Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  politika  téma
kategórie:  

Žiadame najvyššiu úctu

1
reakcií
1456
prečítaní
Tému 5. mája 2008, 23:07 založil Kasafran.

podobné témy:

názov témy
posledná
reakcií
24. 08. 2008
5
23. 09. 2013
5
02. 10. 2015
13
 
 


1.
označiť príspevok

Kasafran
   5. 5. 2008, 23:07 avatar
ŽIADAME NAJVYŠŠIU ÚCTU!
(vyhlásenie obnovenej SNR)

V pamätný deň 89. výročia tragickej a dodnes dôveryhodne neobjasnenej smrti Milana Rastislava Štefánika si s plnou vážnosťou opäť uvedomujeme, koľko je slovenský národ dlžný tejto prvoradej osobnosti slovenských dejín. Dlžníkmi sú však najmä jeho predstavitelia...
Dôkazom sú aj súčasné nekoncepčné a zároveň nedôstojné aktivity okolo znovupostavenia pamätníka z 30-tych rokov minulého storočia, kde nad M. R. Štefánikom stvárneným v cestovnej leteckej kombinéze – na pylóne, ktorý niekoľkonásobne prevyšuje tohto slovenského velikána – dominuje český lev. Fakticky teda nejde o pamätník M. R. Štefánika, ale o pamätník „neživotnej a dávno prekonanej idey čechoslovakizmu“ ako sa o tejto odpočiatku scestnej ideológii pražských centralistov dnes vyjadrujú aj seriózni českí historici a politici.
V súčasných nových slobodných podmienkach vlastného demokratického štátu by bolo znovupostavenie takéhoto reliktu prekonanej minulosti nielen urážkou generála – osloboditeľa, ale aj urážkou slovenského národa a súčasnej slovenskej štátnosti a tiež nepochopením vlastných dejín a ignorovaním historického vývoja!
Vo svojej bohatej a rôznorodej činnosti pomohol M. R. Štefánik slovenskému národu najvýznamnejšou mierou práve ako vojak – generál, organizátor a veliteľ légií. Preto je samozrejmé, že – najmä vojenskou činnosťou zaslúženú – najvyššiu úctu mu možno prejaviť len jeho stvárnením v slávnostnej generálskej rovnošate.
Pri všetkej úcte k nemu – Štefánik nepatrí pred SND! Bolo by to nielen zneváženie generála Štefánika, ale aj nepochopenie poslania SND ako symbolu umenia a kultúry. Pred SND patrí významná osobnosť slovenskej kultúry – napríklad národný umelec Eugen Suchoň – ktorý, ako najvýznamnejší slovenský skladateľ, dodnes v hlavnom meste SR nemá svoj dôstojný pamätník.
Vyzývame štátnu reprezentáciu SR a predstaviteľov Bratislavy, aby zabezpečili generálovi M. R. Štefánikovi dôstojný pamätník ako prejav tej najvyššej úcty k jeho osobnosti a jej odkazu na tom najčestnejšom mieste hlavného mesta SR!
Navrhujeme už odliatu bronzovú sochu M. R. Štefánika v leteckej kombinéze – bez pylónu s českým štátnym symbolom – umiestniť na letisku M.R. Štefánika v Bratislave alebo v areáli Štefánikovej mohyly na Bradle.
Žiadame Vládu SR – konkrétne Ministerstvo kultúry SR – aby neodkladne vypísalo verejnú anonymnú súťaž na vytvorenie veľkoryso koncipovaného a súčasnej dobe a slobodnému postaveniu slovenského národa zodpovedajúceho dôstojného pamätníka generála M. R. Štefánika v jeho slávnostnej generálskej rovnošate symbolizujúcej hrdinu – osloboditeľa a umiestnila ho na Námestí slobody pre Úradom vlády SR a v blízkosti Prezidentského paláca.
Sme presvedčení, že jeho slávnostné odhalenie sa môže uskutočniť 21. júla 2010 v deň 130. výročia narodenia tohto nášho velikána. Neublíži sa tým nikomu a zároveň ukážeme, že chápeme význam vlastných dejín aj veľkosť ich osobností a dokážeme im prejaviť dôstojným a veľkorysým spôsobom našu najvyššiu úctu.

Devín 4. mája 2008


2.
označiť príspevok

Pohodka
   17. 5. 2008, 16:36 avatar
Že ho to baví ...
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie
 
Skúsenosť je niečo, čo človek získa až po tom, keď to už nepotrebuje.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(34 726 bytes in 0,292 seconds)