hoď ma hore
Milí diskutujúci. Pri diskutovaní prosím: 1. nepridávaj témy pozostávajúce len z odkazov alebo jednoslovné témy / 2. nepridávaj uražlivé alebo vulgárne komentáre. Ak tieto pravidlá nedodržíš, tvoja téma pravdepodobne skončí v koši. Príjemné diskutovanie :)
none
ak chceš diskutovať, musíš sa registrovať. registrácia

tu sa nachádzaš : 

hlavná stránka  /  náboženstvo  /  téma

J. Tull a 827 maliarov

príspevkov
44
zobrazení
0
tému vytvoril(a) 28.12.2012 19:47
posledná zmena 16.1.2013 22:17
1
28.12.2012, 19:47
Čav. Tak, ako som spomínal, mi došla odpoveď. Citujem ju celú. Hneď na začiatku upozorňujem, že online verzia Kroeberovej knihy nemá zahrnuté stránky so zoznamami maliarov, preto si ju asi budem musieť vypožičať v knižnici. Možno tam nájdeš aj odpovede na iné tvoje otázky, najmä ohľadom nezápadných maliarov. Prosím, počti si:

Dobrý deň Lukáš,

tých 827 maliarov je z Kroeberovej knihy, ktorá je celá k dispozícii aj na webe: odkaz
Od strany 319 sú tam zoznamy maliarov.
Dátumy som prevzal od Kroebera, obyčajný maliar má jeden bod, a hviezdička sú dva body, dve hviezdičky štyri body (tak Krober označoval tých najvynikajúcejších).

Týchto maliarov som v prvom rade spracoval vo veľkej knihe, v grafoch na str. 224-228. Tam korelujem maľbu nielen s Gabrielom, ale s "duševnou vlhkosťou", čo je tradičný ptolemaiovský psychologický parameter - každý zo 7 archetypov má svoj stupeň vlhkosti.

V malej knihe na str. 110 som urobil iný graf - maliarov som porovnal s románopiscami.
Pritom keď som chcel zostaviť krivku "svetových" maliarov a dať všetky civilizácie dohromady do jedného grafu, narážalo to na jeden nedostatok Kroberových dát: v Indii uviedol len zopár mien, v Čine a Japonsku desiatky, a na Západe nepomerne viac. Zmysluplnejšie bolo znormovať všetky civilizácie na jednu úroveň - preto je pri tom grafe poznámka.
Každé také normovanie alebo odtrendovanie je operácia, ktorá transformuje dáta a znižuje výslednú istotu. Tu to bolo najlepšie riešenie, lebo obyčajným sčítaním by vznikol skôr graf západných maliarov, a orientálne vrcholy maľby by tam hrali malú rolu. Takže v tomto konkrétnom grafe je zahrnutý "predpoklad", že indická, čínska, európska maľba sú rovnako významné, aj keď Kroeber západnú maľbu rozpisuje podrobnejšie.

Inak ešte zaujímavejšie je merať špecificky, jednotlivé štýly maľby: napríklad krajinárstvo, expersionizmus a pod.

Požehnané Vianoce prajem, Emil Páleš
none
2

1. 28.12.2012, 19:47

Čav. Tak, ako som spomínal, mi došla odpoveď. Citujem ju celú. Hneď na začiatku upozorňujem, že online verzia Kroeberovej knihy nemá zahrnuté stránky so zoznamami maliarov, preto si ju asi budem musieť vypožičať v knižnici. Možno tam nájdeš aj odpovede na iné tvoje otázky, najmä ohľadom nezápadných maliarov. Prosím, počti si:

Dobrý deň Lukáš,

tých 827 maliarov je z Kroeberovej knihy, ktorá je celá k dispozícii aj na webe: http://books.google.sk/books?id=vMg1Nef6s4YC&printse...

28.12.2012, 19:58
Ok, takže pozeral som sa v katalógu MZK odkaz a nenašiel som tam príslušnú knihu. Majú tam od neho len tieto publikácie: odkaz Myslím, že ju bude celkom náročné zohnať. Skúsiš to aj ty? Pozeral som ešte MLP (pražská knižnica), tam majú len tieto publikácie: odkaz
none
3
28.12.2012, 20:19
niekedy sa človek musi desiť ako tie web stranky vypadaju a o niečom hovoria, hlavne ked niečo hľadaš, alebo sa informuješ, nehovoriac o tematike ako je umenie napriklad a obazky. nemaš na to nieaky plugin ?
none
4

3. 28.12.2012, 20:19

niekedy sa človek musi desiť ako tie web stranky vypadaju a o niečom hovoria, hlavne ked niečo hľadaš, alebo sa informuješ, nehovoriac o tematike ako je umenie napriklad a obazky. nemaš na to nieaky plugin ?

28.12.2012, 21:22
Používam svoj plugin. Je len do Chrome. odkaz prečítať najskôr celé, je tam odkaz na druhú verziu.
none
5

4. 28.12.2012, 21:22

Používam svoj plugin. Je len do Chrome. http://www.diskusneforum.sk/tema/update-pluginu-na-toto-df prečítať najskôr celé, je tam odkaz na druhú verziu.

28.12.2012, 23:09
fikane
none
6

5. 28.12.2012, 23:09

fikane

28.12.2012, 23:19
Nie je tam návod k použitiu. šípka hore rozbaľuje nadradený zbalený príspevok. Podobne ako dvojšípka rozbaľuje aktuálny príspevok.
none
7

6. 28.12.2012, 23:19

Nie je tam návod k použitiu. šípka hore rozbaľuje nadradený zbalený príspevok. Podobne ako dvojšípka rozbaľuje aktuálny príspevok.

28.12.2012, 23:23
assambler ? nie, vypada to bud na pearl, python, C++
none
8

7. 28.12.2012, 23:23

assambler ? nie, vypada to bud na pearl, python, C++

28.12.2012, 23:41
Nie. Javascript. Dík za kompliment 😉.
none
9
10
01.01.2013, 13:33
luke85; ... predovšetkým ďakujem a prajem do Nového roku, aby Ti všetko šťastne a zdravo klapalo
... nemal som prístup k PC /to málo, čo som písal Petrane bolo z mojej "internetovej krčmy" .../ a žiaľ ešte vždy je to trochu obtiažne ... Tak len narýchlo pár poznámok -
Mojim handicapom je, že neviem anglicky. Vyzerá to tak, že preklad Kroeberovej "Konfigurácie kultúry rastu", bude problematické zohnať. V našej knižnici ho nemajú a žiaľ môj "pražský knižničný kontakt" už nie je pražský ...
Páleš píše: "v Indii uviedol len zopár mien, v Čine a Japonsku desiatky, a na Západe nepomerne viac ..."
A kde sú zoznamy z moslimským krajín, Afriky /okrem Egypta/, Austrálie, Južnej Ameriky a ako Američan, prečo zabudol na Severnú Ameriku ... ? Pripusťme, "že indická, čínska, európska maľba sú rovnako významné" ako i Africká, Americká ..., aj keď "významné z rôznych hľadísk". To, že mimo Európy uviedol nepomerne menej mien /alebo i neuviedol/ má jednoduchý dôvod a to ten, že ich jednoducho temer niet a Páleš musí silne kúzliť, vrtieť, aby ich mohol do tých svojich grafov napasovať. Aj s tou Európou je to trochu divné. Pozrel som si prvý "taliansky zoznam" a mnohí mi v ňom chýbajú ... Ak sa dostanem k písanie, spomeniem niektorých ... Ešte k "hviezdička sú dva body, dve hviezdičky štyri body"... Nezdá sa Ti to značne subjektivistické? Prečo má napr. Giotto, objaviteľ perspektívy v maľbe, len jednu ...?
none
11

10. J.Tull 01.01.2013, 13:33

luke85; ... predovšetkým ďakujem a prajem do Nového roku, aby Ti všetko šťastne a zdravo klapalo
... nemal som prístup k PC /to málo, čo som písal Petrane bolo z mojej "internetovej krčmy" .../ a žiaľ ešte vždy je to trochu obtiažne ... Tak len narýchlo pár poznámok -
Mojim handicapom je, že neviem anglicky. Vyzerá to tak, že preklad Kroeberovej "Konfigurácie kultúry rastu", bude problematické zohnať. V našej knižnici ho nemajú a žiaľ môj "pražský knižničný kontakt" už nie je pražský ...

01.01.2013, 13:42
Ty si tú publikáciu našiel? Z tvojho príspevku vyplýva, že asi hej, ale v angličtine. Ak mám pravdu, mohol by si mi, prosím, ofotiť VI. kapitolu s tými maliarmi? Rád by som si ich dal aspoň do grafu, nech vidím, či sa to na prvý krát niečomu podobá alebo nie.
none
12
01.01.2013, 15:31
1. sympatické od E. Páleša, že takto odpovedal
👍: J.Tull
none
13

12. Krištof 01.01.2013, 15:31

1. sympatické od E. Páleša, že takto odpovedal

01.01.2013, 15:39
Tiež si toho vážim.
👍: Krištof
none
14
01.01.2013, 16:57
luke85; ... ako to, že som ju ja našiel ...? Veď v "1" je na ňu odkaz ...
Tu je doplnenie strany 349
Berlinghiero Berlinghieri /1228 - / a jeho synovia Barone, Bonaventúra a Marco
uvádza Tadea Gaddiho, ale jeho otca Gaddo Gaddiho /1239 -. 312/, ani syna Agnola už nie
Pietro Cavallino /1259 -1330/
Jacopo del Casentino /1297 - 1358/
uvádza Orcagna /Andrea di Cione di Arcangelo/, ale jeho bratov Jacopa a Narda di Cione už nie
Niccolo di Pietro Gerini /1340-1414/
Francesco Traini /aktívni 1321 - 1365/
Giovanni da Milano (Giovanni di Jacopo di Guido da Caversaccio) /aktívny 1346 - 1369/
Altichiero da Verona /1330 -1390/
Michelin Molinari da Besozzo /1370 -1455/
Giacomo Jaquerio /1375 - 1453/
Lorenzo Monaco /1370 - 1425/
Andrea /z Florencie/ di Bonaiuto /aktívni 1346-1379/
Gentile da Fabriano /1370 - 1427/
uvádza Lorenzetti, lenže oni boli dvaja a to rovnako významní Ambrogio a Pietro
Sassetta /Stefano di Giovanni di Console/ /1392-1451)
Pisanello /1395 - 1455/

Nech je ako chce, nech Kroeber mnohých zo známych maliarov vynecháva a nech si pridáva hviezdičky ako chce, z uvedených údajov nie je možné určiť nejaké vrcholy výskytu maliarov v obdobiach "panovania" Gabriela a už vôbec nie celosvetové, pretože, ako som už písal, zo starších období sú "menné" údaje mizivé, priam nulové. Jediné, čo sa dá ako tak "menami" /lepšie je to s dielami, ktoré však akosi nepasujú do jeho období .../ dokladovať je, že v období 1525 až 1879, je ich výskyt značný. Ani zďaleka však nezačína rásť v roku 1525 a už vôbec nie klesať rokom 1879. K tomu nepotrebujem žiadne veľké znalosti ohľadne štatistiky ...
none
15

14. J.Tull 01.01.2013, 16:57

luke85; ... ako to, že som ju ja našiel ...? Veď v "1" je na ňu odkaz ...
Tu je doplnenie strany 349
Berlinghiero Berlinghieri /1228 - / a jeho synovia Barone, Bonaventúra a Marco
uvádza Tadea Gaddiho, ale jeho otca Gaddo Gaddiho /1239 -. 312/, ani syna Agnola už nie
Pietro Cavallino /1259 -1330/
Jacopo del Casentino /1297 - 1358/
uvádza Orcagna /Andrea di Cione di Arcangelo/, ale jeho bratov Jacopa a Narda di Cione už nie
Niccolo di Pietro Gerini /1340-1414/ ...

01.01.2013, 17:37
Ja vidím len po stranu 315. Ty vidíš aj strany za tým? Ako sa ti to podarilo?
none
16

15. 01.01.2013, 17:37

Ja vidím len po stranu 315. Ty vidíš aj strany za tým? Ako sa ti to podarilo?

01.01.2013, 17:57
luke85; ... tak tomu nerozumiem. Klikol som na Tvoj odkaz a potom "zroloval" na "CONTENTS" klikol na modré VI. Painting ...
none
17

16. J.Tull 01.01.2013, 17:57

luke85; ... tak tomu nerozumiem. Klikol som na Tvoj odkaz a potom "zroloval" na "CONTENTS" klikol na modré VI. Painting ...

01.01.2013, 21:21
Ja mám odkaz painting čierny - nie je to odkaz. Iba to predtým je odkaz.
none
18
01.01.2013, 21:35
Aby si si nemyslel, že sa vyhováram, tu je screenshot: odkaz Eventuálne mi pošli svoj, nech ti verím, že naozaj vidíš celú knihu, resp. časť Painting.
none
19
02.01.2013, 09:15
luke85; odkaz - v=onepage&q&f=false
none
20

19. J.Tull 02.01.2013, 09:15

luke85; http://books.google.sk/books?id=vMg1Nef6s4YC&printsec=frontcover&hl=sk - v=onepage&q&f=false

02.01.2013, 11:18
Ja to vidím, ale nemám tam prístup k časti painting, posielal som aj screenshot, kde som to vyznačil rámčekom.
none
21

20. 02.01.2013, 11:18

Ja to vidím, ale nemám tam prístup k časti painting, posielal som aj screenshot, kde som to vyznačil rámčekom.

02.01.2013, 11:31
Nechápem, mám to aj na pôvodnom od E.P., Luke čo ti nejde? Len to mám nejak pošupnuté v číslovaní, ale prečítať môžem všetko mám dojem...
none
22

20. 02.01.2013, 11:18

Ja to vidím, ale nemám tam prístup k časti painting, posielal som aj screenshot, kde som to vyznačil rámčekom.

02.01.2013, 11:38
none
23

22. Nadja 02.01.2013, 11:38

http://www.freeimagehosting.net/nzggu

02.01.2013, 12:41
Tak ja to mám z neznámeho dôvodu zablokované. Ty to máš sprístupnené. :(
none
24

23. 02.01.2013, 12:41

Tak ja to mám z neznámeho dôvodu zablokované. Ty to máš sprístupnené. :(

02.01.2013, 12:42
Skripty si si pozrel?
Tak ti tú kapitolu nejak skopírujem, len je to PDF
none
25

23. 02.01.2013, 12:41

Tak ja to mám z neznámeho dôvodu zablokované. Ty to máš sprístupnené. :(

02.01.2013, 13:28
Googlacke HTTP cookies si skúšal zmazať?
none
26

25. ruwolf 02.01.2013, 13:28

Googlacke HTTP cookies si skúšal zmazať?

02.01.2013, 18:09
Teda, prekvapivo som to skúsil otvoriť vo foxe, zmazal som cookies, a ono to funguje! Dík. Niekedy sa pozriem na tie dáta, momentálne robím šachovú koncovku: odkaz
none
27

26. 02.01.2013, 18:09

Teda, prekvapivo som to skúsil otvoriť vo foxe, zmazal som cookies, a ono to funguje! Dík. Niekedy sa pozriem na tie dáta, momentálne robím šachovú koncovku: http://www.diskusneforum.sk/tema/dalsi-projektik#post2

02.01.2013, 18:12
Zmazal som aj v chrome - tiež funguje. Majú to nejak vadné. Nevieš, prečo to predtým nefungovalo?
none
28

27. 02.01.2013, 18:12

Zmazal som aj v chrome - tiež funguje. Majú to nejak vadné. Nevieš, prečo to predtým nefungovalo?

02.01.2013, 18:36
Neviem, nejak som to neskúmal, ale čo som si tak prezeral 3-4 knižky trošku, tak Google akoby sledoval, či moc nepozeráš stránky, čo sú zdarma k nahliadnutiu a keď si zaznamená, že si už "moc pokukal", tak Ti to obmedzí - ale nemám to presne odsledované, to sa mi len tak z môjho pohľadu zdalo, len to len môj pocit zatiaľ...
none
29
02.01.2013, 18:39
luke85; ... som rád, že Ti to už funguje /ďakujem všetkým, ktorí boli v tomto nápomocní .../. Aj keď sa nedá zobraziť všetko, je jasné, že tam amerických maliarov nemá. Vedel by si mi vysvetliť prečo? Veď on je Američan. Dokonca som kdesi čítal, že ako antropológ sa venoval práve kultúram Severnej Ameriky. Ako to, že nespomína ani jedného amerického maliara? Čím to tak asi bude?
Zaujímalo by ma aj, prečo si Páleš vybral práve jeho publikáciu z roku 1944 na dokázanie "vĺn výskytu maliarov", keď je naporúdzi ďaleko viac fundovanejších /Kroeber bol antropológ, nie odborník na dejiny maliarstva .../ modernejších publikácií? ...
none
30

29. J.Tull 02.01.2013, 18:39

luke85; ... som rád, že Ti to už funguje /ďakujem všetkým, ktorí boli v tomto nápomocní .../. Aj keď sa nedá zobraziť všetko, je jasné, že tam amerických maliarov nemá. Vedel by si mi vysvetliť prečo? Veď on je Američan. Dokonca som kdesi čítal, že ako antropológ sa venoval práve kultúram Severnej Ameriky. Ako to, že nespomína ani jedného amerického maliara? Čím to tak asi bude?
Zaujímalo by ma aj, prečo si Páleš vybral práve jeho publikáciu z roku 1944 na dokázanie "vĺn výskytu ma...

02.01.2013, 19:31
Uznávam, že tvoje námietky sú prinajmenšom čiastočne oprávnené. Navrhujem tento postup: zostrojím graf z tých maliarov, ktorí sú k dispozícií, a porovnáme to s rytmom Gabriela. Potom ma môžeš odkázať na publikácie, ktoré spomínaš ty, a urobíme ďalší graf. Sám som zvedavý, ako to vyjde. Ale hovorím, dám si s tým asi chvíľu na čas, však to nesúri, či áno?
👍: J.Tull
none
31

30. 02.01.2013, 19:31

Uznávam, že tvoje námietky sú prinajmenšom čiastočne oprávnené. Navrhujem tento postup: zostrojím graf z tých maliarov, ktorí sú k dispozícií, a porovnáme to s rytmom Gabriela. Potom ma môžeš odkázať na publikácie, ktoré spomínaš ty, a urobíme ďalší graf. Sám som zvedavý, ako to vyjde. Ale hovorím, dám si s tým asi chvíľu na čas, však to nesúri, či áno?

02.01.2013, 20:57
No ak by ste potrebovali, tak sa hlásim s pomocou, encyklopedie mám nejaké, hádam aj na internete niečo je, môžeme postupne dopĺňať, ak vytvoríte samostatnú tému. Dôležité je, aby bol zoznam čo najkompletnejší, ale ako chcete hodnotiť dielo umelcov to neviem... ?
none
32
02.01.2013, 21:20
none
33

32. Nadja 02.01.2013, 21:20

http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_painters_by_name

02.01.2013, 21:44
To je naprosto perfektný prehľad. Zostavím z neho aj ďalší graf.
👍: Nadja
none
34

33. 02.01.2013, 21:44

To je naprosto perfektný prehľad. Zostavím z neho aj ďalší graf.

02.01.2013, 21:58
Nie je perfektný, ale ako základ poslúži dobre 🙂))
(nenašla som tam Mudrocha, viacerých maliarov, treba doplniť 🙂
none
35

34. Nadja 02.01.2013, 21:58

Nie je perfektný, ale ako základ poslúži dobre 🙂))
(nenašla som tam Mudrocha, viacerých maliarov, treba doplniť 🙂

02.01.2013, 22:06
Tak tam sa dá určite doplňovať do nekonečna.
none
36
03.01.2013, 15:57
Luke85; ... Ty dokážeš prečítať zo spomínanej stránky všetko? Ja len to, čo mám vyznačené modrým ... Napriek tomu, vychádzajúc z toho „mála“, čo som si pozrel, si myslím, že ak budeš robiť graf z týchto údajov, zistíš len, že počet maliarov bol v Európe v období 1525 - 1879 veľký, mnohonásobne prevyšujúci počet v iných obdobiach ako i počet maliarov kdekoľvek inde na svete v hociktorom období. V podstate to priznáva i Páleš:
„Pritom keď som chcel zostaviť krivku "svetových" maliarov a ... v Indii uviedol len zopár mien, v Čine a Japonsku desiatky, a na Západe nepomerne viac“ /ešte dodávam - a to India, Čína, Japonsko, Západ, ani zďaleka nie sú celý svet .../
Ako som už písal, štatistické metódy sú pre mňa španielskou dedinou ...
„znormovať všetky civilizácie na jednu úroveň“
znamená, na základe počtu maliarov v Európe určovať počet maliarov celosvetovo, lebo „indická, čínska, európska maľba sú rovnako významné“?
Nebolo by objektívnejšie, keby sa časovo zoradili počty maliarov v jednotlivých častiach sveta, v jednotlivých kultúrach, vyrobili grafy a porovnali?
Nemám zoznamy maliarov. Mám knihy o umení, „nejaké galérie“, ako i pár „konkrétnych maliarov“, najmä však publikácie o dejinách, nielen umenia /mal som i „Dejiny maliarstva“ .../ ale nejde v nich o „zoznamy“, aj keď samozrejme je možné zozbierať údaje a na ich základe také urobiť. Jednoduchšie je použiť google a prípadne skontrolovať ...
Keď som už spomínal Ameriku. Čo myslíš koľkých maliarov mali indiáni Severnej Ameriky, či už prérijní, alebo puebloví? Som presvedčený o tom, že žiadne vlny ani len čerenie, niveau stable, hladina ustálená, respektíve žiadna. Až koncom posledného Gabrielovho obdobia sa to pomaly začína dvíhať a kulminuje po ňom. A ak zoberieme celkový počet maliarov Severnej Ameriky /od tohto konca/, nielen indiánov, prevýši, podľa mňa, v priemere i počet maliarov Európy z obdobia 1525 - 1879.
Môžeme vyrobiť aj graf slovenských maliarov od čias Samovej ríše. Predpokladám, že sa nebude veľmi líši od toho amerického ... a podobné to bude i v iných častiach sveta či už v Južnej Amerike, v Austrálii, Afrike, Ázie ... Ak existuje nejaký archanjel, ktorý ma vplyv na celosvetový výskyt maliarov /menný duplovane/, potom najsilnejšie pôsobil v „modernej“ dobe /včítane Európy/ a v tých predošlých len podriemkaval, spinkal ...
none
37

36. J.Tull 03.01.2013, 15:57

Luke85; ... Ty dokážeš prečítať zo spomínanej stránky všetko? Ja len to, čo mám vyznačené modrým ... Napriek tomu, vychádzajúc z toho „mála“, čo som si pozrel, si myslím, že ak budeš robiť graf z týchto údajov, zistíš len, že počet maliarov bol v Európe v období 1525 - 1879 veľký, mnohonásobne prevyšujúci počet v iných obdobiach ako i počet maliarov kdekoľvek inde na svete v hociktorom období. V podstate to priznáva i Páleš:
„Pritom keď som chcel zostaviť krivku "svetových" maliarov a .....

03.01.2013, 16:49
> "Nebolo by objektívnejšie, keby sa časovo zoradili počty maliarov v jednotlivých častiach sveta, v jednotlivých kultúrach, vyrobili grafy a porovnali?"

Môžme skúsiť.

> "Ak existuje nejaký archanjel, ktorý ma vplyv na celosvetový výskyt maliarov /menný duplovane/, potom najsilnejšie pôsobil v „modernej“ dobe /včítane Európy/ a v tých predošlých len podriemkaval, spinkal ..."

Ale musíš chápať, že aj počet ľudí na zemi značne vzrástol, a teda maliarov bude do prítomnosti úmerne viac, nehovoriac, že o nich máme v novoveku lepšie zdroje... historici moc maliarov nevedú. Proste tak - podľa mňa tá krivka bude stúpať až do prítomnosti, keď nastane vrchol. Ako prvých spracujem maliarov z wikipédie, na ktorých odkázala Nadja, z dôvodu, že tam sa najľahšie spracujú dáta - mám ich už v texte, stačí len skopírovať, nemusím nič prepisovať.
👍: J.Tull
none
38

37. 03.01.2013, 16:49

> "Nebolo by objektívnejšie, keby sa časovo zoradili počty maliarov v jednotlivých častiach sveta, v jednotlivých kultúrach, vyrobili grafy a porovnali?"

Môžme skúsiť.

> "Ak existuje nejaký archanjel, ktorý ma vplyv na celosvetový výskyt maliarov /menný duplovane/, potom najsilnejšie pôsobil v „modernej“ dobe /včítane Európy/ a v tých predošlých len podriemkaval, spinkal ..."

Ale musíš chápať, že aj počet ľudí na zemi značne vzrástol, a teda maliarov bude do prítomnost...

03.01.2013, 17:32
Ljuk + Tullko, možno by stálo za uváženie, či by namiesto viacerých grafov uvádzajúcich pôsobenie maliarov z jednotlivých zemí nebolo lepšie urobiť graf dátumov vzniku jednotlivých diel, takto by ste podchytili aj "plodnosť" jednotlivých maliarov...
none
39

38. Nadja 03.01.2013, 17:32

Ljuk + Tullko, možno by stálo za uváženie, či by namiesto viacerých grafov uvádzajúcich pôsobenie maliarov z jednotlivých zemí nebolo lepšie urobiť graf dátumov vzniku jednotlivých diel, takto by ste podchytili aj "plodnosť" jednotlivých maliarov...

03.01.2013, 18:09
Ale to by bolo časovo oveľa náročnejšie - zbierať dáta o dielach je predsalen na dlhšie než len o maliaroch. Treba zvážiť aj pracnosť, aby sme našli nejaký primeraný kompromis.
👍: J.Tull
none
40

37. 03.01.2013, 16:49

> "Nebolo by objektívnejšie, keby sa časovo zoradili počty maliarov v jednotlivých častiach sveta, v jednotlivých kultúrach, vyrobili grafy a porovnali?"

Môžme skúsiť.

> "Ak existuje nejaký archanjel, ktorý ma vplyv na celosvetový výskyt maliarov /menný duplovane/, potom najsilnejšie pôsobil v „modernej“ dobe /včítane Európy/ a v tých predošlých len podriemkaval, spinkal ..."

Ale musíš chápať, že aj počet ľudí na zemi značne vzrástol, a teda maliarov bude do prítomnost...

04.01.2013, 15:55
Luke85; ... Súhlasím, až na to, že maliarov je, z mnohých rôznych dôvodov, a nie úmerne, ale neúmerne, viac /napr. americkí indiáni začali mať svojich maliarov až keď už boli parádne zdecimovaní, tu je ich zoznam odkaz - Painters /, aj pre tie príčiny, ktoré si uviedol. Pomaly prídeš i na to, že vedecky dokazovať „výskyt maliarov“ /hocikoho, ale ostaňme zatiaľ pri maliaroch/ naprieč históriou, menným zoznamom je, veľmi jemne povedané, vrtením ... Až skončíš s grafom a uvidíme k akým záverom Ťa privedie, napíšem o tom viac ...
none
41
04.01.2013, 15:56
Nadja; Súhlasím s Luke85 a okrem toho kvantita ešte neznamená kvalitu. Na druhej strane, zo staršieho obdobia, v podstate nič iné, ako „diela“ nemáme. Vieme o „maľbách“, ale o ich autoroch už nie ... „status“ maliara sa líši historicky i civilizačne. Inak je vnímané, umenie všeobecne, napr. v Japonsku a inak v Európe ...
Som rád Tvojej účasti v tejto /samozrejme nielen .../ diskusii ...
none
42
16.01.2013, 22:11
luke + tullko, videli, čítali ste toto?

odkaz

na str. 32 - 34 sú aj grafy "krivka tvorivosti vo svetovej filozofii.
none
43

42. Nadja 16.01.2013, 22:11

luke + tullko, videli, čítali ste toto?

http://www.sophia.sk/sites/default/files/Blecha_Pales_komplet.pdf

na str. 32 - 34 sú aj grafy "krivka tvorivosti vo svetovej filozofii.

16.01.2013, 22:17
Je to tak.
none
44

42. Nadja 16.01.2013, 22:11

luke + tullko, videli, čítali ste toto?

http://www.sophia.sk/sites/default/files/Blecha_Pales_komplet.pdf

na str. 32 - 34 sú aj grafy "krivka tvorivosti vo svetovej filozofii.

16.01.2013, 22:17
Som rád, že si si našla čas na preštudovanie niečoho od Páleša. Díky.
👍: Nadja
none

najnovšie príspevky :

prevádzkuje diskusneforum.sk kontaktuj správcu diskusného fóra vytvoril dzI/O 2023 - 2024 veľkosť : 193 707 B vygenerované za : 0.148 s unikátne zobrazenia tém : 36 198 unikátne zobrazenia blogov : 538 táto stránka musí používať koláčiky, aby mohla fungovať...

možnosti

hlavná stránka nastavenia blogy todo

online účastníci :

hľadanie :

blog dňa :

odkaz Je to ako spoznať naplno svoj potenciál a využiť ho 😉 Je to ako ísť na 100% svojej kapacity, ktorú ako ČLOVEK si schopný mať 😉 Je to ako by si sa zobudil do nového nádherného sveta ...

citát dňa :

Kľud je najlepší spôsob prevencie proti chorobe.