hoď ma hore
Milí diskutujúci. Pri diskutovaní prosím: 1. nepridávaj témy pozostávajúce len z odkazov alebo jednoslovné témy / 2. nepridávaj uražlivé alebo vulgárne komentáre. Ak tieto pravidlá nedodržíš, tvoja téma pravdepodobne skončí v koši. Príjemné diskutovanie :)
none
ak chceš diskutovať, musíš sa registrovať. registrácia

tu sa nachádzaš : 

hlavná stránka  /  politika  /  téma

TO: Charlie Hebdo 2 - včerajší masaker s 50kou obetí

príspevkov
35
zobrazení
1
tému vytvoril(a) 13.6.2016 01:31 TvojOponent19
posledná zmena 13.6.2016 22:56
1
13.06.2016, 01:31
Koho sa zastať, keď moslim napadne homosexuála? Ak sa zastanete moslima, budete homofób. Teda fašista.
Ak sa zastanete homosexuála - budete fašista islamofóbny,

Páchateľ streľby z floridského mesta Orlando, ktorý v noci nadnes v tamojšom gay klube zabil najmenej 50 ľudí, bol členom Islamského štátu (IS). Tvrdí to tlačová agentúra Amak blízka tejto extrémistickej organizácii.

Vyhlásenie zachytila organizácia SITE monitorujúca aktivity militantných džihádistov na internete, uviedla agentúra DPA.

Agentúra Amak zverejnila bleskovú správu, podľa ktorej bol strelec z Orlanda “bojovníkom Islamského štátu”.

Streľba, ku ktorej došlo v noci nadnes v nočnom gay klube Pulse v Orlande na Floride, si vyžiadala 50 mŕtvych a 53 zranených. Zatiaľ nie sú spoľahlivé dôkazy o tom, či bol predpokladaný páchateľ Omar Mateen napojený na IS alebo iné teroristické skupiny. Objavili sa však neoficiálne informácie o jeho prísahe vernosti vodcovi IS.
none
2
13.06.2016, 09:28
Ty si bezcharakterný.

odkaz
none
3

2. Lemmy 13.06.2016, 09:28

Ty si bezcharakterný.

http://forum.humanisti.sk/viewtopic.php?p=10156#10156

13.06.2016, 10:14
Ty si najväčší internetový klebetník 🙂
none
4

3. TvojOponent19 13.06.2016, 10:14

Ty si najväčší internetový klebetník 🙂

13.06.2016, 10:28
Poznáš väčšieho bezcharakterného katolíka ako si ty?
none
7

4. Lemmy 13.06.2016, 10:28

Poznáš väčšieho bezcharakterného katolíka ako si ty?

13.06.2016, 10:42
Nepoznám bezcharakterných katolíkov. Poznám bezcharakterného sekulárneho humanistu(sic!) Jána Paradu, ktorý zneužíva tragédiu v dekadentnom klube na Floride na podnecovanie k nenávisti voči svojim oponentom.

Keď vraždili kresťanov po zverejnení znevažujúcich karikatúr - bránil si pseudoslobodu slova. Keď vraždili kresťanov v Sýrii - mlčal si. Keď Charlie Hebdo zverejňoval urážlivé karikatúry, nazýval si to slobodou prejavu. Vtaždenie detí nazývaš právom matky rozhodnúť o svojom tele. Dokonca aj iných ateistov s umierneným postojom znevažuješ. Nenávisť je Tvoje druhé meno.
Bolo len otázkou času, kedy islamskí extrémisti, ktorých ospravedlňujete, stúpia na neuralgický bod vládnúceho establišmentu. Už aj teroristi pochopili, že vraždením kresťanov, ktoré si nikdy nedsúdil, nikoho v EU nenaserú. Popravy novinárov a ničenie pamiatok EU nezaujme. Náboženstvom EU je zvrátenosť a pôžitkárstvo, egoizmus a mamona.

Môžeš sa rozdrapovať akolen chceš, zneužívať túto tragédiu na vlastné ideologické ciele, iba dokazuješ, aký ľudský odpad si. K tomu Ti chýba už len cena Humanistu
none
8

7. TvojOponent19 13.06.2016, 10:42

Nepoznám bezcharakterných katolíkov. Poznám bezcharakterného sekulárneho humanistu(sic!) Jána Paradu, ktorý zneužíva tragédiu v dekadentnom klube na Floride na podnecovanie k nenávisti voči svojim oponentom.

Keď vraždili kresťanov po zverejnení znevažujúcich karikatúr - bránil si pseudoslobodu slova. Keď vraždili kresťanov v Sýrii - mlčal si. Keď Charlie Hebdo zverejňoval urážlivé karikatúry, nazýval si to slobodou prejavu. Vtaždenie detí nazývaš právom matky rozhodnúť o svojom tele. D...

13.06.2016, 10:44
T19: Nepoznám bezcharakterných katolíkov.

Môže byť. Možno si len sám taký bezcharakterný. OK.
none
12

8. Lemmy 13.06.2016, 10:44

T19: Nepoznám bezcharakterných katolíkov.

Môže byť. Možno si len sám taký bezcharakterný. OK.

13.06.2016, 10:48
Na Floride vraždil islamský terorista a Ty z toho usudzuješ, že som bezcharakterný. Len si pilujte tú vetvu, na ktorej sedíte. Ste ako stádo jahniat hnané na porážku. A ako si veselo pri tom bľačíte 🙂
none
14

12. TvojOponent19 13.06.2016, 10:48

Na Floride vraždil islamský terorista a Ty z toho usudzuješ, že som bezcharakterný. Len si pilujte tú vetvu, na ktorej sedíte. Ste ako stádo jahniat hnané na porážku. A ako si veselo pri tom bľačíte 🙂

13.06.2016, 10:52
Áno, si bezcharakterný, pretože bezcharakterní ľudia kladú otázku, či sa zastať vraha, ktorý zavraždil 50 ľudí.

Toto je diskusné fórum, a ty tu verejne napíšeš svoju otázku, či sa ho zastať? Rozum si potratil.

Rozumní ľudia totiž odsudzujú jeho zločin. Ty však sa verejne v diskusii pýtaš, či sa ho zastať! Hľadáš si súkmeňovcov? Ideologických partnerov, aby ste sa naladili na rovnakú vlnu ako ten vrah?
none
19

14. Lemmy 13.06.2016, 10:52

Áno, si bezcharakterný, pretože bezcharakterní ľudia kladú otázku, či sa zastať vraha, ktorý zavraždil 50 ľudí.

Toto je diskusné fórum, a ty tu verejne napíšeš svoju otázku, či sa ho zastať? Rozum si potratil.

Rozumní ľudia totiž odsudzujú jeho zločin. Ty však sa verejne v diskusii pýtaš, či sa ho zastať! Hľadáš si súkmeňovcov? Ideologických partnerov, aby ste sa naladili na rovnakú vlnu ako ten vrah?

13.06.2016, 11:09
14 Robíš zbrklé závera. Tie sú motivované Tvojou snahou démonizovať oponentov - keď už prehrávaš diskusiu.

Kedysi som si dovolil sarkastickú poznámku ironizujúcu pokrytectvo ľudských práv v EU. Neskôr som to zjednodušil a urobil z toho bod pre článok 40+1 skutočne ťežkých morálnych otázok. Citujem:
38 Stanete sa svedkom bitky medzi cigáňom a homosexuálom. Ak sa zastanete cigáňa, budú vás mať za homofóba. Ak sa postavíte na stranu geja, vyhlásia vás za rasistu. Koho sa zastanete?

Tá počiatočná veta totiž charakterizuje morálnu zmätenosť. EU sa bojí pár motorkárov z Ruska do takej miery, že pre to zasadá Európsky parlament. Vraj tých pár chlapcov na motorkách bez zbraní sú bezpečnostnou hrozbou. Zatvárajú pred nimi hranice, svojvoľne im neuznávajú už platné a vydané vstupné víza. Pár chlapcov na motorkách - s ktorými ja názorovo nesúhlasím - ale vážim si slobodu prejavu a aj pohybu - ktorí si propagandisticky ale neškodne pripomenuli obete Červenej armády boli označení za bezpečnostnú hrozbu. A miliony utečencov bez dokladov, pôvodu a úmyslu sú nadšene vítaní. Vraj len 10% z nich je extrémistov, ubezpečovali sekulárne médiá. Akýkoľvek prejav kritiky bol označený za fašizmus a cenu Humanista roka dostala za cenzúru Norika Sližková za redakciu Pravdy. A Ty si mlčal.

A teraz sa pozastavuješ nad mojou ironickou poznámkou? To je dôsledok naivnej zahraničnej politiky vás, sekulárnych humanistov. Namiesto toho, aby ste odsudzovali a riešili vojnu v Sýrii, zaoberáte sa len kvótami a morálnym aspektom utečeneckej krízy. Akokeby ste nevideli infekciu organizmu a riešili len vzhľad pacienta.

Zapríčinili ste bezpečnostnú hrozbu v EU a USA a teraz čakajte následky. Zabudni na slobodu pohybu. Ano, bude garantovaná ústavou. No nikam nebudeš večer chodiť, lebo Ti to nie ústava nedovolí, ale strach.

Chcel som sa na záver spýtať, prečo si tak padnutý na hlavu, ale neurobím to. Lebo to už vidíš aj sám. Stal sa z Teba slepý ateistický bigot. Fanatik, Netolerantný a bezcharakterný. Ble!
none
27

19. TvojOponent19 13.06.2016, 11:09

14 Robíš zbrklé závera. Tie sú motivované Tvojou snahou démonizovať oponentov - keď už prehrávaš diskusiu.

Kedysi som si dovolil sarkastickú poznámku ironizujúcu pokrytectvo ľudských práv v EU. Neskôr som to zjednodušil a urobil z toho bod pre článok 40+1 skutočne ťežkých morálnych otázok. Citujem:
38 Stanete sa svedkom bitky medzi cigáňom a homosexuálom. Ak sa zastanete cigáňa, budú vás mať za homofóba. Ak sa postavíte na stranu geja, vyhlásia vás za rasistu. Koho sa zastanete? <br...

13.06.2016, 13:32
V tejto diskusii si ty jediný, kto prehral na celej čiare. Prehral si svojou nečestnosťou, falošnosťou a bezcharakternosťou.
none
29

27. Lemmy 13.06.2016, 13:32

V tejto diskusii si ty jediný, kto prehral na celej čiare. Prehral si svojou nečestnosťou, falošnosťou a bezcharakternosťou.

13.06.2016, 14:53
27 Nemohol som prehrať, lebo som nesúťažil.
none
5

3. TvojOponent19 13.06.2016, 10:14

Ty si najväčší internetový klebetník 🙂

13.06.2016, 10:31
Môžeš môj názor považovať za klebetu, je to tvoj problém. Ale budem verejnosť upozorňovať na zlo v spoločnosti.

Lebo tvoja morálka je rovnako nebezpečná ako morálka toho zločinca. Že rozdiel, že ty si ešte nezavraždil 50 ľudí? No a? Čo ak je to len otázka času, kedy ti prepne, a vykonáš rozsudok?

U bezcharakterných ľudí sa ťažko odhaduje ich nálada. Dnes hop, zajtra trop.
none
17

5. Lemmy 13.06.2016, 10:31

Môžeš môj názor považovať za klebetu, je to tvoj problém. Ale budem verejnosť upozorňovať na zlo v spoločnosti.

Lebo tvoja morálka je rovnako nebezpečná ako morálka toho zločinca. Že rozdiel, že ty si ešte nezavraždil 50 ľudí? No a? Čo ak je to len otázka času, kedy ti prepne, a vykonáš rozsudok?

U bezcharakterných ľudí sa ťažko odhaduje ich nálada. Dnes hop, zajtra trop.

13.06.2016, 10:55
5 Čo ak prepne Tebe? A pokračujem Tvojou vetou:
U bezcharakterných ľudí sa ťažko odhaduje ich nálada. Dnes hop, zajtra trop.
none
18

17. TvojOponent19 13.06.2016, 10:55

5 Čo ak prepne Tebe? A pokračujem Tvojou vetou:
U bezcharakterných ľudí sa ťažko odhaduje ich nálada. Dnes hop, zajtra trop.

13.06.2016, 10:57
Áno, môže každému, lenže ja som ešte nepoložil takú cynickú a zákernú otázku ako ty, že či sa zastať nejakého zločinca, ktorý zavraždil 50 ľudí. Nezastal som sa ani Breivika, ani tých, čo vraždili v Charlie.

To len takí ako ty, bezcharakterní, kladú také otázky.
none
21

18. Lemmy 13.06.2016, 10:57

Áno, môže každému, lenže ja som ešte nepoložil takú cynickú a zákernú otázku ako ty, že či sa zastať nejakého zločinca, ktorý zavraždil 50 ľudí. Nezastal som sa ani Breivika, ani tých, čo vraždili v Charlie.

To len takí ako ty, bezcharakterní, kladú také otázky.

13.06.2016, 11:15
18 Nemal si reagovať zbrklo a mal si sa zamyslieť nad tým, prečo som tú vetu napísal. Má výc****ý podtext. Sám si si naložil. Ale nič si z toho nerob. Nie je nič staršie, ako včerajšia diskusia 🙂
none
6

3. TvojOponent19 13.06.2016, 10:14

Ty si najväčší internetový klebetník 🙂

13.06.2016, 10:39
Teba v klamstve nikto neprekoná.

Šíriš o mne klamstvá.

Keď som povedal "Ja som sa ešte nestretol s Jehovovým svedkom, aby bol zlý človek." tak to neznamená, že ako ty o mne táraš blud "rovnako priznáva, že čestne prežívaná viera v Boha robí ľudí lepšími."

Ty nevieš ani čo znamená slovo čestnosť. Si načisto poškodený tým KKK, Katechizmom katolíckeho klamára.
none
9

6. Lemmy 13.06.2016, 10:39

Teba v klamstve nikto neprekoná.

Šíriš o mne klamstvá.

Keď som povedal "Ja som sa ešte nestretol s Jehovovým svedkom, aby bol zlý človek." tak to neznamená, že ako ty o mne táraš blud "rovnako priznáva, že čestne prežívaná viera v Boha robí ľudí lepšími."

Ty nevieš ani čo znamená slovo čestnosť. Si načisto poškodený tým KKK, Katechizmom katolíckeho klamára.

13.06.2016, 10:45
6 A čo to znamená, Lemmy? Svedkovia jehovovi nástoja na čestnej viere, študujú Bibliu a žijú podľa nej. A výsledok je taký ako píšeš - nepoznáš nemorálneho jehovistu. Logika. Trénuj ju
none
10

9. TvojOponent19 13.06.2016, 10:45

6 A čo to znamená, Lemmy? Svedkovia jehovovi nástoja na čestnej viere, študujú Bibliu a žijú podľa nej. A výsledok je taký ako píšeš - nepoznáš nemorálneho jehovistu. Logika. Trénuj ju

13.06.2016, 10:47
To znamená toľko, že ja som sa ešte nestretol s inými Jehovovými svedkami. Jednoducho, tých, čo poznám, ďaleko prevyšujú teba. Veľmi ďaleko, alebo vysoko, ako chceš, ak poviem, že morálna látka je vysoko nastavená.

Tvoja je veľmi, ale veľmi nízko.
none
11

10. Lemmy 13.06.2016, 10:47

To znamená toľko, že ja som sa ešte nestretol s inými Jehovovými svedkami. Jednoducho, tých, čo poznám, ďaleko prevyšujú teba. Veľmi ďaleko, alebo vysoko, ako chceš, ak poviem, že morálna látka je vysoko nastavená.

Tvoja je veľmi, ale veľmi nízko.

13.06.2016, 10:48
A znamená to aj toľko, že som sa stretol s málo svedkami. Lebo ich nie je toľko ako katolíkov.
none
13

11. Lemmy 13.06.2016, 10:48

A znamená to aj toľko, že som sa stretol s málo svedkami. Lebo ich nie je toľko ako katolíkov.

13.06.2016, 10:52
Vyvodil si z toho poučku a pravdou je, že biblické pravidlá (príkazy) robia z človeka lepších. Veď sám znevažuješ katolíkov za to, že sa správajú ako ateisti bez reflexie biblických pravidiel. Môžeš pranierovať katolíkov, lebo katolíci nie sú neviniatka. No Tvoja kritika iba potvrdzuje to, že Biblia robí ľudí lepšími. Ktorý z tých Tebou pranierovaných katolíkov svoj prešľap môžu zdôvodniť dôsledným nasledovaním Krista? Pranieruješ ich za to, že sa odklonili od biblických zásad.
none
16

13. TvojOponent19 13.06.2016, 10:52

Vyvodil si z toho poučku a pravdou je, že biblické pravidlá (príkazy) robia z človeka lepších. Veď sám znevažuješ katolíkov za to, že sa správajú ako ateisti bez reflexie biblických pravidiel. Môžeš pranierovať katolíkov, lebo katolíci nie sú neviniatka. No Tvoja kritika iba potvrdzuje to, že Biblia robí ľudí lepšími. Ktorý z tých Tebou pranierovaných katolíkov svoj prešľap môžu zdôvodniť dôsledným nasledovaním Krista? Pranieruješ ich za to, že sa odklonili od biblických zásad.

13.06.2016, 10:54
S tebou diskusia nemá zmysel. Ja ti niečo poviem, že klameš, a ty pokračuješ novým klamstvom o mne: "Veď sám znevažuješ katolíkov za to, že sa správajú ako ateisti."
none
20

16. Lemmy 13.06.2016, 10:54

S tebou diskusia nemá zmysel. Ja ti niečo poviem, že klameš, a ty pokračuješ novým klamstvom o mne: "Veď sám znevažuješ katolíkov za to, že sa správajú ako ateisti."

13.06.2016, 11:12
16 Tá veta nie je klamstvom. Ateisti nemajú morálku, kresťania majú svoje prikázania. Ak sa nimi neriadia, správajú sa ako keby tie príkazy ani neboli. A ktorá komunita nemá svoje príkazy morálky? Ateisti. Teda logicky sa správajú ako ateisti.

Netvrdím, že ateisti nemôžu byť a nie sú morálni. Dokonca som vypísal na svoju stránku rôzne morálne ateistické kodexy. Aj ateisti majú v sebe potrebu morálneho správania. No morálka ateistu nevyplýva z ateizmu.
none
24

20. TvojOponent19 13.06.2016, 11:12

16 Tá veta nie je klamstvom. Ateisti nemajú morálku, kresťania majú svoje prikázania. Ak sa nimi neriadia, správajú sa ako keby tie príkazy ani neboli. A ktorá komunita nemá svoje príkazy morálky? Ateisti. Teda logicky sa správajú ako ateisti.

Netvrdím, že ateisti nemôžu byť a nie sú morálni. Dokonca som vypísal na svoju stránku rôzne morálne ateistické kodexy. Aj ateisti majú v sebe potrebu morálneho správania. No morálka ateistu nevyplýva z ateizmu.

13.06.2016, 11:48
K 20.
Každý človek má morálku .

Morálka je sústava regulátorov správania človeka vo všetkých sférach jeho spoločenského života, ktorých účinnosť sa opiera o moc verejnej mienky. Morálka je súbor uznávaných mravných noriem vyplývajúcich z určitého chápania mravných hodnôt, ich povahy a hierarchie. ..
👍: Scarlet666
none
25

24. 13.06.2016, 11:48

K 20.
Každý človek má morálku .

Morálka je sústava regulátorov správania človeka vo všetkých sférach jeho spoločenského života, ktorých účinnosť sa opiera o moc verejnej mienky. Morálka je súbor uznávaných mravných noriem vyplývajúcich z určitého chápania mravných hodnôt, ich povahy a hierarchie. ..

13.06.2016, 11:51
TvojOponent19 .
Napísal si : "...Ateisti nemajú morálku..."
To si peknú hlúposť zapotil .

Prečítaj si čo je to morálka na internete ,v príspevku číslo 24 som ti dal krátky výňatok .
none
26

25. 13.06.2016, 11:51

TvojOponent19 .
Napísal si : "...Ateisti nemajú morálku..."
To si peknú hlúposť zapotil .

Prečítaj si čo je to morálka na internete ,v príspevku číslo 24 som ti dal krátky výňatok .

13.06.2016, 11:55
25 Z ateizmu žiadna morálka nevyplýva. Ateisti si morálku vymýšľajú podľa výhodnosti alebo žijú v zotrvačnosti kultúrneho priestoru.
Ateista má morálku, ak ju niekomu ukradne. A nástojíš na tom, že niet ateistu bez morálky? Dobre... sú to všetci zlodeji
none
15

10. Lemmy 13.06.2016, 10:47

To znamená toľko, že ja som sa ešte nestretol s inými Jehovovými svedkami. Jednoducho, tých, čo poznám, ďaleko prevyšujú teba. Veľmi ďaleko, alebo vysoko, ako chceš, ak poviem, že morálna látka je vysoko nastavená.

Tvoja je veľmi, ale veľmi nízko.

13.06.2016, 10:54
10 Tá ich morálna laťka je nastavená veľmi vysoko práve kvôli Biblie. Zase si potvrdil, že Biblia robí z človeka morálnejšiehu. Opäť a znovu to potvrdzuješ a páli Ťa to na jazyku
none
22
13.06.2016, 11:30
Jeho bývalá žena povedala ,že nebol nábožensky orientovaný a nenávidel homosexuálov .
Tele-text na STV 1 a Markíze .
none
23

22. 13.06.2016, 11:30

Jeho bývalá žena povedala ,že nebol nábožensky orientovaný a nenávidel homosexuálov .
Tele-text na STV 1 a Markíze .

13.06.2016, 11:38
22 sekulárny humanista potom... Tak tak - slniečkári sa obetujú a aby si nepohnevali moslimov, tak z neho radšej urobia ateistu.
none
28

22. 13.06.2016, 11:30

Jeho bývalá žena povedala ,že nebol nábožensky orientovaný a nenávidel homosexuálov .
Tele-text na STV 1 a Markíze .

13.06.2016, 13:40
Peťo, tu píšu: Mateen bol podľa exmaželky pobožný, praktizoval svoju vieru, no ona nebola uňho svedkom „žiadnej známky“ náboženského radikalizmu.

odkaz
none
30

28. Lemmy 13.06.2016, 13:40

Peťo, tu píšu: Mateen bol podľa exmaželky pobožný, praktizoval svoju vieru, no ona nebola uňho svedkom „žiadnej známky“ náboženského radikalizmu.

http://www.aktuality.sk/clanok/346675/dusevne-labilny-nie-vsak-radikalny-byvala-manzelka-opisuje-strelca-z-orlanda/

13.06.2016, 14:58
Ano, presne tak. Bol pobožný moslim. Jeho manželku od neho nakoniec museli uniesť príbuzní, ktorí k nim prišli na návštevu. V roku 2011 súd uznal ich manželské spory za neprekonateľné a rozviedol ich. Manželka dosvedčila, že muž bol mierny, nenásilnícky a mierumilovný a rozviedla sa s ním preto, že ju týral a bil a bol násilnícky. A toto násilie nepovažovala ako znaky náboženského radikalizmu. U moslimov je to totiž bežné prejav lásky.

none
31
13.06.2016, 15:20
Pastor a jedna baptistická cirkev sa už tešia zo zavraždenia gayov, asi tiežkresťania ako TO.
odkaz
odkaz
none
32

31. 13.06.2016, 15:20

Pastor a jedna baptistická cirkev sa už tešia zo zavraždenia gayov, asi tiežkresťania ako TO.
http://www.patheos.com/blogs/friendlyatheist/2016/06/12/christian-pastor-celebrates-nightclub-massacre-theres-50-less-pedophiles-in-this-world/
http://www.patheos.com/blogs/friendlyatheist/2016/06/12/westboro-baptist-church-gay-victims-of-nightclub-massacre-brought-death-upon-themselves/

13.06.2016, 15:27
31 Dwesa klame. TO19 nazval masaker tragédiou.
none
35
13.06.2016, 22:56
myslím že šlo hlavne o to,, aby to vyvraždenie bolo masové..
none

najnovšie príspevky :

prevádzkuje diskusneforum.sk kontaktuj správcu diskusného fóra vytvoril dzI/O 2023 - 2024 verzia : 1.05 ( 17.4.2024 8:30 ) veľkosť : 175 533 B vygenerované za : 0.142 s unikátne zobrazenia tém : 47 704 unikátne zobrazenia blogov : 817 táto stránka musí používať koláčiky, aby mohla fungovať...

možnosti

hlavná stránka nastavenia blogy todo

online účastníci :

hľadanie :

blog dňa :

Navždy dokonalý skrze Ježišovo dokonalé dielo Ale tento priniesol obeť za hriechy a navždy sa posadil po pravici Boha. ...Lebo jednou obetou navždy zdokonalil tých, čo sú posväcovaní. Hebrejom 10:12,14 Boli ste niekedy ako kresťan sužovaní myšlienk...

citát dňa :

Kľud je najlepší spôsob prevencie proti chorobe.