boha, tam je to iné. Beriem to ako veľmi dôležitú súčasť svojho života a preto som na to citlivejší. Inak, tie dátumy sú tam uvedené s otáznikom, takže ani tí, ktorí ich uvádzajú, nie sú si istí, že či sú správne. Len neviem, či potom radšej nie je lepšie neuvádzať ich, lebo neznalých to môže pliesť.
Inak súhlasím, že vlastnosti a to čo ten človek za života urobil, je...

25.06.2017, 11:16
Prečo si myslíš, že otáznik niekoho spletie? Naopak, ten otáznik dá jasný signál, že deň nevieme presne a je určený iný dátum. Prečo by sme sa nemali riadiť, ak boli určené ako spomienka na sv. Jána Krstiteľa?
none
6

5. 25.06.2017, 11:16

Prečo si myslíš, že otáznik niekoho spletie? Naopak, ten otáznik dá jasný signál, že deň nevieme presne a je určený iný dátum. Prečo by sme sa nemali riadiť, ak boli určené ako spomienka na sv. Jána Krstiteľa?

25.06.2017, 11:25
Však ok. Pokiaľ to považuješ za správne, je to tvoje rozhodnutie. Ja si na Krstiteľa spomeniem okrem iného vždy, keď si o ňom čítam v písme. Nepotrebujem na to dátum jeho narodenia, o ktorom neviem, či je pravý.
none
8

6. Slušný človek 25.06.2017, 11:25

Však ok. Pokiaľ to považuješ za správne, je to tvoje rozhodnutie. Ja si na Krstiteľa spomeniem okrem iného vždy, keď si o ňom čítam v písme. Nepotrebujem na to dátum jeho narodenia, o ktorom neviem, či je pravý.

25.06.2017, 11:32
No vidíš, rob ako myslíš aj druhí robia čo si myslia, že robia najlepšie.
none
9

3. 25.06.2017, 11:01

Ahoj Slušný človek, niektoré dátumy vieme presne a niektoré nevieme presne a určia sa nejaké, pretože sú hodné, aby sa spomínali dané osoby a ich konania alebo život. Podstata nie je dátume, ale o tom, čo človek robí a aký je. Povedz mi teraz ty a to už neraz spomínala, ako to je, že napr. ty alebo iní ľudia veria, keď niekto dajme tomu odborník povie, že na nejaký strom je toľko a toľko rokov starý, ako to, že niekto verí rovniciam a nerovniam, keď sú len ľudským výmyslom? Ak napíšu nejakí ľud...

26.06.2017, 00:53
Letopocet stromu sa da odhadnut podla kruhov, ale nepovedal by som, ze je to exaktne. Ale eovnice a nerovnice su exaktne.
2+2 bude vzdy 4.

Ale datum niekoho kto nebol kral alebo vladca aby sa pisal jeho zivotopis, ci doba kedy sa narodil, to je dost tazke..
Je dost mozne, ze to nevedelo ani plno ludi okolo neho, toboz nie my.

Potom su rozne matematicke merania a porovnavania podla ktorych sa da nieco vypocitat napr, vyska budovy podla dlzky tiena. odkaz

Alebo potom obvod Zemegule pomocou extrapolacie (tak ako zmeras pocet tepov za minutu tym, ze merias len stvrt minutu) ak mas povedzme stvrtinu dlzky zeme alebo menej, tak to mozes extrapolovat na celu planetu odkaz
none

najnovšie príspevky :

prevádzkuje diskusneforum.sk kontaktuj správcu diskusného fóra vytvoril dzI/O 2023 - 2024 veľkosť : 102 355 B vygenerované za : 0.084 s unikátne zobrazenia tém : 36 495 unikátne zobrazenia blogov : 545 táto stránka musí používať koláčiky, aby mohla fungovať...

možnosti

hlavná stránka nastavenia blogy todo

online účastníci :

hľadanie :

blog dňa :

Chránený v Otcovi Veď aj Kristus raz trpel za hriešnikov, spravodlivý za nespravodlivých, aby nás priviedol k Bohu, keď bol podľa tela usmrtený, ale Duchom oživený. 1 Petra 3,18 Môžem vám ukázať krásny obraz Božej lásky k vám v príbehu o Danielovi...

citát dňa :

Deti nie sú zlé, ani neslušné. Deti sú iba odrazom spoločnosti, v ktorej vyrastajú.