hoď ma hore
Milí diskutujúci. Pri diskutovaní prosím: 1. nepridávaj témy pozostávajúce len z odkazov alebo jednoslovné témy / 2. nepridávaj uražlivé alebo vulgárne komentáre. Ak tieto pravidlá nedodržíš, tvoja téma pravdepodobne skončí v koši. Príjemné diskutovanie :)
none
ak chceš diskutovať, musíš sa registrovať. registrácia

tu sa nachádzaš : 

hlavná stránka  /  náboženstvo  /  téma

Rozprávka o ... (2)

príspevkov
6
zobrazení
0
tému vytvoril(a) 24.12.2011 11:46 rastos
posledná zmena 14.1.2012 23:10
1
24.12.2011, 11:46
Ráno za ňou hľadel, kým nesplynula s hmlou pod útesom. Celý deň strávil v kamennom chráme. Hukot mora ho už nepovznášal, valil sa v ňom ako jeho vlastné myšlienky odnikiaľ - nikam. Vesmírny kráľ sa menil na žobráka.

Noc, do ktorej sa vrátila, bola bez hviezd. Hlboká tma takmer ukryla jej krehkú bytosť, iba tie veľké oči horeli. Oči - tajomné brány do neznámeho bytia. Cítil, ako hľadaním skrytého mocnie jeho láska.
"Láska potrebuje tajomstvo," - riekol, no ona mlčala.

Jedného večera prišla, kým on bol ešte pohrúžený v meditácii. Sadla si vedľa neho a sfúkla sviečku na oltári. Píšťalku mu vymanila z prstov a sama začala hrať pieseň. Nespútaná radosť tej piesne rozbila jeho ticho. Najprv ho premkla len ostrá bolesť, no tá rýchlo prerástla v hnev. Temne sa nad ňou vztýčil.
"Kto si?" - riekol ticho, potláčajúc svoj vnútorný výkrik. "Načo si sem prišla? Kradnúť mi pokoj? Moju samotu si nazvala pýchou... Ale čo tá tvoja pýcha? Pôsobí ti moje poníženie rozkoš? A to zvrátené umenie si cynicky nazvala láskou!"

Nemo mu podala píšťalku. Jej bezbranné oči hovorili jasnejšie ako jeho hnev. Prudkým gestom zahodil píšťalku a náhlivo k nej prikročil. Ustúpila však pred ním a stratila sa v tme.

Celú noc ju hľadal. Tesne pred brieždením ju našiel schúlenú medzi morskou trávou na pláži.
"Tvoja svieca a tvoja píšťalka ťa vedú preč od našej lásky," - povedala, keď sa nad ňou sklonil. "Chcela som ťa prebudiť, netušila som, aké divé je tvoje srdce."

Cítil, že sa ho zmocňuje jej bolesť.
"Láska potrebuje porozumenie," - zašepkal.
Pozrela naňho nemo s nádejou, no neodpovedala, pretože to nebolo to, čo láska potrebuje najviac.

Raz neprišla. Čakal celú noc, celý deň a znova neprišla. Tak sa vliekol deň za dňom, týždeň za týždňom, uplynul mesiac a druhý sa chýlil ku koncu a on ju stále s menšou nádejou každý večer čakal na pobreží. Celú svoju osamelú večnosť by teraz vymenil za jedinú chvíľu...
Konečne sa zjavila. Náhle ju uzrel, ako sa vo večernom svetle skláňa nad kamennou doskou oltára. Čas čakania znásobil jeho túžbu. Skleslý duch v ňom vzlietol na krídlach neznámej radosti.
- Potreboval som ju stratiť - pomyslel si, - aby som ju skutočne našiel.
"Láska," - povedal, "potrebuje čakanie."
No nebolo to v čakaní, preto mlčala a ráno odišla, ako to robievala zakaždým.
...
(pokračovanie)
none
2

1. rastos 24.12.2011, 11:46

Ráno za ňou hľadel, kým nesplynula s hmlou pod útesom. Celý deň strávil v kamennom chráme. Hukot mora ho už nepovznášal, valil sa v ňom ako jeho vlastné myšlienky odnikiaľ - nikam. Vesmírny kráľ sa menil na žobráka.

Noc, do ktorej sa vrátila, bola bez hviezd. Hlboká tma takmer ukryla jej krehkú bytosť, iba tie veľké oči horeli. Oči - tajomné brány do neznámeho bytia. Cítil, ako hľadaním skrytého mocnie jeho láska.
"Láska potrebuje tajomstvo," - riekol, no ona mlčala.

Jedné...

24.12.2011, 13:13
No to som teda fest ale fest zvedavý, ako to skončí. Ale myslím, že odpoveď už poznám 🙂.
none
3
25.12.2011, 08:14
Človek sa trápi,keď stratí niečo vzácne.Snaží sa rozpomenúť,kde a ako sa mu to prihodilo.Chodí okolo toho miesta straty,ale nenachádza.Nakoniec pochopí,že to vzácne je už navždy stratené. Podobne je to aj so stratou a odlúčením sa od vzácneho človeka. Človek sa v mysli vracia a spomína na všetko pekné,ktoré sa už nikdy nevráti.Ostávajú len spomienky.Človek vie,že ten jemu vzácny je blízko,ale v skutočnosti je pre neho navždy stratený.
none
4
25.12.2011, 08:30
"láska potrebuje tajomstvo" "láska potrebuje porozumenie" ,.tak je ..kto lásku v sebe nemá, kto ju nepozná, nemôže ju vedieť ani pochopiť,...až keď ju stratíme, .. si uvedomíme o čo sme prišli..)))
none
5
25.12.2011, 11:32
Tipujem: slobodu alebo spravodlivosť. TIpujte aj ďalší!
none
6
14.01.2012, 23:10
netipujem, idem citat cislo tri..a slzy na krajicku, fakt uz dnes plakat nechcem... 🙂)
none

najnovšie príspevky :

prevádzkuje diskusneforum.sk kontaktuj správcu diskusného fóra vytvoril dzI/O 2023 - 2024 veľkosť : 89 312 B vygenerované za : 0.064 s unikátne zobrazenia tém : 36 403 unikátne zobrazenia blogov : 543 táto stránka musí používať koláčiky, aby mohla fungovať...

možnosti

hlavná stránka nastavenia blogy todo

online účastníci :

hľadanie :

blog dňa :

odkaz Ďakujem ti náš Stvoriteľ, chcem byť s Tebou večný priateľ, ty's život si nám podaroval, potom si sa kdesi schoval. Milujem Ťa milý Bože, nechcem s Tebou byť na nože. Moja vôľa snáď pom...

citát dňa :

Je milšie dostať kamienok z lásky, ako diamant z povinnosti.