hoď ma hore
Milí diskutujúci. Pri diskutovaní prosím: 1. nepridávaj témy pozostávajúce len z odkazov alebo jednoslovné témy / 2. nepridávaj uražlivé alebo vulgárne komentáre. Ak tieto pravidlá nedodržíš, tvoja téma pravdepodobne skončí v koši. Príjemné diskutovanie :)
none
ak chceš diskutovať, musíš sa registrovať. registrácia

tu sa nachádzaš : 

hlavná stránka  /  náboženstvo  /  téma

Spoločenstvo Slovo Života je sekta. Pozrite si ich doktríny. A psychicky zdeptaných členov, kde až cca 1/4 chcela spáchať samovraždu.

príspevkov
59
zobrazení
11
tému vytvoril(a) 1.9.2017 10:44
posledná zmena 2.9.2017 04:04
1
01.09.2017, 10:44
Niektoré doktríny Slova života

Na pochopenie skupiny bývalých študentov biblickej školy v našej štúdii je dôležité poznať niektoré charakteristiky doktrín Slova života. Tieto doktríny vodcovia (a veriaci) v styku s ľuďmi mimo hnutia vždy popierajú. Niektoré okázalejšie a pre riadnych ľudí ofenzívne prejavy, napríklad exorcizmus, sú menej obvyklé, aby sa pokúsili stať sa akceptovanou ako riadna letničná cirkev. Z nášho kontaktu s bývalými členmi, ktorí nedávno odišli z hnutia, je zrejmé, že hlavné doktríny stále fungujú. Slovo života sa dosiaľ nestalo akceptovaným v ekumenickej spolupráci v Uppsale vo Švédsku.

Aké sú to doktríny?

V učení sa stále pripomína, že Boh sám je zdrojom všetkého, čo sa povie alebo urobí v hnutí. Preto každý kto kritizuje Slovo života alebo jeho vedenie, ide proti Bohu. Uvádzajú sa príklady, ktoré ukazujú, že sa môžu stať zlé veci každému, kto kritizuje hnutie a členovia, ktorí z neho odídu, budú mimo ochrany Božej a môžu ochorieť, stretnúť ich nešťastie, nehoda, náhle úmrtie alebo môžu mať deformované deti. Každý, kto berie učenie vážne, sa dostane do samozovretia, z ktorého možno len veľmi ťažko uniknúť. Strach hovoriť negatívne o Slove života môže zostávať dlhú dobu po tom, čo človek z hnutia odíde.

Povinnosť strániť sa diabla a zlých duchov alebo démonov zostáva podľa Slova života výlučne na veriacom. Túto úlohu vykonáva pravidelne bezohľadným hovorením s démonom. Napríklad existujú démoni choroby, démoni kritiky a démoni pohlavnej rozkoše. Ak veriaci neodvráti útoky démonov, človek rýchlo preberá vinu a môže zúfať, že mu niet pomoci. Člen si môže myslieť, že nie je možné zastaviť diabla a toto spôsobí úzkosť a trýzeň.

Ďalšie doktríny uvádzajú, že sa stane to, čo poviete, čo znamená, že slová, ktoré vypoviete, majú moc meniť skutočnosť, tzv. pozitívne vyznanie. Ak poviete, že ste chorý alebo sa necítite dobre, podľa doktríny sa budete cítiť ešte horšie, čo je negatívne vyznanie. Toto sťažuje členovi vyhľadať pomoc v prípade depresie, napríklad pri samovražedných myšlienkach, pretože ak hovorí o svojich myšlienkach, môžu sa stať pravdou. Toto taktiež veľmi sťažuje alebo znemožňuje získať úprimné odpovede, ak by sa niekto pokúšal viesť rozhovor s veriacimi o možných psychických problémoch.

Aby ste nadobudli zdravie, ako sa sľubuje v učení, musíte konať, akoby ste ho už nadobudli. Ak máte depresiu, máte vyzerať šťastne a zdravo. Niektorí ľudia sa tak vyškolili v ukazovaní nedotknutej tváre a v odmietaní depresívnych myšlienok, že môže byť ťažké zhodnotiť ich skutočný stav mysle, napríklad počas krátkej konzultácie u lekára.

Štúdia rozhovorov so 43 bývalými študentmi biblickej školy

Na konci 80. rokov moja žena ja sme mali osobný a v mnohých prípadoch rozsiahly kontakt s viac než stovkou bývalých stúpencov Hnutia viery, všetko vo Švédsku, väčšina z nich z Uppsaly. Kontaktovali nás, zväčša moju ženu, pretože sa necítili dobre a potrebovali pomoc. Sedemdesiat osôb navštevovalo biblickú školu, ktorá patrila Hnutiu viery počas jedného alebo dvoch rokov, väčšina v Uppsale, s učiteľmi zo Slova života. Šesť osôb sa odmietlo zúčastniť, alebo sa vrátilo do hnutia, 21 sa nemohlo skontaktovať, alebo neboli psychologicky spôsobilí pre rozhovor. Rozhovor bolo možné vykonať so 43 bývalými študentmi biblickej školy.

V skupine rozhovorov so 43 osobami bolo rozloženie pohlaví homogénne a dominovala skupina mladšieho veku s 80 % pod 25 rokov. Skupina v rozhovoroch bola homogénna v tom, že všetci dostali určitý druh systematického vyučovania v biblickej škole. Rozhovor bol semištruktúrovaný, to znamená, že niektoré otázky sa použili pre každého; teraz bol priestor na rozšírenie a hlbší prienik. Výsledkom je kombinácia odpovedí a osobných pozorovaní. Rozhovory vykonávala moja žena Gudrun, ktorá je pracovnou terapeutkou. Mnoho rokov pracovala so psychotickými pacientmi, čo bolo cenné pri hodnotení psychiatrických symptómov.

Prerušené predchádzajúce sociálne kontakty

Zhoršenie kontaktu s rodinami a priateľmi po vstupe do hnutia uvádzalo 85 % osôb, s ktorými sa vykonával rozhovor. Taktiež vo veľkom rozsahu sa mnohí prestali zaujímať o informácie cez rozhlas, televíziu alebo denníky a vzdali sa svojich bývalých záujmov. Často sa zhoršilo ich finančné postavenie, niekedy drasticky, kvôli štedrým oferám v zbierke Slova života, navyše v desiatku, čo je dávanie jednej desatiny svojho príjmu hnutiu.

odkaz
none
7

1. 01.09.2017, 10:44

Niektoré doktríny Slova života

Na pochopenie skupiny bývalých študentov biblickej školy v našej štúdii je dôležité poznať niektoré charakteristiky doktrín Slova života. Tieto doktríny vodcovia (a veriaci) v styku s ľuďmi mimo hnutia vždy popierajú. Niektoré okázalejšie a pre riadnych ľudí ofenzívne prejavy, napríklad exorcizmus, sú menej obvyklé, aby sa pokúsili stať sa akceptovanou ako riadna letničná cirkev. Z nášho kontaktu s bývalými členmi, ktorí nedávno odišli z hnutia, je zrejmé,...

01.09.2017, 11:22
Stále tu kopíruješ rovnaký tex, z ktorého polovica sú lži. Nevieš napísať aj niečo sama? Aj Peter67 alias MilkyWay už naň dával odkaz. Za všetko spomeniem aspoň toto:

"V učení sa stále pripomína, že Boh sám je zdrojom všetkého, čo sa povie alebo urobí v hnutí. " >>> Nie je to pravda. Pastori nevystupujú ako neomylní a radia sa o veciach aj s ostatnými veriacimi.

"Preto každý kto kritizuje Slovo života alebo jeho vedenie, ide proti Bohu. " >>> Niekoľko krát som už nášho pastora kritizoval (samozrejme medzi 4 očami) a nedostal som túto odpoveď. Naopak, normálne mi odpovedal.

Atď... k ďalším klamstvám a sa mi už nechce vyjadrovať, lebo je to zbytočné...
none
13

7. 01.09.2017, 11:22

Stále tu kopíruješ rovnaký tex, z ktorého polovica sú lži. Nevieš napísať aj niečo sama? Aj Peter67 alias MilkyWay už naň dával odkaz. Za všetko spomeniem aspoň toto:

"V učení sa stále pripomína, že Boh sám je zdrojom všetkého, čo sa povie alebo urobí v hnutí. " >>> Nie je to pravda. Pastori nevystupujú ako neomylní a radia sa o veciach aj s ostatnými veriacimi.

"Preto každý kto kritizuje Slovo života alebo jeho vedenie, ide proti Bohu. " >>> Niekoľko krát som už nášho pastora ...

01.09.2017, 11:42
Oprava: Bol to lilipután, ktorý sem dával na ten text odkaz. Pomýlil som sa, pretože narozdiel od katolíkov nie som neomylný,
none
9

1. 01.09.2017, 10:44

Niektoré doktríny Slova života

Na pochopenie skupiny bývalých študentov biblickej školy v našej štúdii je dôležité poznať niektoré charakteristiky doktrín Slova života. Tieto doktríny vodcovia (a veriaci) v styku s ľuďmi mimo hnutia vždy popierajú. Niektoré okázalejšie a pre riadnych ľudí ofenzívne prejavy, napríklad exorcizmus, sú menej obvyklé, aby sa pokúsili stať sa akceptovanou ako riadna letničná cirkev. Z nášho kontaktu s bývalými členmi, ktorí nedávno odišli z hnutia, je zrejmé,...

01.09.2017, 11:25
" rozhovorov so 43 bývalými študentmi biblickej školy" >>> 43 členov z Uppsaly, mmmm, tomu hovorím reprezentatívna vzorka. Uppsala je celý svet a vceleé Slovo Života na svete má len niečo okolo 1000 členov.
none
12

1. 01.09.2017, 10:44

Niektoré doktríny Slova života

Na pochopenie skupiny bývalých študentov biblickej školy v našej štúdii je dôležité poznať niektoré charakteristiky doktrín Slova života. Tieto doktríny vodcovia (a veriaci) v styku s ľuďmi mimo hnutia vždy popierajú. Niektoré okázalejšie a pre riadnych ľudí ofenzívne prejavy, napríklad exorcizmus, sú menej obvyklé, aby sa pokúsili stať sa akceptovanou ako riadna letničná cirkev. Z nášho kontaktu s bývalými členmi, ktorí nedávno odišli z hnutia, je zrejmé,...

01.09.2017, 11:32
Najprv treba pochopiť, že Slovo života nie je diktatúra ako RKC, kde všetci na slovo poslúchajú nejakého vodcu-diktátora, ako vy máte pápeža. Preto ešte nie sme katolíci a neodišli za Ulfom Ekmanom ku vám. odkaz
none
2
01.09.2017, 10:46
Štúdia na bývalých 43 členov:

Prerušené predchádzajúce sociálne kontakty

Zhoršenie kontaktu s rodinami a priateľmi po vstupe do hnutia uvádzalo 85 % osôb, s ktorými sa vykonával rozhovor. Taktiež vo veľkom rozsahu sa mnohí prestali zaujímať o informácie cez rozhlas, televíziu alebo denníky a vzdali sa svojich bývalých záujmov. Často sa zhoršilo ich finančné postavenie, niekedy drasticky, kvôli štedrým oferám v zbierke Slova života, navyše v desiatku, čo je dávanie jednej desatiny svojho príjmu hnutiu.

Psychiatrické symptómy

Osôb, s ktorými sme robili rozhovory, sme sa pýtali na symptómy, ktoré zažili po kontakte s hnutím, a ktoré nespôsobovali predtým žiadny problém. Nové symptómy sú uvedené v nasledovných tabuľkách (Tabuľka 1A a 1B). V 60 % prípadov ostatné osoby, napríklad rodičia, si všimli zmenu vzhľadu, po tom, čo osoba vstúpila do hnutia. Držanie tela sa stalo strnulým, so zmrazeným výrazom tváre a očami, ktoré civeli, alebo mali neprítomný alebo vyhýbavý pohľad. V 35 % prípadov sa pozorovala regresia.

Takmer každý trpel úzkosťou a zvlášť návalmi strachu. Taktiež boli veľmi obvyklé nočné mory s poruchami spánku, strachom zo straty duševného zdravia a s pocitom prázdnosti. Traja zo štyroch študentov sa ťažko sústreďovali a toto mohlo trvať dlho po tom, čo opustili hnutie. Pocit straty identity uvádzalo šesť študentov z desiatich. Takmer každý sa sťažoval na ťažkosti zvládať emócie.

Väčšina študentov zistila, že je ťažké sa rozhodovať. Po odídení z hnutia sa museli sami rozhodovať a už sa nemohli pýtať hnutia alebo pastora na správnu odpoveď. Takmer každý mal pocity viny. Mnohí mali ťažkosti so sociálnymi kontaktmi, prinajmenšom s opačným pohlavím.

Počas biblickej školy a bezprostredne potom boli obvyklé psychosomatické symptómy. Bolesti žalúdka, búšenie srdca, bolesti hlavy a závrate, ktoré neboli predtým problémom, uvádzalo 63 % osôb, s ktorými sme vykonávali rozhovor. Dvaja študenti z troch zažili samovražedné myšlienky a jeden zo štyroch sa vážne pokúsil o samovraždu. V tom čase sme mali vedomosť o 16 prípadoch samovrážd vo Švédsku, kde rodina a priatelia považovali kontakt zosnulej osoby s hnutím za určujúci faktor samovraždy. Tento záver podporili predchádzajúce rozhovory alebo listy, ktoré zanechali. Počas nasledujúcich rokov sme sa dozvedeli, že nastalo množstvo ďalších samovrážd z rovnakého dôvodu.

Symptómy podobné psychóze uvádzala takmer polovica študentov. Tieto symptómy boli strata zmyslu pre realitu, patologické preberanie viny (navyše takmer k povinnému pocitu viny alebo poklesku) a zvukové a vizuálne halucinácie.
none
3
01.09.2017, 10:48
Tabuľka 1: Nové psychiatrické symptómy u bývalých študentov biblickej školy (N = 43)


Počet (percento)

Úzkosť, hlavne návaly strachu

40 (93 %)

Nočné mory, poruchy spánku

37 (86 %)

Strach zo straty duševného zdravia

33 (77 %)

Pocit prázdnoty

38 (88 %)

Ťažké sústredenie sa

32 (75 %)

Pocit straty identity

26 (60 %)

Ťažké zvládanie emócií

39 (91 %)

Ťažké rozhodovanie

32 (74 %)

Pocit viny

40 (93 %)

Ťažkosti so sociálnymi kontaktmi

31 (72 %)

Regresia

15 (35 %)

Psychosomatické symptómy

27 (63 %)

Samovražedné myšlienky

27 (63 %)

Pokus o samovraždu

10 (23 %) - tu je tých 23% t.j. cca štvrtina všetkých členov

Symptómy podobné psychóze

20 (47 %)
none
8

3. 01.09.2017, 10:48

Tabuľka 1: Nové psychiatrické symptómy u bývalých študentov biblickej školy (N = 43)


Počet (percento)

Úzkosť, hlavne návaly strachu

40 (93 %)

Nočné mory, poruchy spánku

37 (86 %)

Strach zo straty duševného zdravia

33 (77 %)

Pocit prázdnoty

38 (88 %)

Ťažké sústredenie sa

32 (75 %)

Pocit straty identity

26 (60 %)

Ťažké zvládanie emócií

39 (91 %)

Ťažké...

01.09.2017, 11:23
Chodím tam už 17 rokov, a ani raz som si v našom zbore nič podobné nevšimol. Ale musíš sa niečim brániť, keď som povedal pravdu o RKN, chápem...
none
10

8. 01.09.2017, 11:23

Chodím tam už 17 rokov, a ani raz som si v našom zbore nič podobné nevšimol. Ale musíš sa niečim brániť, keď som povedal pravdu o RKN, chápem...

01.09.2017, 11:28
Keby niečo tak: odkaz
odkaz
odkaz
odkaz
none
19

10. 01.09.2017, 11:28

Keby niečo tak: http://www.diskusneforum.sk/tema/katolici-nie-su-krestania
http://www.diskusneforum.sk/tema/katolicka-cirkev-je-sekta
http://www.diskusneforum.sk/tema/biblicke-proroctvo-o-svetovom-vplyve-rkc
http://www.diskusneforum.sk/tema/papez-frantisek-vychvalil-koran

01.09.2017, 12:08
Tvoje nepravdivé články či už na df alebo na súkromnom blogu čo máš - sú pravdivé len pre teba a možno pre pár ľudí čo sa nechali obalamutiť. Ale nemajú žiadnu hodnotu, lebo stoja na nepravde.
none
21

19. 01.09.2017, 12:08

Tvoje nepravdivé články či už na df alebo na súkromnom blogu čo máš - sú pravdivé len pre teba a možno pre pár ľudí čo sa nechali obalamutiť. Ale nemajú žiadnu hodnotu, lebo stoja na nepravde.

01.09.2017, 12:12
Pravda sa dá často objektívne dokázať. Jasom priniesol dôkazy z biblie, ktoré ukazujú učenie RKC ako nebiblické. Teba to však nezaujíma, pretože ti vyhovuje žiť v RKN bludoch. Nie je s tebou rozumná debata. Jediná tvoja odpoveď býva, že sem skopíruješ ďalšie články s katechizmu, ktoré s tým nijako nesúvisia. A potom, že kto tu má psychické problémy, že?
none
22

21. 01.09.2017, 12:12

Pravda sa dá často objektívne dokázať. Jasom priniesol dôkazy z biblie, ktoré ukazujú učenie RKC ako nebiblické. Teba to však nezaujíma, pretože ti vyhovuje žiť v RKN bludoch. Nie je s tebou rozumná debata. Jediná tvoja odpoveď býva, že sem skopíruješ ďalšie články s katechizmu, ktoré s tým nijako nesúvisia. A potom, že kto tu má psychické problémy, že?

01.09.2017, 12:14
A keď nepomôže katechizmus, tak ako malá sem postuješ články typu: "to nie ja som sekta.To óóón"
none
27

22. 01.09.2017, 12:14

A keď nepomôže katechizmus, tak ako malá sem postuješ články typu: "to nie ja som sekta.To óóón"

01.09.2017, 12:40
Inak katechizmu sa bojíš, lebo vysvetľuje pravdivo a presne Písmo spolu aj s Tradíciou.
none
29

27. 01.09.2017, 12:40

Inak katechizmu sa bojíš, lebo vysvetľuje pravdivo a presne Písmo spolu aj s Tradíciou.

01.09.2017, 12:58
Katechizmus nič nevysvetľuje, ale prináša do biblického učenia herézie. Vysvetlenie vyzerá inak. Spolupradcuje so znením textu. Berie jeho obsah za platný. To váš katechizmus však robí málokedy. Tradícia má pre vás väčšiu prioritu ako písmo. Preto si ma aj minule označila za modlára, ktorý sa klania biblii. Lenže Boh to jasne povedal:

5 Moj 6, 6-9
"A tieto slová, ktoré ti ja dnes prikazujem, nech sú v tvojom srdci,poúčaj o nich svojich synov a sám uvažuj o nich, či budeš sedieť vo svojom dome, či budeš na ceste, či budeš ležať alebo stáť. Priviaž si ich ako znamenie na ruku, nech sú ako znaky medzi tvojimi očami, a napíš si ich na veraje svojho domu a na dvere."

Joz 1, 8
"Nech sa nevzďaľuje kniha tohoto zákona od tvojich úst! Premýšľaj o nej vo dne i v noci, aby si bedlivo zachoval všetko, čo je v nej napísané. Potom budeš mať šťastie a úspech vo svojom podnikaní"

Žalm 1,1
"Blažený človek, čo nekráča podľa rady bezbožných a nechodí cestou hriešnikov, ani nevysedáva v kruhu rúhačov,2ale v zákone Pánovom má záľubu a o jeho zákone rozjíma dňom i nocou"

O žiadnej tradícii RKN ani jej katechizme tam nie je ani slovko.
none
24

21. 01.09.2017, 12:12

Pravda sa dá často objektívne dokázať. Jasom priniesol dôkazy z biblie, ktoré ukazujú učenie RKC ako nebiblické. Teba to však nezaujíma, pretože ti vyhovuje žiť v RKN bludoch. Nie je s tebou rozumná debata. Jediná tvoja odpoveď býva, že sem skopíruješ ďalšie články s katechizmu, ktoré s tým nijako nesúvisia. A potom, že kto tu má psychické problémy, že?

01.09.2017, 12:33
Si na tom ako Lemy. Vytvorili ste si na blogoch resp. weboch vlastný svet a myslíte si, že je pravda. Bojujete proti domnelým nepriateľom. Napíšete blud - nepravdu, čo ti potvrdí každý človek a myslíš si, že 100x opakovaná lož sa stane pravdou. Nuž pokračuj a rob čo vieš a môžeš.
none
30

24. 01.09.2017, 12:33

Si na tom ako Lemy. Vytvorili ste si na blogoch resp. weboch vlastný svet a myslíte si, že je pravda. Bojujete proti domnelým nepriateľom. Napíšete blud - nepravdu, čo ti potvrdí každý človek a myslíš si, že 100x opakovaná lož sa stane pravdou. Nuž pokračuj a rob čo vieš a môžeš.

01.09.2017, 13:02
V tom našom "svete" sme ale poukázali na objektívne fakty, ktoré o RKN a jej praktikách i učení platia.

To vy považujete všetky nekatolícke cirkvi za nepriateľov a zblúdilcov. Považujete ich za apostázu a teda ťažký hriech. Preto nehraj láskavo mŕtveho chrobáka.
none
38

30. 01.09.2017, 13:02

V tom našom "svete" sme ale poukázali na objektívne fakty, ktoré o RKN a jej praktikách i učení platia.

To vy považujete všetky nekatolícke cirkvi za nepriateľov a zblúdilcov. Považujete ich za apostázu a teda ťažký hriech. Preto nehraj láskavo mŕtveho chrobáka.

01.09.2017, 14:00
Dovol mi otázku. Tá skratka RKN znamená Rímsko-katolícka neviestka? Dedukujem správne?
none
48

38. 01.09.2017, 14:00

Dovol mi otázku. Tá skratka RKN znamená Rímsko-katolícka neviestka? Dedukujem správne?

01.09.2017, 15:24
Áno.
none
14

8. 01.09.2017, 11:23

Chodím tam už 17 rokov, a ani raz som si v našom zbore nič podobné nevšimol. Ale musíš sa niečim brániť, keď som povedal pravdu o RKN, chápem...

01.09.2017, 11:50
Lenze ty to nezbadas a uz vobec nie na sebe....my ostatni to vidime na tvojom prejave...
👍: kntsz
none
18

14. litiliti 01.09.2017, 11:50

Lenze ty to nezbadas a uz vobec nie na sebe....my ostatni to vidime na tvojom prejave...

01.09.2017, 12:07
To len preto, lebo som si dovolil kritizovať nebiblické učenie a praktiky RKC a tvoje nadávky. Jednoducho neznášaš kritiku. Obyčajne tým trpia narcisti. A to už je psychický problém. Narciska totiž vytočí, keď ho niekto kritizuje. Hovoril si už o tom niekedy so svojim psychiatrom? (Pýtam sa vážne...)
none
26

18. 01.09.2017, 12:07

To len preto, lebo som si dovolil kritizovať nebiblické učenie a praktiky RKC a tvoje nadávky. Jednoducho neznášaš kritiku. Obyčajne tým trpia narcisti. A to už je psychický problém. Narciska totiž vytočí, keď ho niekto kritizuje. Hovoril si už o tom niekedy so svojim psychiatrom? (Pýtam sa vážne...)

01.09.2017, 12:37
Nechcem uraziť tvoje vedomosti, ale máš skúšky zo psychológie? Nestačí len pár článkov z Wikipédie. Okrem toho opäť vyvodzuješ nesprávny uzáver a dávaš aj nesprávnu lekársku diagnózu. Zatiaľ nie je s tebou zmysluplná a rozumná čas.
none
32

26. 01.09.2017, 12:37

Nechcem uraziť tvoje vedomosti, ale máš skúšky zo psychológie? Nestačí len pár článkov z Wikipédie. Okrem toho opäť vyvodzuješ nesprávny uzáver a dávaš aj nesprávnu lekársku diagnózu. Zatiaľ nie je s tebou zmysluplná a rozumná čas.

01.09.2017, 13:09
Netreba mať skúšky z psychológie na to, aby hneď bolo vidno, že si psychicky labilná osoba neschopná vecnej argumentácie. Pravda ťa hneď vystrelí zo stoličky a brániš sa infantilnými metódami.
none
39

32. 01.09.2017, 13:09

Netreba mať skúšky z psychológie na to, aby hneď bolo vidno, že si psychicky labilná osoba neschopná vecnej argumentácie. Pravda ťa hneď vystrelí zo stoličky a brániš sa infantilnými metódami.

01.09.2017, 14:22
32-
tak to by mohlo stačiť.
Neviem kto je Lea, ale jej príspevky bez ohľadu na obsah sú pokojné, vyrovnané, čitateľné, priezračné a bez akéhokoľvek hnevu a s veľkou trpezlivosťou napriek urážkam protistrany, pokojne vysvetľovať svoj postoj.
Pravý opak teba!
Osobne jej závidím jej vyrovnanosť, pokoj a trpezlivosť.
Ja už by som takých ako ty dávno poslal do .......
none
49

39. kntsz 01.09.2017, 14:22

32-
tak to by mohlo stačiť.
Neviem kto je Lea, ale jej príspevky bez ohľadu na obsah sú pokojné, vyrovnané, čitateľné, priezračné a bez akéhokoľvek hnevu a s veľkou trpezlivosťou napriek urážkam protistrany, pokojne vysvetľovať svoj postoj.
Pravý opak teba!
Osobne jej závidím jej vyrovnanosť, pokoj a trpezlivosť.
Ja už by som takých ako ty dávno poslal do .......

01.09.2017, 15:25
Áno, dokedy jej niekto nestúpi na palec - tj nedovolí si s jej príspevkami nesúhlasiť. Potom sa správa ako nepríčetná. Holt, láska k pápežovi nepustí, však?
none
58

39. kntsz 01.09.2017, 14:22

32-
tak to by mohlo stačiť.
Neviem kto je Lea, ale jej príspevky bez ohľadu na obsah sú pokojné, vyrovnané, čitateľné, priezračné a bez akéhokoľvek hnevu a s veľkou trpezlivosťou napriek urážkam protistrany, pokojne vysvetľovať svoj postoj.
Pravý opak teba!
Osobne jej závidím jej vyrovnanosť, pokoj a trpezlivosť.
Ja už by som takých ako ty dávno poslal do .......

01.09.2017, 21:03
Kntsz ďakujem.
👍: kntsz
none
28

18. 01.09.2017, 12:07

To len preto, lebo som si dovolil kritizovať nebiblické učenie a praktiky RKC a tvoje nadávky. Jednoducho neznášaš kritiku. Obyčajne tým trpia narcisti. A to už je psychický problém. Narciska totiž vytočí, keď ho niekto kritizuje. Hovoril si už o tom niekedy so svojim psychiatrom? (Pýtam sa vážne...)

01.09.2017, 12:49
Fotoon , ty si v sekte v ktorej maju ludia vazne psychicke problemy...lenze ty si uz nevies sam sebe pomoct, ktory alkoholik si prizna, ze je alkoholik? A tak to je aj s tebou...
👍: kntsz
none
33

28. litiliti 01.09.2017, 12:49

Fotoon , ty si v sekte v ktorej maju ludia vazne psychicke problemy...lenze ty si uz nevies sam sebe pomoct, ktory alkoholik si prizna, ze je alkoholik? A tak to je aj s tebou...

01.09.2017, 13:10
No, my nenadávame ako ty. Takže z tvojho pohľadu vulgaristu budeme asi psychicky narušený, keď druhým nenadávame do k..., p... a tak ďalej.
none
37

33. 01.09.2017, 13:10

No, my nenadávame ako ty. Takže z tvojho pohľadu vulgaristu budeme asi psychicky narušený, keď druhým nenadávame do k..., p... a tak ďalej.

01.09.2017, 13:51
Fotoon, vulgarizmy ako expresivny sposob vyjadrovania ma svoje opodstatnenie, vyznam.My medzi sebou pouzivame hovorovy styl, kde hanlivejsie pomenovania nie su vynimkou. Ale ak som sa ta dotkol, urazil ta, tak prepac.
Ale nikde nanajdes , aby som sa s neuctou vyjadroval k menu Boziemu.
none
47

37. litiliti 01.09.2017, 13:51

Fotoon, vulgarizmy ako expresivny sposob vyjadrovania ma svoje opodstatnenie, vyznam.My medzi sebou pouzivame hovorovy styl, kde hanlivejsie pomenovania nie su vynimkou. Ale ak som sa ta dotkol, urazil ta, tak prepac.
Ale nikde nanajdes , aby som sa s neuctou vyjadroval k menu Boziemu.

01.09.2017, 15:23
Nó, lilipután ako ty si už ospravedlní, že keď reagoval nadávkami ako opilec, bolo to vlastne dobre. Veď krčmáčikovia ako ty sa opíjajú často.

...Cením si to, že k Božiemu menu si úctivý. Lenže pamätaj na druhé Kristovo prikázanie: "Miluj svojho blížneho, ako seba samého". Prvé je miluj Boha z celého srdca a z celej duše. ...Prvé si splnil, to druhé zanedbal!
none
34

28. litiliti 01.09.2017, 12:49

Fotoon , ty si v sekte v ktorej maju ludia vazne psychicke problemy...lenze ty si uz nevies sam sebe pomoct, ktory alkoholik si prizna, ze je alkoholik? A tak to je aj s tebou...

01.09.2017, 13:11
A ešte mi chceš vnútiť, že som alkoholik. Ty už máš vážne dosť... To tie nadávky si rozprával, keď si bol opitý? To by vcelku pasovalo...
none
35

34. 01.09.2017, 13:11

A ešte mi chceš vnútiť, že som alkoholik. Ty už máš vážne dosť... To tie nadávky si rozprával, keď si bol opitý? To by vcelku pasovalo...

01.09.2017, 13:19
Všetci máme dosť. Tvoja múdrosť nás všetkých usvedčila...
none
43

35. 01.09.2017, 13:19

Všetci máme dosť. Tvoja múdrosť nás všetkých usvedčila...

01.09.2017, 15:14
Alebo opila?
none
44

43. 01.09.2017, 15:14

Alebo opila?

01.09.2017, 15:16
Áno, sme opitý tvojou neskonalou múdrosťou...
none
50

44. 01.09.2017, 15:16

Áno, sme opitý tvojou neskonalou múdrosťou...

01.09.2017, 15:27
To ma teší..
none
16

8. 01.09.2017, 11:23

Chodím tam už 17 rokov, a ani raz som si v našom zbore nič podobné nevšimol. Ale musíš sa niečim brániť, keď som povedal pravdu o RKN, chápem...

01.09.2017, 12:05
Nevšimol si, lebo sám máš už také prejavy.
👍: litiliti
none
20

16. 01.09.2017, 12:05

Nevšimol si, lebo sám máš už také prejavy.

01.09.2017, 12:09
Ukáž kde. Cituj.... Kritizovať falošné učenia nie je psychický problém. Psychický problém to vyvolalo u teba, keď si miesto rozumných protiargumentov vytiahla tento článok, ktorý už roky neplatí.
none
25

20. 01.09.2017, 12:09

Ukáž kde. Cituj.... Kritizovať falošné učenia nie je psychický problém. Psychický problém to vyvolalo u teba, keď si miesto rozumných protiargumentov vytiahla tento článok, ktorý už roky neplatí.

01.09.2017, 12:35
Tvoje psychické prejavy a paranoje na fóre mám citovať z Biblie? Prepáč, ale už buď pochopíš alebo nepochopíš. Drž sa a verím, že raz nájdeš pravdu.
none
31

25. 01.09.2017, 12:35

Tvoje psychické prejavy a paranoje na fóre mám citovať z Biblie? Prepáč, ale už buď pochopíš alebo nepochopíš. Drž sa a verím, že raz nájdeš pravdu.

01.09.2017, 13:06
Psychické problémy máš z toho ty, keď si musíš odomňa čítať pravdivo podloženú kritiku vašich manierov a postojov. Nepáči sa ti to a preto zúriš. Si z toho nešťastná, lebo sa nemáš čím obhájiť. (Len opakovaním svojich lží, ktorými zamoruješ df-ko). Z tohoto nešťastného zúfalého pohľadu sa potom pozeráš na mňa, a myslíš si, že to som ja nešťastný. (projekcia) odkaz
none
36

31. 01.09.2017, 13:06

Psychické problémy máš z toho ty, keď si musíš odomňa čítať pravdivo podloženú kritiku vašich manierov a postojov. Nepáči sa ti to a preto zúriš. Si z toho nešťastná, lebo sa nemáš čím obhájiť. (Len opakovaním svojich lží, ktorými zamoruješ df-ko). Z tohoto nešťastného zúfalého pohľadu sa potom pozeráš na mňa, a myslíš si, že to som ja nešťastný. (projekcia) https://sk.wikipedia.org/wiki/Projekcia_(psychol%C3%B3gia)

01.09.2017, 13:36
Projekcie sa dopúšťa ty. Je zjavné že zúriš a obviňuejš druhých že zúria. Napríklad v príspevkoch od Lei nevidím zúrivosť, kdežto z tvojim príspevkov priam kričí...
none
45

36. 01.09.2017, 13:36

Projekcie sa dopúšťa ty. Je zjavné že zúriš a obviňuejš druhých že zúria. Napríklad v príspevkoch od Lei nevidím zúrivosť, kdežto z tvojim príspevkov priam kričí...

01.09.2017, 15:18
Nó, ono zúrenie vypadá predsa len trochu inak, že? To, čo Lea (tvoja katolíčka) predvádza, sa dá nazvať ako obranná reakcia. Vo svete biológie sa jedná o prirodzený jav. Chápem, že aj vo svete ľudskej psychiky. Lenže prostriedky ktorými sa bráni sú poněkud mimo mísu. A to vypovedá o jej psychickom stave. Je mimo. Nedokáže rovnako ako ty vecne reagovať.
none
46

45. 01.09.2017, 15:18

Nó, ono zúrenie vypadá predsa len trochu inak, že? To, čo Lea (tvoja katolíčka) predvádza, sa dá nazvať ako obranná reakcia. Vo svete biológie sa jedná o prirodzený jav. Chápem, že aj vo svete ľudskej psychiky. Lenže prostriedky ktorými sa bráni sú poněkud mimo mísu. A to vypovedá o jej psychickom stave. Je mimo. Nedokáže rovnako ako ty vecne reagovať.

01.09.2017, 15:20
Tak povedzme že si len podráždený.
none
51

46. 01.09.2017, 15:20

Tak povedzme že si len podráždený.

01.09.2017, 15:28
Na základe čoho si na to prišiel?
none
52

51. 01.09.2017, 15:28

Na základe čoho si na to prišiel?

01.09.2017, 15:33
I ty si na základe čoho prišiel že Lea zúri?
none
53

52. 01.09.2017, 15:33

I ty si na základe čoho prišiel že Lea zúri?

01.09.2017, 15:38
Veď pozri, ako sa bráni reakciami. Žiadny rozumný argument katolíku...
none
41

3. 01.09.2017, 10:48

Tabuľka 1: Nové psychiatrické symptómy u bývalých študentov biblickej školy (N = 43)


Počet (percento)

Úzkosť, hlavne návaly strachu

40 (93 %)

Nočné mory, poruchy spánku

37 (86 %)

Strach zo straty duševného zdravia

33 (77 %)

Pocit prázdnoty

38 (88 %)

Ťažké sústredenie sa

32 (75 %)

Pocit straty identity

26 (60 %)

Ťažké zvládanie emócií

39 (91 %)

Ťažké...

01.09.2017, 14:49
Lea. Otázka je, či takéto percentá nevychádzajú u všetkých ľudí. Či to nie je stav problémov, ktoré sa týkajú celého ľudstva.
none
4
01.09.2017, 10:52
V januári tohto roku bolo Švédsko šokované vraždou, ktorú vykonala členka veľmi uzavretej sekty v dedinke Knutby, niekoľko kilometrov od Uppsaly. Sekta sa považovala za letničný zbor. Mladá žena priznala, že strelila po manželke prvého pastora sekty a žena zomrela. Taktiež postrelila člena sekty, ktorý bol vážne zranený. Dosiaľ nepovedala žiadny motív vraždy. Odhalilo sa, že pastor a žena postreleného muža mali milostný pomer a motív vraždy sa stále vyšetruje. Je podozrenie, že pastor mohol byť zapojený do vraždy a žena, ktorá vraždu vykonala, bola pod jeho vplyvom. Podľa doktrín sekty nie je rozvod povolený. Všetci členovia sekty sa na začiatku domnievali, že pastor je nevinný a že historka o milostnom pomere je lož. Žena postreleného muža teraz pripustila, že ona a pastor majú milostný pomer. Sekta teraz zatratila pastora a odvolala ho zo svojho vedenia. Doktríny sekty z Knutby sú veľmi podobné doktrínam Slova života a najmenej dvaja pastori navštevovali biblickú školu Slova života. V súdnom psychiatrickom vyšetrovaní ženy, ktorá priznala vraždu, majú psychiatri rôzne názory, či má psychickú chorobu alebo nie. Dosiaľ nepoznáme výsledok.

Na záver

U bývalých študentov biblickej školy Slova života boli rozpoznané vážne a často dlhodobé psychické problémy. Takmer polovica zo 43 osôb, s ktorými sa viedli rozhovory, zakúsila symptómy podobné psychózam a jeden zo štyroch sa pokúsil o samovraždu. Vo Švédsku je potrebné vytvoriť kompetentné stredisko, kde by bolo možné spojiť zakúsené problémy so sektami s riadnou psychiatrickou starostlivosťou. Stredisko by malo byť napojené na rehabilitačné zariadenie podobné zariadeniu vo Wellspring v USA.

Taktiež potrebujeme novú legislatívu, ktorá sa sústredí na potreby a starostlivosť pre postihnutých a dá nám možnosť chrániť deti pred nezdravým vplyvom manipulatívnych skupín. Týmto spôsobom by taktiež bolo možné stíhať ľudí, ktorí spôsobili členom zhubnej sekty vážnu psychologickú chorobu.

odkaz

PS: Opäť nevinná bola zneužitá niektorými vodcami a nešťastnými, ktorí sa nechali oklamať a namiesto Slovo Života by sa mali volať Slovo Depresie alebo Slovo Samovraždy.
none
5
01.09.2017, 10:57
Ja včera som, keď som sa pozerala na vystúpenia sektárov v Biblií som pochopila. Ako nevinná a správna Biblia sa zneužíva a preto vznika toľko siekt aj protestanských cirkvi. Všimnite si ako títo ľudia alebo stúpenci používajú Bibliu - hocikde otvoria a už čítajú a robia si vlastné uzávery, bez komplexného poznania celej Biblie a bez Tradície, bez ktorej nemožno Bibliu správne chápať a vysvetľovať. Pán Ježiš správne vedel, prečo dal kľúče len apoštolovi Petrovi a kompetenciu vykladať Bibliu len jeho cirkvi Katolíckej- ktorá od počiatku, už 20. storočí stráži a udržuje správny výklad Biblie. Ale vždy sa nájdu chytráci, ktorí si myslia, že lepšie pochopili a vykladajú po svojom a zakladajú spoločenstvá a sekty.
👍: litiliti
none
11

5. 01.09.2017, 10:57

Ja včera som, keď som sa pozerala na vystúpenia sektárov v Biblií som pochopila. Ako nevinná a správna Biblia sa zneužíva a preto vznika toľko siekt aj protestanských cirkvi. Všimnite si ako títo ľudia alebo stúpenci používajú Bibliu - hocikde otvoria a už čítajú a robia si vlastné uzávery, bez komplexného poznania celej Biblie a bez Tradície, bez ktorej nemožno Bibliu správne chápať a vysvetľovať. Pán Ježiš správne vedel, prečo dal kľúče len apoštolovi Petrovi a kompetenciu vykladať Bibliu len...

01.09.2017, 11:28
Vystúpenie protestantských cirkví v novoveku nie je iba nejaký náhodný jav a vystúpenie letničných cirkví taktiež nie. Ide proste o to, že rôzni ľudia v rôznom štádiu vývoja duše potrebujú rôzny prístup, odlišné uvedenie do vzťahu k duchovnému svetu. Ľudia sa vyvíjajú a čím ďalej tým viac sa stavajú na vlastné duchovné nohy. Nemôžu byť donekonečna všetci ovečkami, ktoré treba viesť ako slepcov.
Ale bohužiaľ, vodcovia k novým obzorom často ignorujú nebezpečenstvá vstupu do duchovného sveta. Neuvedomujú si vážnosť týchto činov. Nestarajú sa o to, aby človek, ktorý sa snaží o takéto poznanie, urobil najskôr tri kroky v rozvinutí svojej morálky, než urobí jeden krok v rozvinutí svojho duchovného poznania,
A zrejme si neuvedomujú dostatočne ani to, že pootvorením brán k duchovnému svetu otvára súčasne pandorinu skrinku svojho podvedomia, kde číhajú závisť, nenávisť, sebectvo, neúčastensto s blížnym a ostatné nemorálne vlastnosti.
Kým sa človek neusiluje o duchovné poznanie, tieto nemorálnosti sú držané zvykmi v istých medziach, Úsilím o poznanie sa tieto putá pretrhávajú a človek sa môže ľahko stať horším, než kým začal s úsilím o duchovný svet.

Napriek tomu nie je hodné človeka rezignovať na úsilie o poznanie.
Len je treba zvýšenou mierou pracovať na vlastnej morálnej stránke.

K tomu sa pridáva i to, že ľudia dnes bažia po zážitkoch a akonáhle sa im sľubuje vyliečenie z chorôb - im alebo ich bízkym - tak pre to sú ochotní urobiť naozaj všeličo. Ale v takých prístupoch často chýba vážnosť a silne prevláda egoizmus.

Ako to tak ja vidím, katolícka cirkev je pre tých, ktorým vyhovuje byť vedení za ručičku, viac-menej citovým spôsobom. Protestantské cirkvi sú viac cirkvi rozumovania a letniční sú viac experimentátori v priamych zážitkoch s duchovnými svetmi. (samozrejme, to je iba také schematické a prieniky zážitkov existujú všetkými smermi)

Myslím, že každý má svoje miesto pod slnkom a každý má svoje právo na život.
none
17

11. -era- 01.09.2017, 11:28

Vystúpenie protestantských cirkví v novoveku nie je iba nejaký náhodný jav a vystúpenie letničných cirkví taktiež nie. Ide proste o to, že rôzni ľudia v rôznom štádiu vývoja duše potrebujú rôzny prístup, odlišné uvedenie do vzťahu k duchovnému svetu. Ľudia sa vyvíjajú a čím ďalej tým viac sa stavajú na vlastné duchovné nohy. Nemôžu byť donekonečna všetci ovečkami, ktoré treba viesť ako slepcov.
Ale bohužiaľ, vodcovia k novým obzorom často ignorujú nebezpečenstvá vstupu do duchovného sveta. ...

01.09.2017, 12:06
Áno je to hľadanie, ale tá cesta často vedie po nepravých a zlých cestách. Verím, že kto úprimne a čestne hľadá nájde tú pravú. Ale medzitým si mnohí musia popáliť prsty napr. v sektách.
👍: -era-
none
6
01.09.2017, 10:58
Ak chcete potvrdenie, že ste v sekte začnú vás strašiť aj sami uveríte, že práve teraz je doba konca sveta.
none
23

6. 01.09.2017, 10:58

Ak chcete potvrdenie, že ste v sekte začnú vás strašiť aj sami uveríte, že práve teraz je doba konca sveta.

01.09.2017, 12:23
Po prvé, znakom sekty nie je falošné avízo o konci sveta. Po druhé ukáž, kde Slovo Života určilo nejaký dátum konca sveta, na ktorý sa všetci prirpavovali.

Sám Ježiš popisoval znaky konca. Ale to ty nemôžeš vedieť, lebo si bibliu nikdy nečítala: odkaz

No a ja ti teraz ukážem, ako katolícka sekta vyhlasovala koniec sveta na rok 1000: odkaz
none
15
01.09.2017, 12:04
Pokiaľ by niekoho zaujímala pravda, ako to naozaj medzi nami vyzerá, môžete si pozrieť zopár záznamov z našich alebo českých zhromaždení, alebo pozerať prenos online z Brna: odkaz

Tu sú len vzorky záznamov (...je toho totiž veľmi veľa):
Marin Hunčár:
odkaz
Peter Čuřík:
odkaz
Dušan Šulov:
odkaz
David Hathaway:
odkaz
Per Cedergardh (teraz 2017):
odkaz
Michal Vaněk:
odkaz

Tu sú videozáznamy z českých zborov: odkaz

Skúste tam niekde nájsť niečo podstatné, čo je v rozpore z bibliou. Alebo niečo, čo by malo vyvolávať psychické problému...
none
40

15. 01.09.2017, 12:04

Pokiaľ by niekoho zaujímala pravda, ako to naozaj medzi nami vyzerá, môžete si pozrieť zopár záznamov z našich alebo českých zhromaždení, alebo pozerať prenos online z Brna: http://www.tv7.cz/cirkev-online

Tu sú len vzorky záznamov (...je toho totiž veľmi veľa):
Marin Hunčár:
www.youtube.com/watch?v=2xycn8_KiLI
Peter Čuřík:
www.youtube.com/watch?v=xR6ljCSXzwk
Dušan Šulov:
www.youtube.com/watch?v=I8UlIdcn_9s
David Hathaway:
www.youtube.com/watch?v=N-MYTZiY...

01.09.2017, 14:25
15

Zbytočné hovorenie jazykmi je bez úžitku, no Svätý Duch dáva len užitočné dary

Sám apoštol Pavol na to čo sa dialo v zboroch opatrne hovorí: Tak čo teda robiť, bratia? A vysvetľuje a píše:

Kor14 15Čo tedy robiť? Budem sa modliť duchom, ale sa budem modliť aj mysľou; budem spievať chvály duchom, ale budem spievať chvály aj mysľou. 16Pretože keby si dobrorečil duchom, ako potom ten, kto zaujíma miesto prostého človeka, povie na tvoje ďakovanie ameň, keď nevie, čo hovoríš?

A ďalej: Kor14 7Veď aj bezdušné veci, vydávajúce zvuk, buď píšťala buď harfa, keby nedaly rozdielneho zvuku, jakože sa bude vedieť, čo sa píska alebo hrá? 8Alebo tiež keby trúba vydala neistý zvuk, kto sa bude chystať do boja? 9Tak aj vy, keď ste jazykom nevydali srozumiteľného slova, jako sa bude vedieť, čo sa hovorí? Lebo budete hovoriť do povetria. 10Tak mnoho je, keby prišlo na to, rôznych zvukov na svete, a nič nie je bez zvuku; 11keby som tedy neznal moci čiže smyslu hlasu, budem tomu, kto hovorí, barbarom, a ten, kto hovorí, bude u mňa barbarom.

A ďalej: 15Čo tedy robiť? Budem sa modliť duchom, ale sa budem modliť aj mysľou; budem spievať chvály duchom, ale budem spievať chvály aj mysľou. 16Pretože keby si dobrorečil duchom, ako potom ten, kto zaujíma miesto prostého človeka, povie na tvoje ďakovanie ameň, keď nevie, čo hovoríš?

17Lebo ty síce dobre ďakuješ, ale druhý sa nevzdeláva. 18Ďakujem svojmu Bohu, že viacej hovorím jazykmi ako vy všetci; 19ale v sbore by som chcel prehovoriť radšej päť slov svojou mysľou, srozumiteľne, aby som aj iných poučil, než desať tisíc slov jazykom.
23Keby sa tedy dovedna sišiel celý sbor, a všetci by hovorili jazykmi, a vošli by ta prostí ľudia, ktorí sa nerozumejú do vecí, alebo neveriaci, či nepovedia, že bláznite? 24Ale keby všetci prorokovali, a vošiel by niekto neveriaci alebo prostý, bude káravo usviedčaný od všetkých, súdený od všetkých, 25a tak budú zjavované tajnosti jeho srdca, a tak padne na tvár a bude sa klaňať Bohu vyznávajúc, že je skutočne Bôh medzi vami.

Pavel je opatrný a zase hovorí:

26Tak čo tedy robiť, bratia?

Keď sa schádzate, každý z vás má žalm, má učenie, má zjavenie, má jazyk, má výklad - všetko nech je na vzdelanie.

Vidíš - všetko nech je na vzdelanie

12Tak aj vy, preto že ste horlivcami za duchovné dary, na vzdelanie cirkvi hľadajte, aby ste hojneli. 13Pre tú príčinu ten, kto hovorí jazykom, nech sa modlí, že by vykladal. 14Lebo keď sa modlím jazykom, modlí sa môj duch, ale moja myseľ je bez užitku.


A ešte raz pre horlivcov za duchovnými darmi, aby bolo jasné čomu dávať prednosť: 12Tak aj vy, preto že ste horlivcami za duchovné dary, na vzdelanie cirkvi hľadajte, aby ste hojneli.

Odporúčanie Pavla: na vzdelanie cirkvi hľadajte, aby ste hojneli.
Každý máme iné duchovné dary, podľa toho ktorý aký dostal od Boha. Ak nemám niektorý duchovný dar, tak prečo sa mám chváliť, že ho mám? Či to nie je pokrytectvo a divadielko pre vlastnú chválu, aby som zapadol do spoločenstva veriacich a bol niečim?

Vládnutie Ducha bez Pravdy Slova evanjelia Ježiša Krista, alebo namiesto Slova je nemysliteľné. Niektorí hovoria o Kristovi ako o najvyššej autorite, zatiaľ čo odmietajú autoritu Jeho Slova. Kristus vládne v Slove a skrze Slovo, a nikdy nie bez neho. On je to Slovo, ktoré sa stalo telom a prebývalo medzi nami.

Ján 6:63 ...Slová, ktoré vám ja hovorím, sú duch a sú život.

Vidíte - sú duch a sú život
Apoštol Pavol bol v rozpakoch pri tomto no opatrne to vysvetlil. Ja som bol tiež v rozpakoch, no už viem, že sa toho chytil aj falošný duch a robí prácu na zjednotenie všetkého možného aj nemožného, aby bojoval proti Pravde Božej. Tu je potrebné opatrne rozlišovať a nehádzam všetkých horlivcov za duchovnými darmi do jedného vreca.

Musíme v terajších časoch dávať veľký pozor, aby sa to nezvrhlo do nejakého druhu skutkárstva, kde budú skutky – akože prejavy Ducha Svätého, no nebude to z Duch Pravdy , ale len divadielko!

Ján7 18Ten, kto hovorí sám od seba, hľadá svoju vlastnú chválu; ale ten, kto hľadá chválu toho, ktorý ho poslal, ten je pravdivý, a neprávosti v ňom niet.

cit: "Kor14 17Lebo ty síce dobre ďakuješ, ale druhý sa nevzdeláva. 18Ďakujem svojmu Bohu, že viacej hovorím jazykmi ako vy všetci; 19ale v sbore by som chcel prehovoriť radšej päť slov svojou mysľou, srozumiteľne, aby som aj iných poučil, než desať tisíc slov jazykom."

Vtedy to bolo potrebné pre Pavla hovoriť jazykmi mimo zboru, a tak šíriť evanjelium Pravdy všetkým ľuďom z rôznych jazykov a národov aby to Slovo Pravdy bolo zrozumiteľné v ich materinských jazykoch a tak sa šírilo. To malo zmysel, keďže sa Pavol pohyboval medzi rôznymi ľuďmi z rôznych jazykov a národov! No ak je v zbore, tak Pavol zdôrazňuje ešte viac to, že cit: 19ale v sbore by som chcel prehovoriť radšej päť slov svojou mysľou, srozumiteľne, aby som aj iných poučil, než desať tisíc slov jazykom.

Vidíš! Týmto cit:“ päť slov svojou mysľou, srozumiteľne, aby som aj iných poučil, než desať tisíc slov jazykom. „Jasne dáva na zrozumenie, že v zbore hovorenie v jazykoch v tomto prípade nemá zmysel. Prečo sa potom hovorenie v jazykoch v niektorých zboroch tak zdôrazňuje a učí, že je nevyhnutné akoby to bol jediný prejav Svätého Ducha? Teda Pavol by chcel, aby sa v zbore hovorilo zrozumiteľne na poučenie a nie nezrozumiteľne. A tak sa mi zdá, že je tu nejaké predvádzanie sa jeden pred druhým, aký ktorý ma duchovný dar bez toho či to je na úžitok. Aký zmysel má hovoriť nezrozumiteľne a následne musím mať niekoho, kto by vykladal nezrozumiteľné slová, keď viem že ostatní rozumejú mojej rodnej reči? Aký to má zmysel? Nech hovorí v rodnej reči! Keď všetci v zbore rozumejú určitému jazyku, tak aký by to malo zmysel hovoriť nezrozumiteľne. Iba ak by zbor vyžadoval u každého jej člena hovorenie jazykmi ako dôkaz prítomnosti Ducha Svätého. To sa ale zvrhlo na predvádzanie sa jedného pred druhým. Boh predsa nedáva nepotrebné a nezmyselné duchovné dary, ale také ktoré uzná za potrebné v terajšom čase.

Cit: „Kor14 9Tak aj vy, keď ste jazykom nevydali srozumiteľného slova, jako sa bude vedieť, čo sa hovorí? Lebo budete hovoriť do povetria.“

Cit: „Kor14 11keby som tedy neznal moci čiže smyslu hlasu, budem tomu, kto hovorí, barbarom, a ten, kto hovorí, bude u mňa barbarom.“

Cit: Kor14 14Lebo keď sa modlím jazykom, modlí sa môj duch, ale moja myseľ je bez užitku.

Cit: “Kor14 23Keby sa tedy dovedna sišiel celý sbor, a všetci by hovorili jazykmi, a vošli by ta prostí ľudia, ktorí sa nerozumejú do vecí, alebo neveriaci, či nepovedia, že bláznite?“

Tak prečo sa to tak preferuje v niektorých charizmatických zboroch?

Viete predsa, že je veľa darov Ducha Svätého . Dar hovorenia jazykmi je len jeden z mnohých darov. Vysvetlí mi , prečo preferujete práve tento?

Na stránke slovozivota a to v sekcii v čo veríme je tento text cit: krst Duchom svätým, ktorý sa prejavuje hovorením v nových jazykoch
Prečo len hovorením v jazykoch? Prečo je to tam zdôraznené práve to. Niečo tu nesedí!

Môžeš mi oznámiť prečo to nie je napísané napr. vo zmysle, že krst Duchom Svätým, ktorý sa prejavuje rôznymi duchovnými darmi .1Kor12 4A sú rôzne dary milosti, ale ten istý Duch. 5A sú rôzne služby, a ten istý Pán. 6A sú rôzne pôsobnosti, ale ten istý Bôh, ktorý pôsobí všetko vo všetkých. 7Ale jednému každému sa dáva prejavovanie Ducha na spoločný užitok. 8Lebo jednému sa dáva skrze Ducha slovo múdrosti a druhému slovo známosti podľa toho istého Ducha, 9inému viera, v tom istom Duchu; inému milosti dary uzdravovania, v tom istom Duchu; 10inému pôsobnosti divov, inému proroctvo, inému rozoznávanie duchov, inému druhy jazykov a inému výklad jazykov, 11a to všetko pôsobí jeden a ten istý Duch rozdeľujúc osobitne jednému každému tak, ako chce.
none
42

40. RealitaABC 01.09.2017, 14:25

15

Zbytočné hovorenie jazykmi je bez úžitku, no Svätý Duch dáva len užitočné dary

Sám apoštol Pavol na to čo sa dialo v zboroch opatrne hovorí: Tak čo teda robiť, bratia? A vysvetľuje a píše:

Kor14 15Čo tedy robiť? Budem sa modliť duchom, ale sa budem modliť aj mysľou; budem spievať chvály duchom, ale budem spievať chvály aj mysľou. 16Pretože keby si dobrorečil duchom, ako potom ten, kto zaujíma miesto prostého človeka, povie na tvoje ďakovanie ameň, keď nevie, čo hovo...

01.09.2017, 15:12
Čiže Pavol nezavrhol hovorenie jazykmi, ale len dal isté inštrukcie, ako ich používať.

Ja sám za seba verím, že Duch Svätý dáva pri skutočnom krste Duchom Svätým rozličné dary. V tom sa líšim od bežného charizmaticko-letničného ponímania onej skutočnosti. Ja sám som síce dostal dar jazykov, ale rozhodol som sa, že ak to nespôsobí Boh, ja sa o to nebudem snažiť. A stalo sa! Na letnej biblickej škole v Poprade v roku 1992
none
54

42. 01.09.2017, 15:12

Čiže Pavol nezavrhol hovorenie jazykmi, ale len dal isté inštrukcie, ako ich používať.

Ja sám za seba verím, že Duch Svätý dáva pri skutočnom krste Duchom Svätým rozličné dary. V tom sa líšim od bežného charizmaticko-letničného ponímania onej skutočnosti. Ja sám som síce dostal dar jazykov, ale rozhodol som sa, že ak to nespôsobí Boh, ja sa o to nebudem snažiť. A stalo sa! Na letnej biblickej škole v Poprade v roku 1992

01.09.2017, 17:59
42
Pavol síce nezavrhuje, lebo aj sám hovoril jazykmi, keďže to malo zmysel, keď teda zvestoval mnohým z rôznych národov. Pavol sa zamýšľa nad tým, čo sa už vtedy dialo vo vnútri niektorých zboroch a nebol z toho nadšený, ale naopak. V terajších charizmatických zboroch to dosiahlo štádium, keď sa to od členov vyžaduje ako nejaký dôkaz, že má Svätého Ducha a to aj bez výkladu. Iný člen, ktorý nehovorí jazykmi je z toho potom frustrovaný a často sa nakoniec uchýli k divadielku, aby teda zapadol do zboru. Predsa to zbor nepotrebuje a skôr ho to ničí , ak teda počet takýchto falošných začne stúpať. Pavol chce tomu predísť a hovorí , že v zbore: Kor14 19ale v sbore by som chcel prehovoriť radšej päť slov svojou mysľou, srozumiteľne, aby som aj iných poučil, než desať tisíc slov jazykom

Sám vidíš čo Pavol v zbore preferuje a myslím si, že dostatočne rozlíšil v dôležitosti, keď povedal, že radšej päť slov svojou mysľou, ako desaťtisíc slov jazykom. Je to opak toho čo preferujú niektoré charizmatické zbory. Je to dostatočný kontrast, aby si v niektorých zboroch toto už konečne uvedomili. Učiť, že cit: krst Duchom svätým, ktorý sa prejavuje hovorením v nových jazykoch, akoby to bol jediný dar a jediný dôkaz prítomnosti Ducha Svätého v srdci človeka je veľmi nebezpečné. Nastane to, čo už nastalo a zvíťazila tam pretvárka. Ak sa k tomu pridá ešte evanjelium prosperity – byť zdravý a bohatý ako dôkaz, tak sa to rúti do priepasti.

To, čo sa deje v rôznych charizmatických kruhoch, ktoré pozostávajú z charizmatických prúdov z protestanských, katolických, letničných cirkví, tak v pohode môžu títo ľudia spoločné fungovať aj napriek protirečivým doktrinálnym rozdielom. Ono totiž ich nezaujíma doktrína – učenie, ale zážitky. A to by nás malo varovať, ako je toto možné! Charizmatici sú ochotní sa stretávať a to z rôznych denominácii a cirkví a nebrať pritom ohľad na doktrinálne rozdiely - učenie, a to len preto, že majú spoločnú náboženskú skúsenosť - zážitok.

Charizmatické hnutia (nehovorím že všetky), naberajú smer ktorý sa javí ako spoločný menovateľ pre nejaké celosvetové ekumenické spoločenstvo. Čo to ale bude za spoločenstvo? Tu je ale nebezpečenstvo toho, že sa postaví Pravda Božieho Slova nabok, len aby mali nejakú formálnu zážitkovú jednotu ako na nejakom futbalovom zápase. Preto utekať preč od takého ekumenizmu! Jednota je jedine v Pravde Kristovej – v jeho Slove. Ak v nejakom spoločenstve sa Slovo Božie odsúva nabok v ktorom sa jednoznačne identifikuje Svätý Duch a namiesto toho sa preferujú samé zážitky - hudba, spev, tanec, zábava atd. tak niečo nie je v poriadku. Tam nie je Kristus! Vládnutie ducha bez Slova je nemysliteľné.

Všetko čo by chcelo nahradiť pravdu Božieho Slova a to formou hudby, vyhľadávanie zázrakov, zážitkov, zbytočné hovorenie jazymi a pod. rázne odmietam, ako odbočenie od Krista! Pretože Kristové Slová sú duch a sú život.
none
55

54. RealitaABC 01.09.2017, 17:59

42
Pavol síce nezavrhuje, lebo aj sám hovoril jazykmi, keďže to malo zmysel, keď teda zvestoval mnohým z rôznych národov. Pavol sa zamýšľa nad tým, čo sa už vtedy dialo vo vnútri niektorých zboroch a nebol z toho nadšený, ale naopak. V terajších charizmatických zboroch to dosiahlo štádium, keď sa to od členov vyžaduje ako nejaký dôkaz, že má Svätého Ducha a to aj bez výkladu. Iný člen, ktorý nehovorí jazykmi je z toho potom frustrovaný a často sa nakoniec uchýli k divadielku, aby teda zapad...

01.09.2017, 18:05
V korintskom zbore kde to jazykmi len tak frčalo boli mnohé národy?

To, čo spomínaš je len kozmetická vada a Žiaden vážny priestupok. Netreba robiť z komára somára...

Každopádne to uzavrel tým, že: " hovoriť jazykmi nebráňte" (1Kor 14:39) Chceš teda tomu brániť?
none
56
01.09.2017, 18:30
55

Ja predsa nemám nič proti hovoreniu jazykmi v Duchu Svätom. No mal by to aj vykladať, aby to padlo na úžitok v zbore. No radšej podľa odporúčania Pavla nech v zbore hovorí zrozumiteľne.

A čo keby sa zbory riadili Pavlovým odporúčaním:19ale v sbore by som chcel prehovoriť radšej päť slov svojou mysľou, srozumiteľne, aby som aj iných poučil, než desať tisíc slov jazykom.

No a týmto to myslím že zdôraznil dostatočne čo si o tomto myslí:Cit: “Kor14 23Keby sa tedy dovedna sišiel celý sbor, a všetci by hovorili jazykmi, a vošli by ta prostí ľudia, ktorí sa nerozumejú do vecí, alebo neveriaci, či nepovedia, že bláznite?“

Myslím, že je to tvrdé, ale dostatočne zdôraznené. Budeš snáď protirečiť Pavlovému odporúčaniu?
none
57

56. RealitaABC 01.09.2017, 18:30

55

Ja predsa nemám nič proti hovoreniu jazykmi v Duchu Svätom. No mal by to aj vykladať, aby to padlo na úžitok v zbore. No radšej podľa odporúčania Pavla nech v zbore hovorí zrozumiteľne.

A čo keby sa zbory riadili Pavlovým odporúčaním:19ale v sbore by som chcel prehovoriť radšej päť slov svojou mysľou, srozumiteľne, aby som aj iných poučil, než desať tisíc slov jazykom.

No a týmto to myslím že zdôraznil dostatočne čo si o tomto myslí:Cit: “Kor14 23Keby sa tedy doved...

01.09.2017, 18:45
Dobre. Konaj tak, ako si povedal. 🙂

Na svete neexistuje dokonalý zbor, ktorý robí všetko správne.
none
59

56. RealitaABC 01.09.2017, 18:30

55

Ja predsa nemám nič proti hovoreniu jazykmi v Duchu Svätom. No mal by to aj vykladať, aby to padlo na úžitok v zbore. No radšej podľa odporúčania Pavla nech v zbore hovorí zrozumiteľne.

A čo keby sa zbory riadili Pavlovým odporúčaním:19ale v sbore by som chcel prehovoriť radšej päť slov svojou mysľou, srozumiteľne, aby som aj iných poučil, než desať tisíc slov jazykom.

No a týmto to myslím že zdôraznil dostatočne čo si o tomto myslí:Cit: “Kor14 23Keby sa tedy doved...

02.09.2017, 04:04
Ako by to mohli vykladat? Ved tej hatmatilke nerozumia ini, ani oni sami...
none

najnovšie príspevky :

prevádzkuje diskusneforum.sk kontaktuj správcu diskusného fóra vytvoril dzI/O 2023 - 2024 verzia : 1.05 ( 17.4.2024 8:30 ) veľkosť : 274 073 B vygenerované za : 0.114 s unikátne zobrazenia tém : 47 117 unikátne zobrazenia blogov : 773 táto stránka musí používať koláčiky, aby mohla fungovať...

možnosti

hlavná stránka nastavenia blogy todo

online účastníci :

hľadanie :

blog dňa :

Pretože si v mojich očiach vzácny a cenný a pretože ťa milujem .... Iz 43,4 Súhlasíte so mnou, že viac kresťanov dnes pozná Desatoro ako novú zmluvu o nezaslúženej Božej milosti? Keby ste sa prešli po Times Square v New Yorku, alebo pod Manderlou a...

citát dňa :

Muži počas choroby sú tak telesne a duševne vyčerpaní, že uzdraviť ich dokáže jedine žena.