Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  politika  téma
kategórie:  

Žiadame najvyššiu úctu

1
reakcií
1557
prečítaní
Tému 5. mája 2008, 23:07 založil Kasafran.

podobné témy:

názov témy
posledná
reakcií
21. 08. 2017
4
23. 09. 2013
5
24. 08. 2008
5
 
 


1.
označiť príspevok

Kasafran
   5. 5. 2008, 23:07 avatar
ŽIADAME NAJVYŠŠIU ÚCTU!
(vyhlásenie obnovenej SNR)

V pamätný deň 89. výročia tragickej a dodnes dôveryhodne neobjasnenej smrti Milana Rastislava Štefánika si s plnou vážnosťou opäť uvedomujeme, koľko je slovenský národ dlžný tejto prvoradej osobnosti slovenských dejín. Dlžníkmi sú však najmä jeho predstavitelia...
Dôkazom sú aj súčasné nekoncepčné a zároveň nedôstojné aktivity okolo znovupostavenia pamätníka z 30-tych rokov minulého storočia, kde nad M. R. Štefánikom stvárneným v cestovnej leteckej kombinéze – na pylóne, ktorý niekoľkonásobne prevyšuje tohto slovenského velikána – dominuje český lev. Fakticky teda nejde o pamätník M. R. Štefánika, ale o pamätník „neživotnej a dávno prekonanej idey čechoslovakizmu“ ako sa o tejto odpočiatku scestnej ideológii pražských centralistov dnes vyjadrujú aj seriózni českí historici a politici.
V súčasných nových slobodných podmienkach vlastného demokratického štátu by bolo znovupostavenie takéhoto reliktu prekonanej minulosti nielen urážkou generála – osloboditeľa, ale aj urážkou slovenského národa a súčasnej slovenskej štátnosti a tiež nepochopením vlastných dejín a ignorovaním historického vývoja!
Vo svojej bohatej a rôznorodej činnosti pomohol M. R. Štefánik slovenskému národu najvýznamnejšou mierou práve ako vojak – generál, organizátor a veliteľ légií. Preto je samozrejmé, že – najmä vojenskou činnosťou zaslúženú – najvyššiu úctu mu možno prejaviť len jeho stvárnením v slávnostnej generálskej rovnošate.
Pri všetkej úcte k nemu – Štefánik nepatrí pred SND! Bolo by to nielen zneváženie generála Štefánika, ale aj nepochopenie poslania SND ako symbolu umenia a kultúry. Pred SND patrí významná osobnosť slovenskej kultúry – napríklad národný umelec Eugen Suchoň – ktorý, ako najvýznamnejší slovenský skladateľ, dodnes v hlavnom meste SR nemá svoj dôstojný pamätník.
Vyzývame štátnu reprezentáciu SR a predstaviteľov Bratislavy, aby zabezpečili generálovi M. R. Štefánikovi dôstojný pamätník ako prejav tej najvyššej úcty k jeho osobnosti a jej odkazu na tom najčestnejšom mieste hlavného mesta SR!
Navrhujeme už odliatu bronzovú sochu M. R. Štefánika v leteckej kombinéze – bez pylónu s českým štátnym symbolom – umiestniť na letisku M.R. Štefánika v Bratislave alebo v areáli Štefánikovej mohyly na Bradle.
Žiadame Vládu SR – konkrétne Ministerstvo kultúry SR – aby neodkladne vypísalo verejnú anonymnú súťaž na vytvorenie veľkoryso koncipovaného a súčasnej dobe a slobodnému postaveniu slovenského národa zodpovedajúceho dôstojného pamätníka generála M. R. Štefánika v jeho slávnostnej generálskej rovnošate symbolizujúcej hrdinu – osloboditeľa a umiestnila ho na Námestí slobody pre Úradom vlády SR a v blízkosti Prezidentského paláca.
Sme presvedčení, že jeho slávnostné odhalenie sa môže uskutočniť 21. júla 2010 v deň 130. výročia narodenia tohto nášho velikána. Neublíži sa tým nikomu a zároveň ukážeme, že chápeme význam vlastných dejín aj veľkosť ich osobností a dokážeme im prejaviť dôstojným a veľkorysým spôsobom našu najvyššiu úctu.

Devín 4. mája 2008


2.
označiť príspevok

Pohodka
   17. 5. 2008, 16:36 avatar
Že ho to baví ...
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie
 
Je potrebné usilovať sa o to, aby každý videl a vedel viac, ako videl a vedel jeho otec a ded.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(41 681 bytes in 0,290 seconds)