hoď ma hore
Milí diskutujúci. Pri diskutovaní prosím: 1. nepridávaj témy pozostávajúce len z odkazov alebo jednoslovné témy / 2. nepridávaj uražlivé alebo vulgárne komentáre. Ak tieto pravidlá nedodržíš, tvoja téma pravdepodobne skončí v koši. Príjemné diskutovanie :)
none
ak chceš diskutovať, musíš sa registrovať. registrácia

tu sa nachádzaš : 

hlavná stránka  /  náboženstvo  /  téma

Serial 002: Dobre skutky pred ludmi neukazovat, ci ukazovat?

príspevkov
64
zobrazení
0
tému vytvoril(a) 12.11.2015 14:02
posledná zmena 14.12.2015 23:16
1
12.11.2015, 14:02
---=:[ Neukazovat svoje dobre skutky pred ludmi vs ukazovat ]:=---

Myslim, ze toto je asi konstrukcne trochu podobna tema ako 001.
Na jednu stranu sa pise ze nemame ukazovat dobre skutky, ktore cinime, pretoze je to len v podstate vystatovanie pred ludmi, na druhu stranu, mame ukazovat svoje skutky, aby sme nimi oslavovali Boha a poukazovali na neho. Ako to teda spravit?

[ NEUKAZOVAT DVOJE DOBRE SKUTKY PRED LUDMI ]

[Mt 6,1-4]
1 Dajte si pozor a >>>nekonajte svoje dobré skutky pred ľuďmi<<<, aby vás obdivovali, lebo nebudete mať odmenu u svojho Otca, ktorý je na nebesiach.
2 Keď teda dávaš almužnu, nevytrubuj pred sebou, ako to robia pokrytci v synagógach a po uliciach, aby ich ľudia chválili. Veru, hovorím vám: Už dostali svoju odmenu.
3 Ale keď ty dávaš almužnu, nech nevie tvoja ľavá ruka, čo robí pravá,
4 aby tvoja almužna zostala skrytá. A tvoj Otec ťa odmení, lebo on vidí aj v skrytosti.

--------------

[ UKAZOVAT SVOJE DOBRE SKUTKY PRED LUDMI ]

[Mt 5,14-16]
14 Vy ste svetlo sveta. Mesto postavené na návrší sa nedá ukryť.
15 Ani lampu nezažnú a nepostavia pod mericu, ale na svietnik, aby svietila všetkým, čo sú v dome.
16 Nech tak svieti vaše svetlo >>>pred ľuďmi, aby videli vaše dobré skutky<<< a oslavovali vášho Otca, ktorý je na nebesiach.

Takze ako ukazovat svoje dobre skutky a poukazovat tym na Slavu Boha, ale zaroven ich robit skryte tak, aby ich okrem Neho nikto nevidel?
👍: Scarlet666
none
3

1. 12.11.2015, 14:02

---=:[ Neukazovat svoje dobre skutky pred ludmi vs ukazovat ]:=---

Myslim, ze toto je asi konstrukcne trochu podobna tema ako 001.
Na jednu stranu sa pise ze nemame ukazovat dobre skutky, ktore cinime, pretoze je to len v podstate vystatovanie pred ludmi, na druhu stranu, mame ukazovat svoje skutky, aby sme nimi oslavovali Boha a poukazovali na neho. Ako to teda spravit?

[ NEUKAZOVAT DVOJE DOBRE SKUTKY PRED LUDMI ]

[Mt 6,1-4]
1 Dajte si pozor a >>>nekonajte svo...

12.11.2015, 14:31
Wolfe, podľa mňa táto 002 je jednoduchšia... Nemáme konať dobré skutky preto, aby nás obdivovali, chválili... ale i keď konáme bez "sebaupozorňovania", vyčnievajú ako mesto postavené na návrší... nemáme ich totiž konať ani v tajnosti, neverejne... "spiklenecky", ako by sme sa za ne hanbili, či niečo podobné...
👍: Shagara
none
10

3. J.Tull 12.11.2015, 14:31

Wolfe, podľa mňa táto 002 je jednoduchšia... Nemáme konať dobré skutky preto, aby nás obdivovali, chválili... ale i keď konáme bez "sebaupozorňovania", vyčnievajú ako mesto postavené na návrší... nemáme ich totiž konať ani v tajnosti, neverejne... "spiklenecky", ako by sme sa za ne hanbili, či niečo podobné...

12.11.2015, 18:10
to je o tom, krestan sa ma spravat tak aby siel inym prikladom.
nie len v robeni dobrych skutkov, ale o celkovom zivotnom style. ako sa ma prejavovat aj v beznych situaciach. sucitny, vzdy pripraveny pomoct, vypocut etc
none
12

3. J.Tull 12.11.2015, 14:31

Wolfe, podľa mňa táto 002 je jednoduchšia... Nemáme konať dobré skutky preto, aby nás obdivovali, chválili... ale i keď konáme bez "sebaupozorňovania", vyčnievajú ako mesto postavené na návrší... nemáme ich totiž konať ani v tajnosti, neverejne... "spiklenecky", ako by sme sa za ne hanbili, či niečo podobné...

12.11.2015, 18:26
Myslis zlatu strednu cestu, ale ked na jednej je napisane jasne bud jedna verzia alebo druha verzia..
none
16

12. 12.11.2015, 18:26

Myslis zlatu strednu cestu, ale ked na jednej je napisane jasne bud jedna verzia alebo druha verzia..

12.11.2015, 18:45
nie myslim pointu tej myslienky - o dobrych skutkoch, co si dal v uvode. lebo vsetci trepu od veci.
none
26

16. Scarlet666 12.11.2015, 18:45

nie myslim pointu tej myslienky - o dobrych skutkoch, co si dal v uvode. lebo vsetci trepu od veci.

12.11.2015, 21:47
To (12) bolo na Tulla, ale i tak suhlasim..
👍: Scarlet666
none
29

26. 12.11.2015, 21:47

To (12) bolo na Tulla, ale i tak suhlasim..

12.11.2015, 21:59
aha ;-) tak som sa sekla, stava sa, sorry ;-)
none
19

12. 12.11.2015, 18:26

Myslis zlatu strednu cestu, ale ked na jednej je napisane jasne bud jedna verzia alebo druha verzia..

12.11.2015, 20:06
Wolfe, nemyslím zlatú strednú cestu... povedané hindiisticky konaj oslobodený od plodov svojich činov... to len na okraj... tie verzie si nemusia odporovať... mesto nie je postavené na návrší z toho dôvodu, aby ho bolo vidieť a predsa vytŕča... Tvoje dobré skutky nemáš konať okato, vystavujúc ich na obdiv, ale ani potajomky a potom ich svetlo je vidieť, ale nemusí byť vidieť Teba, respektíve nie Ty máš byť svetlom, ale Tvoj skutok... ten je svetlo... trebárs "keď niekto pomôže, ale hneď aj pridá: Ale nehovor o tom" a aj keď sa o tom nehovorí, dobrý skutok svieti i tak, len pôvodca ostáva v anonymite pred širokou verejnosťou...
...alebo inak, máš konať dobré skutky i vtedy, keď sa nikto nedíva...
none
27

19. J.Tull 12.11.2015, 20:06

Wolfe, nemyslím zlatú strednú cestu... povedané hindiisticky konaj oslobodený od plodov svojich činov... to len na okraj... tie verzie si nemusia odporovať... mesto nie je postavené na návrší z toho dôvodu, aby ho bolo vidieť a predsa vytŕča... Tvoje dobré skutky nemáš konať okato, vystavujúc ich na obdiv, ale ani potajomky a potom ich svetlo je vidieť, ale nemusí byť vidieť Teba, respektíve nie Ty máš byť svetlom, ale Tvoj skutok... ten je svetlo... trebárs "keď niekto pomôže, ale hneď aj pri...

12.11.2015, 21:56
Lebo prave ta druha moznost ukazuje na to, aby sme robili dobre skutky, tak aby ich ludi videli ako pozdvihnutie Boha..

Nedas sviecku pod mericu, ale na svietnik...
Tym sa poukazuje, ze rozziari celu miestnost = ukaze vsetkym ludom navokol..
none
34

27. 12.11.2015, 21:56

Lebo prave ta druha moznost ukazuje na to, aby sme robili dobre skutky, tak aby ich ludi videli ako pozdvihnutie Boha..

Nedas sviecku pod mericu, ale na svietnik...
Tym sa poukazuje, ze rozziari celu miestnost = ukaze vsetkym ludom navokol..

13.11.2015, 09:25
Wolfe, ľudia majú vidieť dobré skutky, tie treba dávať na svietnik... povedzme, ak niekto i ohrozením vlastného života zachraňuje topiaceho, nerozmýšľa pri tom, či sa niekto pozerá, alebo nie, ale vidí, že jeho blížny je v ohrození a len a len kvôli jeho záchrane koná... nevykladá seba na svietnik, ale na druhej strane jeho čin treba položiť naň a nie pod mericu...

...trochu zdanlivo odbočím. Už som viackrát citoval Lao´ca: Cnostný dobrým činí dobro a nedobrým tiež činí dobro - lebo takej je dobro sily! ...a toto dobro treba dávať na svietnik, aby sme videli akej sily je dobro...
none
30

12. 12.11.2015, 18:26

Myslis zlatu strednu cestu, ale ked na jednej je napisane jasne bud jedna verzia alebo druha verzia..

12.11.2015, 22:04
12....Wolfe........prečo hladáš rozpor tam,kde nie je?
Prvý text poukazoval na pokrytectvo náboženských vodcov,na ich formalizmus,okázalosť a vystatovanie.
Druhý text zas poukazuje na spontánne dávanie a robenie dobrých skutkov,ktoré prirodzene vyplývajú z dobrého stavu srdca.
Taký človek nehladá "slávu sveta"/jeho schválenie/ ale robí to úprimne z lásky k ľudom,a samozrejme i z lásky k Bohu.
A ver mi,....tieto skutky/oba druhy/ sú často ľahko rozpoznateľné. Predstieraná láska je ako mačacie zlato.
Teda,....nie je to tak,ako tvrdíš!
none
32

30. Shagara 12.11.2015, 22:04

12....Wolfe........prečo hladáš rozpor tam,kde nie je?
Prvý text poukazoval na pokrytectvo náboženských vodcov,na ich formalizmus,okázalosť a vystatovanie.
Druhý text zas poukazuje na spontánne dávanie a robenie dobrých skutkov,ktoré prirodzene vyplývajú z dobrého stavu srdca.
Taký človek nehladá "slávu sveta"/jeho schválenie/ ale robí to úprimne z lásky k ľudom,a samozrejme i z lásky k Bohu.
A ver mi,....tieto skutky/oba druhy/ sú často ľahko rozpoznateľné. Predstieraná láska j...

12.11.2015, 22:55
Nehladam rozpor, , ked mi nie je nieco jasne tak sa opytam.. a v kazdom prpade mam zaujiem o rozne nahlad dalsich ludi...
Preco ocakavas, ze hned hladam rozpry?

Sam si mi niekedy povedal, ked som ti povedal, ze robim supresiu konfliktnych myslienok, ze potlacanie takycho otazok a myslenia nie je dobre..
Takze oc om je to teraz? Raz tak, raz tak?

Ano pisem tam aj svoj koment, aby som vysvetlil preco to nechapem..
Pretoze keby som ho tam nenapisal tak by som dostal len odpoved "No..... a co tam nie je akoze jasne?"
👍: J.Tull
none
36

32. 12.11.2015, 22:55

Nehladam rozpor, , ked mi nie je nieco jasne tak sa opytam.. a v kazdom prpade mam zaujiem o rozne nahlad dalsich ludi...
Preco ocakavas, ze hned hladam rozpry?

Sam si mi niekedy povedal, ked som ti povedal, ze robim supresiu konfliktnych myslienok, ze potlacanie takycho otazok a myslenia nie je dobre..
Takze oc om je to teraz? Raz tak, raz tak?

Ano pisem tam aj svoj koment, aby som vysvetlil preco to nechapem..
Pretoze keby som ho tam nenapisal tak by som dostal le...

13.11.2015, 12:12
Máme robiť dobré skutky tak, aby to ľudia videli že je to na božiu slávu.
1K10:31 Či teda jete, či pijete, či čokoľvek iné robíte, všetko robte na Božiu slávu. 32 Nebuďte na pohoršenie ani Židom, ani Grékom ani Božej cirkvi, 33 ako sa aj ja chcem páčiť všetkým vo všetkom a nehľadám, čo mne vyhovuje, ale čo osoží mnohým, aby boli spasení.
Ko 3:17A všetko, čokoľvek hovoríte alebo konáte, všetko robte v mene Pána Ježiša a skrze neho vzdávajte vďaky Bohu Otcovi.
Ko 3:23Čokoľvek robíte, robte z tej duše ako Pánovi, a nie ako ľuďom!
👍: Scarlet666
none
37

36. 13.11.2015, 12:12

Máme robiť dobré skutky tak, aby to ľudia videli že je to na božiu slávu.
1K10:31 Či teda jete, či pijete, či čokoľvek iné robíte, všetko robte na Božiu slávu. 32 Nebuďte na pohoršenie ani Židom, ani Grékom ani Božej cirkvi, 33 ako sa aj ja chcem páčiť všetkým vo všetkom a nehľadám, čo mne vyhovuje, ale čo osoží mnohým, aby boli spasení.
Ko 3:17A všetko, čokoľvek hovoríte alebo konáte, všetko robte v mene Pána Ježiša a skrze neho vzdávajte vďaky Bohu Otcovi.
Ko 3:23Čokoľvek robíte, r...

13.11.2015, 12:15
no konecne, niekto pochopil vo co go.
none
38

36. 13.11.2015, 12:12

Máme robiť dobré skutky tak, aby to ľudia videli že je to na božiu slávu.
1K10:31 Či teda jete, či pijete, či čokoľvek iné robíte, všetko robte na Božiu slávu. 32 Nebuďte na pohoršenie ani Židom, ani Grékom ani Božej cirkvi, 33 ako sa aj ja chcem páčiť všetkým vo všetkom a nehľadám, čo mne vyhovuje, ale čo osoží mnohým, aby boli spasení.
Ko 3:17A všetko, čokoľvek hovoríte alebo konáte, všetko robte v mene Pána Ježiša a skrze neho vzdávajte vďaky Bohu Otcovi.
Ko 3:23Čokoľvek robíte, r...

13.11.2015, 12:59
Myslim, ze asi toto bude ta odpoved, ktoru som hladal...
none
40

38. 13.11.2015, 12:59

Myslim, ze asi toto bude ta odpoved, ktoru som hladal...

13.11.2015, 14:00
odpoved je vždy v božom slove, ktore nesmieme nikdy spochybňovať.
none
55

32. 12.11.2015, 22:55

Nehladam rozpor, , ked mi nie je nieco jasne tak sa opytam.. a v kazdom prpade mam zaujiem o rozne nahlad dalsich ludi...
Preco ocakavas, ze hned hladam rozpry?

Sam si mi niekedy povedal, ked som ti povedal, ze robim supresiu konfliktnych myslienok, ze potlacanie takycho otazok a myslenia nie je dobre..
Takze oc om je to teraz? Raz tak, raz tak?

Ano pisem tam aj svoj koment, aby som vysvetlil preco to nechapem..
Pretoze keby som ho tam nenapisal tak by som dostal le...

14.11.2015, 00:44
32.....Wolfe ,....poviem ti niečo. V Biblii by som ti našiel veľa zdanlivých rozporov. Jeden príklad na ukážku. Písmo vraví na mnohých miestach ,že Boh nikdy nekoná zlo. Ale v jednom texte sa píše,tvrdí-"že Boh tvorí zlo".
Ak by sme zobrali jeden text taký a onaký/protikladný/,....tak by neznalý problematiky mohol dospieť,že za všetko zlo môže Boh. Ale to nie je pravda. Ved väčšina textov tvrdí opak. A na druhej strane,ak poznáme kontext Biblie,tak vieme ako chápať daný text,že "Boh tvorí zlo".
Teda,za všetkým stojí len naša neznalosť. Ja už som viackrát spomínal,že Biblia je jednoduchá a že úprimný človek ,čo si váži Božie slová narába s nimi správne a poctivo. Poviem opäť príklad veľmi jednoduchý. Biblia tvrdí na viacerých miestach ,že "Boha nikto nikdy nevidel". A predsa väčšina verí,že Ježiš je Boh a že v skutočnosti sme Boha videli, ked žil na zemi. Potrebujú aj tieto jednoduché tvrdenia výklad? Nie! Tomu rozumie aj dieťa. Tak ako faktu...."že nikto nikdy nevystúpil na nebesia",.....čo iné texty podrobne vysvetľujú,prečo je tomu tak! A predsa navzdory tomu verí väčšina ľudí v pravý opak. A takýchto jednoznačných biblických právd je veľmi vela v Písme ,....o ktorých tu na DF polemizujeme. Teda,nie je to o "nejakom výklade",....ale len o postoji nášho srdca. To mi si hladáme dôvody ,prečo radšej veriť v pohodlné nezmysly,aby sme nemuseli zásadne zmeniť náš život,....a mohli nadalej nerušene splývať s davom a nevytŕčať.
A k tým dvom textom,ktoré si spomenul........ešte toľko,že aj ako laik ,nemôžem dochádzať k záverom,ak som si trebárs neprečítal celé Písmo a nenaštudoval aspoň základné náuky. Aj ja som mnohým veciam nerozumel.....ale vždy som trpezlivo čakal a stále sa pýtal,študoval,porovnával...atd. A takto sa vytratili z môjho života všetky nezodpovedané otázky a zdánlivé rozpory. A to je cesta k úspechu.
none
58

55. Shagara 14.11.2015, 00:44

32.....Wolfe ,....poviem ti niečo. V Biblii by som ti našiel veľa zdanlivých rozporov. Jeden príklad na ukážku. Písmo vraví na mnohých miestach ,že Boh nikdy nekoná zlo. Ale v jednom texte sa píše,tvrdí-"že Boh tvorí zlo".
Ak by sme zobrali jeden text taký a onaký/protikladný/,....tak by neznalý problematiky mohol dospieť,že za všetko zlo môže Boh. Ale to nie je pravda. Ved väčšina textov tvrdí opak. A na druhej strane,ak poznáme kontext Biblie,tak vieme ako chápať daný text,že "Boh tvorí zl...

14.11.2015, 05:08
"Biblia tvrdí na viacerých miestach ,že "Boha nikto nikdy nevidel"" >> Na ktorych miestach?
Lebo ak je to v starom zakone tak je to celkom logicke.
Okrem toho Jezis je v podstate len schranka, takze aj keby si veril, ze Jezis je Boh (co chapem, ze neveries, ale ber to trebars hypoteticky), tak aj tak by Boha nevideli..

Pretoze, to je ako ukazovat na nafuknuty balonik a povedat "to je vzduch"..

Ale su verse ktore nevies vyvratit ani ty sam... proste poukazes na ine verse, ale dane verse nevyvratis, aj ked su napisane jasne (vies na co teraz poukazujem .. nasa posledna (este stale tvrajuca diskusia) v inej teme...)
none
2
12.11.2015, 14:21
Podakujme spolu Duchu Svetemu za tuto temu
none
4
12.11.2015, 14:36
kopa sračiek nie téma....to si môžeš prečítať v biblii, neviem na akú riť to tu dávaš...
none
5

4. 12.11.2015, 14:36

kopa sračiek nie téma....to si môžeš prečítať v biblii, neviem na akú riť to tu dávaš...

12.11.2015, 14:40
fajer, veď nemusíš reagovať...
...podľa mňa Wolfe týmto seriálom chce poukázať na niektoré protirečenia v NZ... a je zároveň zvedavý ako ich riešia ostatní...
none
8

5. J.Tull 12.11.2015, 14:40

fajer, veď nemusíš reagovať...
...podľa mňa Wolfe týmto seriálom chce poukázať na niektoré protirečenia v NZ... a je zároveň zvedavý ako ich riešia ostatní...

12.11.2015, 14:51
NZ.... netreba ani čítať je to blud....ináč vyriešia vieš čo....
none
18

5. J.Tull 12.11.2015, 14:40

fajer, veď nemusíš reagovať...
...podľa mňa Wolfe týmto seriálom chce poukázať na niektoré protirečenia v NZ... a je zároveň zvedavý ako ich riešia ostatní...

12.11.2015, 19:22
Tull, a ako ich ty riešiš. Ja som humanista, a zastávam názor, že o dobrých skutkoch sa má hovoriť. Lenže vzniká spor v situácii, keď niekto pomôže, ale hneď aj pridá: Ale nehovor o tom. Tak prečo takým dobrým ľuďom nemožno aspoň verejne cez noviny poďakovať?
👍: J.Tull
none
20

18. Lemmy 12.11.2015, 19:22

Tull, a ako ich ty riešiš. Ja som humanista, a zastávam názor, že o dobrých skutkoch sa má hovoriť. Lenže vzniká spor v situácii, keď niekto pomôže, ale hneď aj pridá: Ale nehovor o tom. Tak prečo takým dobrým ľuďom nemožno aspoň verejne cez noviny poďakovať?

12.11.2015, 20:09
Lemmy, v poriadku, ale vo všeobecnosti, nemal by o svojich dobrých skutkoch rozprávať ich konateľ... najmä nie z dôvodov samochvály...
none
6
12.11.2015, 14:47
Inak , zobrajucim je to fuk , ci je vidno , ze im davas , hlavne , ak das . A mozes byt aj cert rohaty ))
none
7

6. 12.11.2015, 14:47

Inak , zobrajucim je to fuk , ci je vidno , ze im davas , hlavne , ak das . A mozes byt aj cert rohaty ))

12.11.2015, 14:51
Ja som napriklad kupil za svoje zimne topanky jednemu vojakovi , znamemu , ked ma o to poprosil . A to sa da ako skryt ??? ved som mu ich posielal balikom na front ?
none
9
12.11.2015, 17:20
úmysel ak je nezištný, tak je konanie automaticky skôr skryté a v tichosti, bez ruchu okolo ako sa to len dá.
ak je to vypočítavé dobro, napríklad taký Rozboril a jeho Modré z neba, tak úmysel nie je nezištný, čistý a hoci sa pomôže, nie je to to čisté dobro. lebo sa chce ním aj prezentovať, získať..
myslím, že Biblia rieši úmysel, ktorý by mal byť v pomoci iným čistý a nezištný. učí nás ako zistiť, kto čo ako úprimne myslí a chce nás naučiť rozlišovať aj v našom vlastnom správaní ako sme na tom skutočne v prípade konania dobra. či to skutočne je to dobro , čo robíme, či chceme robiť : ) môj názor.
👍: J.Tull
none
11

9. rose.madder 12.11.2015, 17:20

úmysel ak je nezištný, tak je konanie automaticky skôr skryté a v tichosti, bez ruchu okolo ako sa to len dá.
ak je to vypočítavé dobro, napríklad taký Rozboril a jeho Modré z neba, tak úmysel nie je nezištný, čistý a hoci sa pomôže, nie je to to čisté dobro. lebo sa chce ním aj prezentovať, získať..
myslím, že Biblia rieši úmysel, ktorý by mal byť v pomoci iným čistý a nezištný. učí nás ako zistiť, kto čo ako úprimne myslí a chce nás naučiť rozlišovať aj v našom vlastnom správaní ako...

12.11.2015, 18:26
Jaj Rose )) , lenze tito ,,krestania " iba spekuluju , ako sa lacno dostat do neba ))
none
13

11. 12.11.2015, 18:26

Jaj Rose )) , lenze tito ,,krestania " iba spekuluju , ako sa lacno dostat do neba ))

12.11.2015, 18:34
ja som nepísala o žiadnej konkrétnej skupine ľudí, myslela som ľudstvo všeobecne. teba, mňa : ) Písmo má všeobecnú platnosť, ľudia sú vo svojej podstate rovnakí, či kresťan, či ateista, čert ako diabol . ))
👍: J.Tull
none
22

9. rose.madder 12.11.2015, 17:20

úmysel ak je nezištný, tak je konanie automaticky skôr skryté a v tichosti, bez ruchu okolo ako sa to len dá.
ak je to vypočítavé dobro, napríklad taký Rozboril a jeho Modré z neba, tak úmysel nie je nezištný, čistý a hoci sa pomôže, nie je to to čisté dobro. lebo sa chce ním aj prezentovať, získať..
myslím, že Biblia rieši úmysel, ktorý by mal byť v pomoci iným čistý a nezištný. učí nás ako zistiť, kto čo ako úprimne myslí a chce nás naučiť rozlišovať aj v našom vlastnom správaní ako...

12.11.2015, 20:29
s tymto nesuhlasim. je vela dobrych umyslov a konani ktr vedu cez rozruch okolo, nejdu vobec v tichosti, su rozsirovane, hladaju dalsich ludi k sebe a predsa su nezistne.
none
23

22. dorota 12.11.2015, 20:29

s tymto nesuhlasim. je vela dobrych umyslov a konani ktr vedu cez rozruch okolo, nejdu vobec v tichosti, su rozsirovane, hladaju dalsich ludi k sebe a predsa su nezistne.

12.11.2015, 20:49
píšem "bez ruchu okolo ako sa to len dá" .
nikde nepíšem, že ak je okolo ruch, že nemôžu byť nezištné. napríklad ak sa organizujú rôzne zbierky a pod. ale či už prispeješ, či sa účastníš, zas je to len o tebe akým spôsobom to urobíš. či to robíš preto, aby si sa tým pochválil alebo preto, lebo naozaj chceš pomôcť. pretože veľa ľudí prispieva napríklad na charitu len kvôli imidžu.

dokonca ja som názoru, že ak zistíme existenciu dobra ako takého, že niekto síce tíško, ale pomáha, robí niečo ušľachtilé bez toho, aby z toho ťažil, mali by sme na to upozornovať. vyzdvihnúť to. na takéto čisté snahy iných, ktorých je stále dostatok aj v tom našom špinavom svete. .
👍: J.Tull
none
24

23. rose.madder 12.11.2015, 20:49

píšem "bez ruchu okolo ako sa to len dá" .
nikde nepíšem, že ak je okolo ruch, že nemôžu byť nezištné. napríklad ak sa organizujú rôzne zbierky a pod. ale či už prispeješ, či sa účastníš, zas je to len o tebe akým spôsobom to urobíš. či to robíš preto, aby si sa tým pochválil alebo preto, lebo naozaj chceš pomôcť. pretože veľa ľudí prispieva napríklad na charitu len kvôli imidžu.

dokonca ja som názoru, že ak zistíme existenciu dobra ako takého, že niekto síce tíško, ale pomáha, rob...

12.11.2015, 20:53
hej presne tie zbierky som mala na mysli. to nejde v tichosti.
none
41

9. rose.madder 12.11.2015, 17:20

úmysel ak je nezištný, tak je konanie automaticky skôr skryté a v tichosti, bez ruchu okolo ako sa to len dá.
ak je to vypočítavé dobro, napríklad taký Rozboril a jeho Modré z neba, tak úmysel nie je nezištný, čistý a hoci sa pomôže, nie je to to čisté dobro. lebo sa chce ním aj prezentovať, získať..
myslím, že Biblia rieši úmysel, ktorý by mal byť v pomoci iným čistý a nezištný. učí nás ako zistiť, kto čo ako úprimne myslí a chce nás naučiť rozlišovať aj v našom vlastnom správaní ako...

13.11.2015, 21:29
Tak Rozboril este pomahal dost nezistne.

To ani ty neucis cigancata zadarmo, z coho by Rozboril zil.🙂
none
42

41. 13.11.2015, 21:29

Tak Rozboril este pomahal dost nezistne.

To ani ty neucis cigancata zadarmo, z coho by Rozboril zil.🙂

13.11.2015, 21:31
Pardon to som napisal hnusne rasisticky, myslel som "neucis vseobecne deti zadarmo".....
none
45

42. 13.11.2015, 21:31

Pardon to som napisal hnusne rasisticky, myslel som "neucis vseobecne deti zadarmo".....

13.11.2015, 21:56
ja tie deti nezneužívam. rozboril zneužíva nešťastie iných a tým sa "živí". rozmýšľaj.
👍: Scarlet666
none
48

45. rose.madder 13.11.2015, 21:56

ja tie deti nezneužívam. rozboril zneužíva nešťastie iných a tým sa "živí". rozmýšľaj.

13.11.2015, 22:25
tym sa zivi Markiza, ty iq 😉
none
51

48. 13.11.2015, 22:25

tym sa zivi Markiza, ty iq 😉

13.11.2015, 22:39
a Rozboril to robí zdarma a nezištne z lásky k ľudom : )) na pôde komerčnej televízie.

keby to robil skutočne len pre ľudí, médiá by k tomu nepotreboval. aj o takých ako on sa hovorí v Písme.
a že sa ti vôbec venujem. ved tebe nejde o pravdu.
none
52

51. rose.madder 13.11.2015, 22:39

a Rozboril to robí zdarma a nezištne z lásky k ľudom : )) na pôde komerčnej televízie.

keby to robil skutočne len pre ľudí, médiá by k tomu nepotreboval. aj o takých ako on sa hovorí v Písme.
a že sa ti vôbec venujem. ved tebe nejde o pravdu.

13.11.2015, 22:45
Rose: Jedna rada, (ktorou sa mimochodom ja pokrytecky neriadim )
Ignoruj ho...
Pretoze v opacnom pripade robis presne to co chce..
none
53

52. 13.11.2015, 22:45

Rose: Jedna rada, (ktorou sa mimochodom ja pokrytecky neriadim )
Ignoruj ho...
Pretoze v opacnom pripade robis presne to co chce..

13.11.2015, 23:18
Ano, skocila na to.
Podobne ako ty, je zbabela teoreticka, nekritizujete skutocne priciny (reklama, Markiza), A obaja ste moc jesitny, vzdy sa budete obhajovat🙂 hehehe
none
54

53. 13.11.2015, 23:18

Ano, skocila na to.
Podobne ako ty, je zbabela teoreticka, nekritizujete skutocne priciny (reklama, Markiza), A obaja ste moc jesitny, vzdy sa budete obhajovat🙂 hehehe

13.11.2015, 23:42
je to obycajny hyenizmus ked niekto roky profituje a prizivuje sa na nestasti inych, a este aj pomaha aby sa na tom nestasti dobre nabalila televizia. a este aj zaraba na produkcii. to nie je ziadna pomoc.
none
57

53. 13.11.2015, 23:18

Ano, skocila na to.
Podobne ako ty, je zbabela teoreticka, nekritizujete skutocne priciny (reklama, Markiza), A obaja ste moc jesitny, vzdy sa budete obhajovat🙂 hehehe

14.11.2015, 04:58
Uz ked som v tom svungu opravovat chyby, tak: "obaja ste moc jesitni"
none
43

41. 13.11.2015, 21:29

Tak Rozboril este pomahal dost nezistne.

To ani ty neucis cigancata zadarmo, z coho by Rozboril zil.🙂

13.11.2015, 21:50
to fakt si taký naivný?
jedna časť modrého z neba má zisk okolo 90 000 eur. okrem toho, že Rozboril si nechutne získava popularitu na nešťastných osudoch ľudí , ( už len tá reklama na tú reláciu ako v bielom obleku zostupuje akože z neba ako samotný pánbožko, na grc) , ktorí dostávajú odrobinky, ešte aj veľmi pekne na tom zarába. a toto ideš porovnávať s učiteľským povolaním a platom? : )
none
47

43. rose.madder 13.11.2015, 21:50

to fakt si taký naivný?
jedna časť modrého z neba má zisk okolo 90 000 eur. okrem toho, že Rozboril si nechutne získava popularitu na nešťastných osudoch ľudí , ( už len tá reklama na tú reláciu ako v bielom obleku zostupuje akože z neba ako samotný pánbožko, na grc) , ktorí dostávajú odrobinky, ešte aj veľmi pekne na tom zarába. a toto ideš porovnávať s učiteľským povolaním a platom? : )

13.11.2015, 22:24
aj Rozobril dostava z tych 90 000 odrobinky.

uputavky nepoznam, pisal som v minulom case. ale ludia 40-50 rocni sa nemenia, Rozboril je zrejme stale normalny chlap.

Bez kamier a popularity to robit nemoze. Nebude mat peniaze pre inych ani pre seba.
none
50

43. rose.madder 13.11.2015, 21:50

to fakt si taký naivný?
jedna časť modrého z neba má zisk okolo 90 000 eur. okrem toho, že Rozboril si nechutne získava popularitu na nešťastných osudoch ľudí , ( už len tá reklama na tú reláciu ako v bielom obleku zostupuje akože z neba ako samotný pánbožko, na grc) , ktorí dostávajú odrobinky, ešte aj veľmi pekne na tom zarába. a toto ideš porovnávať s učiteľským povolaním a platom? : )

13.11.2015, 22:34
Ono nie nadarmo vznikali vtipy ako
odkaz
odkaz
none
14
12.11.2015, 18:34
A smie sa pochváliť aj dobrým orgazmom ?????
none
17

14. majko1 12.11.2015, 18:34

A smie sa pochváliť aj dobrým orgazmom ?????

12.11.2015, 18:47
ak robis sex ako altruizmus...........
none
15
12.11.2015, 18:44
Ide skor o vlastne vnimanie. Preco robis, co robis? Aby si pomohol, urobil nieco dobre, alebo aby si vynikol? Ak si uprimne zodpovies tuto otazku, tak vies, na com si a nemusi ta zaujimat to, co si o tom mysli okolie, ci uz to vidi, alebo nie.
none
28

15. 12.11.2015, 18:44

Ide skor o vlastne vnimanie. Preco robis, co robis? Aby si pomohol, urobil nieco dobre, alebo aby si vynikol? Ak si uprimne zodpovies tuto otazku, tak vies, na com si a nemusi ta zaujimat to, co si o tom mysli okolie, ci uz to vidi, alebo nie.

12.11.2015, 21:57
keď ma niekto požiada o pomoc tak sa snažím pomôcť, ak viem pomôcť, podľa toho o čo ide,.. a nezozmýšľam prečo to robím,...len viem, že ten človek potrebuje pomoc..
👍: Lemmy , J.Tull
none
33

28. 12.11.2015, 21:57

keď ma niekto požiada o pomoc tak sa snažím pomôcť, ak viem pomôcť, podľa toho o čo ide,.. a nezozmýšľam prečo to robím,...len viem, že ten človek potrebuje pomoc..

13.11.2015, 09:08
Spravne, clovek sa tym bezne nezaobera, ale kona. To, co som napisal je pre tych, ktori si tuto otazku chcu, potrebuju zodpovedat.
none
21
12.11.2015, 20:26
ja ked robim "dobru vec" konam tak zistne lebo mam z toho dobry pocitr a nehanbim sa za ani konanie a ani pocit. mam rada svoju sebecku stranku a rada naplnam poziadavky ega.
👍: Lemmy
none
25
12.11.2015, 21:46
človek, ktorý che robiť dobro tak, že ani si neuvedomuje že dobro robí..je vzácny človek, bo to dobro je v ňom..a berie pomoc druhým ako samozrejmosť..ak môže, pomôže,.. iba sa to nemá zneužívať..a zase za pomoc sa nemá očakávať odmena ..na láskavosť človeka stale platí ten nepísaný zákon "daj - dostaneš .." ))
👍: Lemmy , Shagara
none
31
12.11.2015, 22:09
marjajozef, vsetci co sem reaguju. nedokazete pochopit jednoduchu vec ? to je fuck co koho preco zaco motivuje. ta myslienka sa tyka aky zivotny postoj vyzaduje krestanska moralka. a krestanske zasady.
none
35

31. Scarlet666 12.11.2015, 22:09

marjajozef, vsetci co sem reaguju. nedokazete pochopit jednoduchu vec ? to je fuck co koho preco zaco motivuje. ta myslienka sa tyka aky zivotny postoj vyzaduje krestanska moralka. a krestanske zasady.

13.11.2015, 12:02
nevyzaduje to krestanske nic. pomahas lebo to povazujes za spravne, nie preto ze niekto trpi.
none
49

35. dorota 13.11.2015, 12:02

nevyzaduje to krestanske nic. pomahas lebo to povazujes za spravne, nie preto ze niekto trpi.

13.11.2015, 22:33
ja pisem coho sa tyka myslienka v uvode. - pointa. aby ludia nebrali doslovne. co tu maju vsetci nadory na mozgu, uz ?
none
39
13.11.2015, 13:18
Ako to tu už vlastne odznelo, nepotrebujem kresťanstvo ani žiadne iné náboženstvo na to ak chcem niekomu pomôcť. Ak to niekto robí iba pre náboženskú vieru tak je to neúprimné a vypočítavé . Spájanie s náboženstvom je ďalší príklad toho ako sa náboženstvo snaží ukradnúť a prisvojiť si normálne ľudské potreby a konania.......Z toho vyplýva že nemám ani potrebu sa svojou pomocou niekomu chváliť alebo ju nejako zdôrazňovať. To ale neznamená že skutok musím skrývať alebo sa hanbiť zaň.
none
44

39. majko1 13.11.2015, 13:18

Ako to tu už vlastne odznelo, nepotrebujem kresťanstvo ani žiadne iné náboženstvo na to ak chcem niekomu pomôcť. Ak to niekto robí iba pre náboženskú vieru tak je to neúprimné a vypočítavé . Spájanie s náboženstvom je ďalší príklad toho ako sa náboženstvo snaží ukradnúť a prisvojiť si normálne ľudské potreby a konania.......Z toho vyplýva že nemám ani potrebu sa svojou pomocou niekomu chváliť alebo ju nejako zdôrazňovať. To ale neznamená že skutok musím skrývať alebo sa hanbiť zaň.

13.11.2015, 21:54
Majko tu o to vobec neslo, neslo o ziadne vyvysovanie alebo tak.. islo len o rozbor a porovnavanie roznych textov z biblie...
none
56

39. majko1 13.11.2015, 13:18

Ako to tu už vlastne odznelo, nepotrebujem kresťanstvo ani žiadne iné náboženstvo na to ak chcem niekomu pomôcť. Ak to niekto robí iba pre náboženskú vieru tak je to neúprimné a vypočítavé . Spájanie s náboženstvom je ďalší príklad toho ako sa náboženstvo snaží ukradnúť a prisvojiť si normálne ľudské potreby a konania.......Z toho vyplýva že nemám ani potrebu sa svojou pomocou niekomu chváliť alebo ju nejako zdôrazňovať. To ale neznamená že skutok musím skrývať alebo sa hanbiť zaň.

14.11.2015, 00:53
Majko....asi si nepochopil problematiku kresťanstva. Je síce pravda,že mnohí konajú dobro,skutky len zo sebeckých dôvodov,kvôli tomu,že sa to musí,zo strachu z pekla ....atd. Teda,...ide o nesprávne pohnútky. Vo formálnom kresťanstve to tak funguje. Česť výnimkám. Ale kresťanstvo je úplne o niečom inom. Láska a láskavé,nesebecké skutky sú prirodzeným dôsledkom zmeny osobnosti človeka,ktorý uveril a spoznal Boha. Taký človek ich robí/láskavé skutky/ úplne spontánne a nečaká za ne odozvu/vrátenie/,....pretože daný kresťan nimi napĺňa svoj život,...ktorý je odozvou jeho srdca,veriac ,že "viac šťastia je v dávaní,ako v braní". A takýto kresťan to robí z lásky k blížnym,a k Bohu aj v kritických časoch,v náročných skúškach.
none
59
14.12.2015, 21:05
Zaujímavé slová v Mt 5,14-16. Inde v Jánovi Ježiš hovorí, že sa máme oddeliť od tohto sveta. Tak neviem, či Mt 5,14-16 treba chápať doslovne. Lebo keď tento svet uvidí dobré skutky, bude oslavovať nášho Otca? Teda budú platiť uvedené slová v Mat? Dosť o tom pochybujem. Teda z toho mi tak nejako vyplýva, že dobré skutky treba ukazovať keď tak len veriacim / bratom v Kristovi. Tomu zodpovedajú aj slová v Mat 5,15: "svietnik svieti všetkým, ktorí sú v dome", nie ostatným. Tak sa mi to celé javí.

[Mt 5,14-16]
14 Vy ste svetlo sveta. Mesto postavené na návrší sa nedá ukryť.
15 Ani lampu nezažnú a nepostavia pod mericu, ale na svietnik, aby svietila všetkým, čo sú v dome.
16 Nech tak svieti vaše svetlo >>>pred ľuďmi, aby videli vaše dobré skutky<<< a oslavovali vášho Otca, ktorý je na nebesiach.
none
60

59. milky945 14.12.2015, 21:05

Zaujímavé slová v Mt 5,14-16. Inde v Jánovi Ježiš hovorí, že sa máme oddeliť od tohto sveta. Tak neviem, či Mt 5,14-16 treba chápať doslovne. Lebo keď tento svet uvidí dobré skutky, bude oslavovať nášho Otca? Teda budú platiť uvedené slová v Mat? Dosť o tom pochybujem. Teda z toho mi tak nejako vyplýva, že dobré skutky treba ukazovať keď tak len veriacim / bratom v Kristovi. Tomu zodpovedajú aj slová v Mat 5,15: "svietnik svieti všetkým, ktorí sú v dome", nie ostatným. Tak sa mi to celé javí. <b...

14.12.2015, 21:12
pismo je v mnohom a mnohom dvojzmyselne a v nasom jazyku znamena mnohokrat nieco ine ako v aramejcine ci grectine... Ked Jezis povedal budem s vami po vsetky dni az do skoncenia sveta.. Po skonceni uz s nami nebude? Pozehnana si medzi zenami.. Grectina nepozna superlativ ale skutocnym prekladom je si najpozehnanejsia nad vsetky zeny...
O Jozefovi sa pise : Ale nepoznal ju, kým neporodila syna... Evanjelik si povie ze Maria potom sexualne s Jozefom zila.. Avsak je to ten isty priklad ako vysie spomenute az do skoncenia sveta... Je to hebraizmus a mysli sa tym navzdy. Keby ste citali spisy cirkevnych otcov vedeli by ste ze uz v 2. storoci pisali o Mariinom ustavicnom panenstve...

Vyplyva z toho ze protestanti cely zivot studuju pismo a aj tak kazdy hlása nieco ine... preco? Lebo pismo nepripusta sukromny vyklad.. spravne ho vykladá len cirkev - stĺp a opora pravdy.... a nie jednotlivci...
none
63

60. Klein 14.12.2015, 21:12

pismo je v mnohom a mnohom dvojzmyselne a v nasom jazyku znamena mnohokrat nieco ine ako v aramejcine ci grectine... Ked Jezis povedal budem s vami po vsetky dni az do skoncenia sveta.. Po skonceni uz s nami nebude? Pozehnana si medzi zenami.. Grectina nepozna superlativ ale skutocnym prekladom je si najpozehnanejsia nad vsetky zeny...
O Jozefovi sa pise : Ale nepoznal ju, kým neporodila syna... Evanjelik si povie ze Maria potom sexualne s Jozefom zila.. Avsak je to ten isty priklad ako ...

14.12.2015, 22:30
Klein, prepáč, ale nerozumiem, načo konkrétne reaguješ v 60.

Keď si už pri tom "Ale nepoznal ju, kým neporodila syna", pozri sa na iné / nekatolícke preklady, ktorým ja osobne verím viac a tam je cca tento text:
"Ale ju nepoznal, dokiaľ neporodila svojho >>>prvorodeného<<< syna a nazval jeho meno Ježiš." (Mat 1,25).
Tu ti nepomôže žiadne špekulovanie o tom, čo si nazval hebraizmus. Keď slovo "prvorodeného" je v doslovných prekladoch, tak tam je a tomu verím.
none
64

60. Klein 14.12.2015, 21:12

pismo je v mnohom a mnohom dvojzmyselne a v nasom jazyku znamena mnohokrat nieco ine ako v aramejcine ci grectine... Ked Jezis povedal budem s vami po vsetky dni az do skoncenia sveta.. Po skonceni uz s nami nebude? Pozehnana si medzi zenami.. Grectina nepozna superlativ ale skutocnym prekladom je si najpozehnanejsia nad vsetky zeny...
O Jozefovi sa pise : Ale nepoznal ju, kým neporodila syna... Evanjelik si povie ze Maria potom sexualne s Jozefom zila.. Avsak je to ten isty priklad ako ...

14.12.2015, 23:16
61......Klein.....daný výraz "poznať ženu,muža",....je tak známy a jasný pojem,....že tu nič nenašpekuluješ!
Trebárs,ak ked bola upovedomená ,že má porodiť Ježiša ,tak ona reagovalo obdobným výrazom...."Ale Mária povedala anjelovi: "Ako sa to stane, veď ja muža nepoznám?
Pozri si preklady z Interlineáru a komentáre k tomu,čo znamená daný výraz!......odkaz
Citujem obdobný text i z Genesis 4:1......" A Adam poznal Evu, svoju ženu, a počala a porodila Kaina". "Poznať ženu,muža"....znamená mať sexuálny styk!
A neodvolávaj sa na cirkevných otcov,......tí nie sú stopercentným arbitrom pravdy,ale aj tí tvrdia opak ako ty!
New Catholic Encyclopedia (1967, zv. VII, s. 378–381) v súvislosti s pôvodom tejto náuky pripúšťa: „... Písmo nevyjadruje jasne učenie o Nepoškvrnenom Počatí....... Najranejší cirkevní Otcovia považovali Máriu za svätú, ale nie za absolútne bezhriešnu... Nie je možné uviesť presný dátum, keď sa tento názor stal vecou viery, ale zdá sa, že v 8. alebo 9. storočí bol už všeobecne prijímaný... [V roku 1854 pápež Pius IX. definoval dogmu] ‚ktorá predpokladá, že preblahoslavená Panna Mária bola v prvom okamihu svojho počatia ochránená od každej škvrny dedičného hriechu‘.“
none
61
14.12.2015, 21:43
"ozehnana si medzi zenami.. Grectina nepozna superlativ ale skutocnym prekladom je si najpozehnanejsia nad vsetky zeny" >> Co take kecharitomene .. teda najoblubenejsia (nie milosti plna, milosti plneho spomina biblia len Stefana a Jezisa)

Ano najlepsi je jeden preklad par vyvolenych a zakaz dalsich vykladov, pretoze tito par vyvolenych su naozaj vyvoleni, ale nie tak moc vyvoleni, aby vedeli vsetko naraz a tak prichadzali buly a koncili, pretoze ani RKC sa nevie zhodnut co a ako, tak rozhodne hlava, a co povie hlava, to je zakon..

To mas ako demokraciu a monarchiu..
V demokracii si moze vysvetlovat co chce, ako chce..
V monarchii povie kral ako to je a bez ohladu na to, ci sa myli alebo nie, je to pravda a nikto iny nema pravo na iny vyklad.. takze asi tak..

Ale inak dakujem obom za prispevky...
none
62

61. 14.12.2015, 21:43

"ozehnana si medzi zenami.. Grectina nepozna superlativ ale skutocnym prekladom je si najpozehnanejsia nad vsetky zeny" >> Co take kecharitomene .. teda najoblubenejsia (nie milosti plna, milosti plneho spomina biblia len Stefana a Jezisa)

Ano najlepsi je jeden preklad par vyvolenych a zakaz dalsich vykladov, pretoze tito par vyvolenych su naozaj vyvoleni, ale nie tak moc vyvoleni, aby vedeli vsetko naraz a tak prichadzali buly a koncili, pretoze ani RKC sa nevie zhodnut co a ako, tak r...

14.12.2015, 21:47
Vzdy zabudnem kliknut na reagovat, takze 62 patri k 61..

Este nieco Klein, ak v aramejcine nie je slovo pre bratranca a teda pouziva sa slovo brat - akoze blizky pribuzny, ci blizky priatel, ale v grectine uz je (adelphos), preco sa nepouzil uz grecky vyraz pre bratranec (exadelphos)
none

najnovšie príspevky :

havran [zobraz vlákno] pred 5 hodinami
prevádzkuje diskusneforum.sk kontaktuj správcu diskusného fóra vytvoril dzI/O 2023 - 2024 veľkosť : 253 901 B vygenerované za : 0.168 s unikátne zobrazenia tém : 36 292 unikátne zobrazenia blogov : 539 táto stránka musí používať koláčiky, aby mohla fungovať...

možnosti

hlavná stránka nastavenia blogy todo

online účastníci :

hľadanie :

blog dňa :

odkaz 1. Spoznaj, na čom si. 2. Nastav si ciele. 3. Sleduj, kam odchádzajú tvoje peniaze. 4. Míňaj menej na neužitočné veci. 5. Splácaj svoje dlhy čím skôr. 6. Spor si na ťažšie časy. 7. Vytvo...

citát dňa :

Je lepšie rozsvietiť sviečku, ako zaoberať sa tmou.