Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  náboženstvo  téma
kategórie:  

Čo hovorí Biblia o kresťanovi, ktorý slúži v armáde? Odpoved

68
reakcií
435
prečítaní
Tému 11. januára 2018, 23:24 založil teóma.

podobné témy:1.
označiť príspevok

teóma muž
   11. 1. 2018, 23:24 avatar
Biblia obsahuje mnoho informácii o službe v armáde. Aj keď väčšina takýchto veršov hovorí o armáde iba analogicky, niekoľko veršov sa zaoberá touto otázkou priamo. Biblia priamo nehovorí, či je vhodné alebo nie, aby niekto slúžil v armáde. No zároveň by kresťania mali byť uistení v tom, že byť vojakom je vysoko rešpektované skrze celé Písmo a tak isto by mali vedieť, že takáto služba je v súlade s biblickým svetonázorom.

Prvý príklad vojenskej služby môžeme nájsť v Starom zákone (Genesis 14), keď bol Kedorláómerom, kráľom Élámu a jeho spojencami unesený Abrahámov synovec Lót. Abrahám zhromaždil 318 vycvičených mužov zo svojej domácnosti a porazil ich. Tu vidíme ozbrojené sily zapojené do vznešenej úlohy – záchrana a ochrana nevinného.

Až neskôr v histórii si Izraelský národ vybudoval pevnú armádu. Skutočnosť toho, že Boh bol ich Božským Bojovníkom a že ochráni svoj ľud bez ohľadu na to, ako vojensky slabí sú, mohlo byť dôvodom, prečo Izraelu tak dlho trvalo si vybudovať pevnú armádu. Vývoj pravidelnej, stálej armády nastal až potom, čo sa vyvinul silný a centralizovaný systém politiky, čo sa stalo za vlády Saula, Dávida a Šalamúna. Saul bol prvým, kto vytvoril stálu armádu (1 Samuel 13:2; 24:2; 26:2).

V čom začal Saul Dávid pokračoval. Zväčšil armádu, priniesol najaté oddiely z iných krajín, ktoré boli verné iba jemu (2 Samuel 15:19-22) a predal priame vedenie svojej armády do rúk vrchného veliteľa Jóába. Za vlády Dávida sa Izrael tak isto stal oveľa agresívnejším v útočnej vojenskej politike, podmaňoval si susedné krajiny ako Ammón (2 Samuel 11:1; 1 Kronická 20:1-3). Dávid založil systém rotujúcich oddielov s dvanástimi skupinami po 24 000 mužov, ktorí slúžili jeden mesiac v roku (1 Kronická 27). Aj napriek tomu, že Šalamúnova vláda bola pokojná, Šalamún pokračoval vo zväčšovaní armády, pridal vozy a jazdcov (1 Králi 10:26). Stála armáda pokračovala (aj keď rozdelená spolu s kráľovstvom po Šalamúnovej smrti) až do roku 586 pred Kristom, keď Izrael (Júda) prestal existovať, ako politická jednotka.

V Novom zákone sa Ježiš divil tomu, keď ho oslovil Rímsky stotník (veliteľ, ktorý mal na starosti sto vojakov). Stotníkova odpoveď Ježišovi naznačovala, že jasne rozumel autorite a tak isto poukazuje na jeho vieru v Ježiša (Matúš 8:5-13). Ježiš neodsúdil jeho prácu. Mnoho stotníkom v Novom zákone je chválených ako kresťania, tí čo sa boja Boha a muži dobrého charakteru (Matúš 8:5; 27:54; Marek 15:39-45; Lukáš 7:2; 23:47; Skutky 10:1; 21:32; 28:16).

Miesta a tituly sa možno zmenili, no naše ozbrojené sily by mali byť tak isto vážené, ako boli stotníci v Biblii. Postavenie vojaka bolo vysoko vážené. Napríklad Pavol opisuje Epafrodita ako „spolubojovníka“ (Filipským 2:25). Biblia tak isto používa vojenské termíny na to, aby popísala, že máme byť silný v Pánovi tým, že na seba vezmeme celú Božiu výzbroj (Efezským 6:10-20), vrátane vojenských nástrojov – prilbu, pancier a meč.

Áno, Biblia sa dotýka vojenskej služby priamo i nepriamo. Kresťanskí muži a ženy, ktorí slúžia svojim krajinám s charakterom, vznešenosťou a s poctou si môžu byť istý, že občianska povinnosť, ktorú vykonávajú je našim zvrchovaným Bohom dovolená a uznávaná. Tí, ktorí s poctou slúžia v armáde sú hodní našej úcty a vďačnosti.

www.gotquestions.org Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


2.
označiť príspevok

Shagara muž
   11. 1. 2018, 23:49 avatar
1,....BOHAPUSTÁ LOŽ........Citujem výrok E.W.Barnesa :/The Rise of Christianity/........"Poctivé skúmanie všetkých dostupných informácií,ukazuje ,že sa až do doby Marka Aurelia/121-18P.n.l/ žiadny kresťan nestal vojakom,a žiadny vojak nezostal vo vojenskej službe,keď sa stal kresťanom".

Zdôrazňujem to slovné spojenie:......"poctivé skúmanie"a tiež vyjadrenie:......."všetkých dostupných prameňov". Môžem uvieť desiatky titulov renomovaných historikov,ktorí tvrdia to isté./Gibbon,Johnson,Platt,Drummond,Cadoux,Ferrero,Barbagallo,West...atď/ Títo všetci vychádzajú zo všetkých dostupných ,historických prameňov a samozrejme i z Písma. Ak niekto tvrdí opak,ignoruje historické a biblické fakty. A to ,že sa to zmenilo,je dôsledok učenia Augustína. Ale i daľších "ľudských učiteľov". Už samotná nadčasová zásada lásky/hlásaná Kristom/,nenásilia,odpúšťania,prenechávania pomsty Bohu,...atď., .....vylučuje vojnu z kresťanského života. Namieste je preto otázka: Prečo potom toľko vojen,ukrutností,násilia/častokrát i v mene Božom/ sa dialo v "kresťanskej" histórií?

Samozrejme,...že vy tak musíte hovoriť,...lebo keby ste pripustili opak,tak by sa potom ľudia pýtali: ..."Ale prečo ste potom bojovali"?

A povedz,....ako Boh konal,keď sa "kresťania" na jednej strane modlili o pomoc a požehnanie,....a to isté robili aj "kresťania" z druhej strany?
Koho vypočul?  
Uvedomuješ si tie rozpory?

Kresťan stále zvádza "duchovný boj", a jedinú zbraň ktorú smie používať je "meč ducha"....Biblia. Nehovorí Písmo,že .... naše zbrane.......„nie sú telesné, ale mocné od Boha na borenie silných opevnení“, čiže hlboko vžitých, ale nesprávnych náboženských predstáv." (2. Kor. 10:4)
Súhlasí milky945


3.
označiť príspevok

Shagara muž
   11. 1. 2018, 23:49 avatar
1,.....A ako ty chápeš slová Krista: ........."Kto mečom bojuje,mečom zahynie"?
A mám za to,že obrana Božieho syna bola tá najušlactilejšia obrana,"vojna",.....cez to všetko to Kristus odmietol a vyriekol dané slová.......!!!!!
Súhlasí milky945


5.
označiť príspevok

gabriel pb
   12. 1. 2018, 00:04 avatar
chápem to takto, v druhej svetovej vojne zomierali ľudia, čiže víťaz druhej svetovej vojny bol ten, kto nezabil syna človeka, poriadok vo svete musí byť, skôr či neskôr, vieš čo je najpodivnejšie, že ľudia zarobia tisíce a nevedia urobiť 50 eurový nákup, pýtam sa prečo mám jesť sladký kečup keď som hladný a preto vravím nemám rodinu, naša rodina je v nebi, lebo ak ľudia nevedia logicky uvažovať a teda mám peniaze a chladnička je prázdna pán Boh vám pomáhaj a nech umieranie pokračuje, v mene otca syna a ducha svätého nech Vás život alebo smrť naučí,, pýcha ľudstva


7.
označiť príspevok

Shagara muž
   12. 1. 2018, 00:09 avatar
5,....údil som klobáse, keby som vedel ti pomôcť,...tak to urobím,...aby si nemusel piť ten "sladký kečup". Ale neviem to zrealizovať,....a neviem či máš ani skutočnú núdzu?  


4.
označiť príspevok

milky945 muž
   11. 1. 2018, 23:59 avatar
Teóma, záver článku tvrdí niečo v zmysle, že vojenská služba je našim zvrchovaným Bohom dovolená a uznávaná. Toto tvrdenie (sotva) platí pre Izraelitov pod starou zmluvou. Prečo myslíš, že by to malo platiť aj teraz v novej zmluve? Ide to dohromady s Ef 6:10-20, kde sa opisuje duchovný boj, nie fyzický boj?


8.
označiť príspevok

teóma muž
   12. 1. 2018, 00:15 avatar
Ja som v tejto otazke otvoreny. Ako Shagara spominal Boha treba posluchat viac ako ludi. Ale aj krestan sa ma podvolit svojmu vladcovi, lebo ten je Bozi sluzobnik. Dostal tu moc od Boha,moc byt vladcom. A mame sa mu podriadit. A tada sa pytajme. Ateda tu sa pytajme.ak by bol ohrozeny vladca vpadom cudzich vojsk, treba ho ochranovat? Ano. Teda nie je nic zle aby bol aj krestan vojakom. Ked sa jedna ochrany svojho vladcu. Ale zas na druhej strane treba dbat na to ze Boha treba viac posluchaf ako ludi. A ak by vladca isiel napadnut nejaku inu krajinu, vtedy ho pocuvat nebudem a radsej sa necham zavriet.

A taktiez nechapem preco by nemohol byt krestan policajt.

Rim 13,4 Veď ona je Božou služobníčkou pre tvoje dobro. Ale ak robíš zle, potom sa boj, lebo nie nadarmo nosí meč; je Božou služobníčkou, vykonávateľkou hnevu na tom, kto robí zle.


11.
označiť príspevok

milky945 muž
   12. 1. 2018, 00:36 avatar
Teóma 8, Keby bol napadnutý môj život, bránil by som ho? Toto je zdanlivo ľahká otázka a mal by som bez zaváhanie povedať áno. Lenže keď bol v ohrození života Pavol, Peter a ďalší apoštoli, bránili svoj život? Keď bol v ohrození Ježiš, bránil svoj život? Oni svoj život bránili aj nebránili, najskôr bránili, potom nie. Poznali božiu vôľu, kedy majú brániť a kedy nie, kedy nastal ich čas. Čo si podobné by malo platiť vo vzťahu k vládcovi ( štát / panovník / kráľ ), ktorý si uviedol vyššie v 8. … čiže vec / otázka obrany asi tiež nie je jednoznačná, že určite áno alebo určite nie.
Súhlasí Shagara


13.
označiť príspevok

Shagara muž
   12. 1. 2018, 00:58 avatar
11,....patričná obrana, opäť v zmysle zásad Písma môže byť vhodná a správna. Ale to presnejšie opisuje Písmo!
Jedno je isté,....kresťan nikdy nemôže bojovať vo vojne ,ktorú vedie tá ,ktorá krajina!

Dôkazy ,že tomu je tak sú nespochybni teľné,....a to čo tvrdia oponenti je len nechutný,odporný alibizmus,....lebo si už ruky pošpinili krvou a budú za to niesť zodpovednosť!


15.
označiť príspevok

teóma muž
   12. 1. 2018, 01:04 avatar
Co znamena podla teba patricna obrana?
Ked niekto bu na moju rodinu nabehol so samopalom pocas vojny ako by som ich mak branit! Prizerat sa?


20.
označiť príspevok

gabriel pb
   12. 1. 2018, 01:48 avatar
záleží od toho prečo niekto na teba nebehol samopaľom, vy nepoznáte základné pravidlá života, ak si príliš bohatý tak si musíš bohatstvo chrániť, to znamená že pri chránení bohatstva môžeš prísť o život, ak nechápeš že bohatstvo zväzuje a život skracuje tak nepochopíš prečo niekto ohrozuje tvoju rodinu samopaľom, ak samozrejme nie si právnička alebo sudkyňa, možno ťa tak vychovali že byť bohatým je normálne, lenže po určitom veku výchova sa stáva nepodstatná, pozri na seba, ak vidíš narcis, tak veď že mnoho ľudí trpí aby si ním zostala a tomu sa hovorí nerovnováha života a vždy ten čo spôsobuje nerovnováhu musí utekať pred smrťou, pozri sa na život psa, pes pochopí prečo sa stal psom a je majster v tom ako prežiť a neubližovať síce má pud lovca, lenže vie žiť v rovnováhe s človekom a inými zvieratami, to znamená, že zviera po smrti pochopí skôr to, akým zlým spôsobom žilo


14.
označiť príspevok

teóma muž
   12. 1. 2018, 00:59 avatar
Rim 13,4 Veď ona je Božou služobníčkou pre tvoje dobro. Ale ak robíš zle, potom sa boj, lebo nie nadarmo nosí meč; je Božou služobníčkou, vykonávateľkou hnevu na tom, kto robí zle.
Vies si predstavit ako by to tu bolo, keby sme nemali armadu a policiu? Boli by sme ako na divokom zapade.

Jezis nebranil svoj zivot, lebo to bola Bozia vola. Ako by sa naplnilo pismo keby sa jezis branil? Apostoli sa nebranili,lebo bola Bozia vola aby zomreli ako mucenici.


16.
označiť príspevok

Shagara muž
   12. 1. 2018, 01:21 avatar
14,....to vie aj Boh,...aj ja! Boh vedel,že hriech je tak silný,že väčšina bude v súlade so svetom,...a tak aj preto bolo napísané to,čo cituješ! A toho sa JS držia:
Ale je samozrejme,....že ak nám vládcovia zakážu svedčiť o Bohu a pravde neposlúchneme! Tak ako apoštoli ,aj keď boli za to zatvorení a zbití. A keď boli oslobodení,a bolo im to zakázané opäť,....aj tak svedčili o Kristovi! Pretože sa riadili onou zásadou: "Ako vládcu poslúchame viac Boha ako ľudí"!
A s tými apoštolmi si to prehnal,....to nebola "Božia vôla", ale satanova ,ktorý spôsobil ,že boli zabitý,prenasledovaní,....ale nie všetci!
A prečo ,aj keď som ti citoval odborníkov,...ktorí skúmali prvotných kresťanov a ich postoj k vojne,....že stále tvrdíš svoje?
Prečítaj si Augustína a jeho dielo "Boží štát" a pochopíš,kto stojí aj za touto praxou, zabíjať svojich bratov!?
Aj keď tu boli aj prv takí,čo to schvaľovali,...len on tomu dal posvätenie Bohom a Bibliou,.....tým ,že prekrútil ako obyčajne biblické pravdy!
V roku 417 n. l. teológ Augustín napísal: „Nemyslite si, že ten, kto slúži ako vojak a bojuje zbraňami, nemôže byť prijateľný Bohu... Iní za vás bojujú proti neviditeľným nepriateľom modlitbami, kým vy za nich bojujete proti viditeľným barbarom zbraňami.“ V 13. storočí Tomáš Akvinský vysvetlil, že „vojny sú dovolené a spravodlivé, ak je ich cieľom ochrániť chudobných i celý národ pred zradným nepriateľom“.
A to nie je Biblia!
"Stále milujte svojich nepriateľov a modlite sa za tých, ktorí vás prenasledujú; aby ste dokázali, že ste synmi svojho Otca, ktorý je v nebesiach,"...... Je rozumné myslieť si, že kresťan môže milovať svojich nepriateľov a modliť sa za nich a zároveň proti nim viesť vojnu?


18.
označiť príspevok

teóma muž
   12. 1. 2018, 01:36 avatar
Aj s tymi apostolmi to bola Bozia vola. Rovnako ako aj obetovanie Jezisa. A pismo sa naplnilo. Ja netvrdim ze viest vojnu je spravne. Prave naopak je to proti uceniu Jezisa. Lenze branit svoju rodinu a svoj stat pred vpadom inych vojsk je podla mna v poriadku. Ved ti co maju mec aby branili dobro, tak ti su Bozi sluzobnici. Napriklad aj policajti chrania dobro.


24.
označiť príspevok

milky945 muž
   12. 1. 2018, 09:17 avatar
teóma 14, apoštoli sa nebránili, lebo bola Bozia vola aby zomreli ako mucenici? To ako vážne?
Som myslel, že ich primárna úloha bola viesť zbor, písať listy cirkvi a šíriť evanjelium. A počas tejto činnosti sa určite neraz dostali do ohrozenia života zo strany židov, viď skutky apoštolské.

Ježiš sa tiež bránil. Keď povedal "ja som", chceli ho zabiť, ale vytratil sa v dave, lebo ešte neprišla jeho hodina. Potom je to síce trochu pritiahnuté za vlasy, keď ho pokúšal diabol, nech skočí z chrámu. Tam mu tiež išlo o život.


25.
označiť príspevok

teóma muž
   12. 1. 2018, 10:24 avatar
Ja k voze ty o koze.


26.
označiť príspevok

teóma muž
   12. 1. 2018, 10:35 avatar
Mt 26,42 Znova odišiel a modlil sa: "Otče môj, ak ma tento kalich nemôže minúť a musím ho piť, nech sa stane tvoja vôľa."

Ježiš mu povedal: "Daj svoj meč na jeho miesto! Lebo všetci, čo sa chytajú meča, mečom zahynú. 53 Alebo si myslíš, že by som nemohol poprosiť svojho Otca a on by mi hneď poslal viac ako dvanásť plukov anjelov? 54 Ale ako by sa potom splnilo Písmo, že to má byť takto?"

Jn 19,11 Ježiš odpovedal: "Nemal by si nado mnou nijakú moc, keby ti to nebolo dané zhora. Preto má väčší hriech ten, čo ma vydal tebe."

Takze cia vola bola obetovanie a ukrizovanie Krista. BOZIA ci satanova?Samozrejme ze Bozia.

Mt 23,34 Preto, hľa, ja k vám posielam prorokov, učiteľov múdrosti a zákonníkov. Vy niektorých z nich zabijete a ukrižujete, iných budete bičovať vo svojich synagógach a prenasledovať z mesta do mesta,

Cize uz bolo dopredu dane ze tak zomru. Alebo ck chces povedat? Satan ma moc zabranit Bozej voli,a keby bola jeho vola aby sa nic nestalo apostolom, tak on by ich napriek tomu zabil? To ako vazne?


61.
označiť príspevok

milky945 muž
   12. 1. 2018, 19:56 avatar
teóma 26, ok súhlasím až nato, že o tom nebola reč. Ja som písal o tom, že sa najskôr bránili, potom nie, pričom oboje bolo podľa Božej vôle. O čom si písal ty v 26 a prečo netuším.

shagara 27: dobrá otázka, ale netuším odpoveď.


66.
označiť príspevok

Shagara muž
   12. 1. 2018, 21:40 avatar
61,....alebo mohol z toho chrámového cimburia vidieť naozaj všetky kráľovstvá sveta? 


27.
označiť príspevok

Shagara muž
   12. 1. 2018, 14:35 avatar
24,.....a vieš ako sa dostal Ježiš z pustatiny na "chrámové cimburie"?
Donútil ho satan taký kus cesty šlapať,alebo ako to bolo?


12.
označiť príspevok

Shagara muž
   12. 1. 2018, 00:50 avatar
8,.....to tvrdí Písmo,....nie Shagara,....ja som to len citoval!
A ty vôbec nechápeš pointu toho celého! Božích ctiteľov v kresťanstve bolo vždy spoločenstvo jasne oddelené od sveta,teda aj od vládcu,...a ich počet nijako neovplyvnil skutočnosť, že ak bol nejaký vládca ohrozený,...že by ich účasť vo vojne nejak ohrozila jeho post!
Uvedom si,že Písmo o tom svetskom kresťanstve/bojujúcemu/ hovorí ako o "duchovne mŕtvom kresťanstve.tretine zeme",......a tak tých nerátaj ku kresťanstvu!
To sa vzťahuje len na kresťanov v 1 storočí/ktorých bolo málo/ a na dnešok. A osem miliónov svedkov,....nemá potenciál ovplyvniť atakovanie nejakého vládcu,krajiny! Pretože v každej krajine je relatívne málo JS!
A JS nielenže sa nechali zavrieť, ale boli aj za odmietnutie vojenskej služby popravení!
Prečítaj si autobiografické dielo Commandant of Auschwitz /Veliteľ Osvienčimu/ od Rudolfa Haása /Hooss-katolík/a pochopíš ako sa majú správať kresťania?
A aký mal on ako velitel tohto tábora názor na JS. Porovnával ich s ranými kresťanmi,ktorí išli na popravu za svoje presvedčenie. Postoj JS nalomil aj tvrdé srdcia mnohých SS. A to o niečom vypovedá!
Ale budem niečo len predsa citovať:....."Predstavujem si,že tak museli vypadať prví kresťanskí mučeníci,keď čakali v cirkuse ,až ich dravá zver roztrhá na kusy. Išli na smrť s tvárou úplne premenenou,oči pozdvihnuté k nebu a ruky zopnuté k modlitbe. Všetci, ktorí videli svedkov umierať, boli hlboko pohnutí a zapôsobilo to i na popravčiu čatu". Toľko z tejto knihy.


6.
označiť príspevok

Shagara muž
   12. 1. 2018, 00:07 avatar
4,....teraz nech uplatní to jeho "kritické myslenie"! Pretože ten záver z jeho stránky je rúhaním sa Bohu lásky, aj Kristovi, kniežaťu pokoja a pravde Božieho slova§
Asi si to predstavuje tak,....že on ako kresťan, by vo vojne jedným kútikom úst chválil knieža pokoja a druhým kútikom úst by kričal ."Do boja, zabite ich"!     
Aj takí sú "kresťania"! Je to smutné ,ale sú,....a ešte si tomu dajú visačku posvätenia Bohom: Citujem:....."Áno, Biblia sa dotýka vojenskej služby priamo i nepriamo. Kresťanskí muži a ženy, ktorí slúžia svojim krajinám s charakterom, vznešenosťou a s poctou si môžu byť istý, že občianska povinnosť, ktorú vykonávajú je našim zvrchovaným Bohom dovolená a uznávaná. Tí, ktorí s poctou slúžia v armáde sú hodní našej úcty a vďačnosti. "

Čo je to za odporné kresťanstvo,......????


33.
označiť príspevok

TvojOponent19
   12. 1. 2018, 14:48 avatar
Keby nebolo kresťanov, ktorí bojovali aj za tvoju slobodu, dnes by si si tu nevyskakoval. nanajvýš by si poletoval medzi komínmi koncentračného tábora.   


54.
označiť príspevok

Shagara muž
   12. 1. 2018, 15:51 avatar
33,....možno,.....ale aj tak stojím na starne pravdy,....a nie len vtedy ,keď mi to vyhovuje!
A nepodceňuj ochranu a moc Boha,ktorý si chráni svoj ľud!


9.
označiť príspevok

Shagara muž
   12. 1. 2018, 00:26 avatar
Michel Onfray...... sa zamýšľa nad tým, ako je možné, že tá istá náboženská kniha jedného človeka .....„podnecuje k zbožnosti“, kým druhého „k neľudskej krutosti“ . A vojny v dejinách ľudstva boli naozaj kruté. Hlavne tie svetové vojny!
Všimni si, čo o raných kresťanoch uvádza kniha On the Road to Civilization—A World History (Na ceste k civilizácii — dejiny sveta):........ „Kresťania odmietali účasť na určitých povinnostiach rímskych občanov. Kresťania... považovali účasť na vojenskej službe za porušenie svojej viery. Neprijali by politický úrad. Neuctievali by cézara.“

Evangelium vitae/evanjelium života/: O hodnote a nenarušiteľnosti ľudského života". Ján Pavol II/3.časť encykliky:"Ludský život patrí výlučne Bohu. Kto vzťahuje ruku na život človeka,istým spôsobom vzťahuje ruku proti samému Bohu".
A to platí aj na vojnu,....a to dvojnásobne!

Vieš Teóma ,čo znamená nebyť ......"časťou sveta"? Vedúce osobnosti cirkvi však nezostali neutrálne, ale vytvorili niečo, čo írsky spisovateľ Hubert Butler označuje pojmom ......„bojachtivé a politické cirkevníctvo“. „Spolitizované kresťanstvo,“ ......napísal, „je takmer vždy aj bojujúcim kresťanstvom, a keď sa štátnici a duchovní dohodnú, vždy sa to skončí tým, že za určité výhody dá cirkev požehnanie štátnemu vojsku.“
Ved odpovedz:"Komu žehná Boh,keď sa kresťania,kňazi,biskupi na oboch stranách barikády modlia o víťazstvo?" To ma vždy zaujímalo,.....mal Boh ťažkú dilemu?


10.
označiť príspevok

teóma muž
   12. 1. 2018, 00:32 avatar
Precitaj si moj prispevok c 8


17.
označiť príspevok

Shagara muž
   12. 1. 2018, 01:31 avatar
10,.....čítal som ho a reagoval naň. Žiadna vojna nie je spravodlivá,....ani tá obranná!
A uisťujem ťa,že bolo mnoho vojen útočných,.....a neviem ,že by "kresťania" povedali -nie!

Takýto kresťania aj preto prišli s obhajobou a tvrdením o "spravodlivej vojne",....čo je ale nezmysel.
Aj nemci mali na opaskoch -"Got mit uns"/Boh je s nami/, a všetci "kresťania" bojovali! A to uznáš ,že bola vojna nie obranná!
Citujem čo robili "kresťania":......"Skutečnost, že katolíci se poslušně řídili podle pokynů svých církevních vůdců, doložil profesor Heer. Napsal:......„Německých katolíků bylo přibližně 32 milionů — z toho 15,5 milionu bylo mužů — a jen sedm [jednotlivců] otevřeně odmítlo vojenskou službu. Šest z nich bylo Rakušanů.“
A skús aj tieto tituli o "bojových kresťanoch":

(Terror in the Mind of God—The Global Rise of Religious Violence [Teror v mysli Božej — globálny vzostup náboženského násilia])...,tiež: (Holy Hatred [Svätá nenávisť])


19.
označiť príspevok

teóma muž
   12. 1. 2018, 01:45 avatar
Žiadna vojna nie je spravodlivá,....ani tá obranná!

Tak ale co vojna Izraela v starom zakone. Ti stale bojovali. A dokonca aj utocili. Teda ak ziadna vojna nieje spravodliva, Boh bojoval nespravodlivo? A ak teda Izraeliti bojovali ci uz ked sa branili, alebk utocili, tak to bola nespravodlivost?
Samozrejme ze nie bola to Bozia vola.

Samozrejme utocna vojna uz v dnesnej dobe nie je spravodliva, ale branit sa je nespravodlive? O com ti pises? Teda aj ti co maju v ruke mec a obhajuju dobro, ti ktori su Bozi sluzobnici su nespravodlivi?


21.
označiť príspevok

teóma muž
   12. 1. 2018, 01:53 avatar
Ježiš mu povedal: "Daj svoj meč na jeho miesto! Lebo všetci, čo sa chytajú meča, mečom zahynú. 53 Alebo si myslíš, že by som nemohol poprosiť svojho Otca a on by mi hneď poslal viac ako dvanásť plukov anjelov? 54 Ale ako by sa potom splnilo Písmo, že to má byť takto?"

Jezis to tak chcel aby sa splnilo pismo. Jezis ho nekarhal ho pretoze vytasil mec na obranu Jezisa.


22.
označiť príspevok

gabriel pb
   12. 1. 2018, 01:59 avatar
pravidlá nefungujú tak, že skrz ne budeš vládnuť preto kresťanstvo dáva do popredia to, že kto zomrie za svojich bratov je najväčší kresťan lebo prijal bolesť a utrpenie


29.
označiť príspevok

Shagara muž
   12. 1. 2018, 14:42 avatar
21,.....možno že by sme ti uverili ,ak by Ježiš povedal len túto jednu vetu!
Ale zásada lásky nikdy neumožňuje kresťanovi zabiť človeka! Jeho svedomie by sa vzbúrilo a nakoniec by takýto človek skončil v blázinci!
Ale u formálnych kresťanov je to ale možné,......ich svedomie im dovolí hocičo!
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Katolícky historik E. I. Watkin píše: „Hoci je také priznanie bolestné, nemôžeme v záujme falošného ospravedlnenia alebo nečestnej lojálnosti popierať či ignorovať historickú skutočnosť, že biskupi dôsledne podporovali všetky vojny, ktoré viedla vláda ich krajiny. V skutočnosti neviem ani o jedinom prípade, že by niektorá národná hierarchia odsudzovala dajakú vojnu ako nespravodlivú... Nech bola oficiálna teória akákoľvek, katolícki biskupi sa vo vojne riadili zásadou: ,Moja krajina je vždy v práve.‘“ — Morals and Missiles (Morálka a strely), Londýn 1959, vydal Charles S. Thompson, s. 57, 58.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
„Kresťanskí pisatelia žijúci pred Konštantínom [rímsky cisár, 306 – 337 n. l.] jednohlasne odsudzovali vojnové zabíjanie,“ píše sa v diele Encyclopedia of Religion and War.
Zmena postoja nastala v období, keď sa rozmohlo odpadlíctvo v 4 storočí!


55.
označiť príspevok

Shagara muž
   12. 1. 2018, 15:54 avatar
21,....prečo potom prvotní kresťania nebojovali a neboli v štátnej správe? Žeby pár desaťročí po smrti Krista nevedeli ako majú konať? Ak oni odmietali vojnu ,akúkoľvek? A túto skutočnosť nezmeníš,...to je historický a biblický fakt!


23.
označiť príspevok

-era- muž
   12. 1. 2018, 08:58 avatar
19. Takže najdôležitejšie je vedomie cieľa, zmyslu. Prostriedky sa volia podľa tohto zmyslu.
Prečo biele krvinky neustále bojujú proti vírusom a baktériám? Kvôli životu človeka. Tak je potrebné bojovať i vo vonkajšom svete. Kvôli životu ľudstva. Samozrejme, s príchodom Krista sa aj v tejto rovine mnohé obrátilo... aj keď to zatiaľ väčšina ľudstva neprijala... najmä, myslím, kvôli "rímskemu duchu", ktorý uchopil kresťanstvo v 4.storočí.
Súhlasí Shagara


28.
označiť príspevok

Shagara muž
   12. 1. 2018, 14:36 avatar
23,....inak povedané,....keď sa kresťanstvo skazilo a stalo sa súčasťou satanovho sveta?!


32.
označiť príspevok

Shagara muž
   12. 1. 2018, 14:48 avatar
19,....nemôžeš porovnávať Izrael/teokraciu/ s Novým Zákonom,....s Kristovým zákonom lásky!

Ak toto tvrdíš,....je zrejme ,že nechápeš nič! Len obhajuješ svoj nesprávny postoj!

Ako radil Ježiš svojim učeníkom, že čo majú robiť keď uvidia rímske vojská pred Jeruzalemom /66-70 n.l/,....že majú bojovať?
Nie........... ,radil im utiecť do hôr a nebojovať spolu s nevernými židmi! A to aj kresťania urobili! A knieža pokoja vedel čo hovorí!

„Správanie [raných] kresťanov sa veľmi odlišovalo od správania Rimanov... Keďže Kristus kázal mier, odmietali stať sa vojakmi.“ — Our World Through the Ages (Náš svet počas vekov).


37.
označiť príspevok

TvojOponent19
   12. 1. 2018, 14:54 avatar
Boh Starého zákona je iný než boh Novej zmluvy? Vari boha niekto upgrajdoval? Tvoje vnímanie Biblie je protirečivé. To, čo Ty vyvádzaš s Bibliou nedokáže ani hadia žena v striptízovam bare. 


52.
označiť príspevok

Shagara muž
   12. 1. 2018, 15:48 avatar
37,....zrejme vôbec nepoznáš Písma?!

A napokon Ježiš povedal:....... „Počuli ste, že bolo povedané: ‚Budeš milovať svojho blížneho a nenávidieť svojho nepriateľa.‘ Ale ja vám hovorím: ..... .Stále milujte svojich nepriateľov a modlite sa za tých, ktorí vás prenasledujú.“ (Matúš 5:43, 44) Mal príkaz „nenávidieť svojho nepriateľa“ podklad v Božom Slove? Nie, toto pravidlo si vymysleli náboženskí vodcovia. Tak ako to dnes robia tvoji pastieri. Židia riedili Boží dokonalý Zákon tým, že k nemu pridávali ľudské myšlienky. Ježiš nebojácne bránil Božie Slovo pred škodlivým vplyvom ľudských tradícií. — Marek 7:9–13.


30.
označiť príspevok

TvojOponent19
   12. 1. 2018, 14:44 avatar
Dajme si otázku.
Vžite sa do situácie, že idete s priateľkou a aj s deťmi svojimi aj susedovými po parčíku. A z čista-jasna sa pred vami objaví útočník. Bude chcieť podrezať deti aj vašu priateľku. Budete brániť životy nevinných?

Ludvog mi tu kedysi napísal - čisto pokrytecky - že on dúfa, že ho boh od takej skúšky uchráni. A čo naši pacifisti? Ako sa zachováte?


31.
označiť príspevok

Ludwig muž
   12. 1. 2018, 14:46 avatar
Čo je pokrytecké na tom, ak úprimne dúfam v Boha, že ma od takejto situácie ochráni? Takáto dôvera je pokrytectvom?
Súhlasí Shagara


34.
označiť príspevok

TvojOponent19
   12. 1. 2018, 14:50 avatar
Tvoje pokrytectvo nespočíva v dúfaní, že sa takej situácii vyhneš, ale v alibistickom postoji v neodpovedaní na morálnu dilemu.


36.
označiť príspevok

Ludwig muž
   12. 1. 2018, 14:52 avatar
To nie je pokrytectvo, ale neistota. V tom je rozdiel...


38.
označiť príspevok

Ludwig muž
   12. 1. 2018, 14:55 avatar
A ako chceš ty zlúčiť Kristove učenie so zabitím človeka, hoc len sebeobrane? Vysvetli mi, ako to ide dohromady s Ježišovými slovami o nadstavení druhého líca, o láske k nepriateľom, o neopätovaní zla...?


40.
označiť príspevok

TvojOponent19
   12. 1. 2018, 15:03 avatar
Odkážem Ťa na princípy spravodlivej vojny podľa Tomáša Akvinského. Než človek využije prostriedky nevyhnutnej obrany, má urobiť veľmi veľa ústretových krokov na zmierenie a odvrátenie napadnutia. Až nieto iného riešenia, až potom nasleduje primeraná odveta, obrana, čin sebazáchovy.
V celom našom tele prebieha v každom okamihu vojna. Naše buňky vedú boj s votrelcami po každom našom nadýchnutí. Vari v mene biblického doslovizmu si necháš zablokovať imunitný systém a budeš veriť na priateľstvo s milionmi vírusov čakajúcich len na to, aby sa zmocnili bezbranného nášho tela? Ak považuješ boj našich buniek na tej mikro úrovni sa prípustný, prečo sa človek nesmie brániť voči doternému hmyzu, doterným hlodavcom alebo doterným militantom?
To nie je volanie po vojne, to je bránenie bujneniu zla. Ak sa zlu nepostavíš, budeš spoluzodpovední za jeho rozšírenie do gigantických rozmerov.


41.
označiť príspevok

Ludwig muž
   12. 1. 2018, 15:07 avatar
Mňa ale zaujíma to čo učil Kristus, nie Tomáš Akvinský. Pýtam sa ako, sa dá zlúčiť zabitie človeka s tým čo nás učí Kristus. On nás vedie k tomu, aby sme milovali svojich nepriateľov, modlili sa za nich a na úder po pravom líci nadstavili aj druhé líce. Ako sa to dá zlúčiť so zabíjaním nepriateľov?
Súhlasí Shagara


43.
označiť príspevok

TvojOponent19
   12. 1. 2018, 15:10 avatar
41 No potom sa nepýtaj mňa, ale Ježiša Krista Ježiši Kriste  


44.
označiť príspevok

Ludwig muž
   12. 1. 2018, 15:12 avatar
Ani ty potom nedávaj otázky mne, ak nedokážeš na toto normálne odpovedať...


48.
označiť príspevok

TvojOponent19
   12. 1. 2018, 15:22 avatar
Ja som Ti odpovedal odkazom na učenie o spravodlivej vojne podľa Akvinského, ktoré prijala celá planéta. Načo by som Ti mal ďalej odpovedať, ak neuznávaš moju odpoveď? Chceš počúvať len Krista a obviňuješ ma, že Ti nechcem odpovedať. Vari som JK?


53.
označiť príspevok

Shagara muž
   12. 1. 2018, 15:49 avatar
48,....ale Kristus tvrdil presný opak! Nezabiješ stále platí,...a hlavne pre kresťanov!


58.
označiť príspevok

TvojOponent19
   12. 1. 2018, 16:16 avatar
53 Veď aj Ty pripúšťaš zavraždenie nepriateľa, byť nechtiac :-)


62.
označiť príspevok

Shagara muž
   12. 1. 2018, 21:24 avatar
58,.....ale iba pri nutnej obrane ,a deje sa to veľmi výnimočne! Teda,....nepripúšťam,....ale zhoda okolností a atak zo strany niekoho môže nastoliť aj takúto možnosť.
Ale to by som neporovnával!


69.
označiť príspevok

Shagara muž
   12. 1. 2018, 22:38 avatar
58,......nie,....neúmyselné zabitie pri ochrane svojho života ,....nie je zavraždenie!


67.
označiť príspevok

Shagara muž
   12. 1. 2018, 22:33 avatar
48,......tretina planéty ani nevie kto to bol Akvinský? Tak nelaškuj s nami. Mnohí sa riadia svojimi zvyklosťami,....ktoré sú podobné ako všade,ak sa týka vojny.
A výraz -"spravodlivá vojna",....je len alibizmom niekoho,....aby ospravedlnila svoje zabíjanie a prenasledovanie počas celej svojej histórie. Možno ľudí oblafneš,...ale Boha pravdy a lásky určite nie. Ten ti tvojho Akvinského nezožerie! 


49.
označiť príspevok

Shagara muž
   12. 1. 2018, 15:32 avatar
40,....toho si daj za klobúk. Niečo také ,ako spravodlivá vojna neexistuje!
V časopise Time bola zverejnená - "Teologická domienka", či môže byť vojna spravodlivá?
A bolo tam uvedených 6 podmienok/nebudem ich teraz citovať/,.....a je zrejme ,že ľudské vlády ich nikdy nemôžu splniť všetky,...to iba Boh. A preto iba ON môže viesť spravodlivú vojnu.
----------------------------------------------------------------------------------------
Kniha -"Dejinné konflikty" uvádza:....."Vojna protirečí samej podstate kresťanskej vierouky až do najmenších detailov. Vojny rozduchávajú tí, čo by mali chrániť mier-panovníci, významné osobnosti, vyššie duchovenstvo"! /strana 39/ Autor tu uvádza Erazmov pohľad na vojnu ,ktorú on vo svojich prácach odsudzoval!

---------------------------------------------------------------------------------------------
Don Bosco:...."V bitke pri Solferíne /i San Martine/ neprestal hovoriť,že vojna je strašná vec, a som presvedčený ,že je to natragickejší opak lásky"!
To napísal Bosco na margo oslavy vojny /inými/ pri ktorej zahynulo 30 000 ľudí a vydal svoju knižku v Turínskych novinách v roku 1859,....kde sa postavil proti takým,čo ospevujú vojnu.
------------------------------------------------------------------------------------
Boh hovorí:...."Moja je pomsta ,ja odplatím,....sami sa nepomstite"!


56.
označiť príspevok

teóma muž
   12. 1. 2018, 15:57 avatar
Kto hovori o zabijani? Staci ze utocnika spacifikujes. Ochranis svoju rodinu s tou moznostou ze sa ti moze nieco stat. To je prejav lasky. Ze zivot rodiny ti je prednejsi ako tvoj. Ja som pisal o obrane. Obrana neznamena len ze niekoho v obrane by si mohol zabit. Ale ze ho spacifikujes, zabranis aby ublizil ci uz tvojejrodine, kamaratom, alebo aj cudziemu cloveku. A kebybsa jazdy mal len prizerat na zlo, tak by to tu nolo ao na divokom zapade.

Rim 13,4 Veď ona je Božou služobníčkou pre tvoje dobro. Ale ak robíš zle, potom sa boj, lebo nie nadarmo nosí meč; je Božou služobníčkou, vykonávateľkou hnevu na tom, kto robí zle


57.
označiť príspevok

Ludwig muž
   12. 1. 2018, 16:03 avatar
TvojOponent ale reagoval na našu predošlú diskusiu a reč bola aj o zabití, nielen o spacifikovaní útočníka... Predsa vidíš že píše o "spravodlivej vojne".


65.
označiť príspevok

Shagara muž
   12. 1. 2018, 21:36 avatar
56,...ale o tom som hovoril aj ja.....o patričnej obrane! Tak neviem o čom rozprávaš! A opakujem,....drž sa Krista a jeho zásad. A tam zabíjanie,vojna nepatrí!


35.
označiť príspevok

Ludwig muž
   12. 1. 2018, 14:51 avatar
Inak môžem povedať len toľko, že neviem ako by som sa v takejto situácii zachoval...


39.
označiť príspevok

TvojOponent19
   12. 1. 2018, 14:57 avatar
Teraz si Ludvik predstav miliony takých útočníkov. Dajme im meno - fašisti. A spôsoby ich likvidácie bezbranných si môžeš domyslieť. Máš ale možnosť to zlo poraziť, máš na to rozum od boha, máš na to priateľov od boha. A Ty tieto dary len tak zahodíš a budeš čakať, až zlo prevalcuje celú planétu? Odstúpiš dielo Stvorenia diablovi?
Potom ale neodsudzuj tých, ktorí bojujú za pravdu a v rámci takého boja sa dopúšťajú aj skrivodlivostí.
Lebo pacifizmus je ešte väčšie zlo.


45.
označiť príspevok

Shagara muž
   12. 1. 2018, 15:15 avatar
39,.....fašisti=pokrstení katolíci.....chcel si povedať?

Samozrejme,.....ú vás je vojna a zabíjanie -"to najvyššie dobro".
OK,....ale mi sa nebavíme o katolíkoch/o satanovej náhražke/,....ale o skutočných kresťanoch.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Evangelium vitae/evanjelium života/: O hodnote a nenarušiteľnosti ľudského života". Ján Pavol II/3.časť encykliky:"Ľudský život patrí výlučne Bohu. Kto vzťahuje ruku na život človeka,istým spôsobom vzťahuje ruku proti samému Bohu".
Hovorí ti to volaco? Alebo to je len na papieri?!


47.
označiť príspevok

TvojOponent19
   12. 1. 2018, 15:20 avatar
45 Dopúšťaš sa opäť argumentačného klamu. Občan Nemecka nemal na výber - buď pôjde do armády alebo pôjde do plynu. Nie každý má takú odvahu vzoprieť sa štátnej moci. Fašizmus sa rozrástol do svojej podoby aj vďaka ničnerobeniu jehovistov.

Pre mňa je zvláštne, že cituješ JPII ktorého považuješ za diabla...


51.
označiť príspevok

Shagara muž
   12. 1. 2018, 15:44 avatar
47,........ale mali!

Susannah Heschelová, profesorka judaistiky, nalezla církevní dokumenty, které dokládají, že luteránské duchovenstvo nejen bylo ochotno, ale dokonce dychtilo podporovat Hitlera. Profesorka řekla, že prosili o výsadu vyvěsit hákový kříž ve svých kostelech. Výzkum profesorky Heschelové ukázal, že převážná většina duchovních nebyla kolaboranty z donucení, ale byli to nadšení zastánci Hitlera a jeho názorů o árijské rase.
Při svých přednáškách profesorka Heschelová dostává často od členů církve otázku:...... „Co jsme mohli dělat?“
„Mohli jste být jako svědkové Jehovovi,“ odpovídá profesorka.
Samozrejme,....to sa týkalo aj katolíkov,ako som uviedol a dokladoval už predtým!
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Skutečnými hrdiny druhé světové války byli Svědkové Jehovovi-Britské listy!
www.google.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


68.
označiť príspevok

Shagara muž
   12. 1. 2018, 22:37 avatar
47,..... aj pápež sem tam povedal pravdu/tak ako aj židia v minulosti/,....Ježiš to povedal,....ale povedal,že nekonajú ale podla toho čo je správne.
A za "diabla" ho považujú iní,....ja ho radím len k nepravému ,kresťanstvu/k burine/,.....!


42.
označiť príspevok

Shagara muž
   12. 1. 2018, 15:07 avatar
30,....už som o tom hovoril. Tu sa má kresťan riadiť zásadou ktorá vyplýva z Písma/z SZ/,.....tam je načrtnuté,kedy sa brániť a ako? Samozrejme,....že v istých situáciách sa kresťan musí brániť.
A aj JS sa bránia. Tu kresťan môže/ak má nato/ spacifikovať útočníka,....ujsť,a podobne. Alebo ak je čas ,tak využiť pomoc polície a podobne.
Boh povedal...... „Každého, kto miluje násilie, Jeho duša istotne nenávidí.“ (Žalm 11:5)

Boží ctitelia sa tiež stávali v priebehu dejín obeťami násilných zločinov. Nie je to len dnes.(1. Mojžišova 4:8; Jób 1:14, 15, 17) Čo by mal teda človek urobiť, ak ho ohrozuje ozbrojený lupič?
Ježiš dal toto poučenie:....... „Neodporujte tomu, kto je zlý.“ (Matúš 5:39) Okrem toho povedal:...... „Tomu, kto ti berie vrchný odev, neodopri ani spodný odev.“ (Lukáš 6:29)
Ježiš teda neschvaľoval použitie zbraní na ochranu hmotného majetku. Keď je človek ohrozený ozbrojeným lupičom, nebude sa zdráhať vydať mu svoje cennosti. /ak je rozumný/
Život je určite oveľa cennejší ako osobný majetok!
---------------------------------------------------------------------------------------------
No čo ak nám útočník ohrozuje život? Ako aj uvádzaš!
Zákon, ktorý dal Boh starovekému Izraelu, túto otázku objasňuje. Ak bol zlodej prichytený za dňa a bol pri tom zabitý, ten, kto ho zabil, bol obvinený z vraždy. Bolo to zrejme preto, lebo krádež sa netrestala smrťou a zlodeja bolo možné spoznať a postaviť pred súd. Ale ak bol votrelec smrteľne zranený v noci, domáci mohol byť zbavený viny, keďže mohol len ťažko rozlíšiť, čo votrelec robí, a zistiť, aké sú jeho úmysly. Domáci mohol právom usudzovať, že jeho rodina je ohrozená, a brániť sa. Prečítaj— 2. Mojžišova 22:2, 3.
Ale ako kresťan by si to mal vedieť! Samozrejme,...tu by som mohol uviesť mnoho Ježišových výrokov,zásad,atď!
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
A tak ešte raz,.......Biblia teda naznačuje, že človek môže brániť seba či svoju rodinu, ak je fyzicky napadnutý. Môže blokovať údery, zadržať útočníka či dokonca udrieť ho s cieľom omráčiť alebo paralyzovať. Zámerom by malo byť zabrániť útočníkovi v útoku. Ak by bol v takomto prípade útočník vážne zranený alebo usmrtený, jeho smrť by bola náhodná, a nie úmyselná.

Určite kresťan nebude konať ako ty alebo mnoho iných "kresťanov",....ktorí často sami sú násilníci!
A život kresťana ,ak rešpektuje biblické zásady,....tak napomáha aj tomu,že sa vyhne mnohým takýmto situáciám!
Alôe nie vždy,....a dokonca ho môže aj Boh ochrániť pred takýmito situáciami/viem príklady/,...ale nie vždy!
Súhlasí teóma


46.
označiť príspevok

TvojOponent19
   12. 1. 2018, 15:16 avatar
Vidíš Sagi, akí si jehovista. A teraz dokáž, že som násilník, ako tvrdíš. Lebo inak si len klamár :-)
Vieš, aký je rozdiel medzi zlodejom a vrahom. Kde tvrdím, že je správne niekoho zabiť za ukradnuté jabĺčko? Há?

Mne úplne postačuje, že pripúšťaš použitie násila aj s následkom smrti vo výnimočných prípadoch.

A teraz si predstav, že namiesto jedného útočníka to bude celý vojenský priemysel... Môžeš pokračovať v úvahe.


64.
označiť príspevok

Shagara muž
   12. 1. 2018, 21:33 avatar
46,....keď už nemáte argumenty,...alebo ste odhalení ako tí,....čo sa nedržia Božieho slova,....tak sa potom chytáte už každého slovíčka. A kde som ja tvrdil,že ty si násilník? Ak obhajuješ vojnu,....tak to tvrdíš! Čo sa deje vo vojne? Hrá s- človeče nezlob se?
A ja nepripúšťam násilie ani vo výnimočných prípadoch,.....len z Biblie vyplýva ,že sa tak v noci môže stať!
Dúfam ,že vieš niečo o "útočištných mestách" ,kam utiekol ten,kto neúmyselne niekoho zabil? Aj tam,kde išlo o nehodu,.....bolo treba utiecť do tohto "útočištného mesta",....inak pomstiteľ za krv mohol zabiť daného previnilca/neúmyselného/,....tak bola drahá krv v očiach Boha!


60.
označiť príspevok

teóma muž
   12. 1. 2018, 16:18 avatar
Celkom pekne napisane a vysvetlene.


50.
označiť príspevok

Shagara muž
   12. 1. 2018, 15:38 avatar
46,....to pripúšťa Písmo,...ja sa ním riadim a aj svojim svedomím. Vojna a postoj RKC a iných k vojne ,je anti -kresťanský postoj!
A niekto za to ponesie aj dôsledky:.........Biblia tvrdí ,že falošné náboženstvo napáchalo najviac zla,a zničilo najviac ľudských životov. A to je biblický a historický fakt.Zjv 18,24...:"Áno, bola v ňom nájdená krv prorokov a svätých a všetkých, ktorí boli zabití na zemi.“
Historik Henry Chadwick v knihe The Early Church (Raná cirkev) uvádza, že raný kresťanský zbor bol známy „ľahostajnosťou k získaniu moci v tomto svete“. Bola to „apolitická, kvietistická [nezapájajúca sa do svetských činností] a pacifistická spoločnosť“. a Ja sa držím postoja raných kresťanov,....nie postojov mocenskej,štátnej a svetskej cirkvi!


59.
označiť príspevok

TvojOponent19
   12. 1. 2018, 16:18 avatar
Tvrdíš o nne, že som násilník. Dokáž to alebo sa ospravedlň :-)Tvrdíš o nne, že som násilník. Dokáž to alebo sa ospravedlň :-)Tvrdíš o nne, že som násilník. Dokáž to alebo sa ospravedlň :-)Tvrdíš o nne, že som násilník. Dokáž to alebo sa ospravedlň :-)Tvrdíš o nne, že som násilník. Dokáž to alebo sa ospravedlň :-)Tvrdíš o nne, že som násilník. Dokáž to alebo sa ospravedlň :-)Tvrdíš o nne, že som násilník. Dokáž to alebo sa ospravedlň :-)Tvrdíš o nne, že som násilník. Dokáž to alebo sa ospravedlň :-)Tvrdíš o nne, že som násilník. Dokáž to alebo sa ospravedlň :-)Tvrdíš o nne, že som násilník. Dokáž to alebo sa ospravedlň :-)Tvrdíš o nne, že som násilník. Dokáž to alebo sa ospravedlň :-)Tvrdíš o nne, že som násilník. Dokáž to alebo sa ospravedlň :-)Tvrdíš o nne, že som násilník. Dokáž to alebo sa ospravedlň :-)Tvrdíš o nne, že som násilník. Dokáž to alebo sa ospravedlň :-)Tvrdíš o nne, že som násilník. Dokáž to alebo sa ospravedlň :-)Tvrdíš o nne, že som násilník. Dokáž to alebo sa ospravedlň :-)Tvrdíš o nne, že som násilník. Dokáž to alebo sa ospravedlň :-)Tvrdíš o nne, že som násilník. Dokáž to alebo sa ospravedlň :-)Tvrdíš o nne, že som násilník. Dokáž to alebo sa ospravedlň :-)Tvrdíš o nne, že som násilník. Dokáž to alebo sa ospravedlň :-)Tvrdíš o nne, že som násilník. Dokáž to alebo sa ospravedlň :-)Tvrdíš o nne, že som násilník. Dokáž to alebo sa ospravedlň :-)Tvrdíš o nne, že som násilník. Dokáž to alebo sa ospravedlň :-)Tvrdíš o nne, že som násilník. Dokáž to alebo sa ospravedlň :-)Tvrdíš o nne, že som násilník. Dokáž to alebo sa ospravedlň :-)Tvrdíš o nne, že som násilník. Dokáž to alebo sa ospravedlň :-)Tvrdíš o nne, že som násilník. Dokáž to alebo sa ospravedlň :-)Tvrdíš o nne, že som násilník. Dokáž to alebo sa ospravedlň :-)Tvrdíš o nne, že som násilník. Dokáž to alebo sa ospravedlň :-)Tvrdíš o nne, že som násilník. Dokáž to alebo sa ospravedlň :-)Tvrdíš o nne, že som násilník. Dokáž to alebo sa ospravedlň :-)Tvrdíš o nne, že som násilník. Dokáž to alebo sa ospravedlň :-)Tvrdíš o nne, že som násilník. Dokáž to alebo sa ospravedlň :-)Tvrdíš o nne, že som násilník. Dokáž to alebo sa ospravedlň :-)Tvrdíš o nne, že som násilník. Dokáž to alebo sa ospravedlň :-)Tvrdíš o nne, že som násilník. Dokáž to alebo sa ospravedlň :-)Tvrdíš o nne, že som násilník. Dokáž to alebo sa ospravedlň :-)Tvrdíš o nne, že som násilník. Dokáž to alebo sa ospravedlň :-)Tvrdíš o nne, že som násilník. Dokáž to alebo sa ospravedlň :-)Tvrdíš o nne, že som násilník. Dokáž to alebo sa ospravedlň :-)Tvrdíš o nne, že som násilník. Dokáž to alebo sa ospravedlň :-)Tvrdíš o nne, že som násilník. Dokáž to alebo sa ospravedlň :-)


63.
označiť príspevok

Shagara muž
   12. 1. 2018, 21:27 avatar
59,....ty sám nemusíš byť,....ale ak obhajuješ názory RKC,....ponesieš za to dôsledky! Ospravedlňovať vojnu ľudskými učiteľmi je neprípustné. My nenasledujeme Akvinského,ani Augustína,....ale Krista!
Teda,.....daj sa viesť ním,.....a nebudeš musieť "utrpieť trest"!
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie
 
Život je obchod. Obchod je súťaž.
A v súťaži vyhráva ten, kto sa viac snaží.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(187 982 bytes in 0,294 seconds)