Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  náboženstvo  téma
kategórie:  

2.január - sviatok má

2
reakcií
398
prečítaní
Tému 3. januára 2017, 21:09 založil lea_pragmaticka1.

podobné témy:

1.
označiť príspevok

lea_pragmaticka1
   3. 1. 2017, 21:09 avatar
Serafim (Serafín) Sarovský, mních
rodným menom Prokor Mošnin

Svätý, vyhlásený pravoslávnou cirkvou
V Rímskom martyrológiu sa nenachádza
Sviatok: 2. január
* 19. júl 1759 Kursk, Rusko
† 2. január 1833 Sarov, Rusko
Ruská ikona z 19. stor.: sv. Serafim Sarovský
Ruská ikona z 19. stor.: sv. Serafim Sarovský
Ruský mních a mystik, ktorému sa prisudzuje čestný titul duchovného učiteľa. Narodil sa v rodine strednej vrstvy v Kursku. Vlastným menom sa volal Prokor Mošnin. Meno si zmenil po vstupe do kláštora v Sarove v roku 1777. Kňazskú vysviacku prijal v r. 1793; zakrátko začal žiť eremitským spôsobom života v osamelej chatrči v lese neďaleko opátstva. Za čas žil na stĺpe, neskôr ho zamurovali v cele. Po 25 rokoch ešte raz vyšiel do sveta kvôli mystickému videniu, ktoré pripisoval Panne Márii. Čoskoro za ním začali prichádzať húfy ľudí, ktorí žiadali o radu, alebo aj takí, ktorí ho chceli nasledovať. Prichádzali často z veľkej diaľky. Mnohí chceli mať účasť na jeho duchovnom programe, do ktorého patrila kontemplatívna modlitba, mníšska prísnosť a tvrdá sebadisciplína. Ruská pravoslávna cirkev ho kanonizovala v roku 1913 a z jeho učenia čerpajú mnohé knihy, vďaka ktorým sa stal dobre známym v Západnej Cirkvi.

2.
označiť príspevok

lea_pragmaticka1
   3. 1. 2017, 21:11 avatar
www.zivotopisysvatych.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk

alebo video o ňom:

https//www.youtube.com/watch?v=FpmMax2UvPc

Ctihodný Serafim Sarovský je jedním z největších ruských světců, kterého ctí pravoslavní na celém světě. Narodil se roku 1759 ve městě Kursk a byl pokřtěn jménem Prochor. Ve svých sedmnácti letech se rozhodl, že se stane mnichem. Odešel na pouť po svatyních svaté Rusi. V roce 1786 přijal mnišské postřižení a jméno Serafim. S osobou tohoto asketického mnicha je spojeno mnoho zázračných uzdravení..

3.
označiť príspevok

lea_pragmaticka1
   3. 1. 2017, 21:12 avatar
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

dnes, 02:06,  No nútiť ťa nebudem ale podľa mňa sa nemáš čoho báť ;) Maximálne to ľudia ofrflú...
dnes, 02:05,  Akoby viacerí cestovatelia išli po nejakej ceste ;) A v istých momentoch jeden cestovateľ...
dnes, 02:02,  Ďalšie veci tu už však písať nebudem, lebo tie už sú trochu divokejšie - a je jasné,...
dnes, 02:01,  Moje dejavu je nieco take ako by som v pritomnosti prezil nieco z minulosti ale stalo sa to v...
dnes, 01:57,  Déj? vu je len pocit niečoho už predtým prežitého. Toto bola ale konkrétna pamäť...
dnes, 01:57,  Že pozeráme film ako v kine? ;)
dnes, 01:56,  Hmm ;) Čo to vypovedá o povahe reality? ;) Niečo také čo som spomínal? ;) Že...
dnes, 01:54,  Lenže toto nebolo de ja vu. *05 Ten sen som si pamätal. Vedel som presne, kedy sa mi sníval. A...
dnes, 01:51,  Áno aj ja mám občas také dejavu - že presne viem že toto sa mi už snívalo ;) Ešte aj...
dnes, 01:49,  Prosto ber to tak ;) Minimálne je divné kde sa toto všetko vo mne berie čo je vo mne ;)...
dnes, 01:49,  Lenže toto bolo veľmi konkrétne a priame. *05 Prorocké sny už ani nerátam. Predtým som...
dnes, 01:46,  Zas inokedy mám pocit akoby som sa dostal k interným informáciám týkajúcim sa reality ;)...
dnes, 01:44,  Alebo niekedy mám pocit akoby niektoré správy hovorili o mne ;) Že presne toto čo tam...
dnes, 01:39,  Zpočiatku mi to prišlo divné ale teraz už to akceptujem ako niečo prirodzené ;)
dnes, 01:38,  Mne sa to tiež deje ale vrámci celej reality ;) Nad niečím rozmýšľam a následne sa na...
dnes, 01:33,  O zopár veciach som už hovoril. Napr o tom, že som sa modlil k Bohu za konkrétnu vec a potom...
dnes, 01:29,  Ale vážne by ma zaujímali tie tvoje zážitky, čo si spomínal ;) A na to že si v tom...
dnes, 01:28,  Ja som tiež asi pre pol rokom lebo dcéra mala prvé sväté prijímanie ;)
dnes, 01:27,  Ja tiež nie. Ale pre pol rokom som v kostole bol, lebo tam sestra mojej matky (evanjelická...
dnes, 01:26,  Ale nie som praktizujúci ;) Do kostola nechodím ;)
neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie

Vstúpiť do manželstva neznamená vzdať sa slobody, ale vymeniť osobnú slobodu za spoločnú.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(57 656 bytes in 0,516 seconds)