hoď ma hore
Milí diskutujúci. Pri diskutovaní prosím: 1. nepridávaj témy pozostávajúce len z odkazov alebo jednoslovné témy / 2. nepridávaj uražlivé alebo vulgárne komentáre. Ak tieto pravidlá nedodržíš, tvoja téma pravdepodobne skončí v koši. Príjemné diskutovanie :)
none
ak chceš diskutovať, musíš sa registrovať. registrácia

tu sa nachádzaš : 

hlavná stránka  /  náboženstvo  /  téma

2Pac-Viko a Dôkazy existencie Boha

príspevkov
19
zobrazení
0
tému vytvoril(a) 25.7.2010 14:50 J.Tull
posledná zmena 1.8.2010 15:53
1
25.07.2010, 14:50
... rozhodol som sa napísať o teologickom dôkazu Božej existencie, napriek tomu, že nereaguješ a ani si ho nespomínal. Najznámejším sa stal asi pričinením Williama Paleyho /1743 – 1805/. Jeho porovnanie hodiniek s vesmírom je dostatočne známe. V rôznej podobe sa objavuje dodnes a dá sa povedať, že je hlavným argumentom ID /potvrdzujú ním najmä svoju schopnosť odstraňovať prach/. Nebudem rozoberať logickú chybu, keď sa analógia považuje za dôkaz, ale „oprášim“ /odstránim prach, tam, kde to akosi ID-čkári zabúdajú/ argumenty Davida Huma /1711 – 1776/ ...
„Vidíme-li dúm, Kleanthe, usuzujeme s největší jistotou, že mněl architekta nebo stavitele, protože právě toto je onen druh účinku, který podle naší zkušenosti plyne z tohoto druhu příčiny. Ale zajisté nechcete tvrdit, že se vesmír tak podobá domu, že múžeme se stejnou jistotou vyvozovat obdobnou příčinu, nebo že je to úplná a dokonalá analogie. Nepodobnost je tak očividná, že si snad nejvýše zde múžete dovolit hádat na podobnou příčinu, domýšlet se jí, předpokládat ji ...“
„A mohl by mi nějaký člověk opravdu říci, že uspořádaný vesmír musí vzniknout z jakési myšlenky a umění podobného lidskému, protože máme takovou zkušenost? Aby se tomuto usuzování dostalo oprávnení, bylo by zapotřebí, abychom měli zkušenost o vzniku světú; a určitě nepostačuje, že sme viděli vznikat lodě a města z lidského umění a dúmyslu ...
...Troufáte si ukázat nějakou takovou podobnost mezi zbudováním domu a vznikem vesmíru? Viděl jste někdy přírodu v takové situaci, která by se podobala prvotnímu uspořádání prvkú? Byly kdy svět utvářeny před vašima očima, a bylo vám popřáno pozorovat celý postup vpřed toho jevu od prvého zjevení se řádu až k jeho výslednému dokončení? Je-li tomu tak, uveďte svou skušenost a předložte svou teorii.“
... předložte svou teorii
none
2
25.07.2010, 14:51
Základným princípom uplatňovaným tými /ID-čkári/, ktorí veria v teologický dôkaz, je tvrdenie, že podobné účinky dokazujú podobné príčiny. Predpokladajme, že medzi prírodnými a ľudskými účinkami existuje veľká podobnosť.
„ ... podle své teorie nemáte žádny dúvod přisuzovat Božstvu dokonalost, a to dokonce ani v Jeho konečné schopnosti, nebo předpokládat, že ve svých konáních nepodléhá omylúm, chybám nebo nesrovnalostem ... Musíme alespoň tolik uznat, že je nám nemožno z našeho omezeného hľadiska říci, zda tento systém obsahuje nějaké veľké chyby nebo zasluhuje nějaké zvláštní pochvaly ve srovnání s jinými možnými, a dokonce i skutečnými systémy. Mohl by venkovan, jemuž by předčítali „Aeneidu“, prohlásit, že tato báseň je naprosto bez vady, nebo jí jenom přisoudit náležité místo mezi výtvory lidského ducha, když předtím neviděl žádný jiný výtvor?
Ale i kdyby tento svět byl sebedokonalejším výtvorem, musí vždy zústat nejisté, zda všechny přednosti tohoto díla lze právem přisoudit zhotoviteli. Hledíme-li na loď, jak neobyčejným se nám musí jevit dúmysl tesaře, který zhotovil tak zložitý, užitečný a krásny stroj! A jak musíme být překvapeni, když v něm shledáme tupého řemeselníka, jenž napodobil jiné a otrocky se přidržoval dovednosti, která se po dlouhou řadu věkú postupně zdokonalovala po mnohonásobných pokusech, pochybeních, opravách, přemítáních a sporech! Kolik světú mohlo být po celou věčnost zpackáno a zhudlařeno, než se tento systém povedl; kolik práce ztraceno, co planých pokusú uděláno; a jak zdlouhavě, avšak nepřetržitě mohlo být pokračováno po nekonečné věky ve zdokonalování se v umění stavby světú. Kdo múže v takových věcech stanovit, kde se nalézá pravda, ba kdo jen múže hádat, co je pravděpodobné mezi velkým počtem domněnek, jež lze vyslovit, a ješťe větším počtem těch, které si múžeme představit?“
none
3
25.07.2010, 14:56
Boris; ...předložte svou teorii
none
4
25.07.2010, 14:58
Drahi bratia a sestery ... Pokoj s vami.

Ja som tiez, nieco videl ale kto uveri tomu, co sme hlasali ?
V tuto hodinu milosrdenstva sa budem modlit za vsetkz nase umysly. Ked budu uskutocnene, tak dajte vediet. Ja dam tiez.
God bless you with Virgin Maria
none
5

4. 25.07.2010, 14:58

Drahi bratia a sestery ... Pokoj s vami.

Ja som tiez, nieco videl ale kto uveri tomu, co sme hlasali ?
V tuto hodinu milosrdenstva sa budem modlit za vsetkz nase umysly. Ked budu uskutocnene, tak dajte vediet. Ja dam tiez.
God bless you with Virgin Maria

25.07.2010, 16:36
Väčšina prispievajúcich tu na dfku píše ako by práve ušla z ústavu pre mentálne retardovaných...
none
9

5. 25.07.2010, 16:36

Väčšina prispievajúcich tu na dfku píše ako by práve ušla z ústavu pre mentálne retardovaných...

25.07.2010, 17:31
a ja som ich vsetkych viedol
none
6
25.07.2010, 17:07
Čím viac bude niekto zdôrazňuje podobnosť ľudských výtvorov s prírodou, tým antropomorfičnejšia bude podoba božstva, až nakoniec dospeje /teda ak by svoju analógiu myslel vážne/ k obrazu Boha, ktorý je v rozpore zo všetkými náboženskými tradíciami ...
... v najlepšom prípade nám evidentná „organizovanosť“ a zámer v prírode dovoľujú “tvrdit nebo se domýšlet, že vesmír jednou vznikl z něčeho podobného jakémusi záměru; ale mimo tohoto stanoviska nemúže zástance této hypotézy s jistotou uvést ani jednu okolnost; a nezbýva mu potom než stanovit každý bod své teologie pomocí nejkrajnější bezuzdnosti fantazie a hypotézy. Tento svět pokud ví, múže být třeba velmi pochybený a nedokonalý ve srovnání s jakýmsi vyšším měřítkem; a byl snad jen prvním nedokonalým pokusem nějakého nedospělého božstva, jež ho potom opustilo ze studu za svúj chatrný výkon; je snad dílem jenom nějakého závislého, nižšího božstva a je předmětem posměchu božstev vyšších; je snad výtvorem staroby a stařeckého dětinství nějakého zestárleho božstva a po jeho smrti běží jen taj nazdařbúh následkem prvotníhu popudu a živé síly, jichž se mu od něj dostalo.“
none
7
25.07.2010, 17:07
„Pokud jde o to, co víme „a priori“, múže hmota obsahovat zdroj nebo púvod pořádku prvotně v sobě samé, právě tak, jako tento zdroj v sobě chová mysl; a není vúbec obtížnější si představit, že se jednotlivé prvky mohou z jakési vnitřní neznámé příčiny seřadit do nejdokonalejšího uspořádání, než si pomyslet, že se jejich ideje ve velké univerzální mysli seřazují v ono uspořádání z nějaké podobné neznámé vnitřní příčiny“
Je vskutku vrcholem lidské marnivosti bez rozmyslu spěchat k závěru, že když se v nepatrné části kosmu ovládaného člověkem zdají být faktory, které vyvolávají záměrné lidské výkony, a podobně i přirozené účinky kolem nás stejné, pak tedy jsou tyto stejné faktory i dominujícími principi, jež ovládají celý vesmír, o němž většinou nemáme vúbec žádné informace.
none
10
31.07.2010, 16:06
Jeden zaujímavý pohľad v súvise s touto témou mi prišiel na um včera, predtým som mu veľmi nevenoval pozornosť. Ide o organizovanie sa hmoty do života a vôbec utváranie zložitej živej hmoty v súvislosti s otázkou entropie. Všetky fyzikálne deje vo vesmíre, pokiaľ do nich nie je zasahované, prebiehajú v čase tak, že sa zložitejšie veci rozpadávajú na jednoduchšie a nie naopak - zákon zvyšovania entropie alebo stavu neusporiadanosti. Ak sa teda jednoduché zlúčeniny vo vesmíre poskladali v niečo tak zložité, ako je organizovaná živá hmota, je tu otázka, či tam nemusela pôsobiť "vyššia moc", ktorá ten pohyb proti entropii vyvolala.

O tomto sa píše aj v jednej zaujímavej (inak slovenskej) knižke, kde autor hovorí:
"Podľa druhej termodynamickej vety panuje zákonitosť, podľa ktorej sa tepelná energia rozptyľuje a nikdy sa viac nesústreďuje. Horúci čaj v šálke vychladne a teplo sa viac nesústredí. Tento proces je fyzikálne... nevyhnutný. V živej bytosti, v organizme človeka sa však stretávame s opačným procesom: organizmus si tvorí, sústredí a udržuje tepelnú energiu, u človeka okolo 36,6 stupňov celzia, a to v protiklade s fyzikálnym zákonom entropie o rozptyle tepelnej energie. Ak organizmus vznikol len fyzikálno-chemicky z hmotných prvkov, ako to, že tieto prvky popreli svoju fyzikálnu zákonitosť, ktorú na celej Zemi vieme prekonať len my ľudia - svojou mysľou a rozumom v technických dielach motorov či turbín? V prírode všetko podlieha rastu entropie a v širšom zmysle tendencii ku chaosu - skala zvetráva, dom sa rozpadá, bicykel hrdzavie, socha zvetráva. Rast entropie a tendenciu ku chaosu vie zastaviť a prekonať len človek svojou mysľou a svojimi účelnými technickými zariadeniami. Ale vedia to aj živé organizmy.

Na túto spoločnú vlastnosť živých organizmov a technických diel upozornil Norbert Wiener z hľadiska kybernetiky, vedy o riadení. Podľa Wienera stroj, dielo ľudskej mysle, obdobne ako živý organizmus, je zariadenie, ktoré dočasne a na určitom mieste odoláva všeobecnej zákonitosti rastu entropie. Obidva môžu vo svete, ktorý prejavuje všeobecnú tendenciu k neusporiadanosti, utvárať okolo seba miestne pásma usporiadanosti. Človek svojou mysľou zväčšuje usporiadanosť sveta tým, že premáha entropiu a tvorí racionálne štruktúry - stroje, domy, mestá, knihy, železnice..."
none
11

10. Krištof 31.07.2010, 16:06

Jeden zaujímavý pohľad v súvise s touto témou mi prišiel na um včera, predtým som mu veľmi nevenoval pozornosť. Ide o organizovanie sa hmoty do života a vôbec utváranie zložitej živej hmoty v súvislosti s otázkou entropie. Všetky fyzikálne deje vo vesmíre, pokiaľ do nich nie je zasahované, prebiehajú v čase tak, že sa zložitejšie veci rozpadávajú na jednoduchšie a nie naopak - zákon zvyšovania entropie alebo stavu neusporiadanosti. Ak sa teda jednoduché zlúčeniny vo vesmíre poskladali v niečo ta...

31.07.2010, 16:10
len zopakujem čo som napísala už inde: "Ten argument jeho k druhej termodynamickej vete je úplne zbytočný a zavádzajúci, nutnosť nárastu entropie je len u izolovanej sústavy a Zem ani biosféra ani slnečná sústava nie sú izolované systémy a preto v nich môže entropia v pohode aj klesať, za izolovaný systém možno považovať iba ak celý vesmír a ani to nie je isté, entropia vesmíru vraj narastá, takže je to ok."
👍: J.Tull
none
12

11. 31.07.2010, 16:10

len zopakujem čo som napísala už inde: "Ten argument jeho k druhej termodynamickej vete je úplne zbytočný a zavádzajúci, nutnosť nárastu entropie je len u izolovanej sústavy a Zem ani biosféra ani slnečná sústava nie sú izolované systémy a preto v nich môže entropia v pohode aj klesať, za izolovaný systém možno považovať iba ak celý vesmír a ani to nie je isté, entropia vesmíru vraj narastá, takže je to ok."

31.07.2010, 16:19
Carybdeida, entropia sa týka celého vesmíru, asi je to tiež "izolovaná sústava", a teda sa týka aj Zeme... Áno, entropia vo vesmíre rastie a rastie aj na Zemi, skala, socha zvetráva atď.
none
13

12. Krištof 31.07.2010, 16:19

Carybdeida, entropia sa týka celého vesmíru, asi je to tiež "izolovaná sústava", a teda sa týka aj Zeme... Áno, entropia vo vesmíre rastie a rastie aj na Zemi, skala, socha zvetráva atď.

31.07.2010, 16:23
Nevieš o čom hovoríš. Ráta sa len celková entropia systému, nie entropia častí akou je napr. organizmus, ľadový kryštál (ktorý je tiež príklad lokálneho poklesu v entropii) alebo akákoľvek iná podmnožina systému. A s tou entropiou nie je žiaden problém.
👍: J.Tull
none
14

13. 31.07.2010, 16:23

Nevieš o čom hovoríš. Ráta sa len celková entropia systému, nie entropia častí akou je napr. organizmus, ľadový kryštál (ktorý je tiež príklad lokálneho poklesu v entropii) alebo akákoľvek iná podmnožina systému. A s tou entropiou nie je žiaden problém.

31.07.2010, 16:33
Celkový systém sa tu vzťahuje aj na Zem atď. Sú možno výnimky za istých podmienok, ako je to u kryštálu, ale proste organizmy majú systémy, ktoré (dočasne) odolávajú entropii. Organizovanie sa hmotného života je proti rastu neusporiadanosti
none
15

14. Krištof 31.07.2010, 16:33

Celkový systém sa tu vzťahuje aj na Zem atď. Sú možno výnimky za istých podmienok, ako je to u kryštálu, ale proste organizmy majú systémy, ktoré (dočasne) odolávajú entropii. Organizovanie sa hmotného života je proti rastu neusporiadanosti

31.07.2010, 16:41
Skúmaš púšť na základe zrnka piesku. Že neusporiadanosť klesá lokálne je možné, žiadne fyzikálne zákony sa tým však nenarušujú ako si tvrdil.
👍: J.Tull
none
18

10. Krištof 31.07.2010, 16:06

Jeden zaujímavý pohľad v súvise s touto témou mi prišiel na um včera, predtým som mu veľmi nevenoval pozornosť. Ide o organizovanie sa hmoty do života a vôbec utváranie zložitej živej hmoty v súvislosti s otázkou entropie. Všetky fyzikálne deje vo vesmíre, pokiaľ do nich nie je zasahované, prebiehajú v čase tak, že sa zložitejšie veci rozpadávajú na jednoduchšie a nie naopak - zákon zvyšovania entropie alebo stavu neusporiadanosti. Ak sa teda jednoduché zlúčeniny vo vesmíre poskladali v niečo ta...

01.08.2010, 14:39
Krištof; „Všetky fyzikálne deje vo vesmíre, pokiaľ do nich nie je zasahované, prebiehajú v čase tak, že sa zložitejšie veci rozpadávajú na jednoduchšie a nie naopak - zákon zvyšovania entropie alebo stavu neusporiadanosti“ ... naozaj?
Entropia, medziiným, popisuje počet mikrostavov, ktoré má sústava k dispozícii. Sústava s veľkým počtom spôsobov usporiadania častíc má väčšie neusporiadanie a vysokú entropiu.
Z tohto pohľadu vlastne vznik života /ak berieme život z fyzikálneho hľadiska, veď hovoríme o fyzike/ v „probiotickej polievke“ prispel k zvýšeniu počtu spôsobou usporiadania a teda i k zvýšeniu entropie. Spomínal si dávnejšie prof. RNDr. Júliusa Krempaského DrSc; prečítaj si čo píše o vzťahu fyziky a evolúcie ...
"Ak organizmus vznikol len fyzikálno-chemicky z hmotných prvkov, ako to, že tieto prvky popreli svoju fyzikálnu zákonitosť" ... vidím máš v tom riadny kalimatiáš ..., ale:
„Jeden zaujímavý pohľad v súvise s touto témou“
Nie je to celkom v súvise s témou. Píšem o tom ako ID-čkári nevedia. Oprašujú staré dôkazy Božej existencie a nedošlo im, že najmä po Kantovi stratili opodstatnenie ...
none
19

18. J.Tull 01.08.2010, 14:39

Krištof; „Všetky fyzikálne deje vo vesmíre, pokiaľ do nich nie je zasahované, prebiehajú v čase tak, že sa zložitejšie veci rozpadávajú na jednoduchšie a nie naopak - zákon zvyšovania entropie alebo stavu neusporiadanosti“ ... naozaj?
Entropia, medziiným, popisuje počet mikrostavov, ktoré má sústava k dispozícii. Sústava s veľkým počtom spôsobov usporiadania častíc má väčšie neusporiadanie a vysokú entropiu.
Z tohto pohľadu vlastne vznik života /ak berieme život z fyzikálneho hľadiska...

01.08.2010, 15:53
... ospravedľňujem sa za preklep kalimatiáš - má byť "galimatiáš"
none
16
31.07.2010, 16:45
Neskúmam púšť na základe zrnka piesku. Pozrime si to trebárs aj tu:
odkaz
(Vajda je odborník, hoci je proti modelu samovoľnej evolúcie)
none
17

16. Krištof 31.07.2010, 16:45

Neskúmam púšť na základe zrnka piesku. Pozrime si to trebárs aj tu:
http://drahoslav.temelios.sk/viera/vedaav/evolaentro.htm
(Vajda je odborník, hoci je proti modelu samovoľnej evolúcie)

31.07.2010, 17:31
none

najnovšie príspevky :

prevádzkuje diskusneforum.sk kontaktuj správcu diskusného fóra vytvoril dzI/O 2023 - 2024 verzia : 1.05 ( 15.4.2024 5:00 ) veľkosť : 129 827 B vygenerované za : 0.161 s unikátne zobrazenia tém : 46 591 unikátne zobrazenia blogov : 752 táto stránka musí používať koláčiky, aby mohla fungovať...

možnosti

hlavná stránka nastavenia blogy todo

online účastníci :

hľadanie :

blog dňa :

odkaz Ďakujem ti náš Stvoriteľ, chcem byť s Tebou večný priateľ, ty's život si nám podaroval, potom si sa kdesi schoval. Milujem Ťa milý Bože, nechcem s Tebou byť na nože. Moja vôľa snáď pom...

citát dňa :

V živote trvá minútu,
kým si všimneš niekoho zvláštneho, hodinu, aby si si ho vážil, jeden deň,
aby si ho miloval a celý život potrebuješ na to, aby si na neho zabudol.